ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک چیست؟

به طور کلی اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که ارتودنسی چیست؟ باید بگوییم ارتودنسی شامل براکت ها، سیم ها و بندهایی است که بر روی دندان‌ها ثابت می شوند، یک نیروی مداوم وارد می کنند و دندان‌ها را به تدریج در جایگاه های خواسته شده جابجا می کنند. ارتودنسی متحرک پیشرفتی جدید در زمینه دندانپزشکی و ارتودنسی هست که با هدف هم تراز کردن دندان ها و بهبود سلامت و زیبای دهان و دندان انجام می شود. به طور سنتی بریس های ثابت گزینه اول برای درمان ارتودنسی بودند اما در سال های اخیر ارتودنسی های متحرک به دلیل راحتی و موثر بودن محبوبیت زیادی پیدا کردند. ارتودنسی های متحرک که به عنوان الاینرهای شفاف شناخته می‌شوند مزایای زیادی را به نسبت ارتودنسی های سنتی ارائه می دهند و تفاوت هایی با ارتودنسی ثابت دارند که یکی از این تفاوت ها قیمت ارتودنسی است. اولین الاینرهای شفاف به عنوان ابزاری برای مراحل نهایی درمان ارتودنسی یا درمان نامنظمی‌های خفیف دندان استفاده می شدند. پیشرفت در زمینه الاینرها در نهایت باعث استفاده از آنها به عنوان ابزاری مجزا برای درمان مال اکلوژن متعادل تا شدید شد. امروزه مدل های مختلفی از الاینرها وجود دارند.

معایب روش های ارتودنسی قدیمی و افزایش میل افراد به ارتودنسی های نامرئی باعث رشد محبوبیت الاینرهای شفاف شد که با استفاده از چاپ و اسکن های دقیق دندان‌های بیماران به وجود می آیند و هرکدام فشار متفاوتی را تولید می کنند تا دندان‌ها هم تراز شوند. چاپ سه بعدی (Direct 3D printing)، الاینرهایی با دقت بسیار بالا و لبه های نرم را ارائه می دهد که به صورت دیجیتالی طراحی می شوند و بهترین اندازه گیری، اثرگذاری بالا و تولید مجدد را همراه دارند.

یکی از مزایای اولیه ارتودنسی‌های متحرک ظاهر محتاطانه آنهاست. برخلاف بریس های سنتی که شامل براکت های فلزی و سیم ها می شوند، الاینرها از مواد پلاستیکی شفاف ساخته شده اند که در زمان استفاده نامرئی بنظر می آیند. این خصیصه به بیماران این اجازه را می دهد تا بدون اضطراب در مورد ظاهرشان وارد پروسه درمان شوند. چه دانش آموز دبیرستانی باشد که نگران عکس های دوران مدرسه است چه بزرگسالی که در جلسات کاری شرکت می کند فرقی ندارد؛ ارتودنسی متحرک لبخندی با اعتماد به نفس بدون نگرانی در مورد ظاهر را به شما هدیه می دهد.

یکی دیگر از مزایای ارتودنسی متحرک راحتی در استفاده آن است. ارتودنسی متحرک نامرئی را می توان به راحتی در زمان غذا خوردن، نوشیدن یا مسواک زدن برداشت و محدودیت های غذایی و چالش های بهداشت را برداشت. این انعطاف پذیری به بیماران این اجازه را می دهد تا روتین بهداشت خود را حفظ کنند و بدون نگرانی در مورد آسیب وسایل ارتودنسی از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرند.

به علاوه ارتودنسی های متحرک راحتی بیشتری را به نسبت بریس های ثابت پیشنهاد می دهند. عدم حضور براکت ها و سیم ها ریسک سوزش دهان و ناراحتی که به دلیل برخورد با بافت های نرم لثه صورت می گیرد را از بین می برد. الاینرهای شفاف به گونه ای طراحی شده اند تا بدون ایجاد درد و بی قراری با فشاری تدریجی و ملایم دندان‌ها را جابجا کرده و به مکان مورد نظر هدایت کنند. این روش پروسه درمان را راحت تر می کند و نیاز به اصلاحات مکرر یا ملاقات های اضطراری با ارتودنتیست را کاهش می دهد.

ارتودنسی های متحرک همچنین طول درمان کوتاه تری را به نسبت بریس های قدیمی فراهم می کنند. در حالیکه مدت زمان درمان ارتودنسی در موارد مختلف، متفاوت است؛ الاینرهای شفاف می توانند نتیجه سریع تری را ارائه دهند. این الاینرها هرچند هفته یکبار تعویض می شوند تا با دندان‌های جابجا شده تطبیق پیدا کنند.

مهم است که بدانید ارتودنسی‌های متحرک ممکن است برای همه موارد مشکلات دندان‌ها مناسب نباشند. مشکلات ارتودنسی پیچیده از جمله مال اکلوژن یا مغایرت های اسکلتی ممکن است نیازمند استفاده از بریس های ثابت برای نتیجه بهتر باشند. گرچه برای مشکلات ترازی ملایم تا متعادل الاینرهای شفاف می توانند روش خیلی خوبی باشند.

انواع ارتودنسی متحرک

ارتودنسی‌های متحرک که به عنوان الاینرهای شفاف هم شناخته می‌شوند دارای انواع مختلفی هستند که هر یک ویژگی ها و مزایای مخصوص را ارائه می‌دهد. این انواع متفاوت ارتودنسی های متحرک به ارتودنتیست این اجازه را می‌دهد تا با توجه به نیازهای هر بیمار برنامه مخصوصی را طراحی کند. در اینجا با رایج ترین روش ها آشنا می شویم:

  • ارتودنسی های نامرئی یکی از معروف ترین و پرکاربردترین برندهای الاینرهای شفاف هستند. در این روش از تعدادی الاینرهای پلاستیکی شفاف و سفارشی سازی شده استفاده می‌شود. هر الاینر به نحوی طراحی شده تا بتواند با فشار تدریجی که به دندان‌ها می‌آورد آنها را در جای مناسب قرار دهد. الاینرهای نامرئی معمولا بسته به برنامه درمان هر یک یا دو هفته یکبار جایگزین می‌شوند
  • یکی دیگر مدل های معروف الاینرها clear correct است که مشابه ارتودنسی های نامرئی عمل می‌کند. این ارتودنسی ها از مجموعه ای از الاینرهای سفارشی سازی شده درست شده اند که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و در طول زمان دندان‌ها را جابجا می‌کنند. این clear correct ها از مواد پلاستیکی بدون BPA ساخته شده اند و یک راه حل مناسب و راحت برای درمان ارتودنسی پیشنهاد می‌دهند.
  • یکی دیگر از روش های ارتودنسی متحرک که با کمک تکنولوژی صورت می‌گیرد، sure smile است. این روش یک تکنولوژی دیجیتال است که تصویرسازی سه بعدی را با برنامه ای تصویری و سیم های رباتیک ترکیب می‌کند تا یک الاینر شفاف سفارشی سازی شده تولید کند. این پروسه با
  • یکی دیگر از روش های نوین ارتودنسی متحرک SmileDirectClub است. این روش به بیمار اجازه می دهد تا درمان ارتودنسی را بدون روش سنتی قدیمی (ملاقات با ارتودنتیست) انجام دهد. این پروسه شامل اسکن کردن دندان‌ها در منزل و فرستادن نتیجه اسکن به کمپانی می باشد. یک دندانپزشک واجد شرایط یا ارتودنتیست اسکن را بررسی کرده و یک برنامه درمان را طراحی می کند. الاینرها بعدا به صورت مستقیم به درب منزل بیمار فرستاده می شود. گرچه این روش یک راه حل مناسب و راحت را ارائه می دهد، باید خاطر نشان کرد که ممکن است برای همه مناسب نباشد.
  • الاینرهای شفاف MTM برای مشکلات کوچک ارتودنسی مثل ازدحام مختصر دندان‌ها یا فاصله های جزئی طراحی شده است. این الاینرها معمولا برای مواردی استفاده می شوند که به حرکت حداقلی دندان احتیاج دارند و در مشکلات در بازه کوتاه زمانی برطرف می شوند. الاینرهای شفاف MTM گاهی توسط بیمارانی که مایل به راه حل سریع برای مشکلات هم ترازی دندان هستند ترجیح داده می‌شوند.

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

درست است که ارتودنسی متحرک روش نوین و محبوبی برای مشکلات دندان‌هاست اما باید توجه داشته باشیم که این روش برای همه مشکلات هم تراز نبودن دندان‌ها مناسب نیست.

به طور کلی ارتودنسی های متحرک برای تراز نبودن های ملایم و معتدل پیشنهاد می شود. الاینرهای شفاف می توانند مشکلاتی از جمله ازدحام دندان ها، فاصله بین دندان ها و مال اکلوژن ملایم  را برطرف کنند. الاینرها با فشار تدریجی و ملایمی که به دندان ها وارد می کنند آنها را جابجا کرده و در جای درست قرار می دهند.

یکی از ملاحظات اولیه که در رابطه با مناسب بودن ارتودنسی متحرک باید در نظر بگیرید پیچیدگی مشکلات دندان‌هاست. الاینرهای شفاف ممکن است در درمان تراز نبودن شدید دندان ها یا مشکلات بایت موثر نباشند. در این موارد ارتودنسی ثابت گزینه بهتری برای اعمال فشار لازم و کنترل دقیق تر دندان‌ها هستند.

یکی دیگر از فاکتورهایی که باید در نظر بگیرید حضور دندان‌های از دست داده شده یا مسئله ترمیم دندان‌هاست. ارتودنسی متحرک برای حرکت کردن و درمان به دندان‌ها تکیه می کنند. اگر دندان از دست رفته ای وجود داشته باشد یا مسائل ترمیمی دندان مانند بریج یا ایمپلنت وجود داشته باشد تاثیرگذاری الاینرها با مشکل مواجه خواهد شد. بریس های ثابت برای این موارد می توانند کاربردی و موثر باشند.

علاوه بر این موافقت بیمار نقش کلیدی در موفقیت ارتودنسی متحرک دارد. الاینرها باید هر روز حداقل ساعت ها در دهان باقی بمانند تا نتیجه دلخواه به دست بیاید. عدم پذیرش در رعایت حداقل زمان پیشنهاد شده تاثیر بسزایی در موثر بودن درمان دارد. بنابراین افرادی که نمی توانند یا تمایل برای پایبند بودن به استفاده مداوم از الاینرها را ندارند ممکن است کاندید خوبی برای ارتودنسی متحرک نباشند.

مزایای الاینرهای شفاف

اگر بخواهیم در مورد مزایای ارتودنسی های متحرک صحبت کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

یکی از مزایای ابتدایی ارتودنسی های متحرک کاربرد آنها در حوزه زیبایی است. الاینرهای شفاف در موقع استفاده معمولا نامرئی هستند و به همین دلیل گزینه جذابی برای افرادی هستند که می خواهند بدون جلب توجه به درمان ارتودنسی اشان دندان‌های مرتبی داشته باشند. برخلاف بریس های سنتی که شامل براکت های فلزی و سیم ها هستند، الاینرهای شفاف با رنگ طبیعی دندان‌ها ادغام می شوند و به بیماران این اجازه را می دهند تا ظاهر طبیعی لبخند خود را در طول پروسه درمان حفظ کنند.

این ارتودنسی ها به طور کلی به نسبت بریس های سنتی راحت تر استفاده می شوند. الاینرها سفارشی سازی شده اند تا به درستی دور دندان‌ها قرار بگیرند و سختی پروسه را کاهش دهند. برخلاف بریس ها که به دلیل اصطکاک بین براکت ها و بافت های نرم لثه و دندان اتفاق می افتد و باعث به وجود آمدن سوزش یا زخم می شود؛ الاینذهای شفاف نرم هستند و دردی را ایجاد نمی کنند.

الاینرهای شفاف سطح بالایی از راحتی را برای بیماران فراهم می کند. این الاینرها می توانند به راحتی به هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برداشته شوند و به افراد اجازه حفظ بهداشت دهان را در طول پروسه درمان می دهد. برخلاف بریس ها که نیازمند ابزارهای ویژه ای برای تمیز کردن هستند و برای حفظ بهداشت دهان با چالش هایی روبرو می شوند، الاینرهای شفاف به راحتی با مسواک زدن و شستشو زیر آب تمیز می شوند.

در مقایسه با بریس های قدیمی، با ارتودنسی های متحرک بیماران می توانند از محدوده وسیع تری از غذاها لذت ببرند. بریس ها اغلب با محدودیت های غذایی همراه هستند تا از آسیب به براکت ها یا سیم ها جلوگیری کنند. اگرچه الاینرهای شفاف این امکان را به افراد می دهند تا بدون نگرانی در مورد گیر کردن مواد غذایی یا آسیب به وسایل ارتودنسی از وعده های غذایی خود لذت ببرند.

برای افرادی که در رشته‌های ورزشی فعالیت دارند یا موسیقی می نوازند ارتودنسی‌های متحرک مزایای ویژه ای دارند. برخلاف بریس‌ها که می توانند در طول فعالیت های فیزیکی جراحت و آسیبی ایجاد کنند، الاینرهای شفاف موقتا برداشته می شوند تا تجربه راحت تری داشته باشید. به علاوه الاینرهای شفاف با آلات موسیقی تداخل ندارند و در صورت ضرورت هم می توانند برداشته شوند.

الاینرهای شفاف اغلب طول درمان سریع تری را در مقایسه با بریس های قدیمی ارائه می دهند. استفاده از تکنولوژی های پیشرفته دیجیتالی به ارتودنتیست اجازه داشتن برنامه ای دقیق و موثری را می دهد. الاینرهای شفاف معمولا به نسبت ارتودنسی های قدیمی نیازمند ملاقات های کمتری هستند که این موضوع مدت زمان درمان را کاهش می هد.

ارتودنسی‌های متحرک برنامه درمان را با توجه به نیازهای بیمار طراحی می کند. هر ست از الاینرها به صورت سفارشی ساخته شده اند تا به تدریج دندان‌ها را در جای مناسب قرار دهند. ارتودنتیست ها می توانند از نرم افزارهای مدرن استفاده کنند تا نتیجه نهایی را به صورت تصویری پیش بینی کنند تا رضایت بیشتری را به بیماران ارائه دهند.

مزایا و معایب ارتودنسی های متحرک

مزایا و معایب ارتودنسی های متحرک

معایب الاینرهای شفاف

در حالیکه ارتودنسی متحرک که الاینر شفاف هم شناخته می شوند مزایای بی شماری را به نسبت بریس های قدیمی ارائه می دهند، معایبی هم همراه دارند. خیلی مهم است تا این معایب را قبل از تصمیم در مورد بهترین روش درمان ارتودنسی در نظر بگیرید.

یکی از اصلی ترین چالش‌ها در رابطه با ارتودنسی متحرک این است تا از تعهد و مسئولیت پذیری بیماران مطمئن شوند. الاینرهای شفاف باید روزانه حداقل بین ۲۰ تا ۲۲ ساعت استفاده شوند تا نتیجه دلخواه را تحویل دهند. برخلاف بریس های قدیمی که در جایگاه خود ثابت بودند، الاینرها به راحتی برداشته می شوند. این انعطاف پذیری می تواند منجر به فراموشی بیماران در استفاده دائم یا کاهش مدت زمان ضروری استفاده شده از الاینر شود و بر روی کل پروسه تاثیر بگذارد.

درحالیکه الاینرهای شفاف برای درمان مشکلات متعادل ارتودنسی موثر هستند اما ممکن است برای مشکلات پیچیده کارایی نداشته باشند. مال اکلوژن شدید ممکن است به بریس های قدیمی یا دیگر وسایل ارتودنسی نیاز داشته باشد. ارتودنسی متحرک محدودیت های خاصی را در زمینه جابجایی دندان‌ها دارند از این رو ممکن است در بعضی موردها با محدودیت مواجه شوند.

الاینرها کوچک و شفاف هستند که آنها را در برابر آسیب حساس میکند. بیمارانی که ممکن است تصادفا الاینرهای خود را پرت کنند یا در نگهداری آن بی دقتی کنند ممکن است مجبور شوند هزینه اضافی از بابت تعویض الاینرها بپردازند و روند درمان را به تعویق بیاندازند. به علاوه الاینرها ممکن است بر اثر تماس با گرما یا فشار زیاد آسیب ببینند که در نتیجه مجبور می شوید الاینر جدیدی تهیه کنید.

درحالیکه الاینرها طراحی شده اند تا دندان‌ها را به تدریج به مکان خواسته شده هدایت کنند، ممکن است آن سطح یکسان از کنترل کردن را در مقایسه با بریس های قدیمی نداشته باشند. بریس ها از براکت‌ها و سیم‌ها استفاده می کنند تا فشار مداوم را به دندان‌ها وارد کنند و دندان‌ها را به جای دقیق هدایت کنند. از طرفی ارتودنسی های متحرک به مجموعه ای از الاینرها وابسته هستند که طی هفته های کوتاه عوض می شوند که ممکن است کنترل کمتری روی هر دندان داشته باشند.

بعضی از افراد ممکن است موانع گفتاری موقتی را در زمان استفاده از ارتودنسی متحرک تجربه کنند. الاینرها می توانند جایگاه زبانرا تغییر دهند و بر روی واضح بودن کلام و سختی در تلفظ بعضی از اصوات افراد تاثیر بگذارند. البته با گذشت زمان این مشکل برطرف شده و بیماران این چالش را پشت سر می گذارند.

ارتودنسی های متحرک ممکن است گران تر بریس های قدیمی باشند. الاینرهای شفاف اغلب نیازمند چندین مجموعه الاینر در طول پروسه درمان هستند که می تواند هزینه کلی را افزایش دهد. به علاوه ممکن است همه هزینه های الاینرهای شفاف شامل بیمه نشوند.

ارتودنسی متحرک یا ثابت؟

ارتودنسی ثابت شامل براکت هایی که به دندان‌ها بسته می شوند و به سیم ها متصل هستند، می شوند. این وسایل عمدتا از فلز یا سرامیک ساخته می شوند و به نحوه ای طراحی شده اند تا دندان‌ها را به تدریج حرکت داده و در جای درست قرار دهند. یکی از مزایای مهم بریس های ثابت توانایی آنها در حل کردن مشکلات پیچیده دندان‌هاست. آنها می توانند تراز نبودن های شدید، ازدحام دندان‌ها و مشکلات بایت را بهتر از وسایل متحرک درمان کنند.

علاوه بر این ارتودنسی های ثابت فشار مداومی را به دندان‌ها وارد می کنند تا دندان‌ها را به سمت جایگاه درست هدایت کنند. این فشار دائمی اجازه کنترل بهتری در حرکت دندان‌ها را داده و نتیجه موفق تری ارائه می دهد. به علاوه بریس های ثابت همیشه بر روی دندان‌ها هستند و ریسک فراموشی در استفاده از آن ها یا جابجا شدن دندان‌ها را کاهش می دهند.

از طرفی ارتودنسی های متحرک از جمله الاینرهای شفاف انتخاب های انعظاف پذیر تری را ارائه می دهند. الاینرهای ابزاری سفارشی سازی شده هستند که به خوبی در اطراف دندان‌ها قرار می گیرند و تدریجا فشاری را اعمال می کنند. از لحاظ بصری این الاینرها نامرئی هستند که به همین دلیل در میان افرادی که خواستار گزینه هایی هستند که از لحاظ زیبایی خوش آیند باشند؛ بسیار محبوب هستند. وسایل ارتودنسی های متحرک اجازه حفظ بهداشت دهان را راحت تر در اختیار شما قرار می دهند.

یکی دیگر از مزایای ارتودنسی های متحرک راحتی است که ارائه می دهند. برخلاف ارتودنسی‌های ثابت، الاینرهای شفاف به افراد اجازه می دهند تا موقتا الاینر را در موقعیت‌های ویژه یا فعالیت‌های ورزشی بردارند. این انعطاف پذیری می تواند برای نوجوانان یا بزرگسالانی که ممکن است اعتماد به نفس لازم برای بریس‌های قدیمی را ندارند بسیار مناسب باشد.

اگرچه مهم است خاطر نشان کنیم ارتودنسی متحرک ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. این نوع از ارتودنسی برای مشکلات خفیف و متعادل دندان‌ها پیشنهاد می شود و ممکن است برای مشکلات پیچیده تر موثر نباشد. علاوه بر این الاینرهای شفاف نیازمند همکاری و موافقت بالای بیماران است به این دلیل که باید ساعت ها در روز استفاده شوند تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند. عدم پیروی از این دستورالعمل‌ها می تواند بر موفقیت درمان تاثیر گذارد.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *