ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق

ضرورت ارتودنسی

بدون دانستن پروسه ارتودنسی دندان هرگز متوجه نخواهیم شد که آیا نیاز به ارتودنسی داریم یا خیر. در واقع ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که در آن دندان ها و فک هایی که به صورت نامرتب رشد کردند و یا در جای نامناسبی قرار می گیرند اصلاح می کند. در این روش درمانی از طریق ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک، تلاش می‌شود تا دندان‌ها را در موقعیت صحیح قرار داده و تراز آن‌ها را بهبود ببخشد. این روش درمانی معمولاً برای ترمیم عیوب ترازی دندان‌ها مانند جابجایی، چپ و راست شدن و پیچیدگی استفاده می‌شود. البته باید بدانید که هزینه ارتودنسی در روش های مختلف درمانی به دلیل فاکتورهای متعدد متفاوت است. 

دندان هایی که به صورت نا مرتب درآمده اند و در جایگاه نامناسبی قرار می گیرند؛ هم باعث نا آراستگی دهان و چهره می شود و هم باعث زودتر از بین رفتن دندان ها می شود و همچنان تمیز نگه داشتن دندان ها در این موارد سخت تر می شود. بیماری که دندان های نامرتبی دارد، در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال قرار دارد. این وضعیت به دندان هایی که مسئول جویدن غذا هستند فشار بیشتری وارد می کند و متعاقبا در طولانی مدت عوارض مختلفی به جا می گذارد.

ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق

چه زمانی نیاز به ارتودنسی داریم؟

درمان ارتودنسی نقش حیاتی را در بالا بردن سلامت دهان و دندان و کیفیت کلی زندگی افرادی که دچار بهم ریختگی و هم تراز نبودن دندان‌ها و فک‌ها هستند ایجاد می‌کند. نیاز به ارتودنسی ممکن است در مراحل مختلف زندگی ظاهر شود و تشخیص نشانه‌هایی که نیاز به ارتودنسی را نشان می‌دهد برای حفظ سلامت دندان‌ها ضروری است.

یکی از دلایل ابتدایی که ممکن است افراد نیاز به ارتودنسی داشته باشند تصحیح و برطرف کردن مشکلات دندان‌ها از جمله بهم ریختگی، ازدحام دندان‌ها یا جلوآمدگی دندان‌ها باشد. دندان‌های بهم ریخته نه تنها بر روی زیبایی لبخند افراد تاثیر می‌گذارند بلکه منجر به ایجاد مشکلات عملکردی از جمله جویدن، صحبت کردن و حفظ بهداشت دهان می‌شوند. ارتودنسی می‌تواند به تراز شدن دندان‌ها و فک کمک کرده و ظاهر و عملکرد دهان را ارتقا بخشد.

یکی دیگر از نشانه‌های رایج نیاز به ارتودنسی مال آکلوژن است که به تراز نادرست دندان‌های فک بالا و پایین اشاره دارد زمانیکه دهان بسته است. مال آکلوژن می‌تواند منجر به مشکلاتی از جمله اوربایت، اندربایت، کراس بایت و … شود که بی‌قراری، درد و مشکلات در غذا خوردن و صحبت کردن را به وجود می‌آورد. ابزار ارتودنسی از جمله بریس‌ها یا الاینرهای شفاف می‌تواند به درمان مشکلات مال آکلوژن کمک کند.

درمان ارتودنسی ممکن است برای درمان مشکلات فک از جمله تراز نبودن فک یا اختلال مفصل گیجگاهی فکی انجام شود. افرادی که علائمی از جمله درد در فک، هنگام باز یا بسته کردن دهان صدایی را حی می‌کنند یا در هنگام جویدن مشکل دارند ممکن است نیاز به ارتودنسی داشته باشند.

از طرفی ممکن است درمان ارتودنسی برای افرادی که مشکلاتی از جمله بیماری لثه یا پوسیدگی دندان دارند که این مشکلات به دلیل بهم ریختگی دندان‌ها به وجود آمده است نیاز به ارتودنسی داشته باشند. ازدحام دندان‌ها یا فاصله زیاد بین دندان‌ها باعث می‌شود که ذرات غذاها و باکتری‌ها بین دندان‌ها جمع شوند و ریسک مشکلات دهان را بالا ببرد. با مرتب کردن دندان‌ها و ارتقا تراز آنها درمان ارتودنسی می‌تواند بهداشت دهان را به مقدار زیادی ارتقا بخشد.

از طرفی ممکن است افرادی که به دنبال اهداف زیبایی هستند و می‌خواهند ظاهر لبخند خود را ارتقا بخشند نیاز به ارتودنسی داشته باشند. اصلاح تراز دندان‌ها، بستن فاصله بین دندان‌ها و برطرف کردن مشکلات بایت ظاهر لبخند افراد را بسیار بالا می‌برد و اعتماد به نفس آنها را افزایش می‌دهد.

چرا نیاز به ارتودنسی داریم؟

دلایل متعددی برای پاسخ به این سوال وجود دارد که در ادامه چندتا از آنها را مطرح خواهیم کرد:

  • ارتقا سلامت دهان: یکی از دلایل ابتدایی برای نیاز به ارتودنسی دندان بهتر کردن بهداشت دهان است. دندان‌های نامرتب می‌توانند فواصلی را ایجاد کند که ذرات غذا و پلاک‌ها در آن قیمت تجمع کنند و ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و دیگر مشکلات سلامت دهان را افزایش دهند.
  • برطرف کردن مشکلات عملکرد دندان‌ها: هم تراز نبودن دندان‌ها یا ساختار فک می‌تواند به ایجاد مشکلات عملکردی مانند سختی در جویدن و صحبت کردن منجر شود. درمان ارتودنسی به برطرف کردن مشکلات، ارتقا سطح عملکرد دهان و کاهش دردی که همراه بی‌نظمی‌های بایت است کمک می‌کند.  مال آکلوژن یا مشکلات هم‌ترازی بایت می‌تواند منجر به درد فک و اختلال مفصل گیجگاهی فکی شود. درمان ارتودنسی این مشکلات را برطرف کرده و سلامت دهان را به مدت طولانی بهبود می‌بخشد.
  • مزایای زیبایی: علاوه بر ارتقا سلامت دهان و عملکرد آن، ارتودنسی می‌تواند به افزایش سطح زیبایی لبخند شما نیز کمک کند. صاف کردن دندان‌های بهم ریخته، بستن فاصله بین دندان‌ها و برطرف کردن مشکلات بایت اعتماد به نفس شما را به میزان زیادی بالا می‌برد و لبخندی جذاب را به شما هدیه می‌دهد.
  • جلوگیری از مشکلات آینده: مزایا و نیاز به ارتودنسی فراتر از صاف کردن دندان‌هاست. دندان‌های مرتب برای تمیز کردن و نگهداری بسیار راحتتر هستند و ریسک مشکلات دندان‌ها در آیند را بسیار کاهش می‌دهند. با سرمایه‌گذاری بر روی این درمان دندانپزشکی می‌توانید از داشتن لبخندهای سالم و زیبا طی سال‌های طولانی لذت ببرید. 

دلایلی بر الزام ارتودنسی کردن:

۱.جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

۲.به وجود آمودن مشکلاتی برای لثه

۳.خوب جویده نشدن غذا توسط دندان ها و مشکلات گوارشی در پی آن

۴.داشتن سردرد

۵.احساس درد در شانه ،گردن و پشت

۶.داشتن دندان هایی اراسته با ظاهری لذت بخش

چگونه می توان متوجه شد که دندان ها و فک به ارتودنسی نیاز دارند؟

تشخیص الزام ارتودنسی تنها توسط ارتودنتیست یا همان متخصص ارتودنسی صورت میگیرد که او از طریق آموزش هایی که دیده است و تجربه ای که دارد از روی معاینه ی بالینی و تصویر برداری اختصاصی تصمیم بر لزوم و عدم لزوم ارتودنسی اقراد می گیرد.

 

ضرورت انجام ارتودنسی

ارتودنسی دندان

حال به بررسی مواردی که در آنها احتمال الزام به ارتودنسی بالا است می پردازیم:

Overbite : هنگامی که دندان های فوقانی هم پوشانی عمودی زیادی با دندان های ردیف پایین دارند رخ می دهد.

Underbite :  که به ظاهر به “بولداگ” معروف است که در این موارد دندان های پایینی بسیار جلوتر از دندان های فوقانی قرار می گیرد و دندان های ردیف بالا نیز بیش از حد عقب می باشد.

 Crossbite  : هنگام جویدن غذا دندان های بالا به درستی بر روی دندان های پایینی قرار نمیگیرند.

Open bite : باز بودن یا وجود فاصله بین دو فک در قسمت جلو ،  عقب و کناره ها.

Misplaced midline  : هنگامی که خط میانی دندان های فوقانی با خط میانی دندان های پایینی در یک راستا قرار نمی گیرند که به آن خط میانی نابجا نیز گفته می شود.

Spacing  : به  معنی فاصله می باشد ، فضاهای بین دندان ها که ممکن است بر اثر از دست دادن یک دندان یا حتی رشد ناقص یا عدم رشد یک دندان به وجود بیاید که رایج ترین نوع ارتودنسی را نیز شامل می شود.

Crowding  : به معنی شلوغی دندان، زمانی که تعداد زیادی دندان (بیشتر از حد نرمال) در یک ردیف دندانی قرار می گیرند. این وضعیت منجر به روی هم افتادن دندانها می شود که این نا مرتبی در قسمتی از فک به کل دندان ها بی نطمی می بخشد.

مشکلات اوربایت دندان‌ها

اوربایت یا مال آکلوژن که یکی از مشکلات رایج دندان‌هاست شرایطی است که وقتی دهان بسته است، دندان‌های جلویی فک بالا  بر روی دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرند. این هم‌تراز نبودن می‌تواند عواقب زیادی از جمله تاثیر بر روی سلامت دهان، زیبایی و سلامت کلی بدن داشته باشد. فهمیدن این مشکلات و جستجو برای درمان مناسب بر روی عملکرد و سلامتی دندان‌ها بسیار تاثیر می‌گذارد.

یکی از نگرانی‌های ابتدایی که در مورد اوربایت وجود دارد و نیاز به ارتودنسی را نشان می‌دهد سلامت دهان و دندان است. هم‌پوشانی شدید دندان‌های جلو فک بالا می‌تواند باعث افزایش توزیع نابرابر نیروی گاز زدن شود. به مرور زمان این اتفاق منجر به حساسیت دندان‌ها، فرسایش مینای دندان و آسیب احتمالی به ساختار دندان می‌شود. از طرفی اوربایت می‌تواند تمیز کردن دندان‌ها را با چالش روبرو کند و ریسک ابتلا به پوسیدگی، بیماری لثه و دیگر مشکلات دندان‌ها را افزایش دهد.

فراتر از مشکلات فیزیک، اوربایت می‌تواند بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر زیادی بگذارد. پیشروی واضح دندان‌های جلویی فک بالا ظاهر لبخند افراد را تغییر داده و منجر به حس ناامنی در ناخودآگاه افراد می‌شود. به همین دلیل افرادی که دچار مشکلات بایت هستند نیاز به ارتودنسی را خیلی بیشتر از بقیه حس می‌کنند. 

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان شهید مدنی، نرسیده به تقاطع سبلان، خیابان طیرانی پلاک ۳۰

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *