چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند؟

چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند؟

چه زمانی نیاز به ارتودنسی داریم؟

درمان ارتودنسی نقش حیاتی را در بالا بردن سلامت دهان و دندان و کیفیت کلی زندگی افرادی که دچار بهم ریختگی و هم تراز نبودن دندان‌ها و فک‌ها هستند ایجاد می‌کند. زمانی که متوجه شویم انجام ارتودنسی لازم است ممکن است در مراحل مختلف زندگی ظاهر شود و تشخیص نشانه‌هایی که نیاز به ارتودنسی را نشان می‌دهد برای حفظ سلامت دندان‌ها ضروری است.

یکی از دلایل ابتدایی که ممکن است انجام ارتودنسی لازم باشد تصحیح و برطرف کردن مشکلات دندان‌ها از جمله بهم ریختگی، ازدحام دندان‌ها یا جلوآمدگی دندان‌ها باشد. دندان‌های بهم ریخته نه تنها بر روی زیبایی لبخند افراد تاثیر می‌گذارند بلکه منجر به ایجاد مشکلات عملکردی از جمله جویدن، صحبت کردن و حفظ بهداشت دهان می‌شوند. ارتودنسی می‌تواند به تراز شدن دندان‌ها و فک کمک کرده و ظاهر و عملکرد دهان را ارتقا بخشد.

یکی دیگر از نشانه‌های رایجی که نشان می‌دهد انجام ارتودنسی لازم است مال آکلوژناست که به تراز نادرست دندان‌های فک بالا و پایین اشاره دارد زمانیکه دهان بسته است. مال آکلوژن می‌تواند منجر به مشکلاتی از جمله اوربایت، اندربایت، کراس بایت و … شود که بی‌قراری، درد و مشکلات در غذا خوردن و صحبت کردن را به وجود می‌آورد. ابزار ارتودنسی از جمله بریس‌های ارتودنسی ثابت یا الاینرهای شفاف می‌تواند به درمان مشکلات مال آکلوژن کمک کند.

درمان ارتودنسی ممکن است برای درمان مشکلات فک از جمله تراز نبودن فک یا اختلال مفصل گیجگاهی فکی انجام شود. افرادی که علائمی از جمله درد در فک، هنگام باز یا بسته کردن دهان صدایی را حی می‌کنند یا در هنگام جویدن مشکل دارند ممکن است نیاز به ارتودنسی داشته باشند.

از طرفی ممکن است افرادی که مشکلاتی از جمله بیماری لثه یا پوسیدگی دندان دارند که این مشکلات به دلیل بهم ریختگی دندان‌ها به وجود آمده است انجام ارتودنسی برایشان لازم باشد. ازدحام دندان‌ها یا فاصله زیاد بین دندان‌ها باعث می‌شود که ذرات غذاها و باکتری‌ها بین دندان‌ها جمع شوند و ریسک مشکلات دهان را بالا ببرد. با مرتب کردن دندان‌ها و ارتقا تراز آنها درمان ارتودنسی می‌تواند بهداشت دهان را به مقدار زیادی ارتقا بخشد.

از طرفی ممکن است افرادی که به دنبال اهداف زیبایی هستند و می‌خواهند ظاهر لبخند خود را ارتقا بخشند نیاز به ارتودنسی داشته باشند. اصلاح تراز دندان‌ها، بستن فاصله بین دندان‌ها و برطرف کردن مشکلات بایت ظاهر لبخند افراد را بسیار بالا می‌برد و اعتماد به نفس آنها را افزایش می‌دهد.

در چه سنی انجام ارتودنسی لازم است؟

سن مناسب برای ارتودنسی دندان

در چه سنی انجام ارتودنسی لازم است؟

در حالیکه انجام ارتودنسی دندان در هر سنی می‌تواند مفید باشد اما زمان‌های مطلوبی وجود دارد که اگر ارتودنسی را شروع کنید بهترین نتیجه را دریافت خواهید کرد. اگر ارتودنسی در سنین پایین انجام شود قیمت ارتودنسی دندان و پرداخت هزینه‌ برای درمان‌های اضافی در آینده هم کاهش پیدا می‌کند. 

انجمن ارتودنسی آمریکا توصیه می‌کند تا اولین ارزیابی ارتودنسی کودکان را ۷ سالگی شروع کنید. این توصیه به این دلیل است که در این سن دندان‌های دائمی کودکان شروع به در آمدن می‌کند و هر گونه مشکل احتمالی در رابطه با تراز دندان‌ها یا مشکلات بایت می‌تواند خیلی سریع شناسایی شوند. تشخیص زودهنگام می‌تواند به جلوگیری از مشکلات جدی کمک کرده و نیاز به درمان‌های سنگین در آینده را کاهش می‌دهد پس می‌توان گفت که در این سن انجام ارتودنسی لازم است.

برای بسیاری از کودکان درمان ارتودنسی دندان معمولا بین سنین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع می‌شود یعنی زمانیکه دندان‌های دائمی شروع به درآمدن می‌کنند. این یک زمان ایده آل برای شروع درمان است چون استخوان‌ها هنوز در حال رشد هستند و راحت‌تر می‌شود دندان‌ها را به جاهای مناسب هدایت کنند. درمان در طول این زمان می‌تواند به تصحیح مشکلات بایت از جمله اوربایت، آندربایت و کراس بایت که بر روی سلامت دهان کودک و سلامت کلی او تاثیر می‌گذارد، کمک کند. برای جلوگیری یا برطرف کردن مشکلات نام برده انجام ارتودنسی لازم است.

گرچه درمان ارتودنسی دندان محدود به کودکان و نوجوانان نیست. بسیاری از بزرگسالان به دنبال درمان ارتودنسی هستند تا تراز دندان‌ها را ارتقا بخشیده و لبخند خود را زیباتر کنند. پیشرفت‌هایی در زمینه تکنولوژی ارتودنسی صورت گرفته که در این خصوص می‌توان به الاینرهای شفاف و بریس‌های سرامیکی اشاره کرد که درمان را برای بزرگسالان راحت‌تر کرده و تبدیل به یک راه حل محبوب برای افراد در همه سنین شده است.

ارتودنسی برای مشکلات آندربایت

ارتودنسی برای مشکلات آندربایت

الزام انجام ارتودنسی برای مشکلات آندربایت

مشکلات آندربایت یکی از شرایط دندانی است که وقتی دهان بسته است دندان‌های فک پایین جلوتر از دندان فک بالا قرار می‌گیرد. این هم‌تراز نبودن دندان‌ها می‌تواند هم مشکلاتی در زمینه زیبایی و هم عملکردی ایجاد کند.

فاکتورهای متعددی وجود دارد که می‌تواند در پیشرفت مشکل آندربایت همکاری کند. ژنتیک نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند چون سایز و شکل فک فرد به پیشینه خانوادگی برمی‌گردد. دیگر دلایل داشتن آندربایت شامل عادت‌های کودکی مثل مکیدن انگشت شصت یا استفاده طولانی از پستونک می‌باشد که می‌تواند به تغییر رشد استخوان فک کمک کرده و مشکلات آندربایت را به وجود آورد. در بعضی از موارد آسیب‌هایی که به صورت یا فک وارد می‌شود هم منجر به ایجاد این شرایط می‌شود. در این موارد برای داشتن زندگی راحت‌تر انجام ارتودنسی لازم است.

تاثیر آندربایت به نسبت شدت آن می‌تواند متفاوت باشد. از جنبه زیبایی آندربایت به دلیل جلوآمدن فک پایین و ایجاد فرمی غیرمتعادل می‌تواند روی ظاهر صورت فرد تاثیر بگذارد. این می‌تواند منجر به مشکلات اعتماد به نفس در موقعیت‌های اجتماعی شود. از نظر عملکرد آندربایت می‌تواند مشکلاتی در جویدن، صحبت کردن و سلامت کلی دهان ایجاد کند. دندان‌های غیر هم‌تراز ریسک پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می‌دهد.

خوشبختانه راه‌حل‌های درمانی متعددی برای برطرف کردن مشکلات آندربایت در دسترس است. در موارد متعادل درمان ارتودنسی دندان از جمله بریس‌ها یا الاینرهای شفاف ممکن است برای برطرف کردن مشکلات تراز دندان‌ها کافی و مناسب باشد. در این درمان‌ها دندان‌ها تدریجی حرکت کرده و به مرور زمان در جای درست قرار می‌گیرند. در موارد شدید ممکن است عمل‌های جراحی برای تغییر جایگاه فک انجام شود. این پروسه که به جراحی ارتوگناتیک معروف است شامل تغییر جایگاه استخوان‌های فک می‌باشد تا هم عملکرد و هم زیبایی بایت را بهبود بخشد.

مشکلات اوربایت

مشکلات اوربایت

مشکلات اوربایت

اوربایت یا مال آکلوژن که یکی از مشکلات رایج دندان‌هاست شرایطی است که وقتی دهان بسته است، دندان‌های جلویی فک بالا بر روی دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرند. این هم‌تراز نبودن می‌تواند عواقب زیادی از جمله تاثیر بر روی سلامت دهان، زیبایی و سلامت کلی بدن داشته باشد. فهمیدن این مشکلات و جستجو برای درمان مناسب بر روی عملکرد و سلامتی دندان‌ها بسیار تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که انجام ارتودنسی لازم شود. 

یکی از نگرانی‌های ابتدایی که در مورد اوربایت وجود دارد و نیاز به ارتودنسی را نشان می‌دهد سلامت دهان و دندان است. هم‌پوشانی شدید دندان‌های جلو فک بالا می‌تواند باعث افزایش توزیع نابرابر نیروی گاز زدن شود. به مرور زمان این اتفاق منجر به حساسیت دندان‌ها، فرسایش مینای دندان و آسیب احتمالی به ساختار دندان می‌شود. از طرفی اوربایت می‌تواند تمیز کردن دندان‌ها را با چالش روبرو کند و ریسک ابتلا به پوسیدگی، بیماری لثه و دیگر مشکلات دندان‌ها را افزایش دهد.

فراتر از مشکلات فیزیک، اوربایت می‌تواند بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر زیادی بگذارد. پیشروی واضح دندان‌های جلویی فک بالا ظاهر لبخند افراد را تغییر داده و منجر به حس ناامنی در ناخودآگاه افراد می‌شود. به همین دلیل افرادی که دچار مشکلات بایت هستند نیاز به ارتودنسی را خیلی بیشتر از بقیه حس می‌کنند. 

مشکلات کراس بایت

مشکلات کراس بایت

مشکلات کراس بایت

یکی دیگر از دلایلی که انجام ارتودنسی لازم است مشکلات کراس بایت است. کراس بایت یک شرایط دندانی است که زمانی اتفاق می‌افتد که وقتی دهان بسته است دندان‌های بالا و دندان‌های پایین به خوبی روی هم منطبق نمی‌شوند. این هم‌تراز نبودن فک می‌تواند بر روی دندان‌های جلو و عقب تاثیر گذاشته و اگر درمان نشود منجر به مشکلات سلامت دهان می‌شود.

یکی از دلایل اصلی مشکلات کراس بایت ژنتیک است. مشکلات وراثتی می‌تواند منجر به الگو رشد غیرمعمول فک یا دندان‌ها شود که منجر به مشکلات غیر هم‌ترازی شود. فاکتورهای دیگری که می‌تواند در ایجاد کراس بایت مشارکت کند شامل مکیدن انگشت شصت، استفاده بیش از حد از پستونک، نفس کشیدن از دهان و بهداشت ضعیف در دوران کودکی می‌شود. به علاوه آسیب به دهان نیز می‌تواند به ایجاد کراس بایت دندان کمک کند.  

نشانه‌های کراس بایت ممکن است بر اساس پیچیدگی و شدت مشکل متفاوت باشد. نشانه‌های رایج شامل سختی در جویدن یا گاز گرفتن، درد فک، سر درد و جابجایی قابل توجه در جایگاه فک می‌باشد. برای برطرف کردن این مشکلات انجام ارتودنسی لازم است.

در بعضی از موارد کراس بایت می‌تواند بر روی ظاهر صورت تاثیر گذاشته و ناهماهنگی در ساختار فک به وجود آورد.

اگر این مشکلات بدون درمان شدن باقی بماند منجر به عواقب زیادی می‌شود. دندان‌هایی که تراز نیستند فشار زیادی را در نواحی خاص دهان وارد می‌کنند و منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و اختلال مفصل گیجگاهی فکی شود. از طرفی کراس بایت می‌تواند بر روی الگوی صحبت و زیبایی صورت تاثیر گذاشته و اعتماد به نفس فرد را تحت‌الشعاع قرار دهد.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

2 دیدگاه ها

  1. blank محمودی گفت:

    سلام خسته نباشید
    روکش برای دوندون که بامواد امارگام پرشده خوبیابد
    قیمت روکش چندهست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *