مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان

مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان

مشکلات دندان‌ها واقعا می‌توانند به دلیل بی قراری و تاثیری که بر روی سلامت کلی بدن ما می‌گذارند؛ استرس زا باشند. یکی از این موارد زمانی است که دندان نیازمند عصب کشی است. عصب کشی دندان یک پروسه دندانپزشکی است که برای نجات دندانی که به شدت آسیب دیده یا عفونت کرده است انجام می‌شود. البته مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان هم برای حفظ دندان بسیار مهم است. لازم به ذکر است که انواع عصب کشی وجود دارد و این پروسه درمانی شامل یک نوع ثابت از درمان نمی باشد. از طرفی میزان پیچیدگی و مدت زمان درمان در موارد مختلف متفاوت است به همین دلیل قیمت عصب کشی نیز متغییر خواهد بود.

مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان

در حالیکه درمان عصب کشی دندان خودش به تنهایی در حفظ دندان و کاهش درد حیاتی است، به همان اندازه مراقبت‌های بعد از عصب کشی برای اطمینان از موفقیت درمان و حفظ سلامت دهان مهم است.

بعد از انجام عصب کشی دندان بیماران ممکن است مقداری حساسیت و بی‌قراری را در دندان درمان شده و نواحی اطراف آن را حس کنند. این اتفاق عادی است و با داروهای مسکنی که توسط دندانپزشک توصیه می‌کند مدیریت می‌شود. لازم است تا دستورالعمل‌های خاصی که برای مدیریت درد پیشنهاد می‌شود را رعایت کرده تا روند پروسه بهبود  تسریع شود.

یکی از جنبه‌های حیاتی مراقبت‌های بعد از عصب کشی حفظ بهداشت خوب دهان است. بیماران باید به دو روز مسواک زدن در روز و مرتبا نخ دندان کشیدن ادامه دهند تا از تجمع پلاک‌ها جلوگیری کرده و ریسک عفونت را کاهش دهند. استفاده از مسواک نرم و تکنیک‌های درست مسواک زدن می‌تواند به محافظت از دندان و لثه درمان شده کمک کند.  

علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، یکی دیگر از مراقبت‌های بعد از عصب کشی شستشوی دهان با آب ولرم و نمک به دفعات متعدد است. شستشو با آب نمک به کاهش التهاب، ارتقا روند بهبود و جلوگیری از عفونت در ناحیه درمان شدن کمک می‌کند. بیماران می‌توانند یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و به مدت ۳۰ ثانیه در داخل دهان خود بگردانند و بعد آن را خالی کنند.

یکی دیگر از مراقبت‌های بعد از عصب کشی برای است که از عادت‌ها یا غذاهای خاص که می‌تواند به دندان آسیب بزند خودداری کنید. باید از جویدن غذاهای سفت یا چسبناک، مصرف دخانیات یا شرکت کردن در فعالیت‌هایی که فشار زیادی را روی دندان عصب کشی شده وارد می‌کند، خودداری کنید. به علاوه از غذاها و نوشیدنی‌های داغ یا سرد فورا بعد از عصب کشی دندان خودداری کنید.

عوارض احتمالی بعد از عصب کشی دندان

عوارض احتمالی بعد از عصب کشی دندان

عوارض احتمالی بعد از عصب کشی دندان

به طور کلی درمان عصب کشی دندان امن و موثر است اما عوارض اتمالی هم وجود دارد که بیماران ممکن است بعد از انجام عصب کشی دندان تجربه کنند.

یکی از رایج‌ترین عوارض جانبی بعد از عصب کشی دندان درد در دندان درمان شده و نواحی اطراف آن است. این درد کاملا عادی است و با داروهای مسکن که توسط دندانپزشک پیشنهاد می‌شود قابل درمان است. شما ممکن است نسبت به غذا و نوشیدنی‌های سرد یا داغ حساس شوید که این اتفاق موقتی است و قسمتی از روند درمان است. استفاده از مسواک نرم و دوری کردن از غذاهای سفت یا چسبناک می‌تواند به کاهش حساسیت کمک کرده و از دندان درمان شده محافظت کند.

یکی دیگر از عوارض بعد از درمان عصب کشی دندان التهاب یا ورم در لثه‌های اطراف دندان درمان شده است. این اتفاق می‌تواند پاسخ طبیعی بدن به این پروسه باشد و در طول زمان برطرف می‌شود. شما می‌توانید کمپرس سرد بر روی گونه خود در نزدیک محل دندان عصب کشی شده بزارید تا ورم کاهش پیدا کند. شستشوی دهان با آب ولرم و نمک به دفعات زیاد هم می‌تواند به کاهش ورم و التهاب کمک کند.

در بعضی از موارد بیماران ممکن است درد مداوم، ورم یا حس سوزشی را در دندان عصب کشی شده حس کنند که ممکن است نشان دهنده عفونت یا مشکلات دیگر باشد. اگر هر کدام از این نشانه‌ها را بعد از عصب کشی دندان تجربه می‌کنید حیاتی است تا با فورا با یک دندانپزشک خوب برای عصب کشی تماس بگیرید. ممکن است متخصص عصب کشی آنتی بیوتیک تجویز کند یا درمان‌های اضافی را برای برطرف کردن مشکل انجام دهد.

یکی دیگر از عوارض احتمالی عصب کشی دندان ترک خورده یا شکسته شده است مخصوصا اگر دندان قبل از انجام درمان ریشه دندان ضعیف بوده باشد. در بعضی از موارد ممکن است تاج دندان توصیه شود تا از دندان عصب کشی شده محافظت کند و از آسیب بیشتر جلوگیری کند. شما باید توصیه‌های پزشک خود را به خوبی انجام دهید تا روند بهبود تسریع شود.

ضروری است تا مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان را به خوبی رعایت کنید تا ریسک عوارض جانبی را کاهش داده و روند درمان را سریعتر کنید. حفظ بهداشت خوب دهان، دوری کردن از عادت‌های نخرب یا غذاهای مخرب، پیگیری جلسات ملاقات با دندانپزشک و رعایت کردن هر گونه توصیه و دستورالعمل از اقدامات مهم مراقبت بعد از عصب کشی است.

مراقبت‌های لازم بعد از روکش دندان

مراقبت‌های لازم بعد از روکش دندان

مراقبت‌های لازم بعد از روکش دندان

روکش دندان که به عنوان تاج دندان هم شناخته می‌شود برای حفظ و نگهداری از دندان آسیب دبده یا ضعیف شده به کار رفته می‌شود. این روکش‌ها شخصی سازی می‌شوند و به عنوان یک کاور بر روی دندان قرار می‌گیرند تا ظاهر، عملکرد و قدرت دندان را بالا ببرند. روکش دندان نقش حیاتی را در حفظ سلامت دهان و جلوگیری از مشکلات بیشتر ایفا می‌کنند.

یکی از دلایل ابتدایی که چرا باید از روکش دندان مراقبت کرد محافظت از ساختار زیرین دندان است. روکش‌ها معمولا در اطراف دندان‌هایی که به دلیل پوسیدگی، شکستگی یا دیگر آسیب‌ها ضعیف شده‌اند؛ قرار می‌گیرند. با کاور کردن دندان توسط روکش، قدرت و محافظت بیشتری برای دندان ایجاد می‌شود و از نابودی احتمالی دندان و از دست رفتن آن جلوگیری می‌شود. مراقبت صحیح از روکش دندان به حفظ یکپارچگی دندان‌ زیرین و افزایش طول عمر دندان کمک می‌کند.

یکی دیگر از جنبه‌های مراقبت از روکش دندان حفظ بهداشت خوب دهان است. درست مانند دندان‌های طبیعی، روکش دندان هم اگر به خوبی تمیز نشود می‌تواند پلاک و باکتری را جمع کند. اگر دندان‌ها به خوبی تمیز نشوند منجر به بیماری لثه، پوسیدگی در اطراف روکش دندان و دیگر مشکلات سلامت دهان می‌شود. به طور منظم مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان‌شوی آنتی باکتریال می‌تواند به جلوگیری از تجمع پلاک کمک کرده و هم سلامت روکش دندان و هم دندان‌های مجاور را حفظ کند.  

از طرفی مراقبت از روکش دندان بعد از عصب کشی دندان شامل داشتن عادت‌های غذایی سالم و دوری کردن از غذاهایی می‌باشد که به روکش دندان آسیب می‌زنند. غذاهای سفت، چسبناک و غذاهایی که نیازمند جویدن زیاد هستند فشار زیادی را بر روی روکش دندان اعمال می‌کنند و سلامت آن را به خطر می‌اندازند. بیماران باید در هنگام غذا خوردن از غذاهای سفت یا جویدن اجسام سفت خودداری کنند.  به علاوه از عادت‌هایی مانند ناخن جویدن، جویدن یخ یا استفاده از دندان به عنوان ابزاری برای باز کردن در اجسام هم باید دوری کرد.

چک آپ‌های منظم و تمیز کردن‌های حرفه‌ای دندان مانند بروساژ دندان از مراقبت‌های حیاتی بعد از عصب کشی و روکش دندان هستند. با ارزیابی وضعیت دندان‌ها و جرم گیری پلاک و تارتار از اطراف روکش دندان برداشته شده و ریسک ابتلا به پوسیدگی یا بیماری لثه کاهش پیدا می‌کند.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان