هزینه ارتودنسی و قیمت ارتودنسی

قیمت ارتودنسی

هزینه ارتودنسی موضوعی است که برای هر فردی که تصمیم به انجام این پروسه درمانی دارد، بسیار مهم است. در ابتدا بهتر است به طور کلی بدانیم ارتودنسی چیست و بعد به سراغ قیمت ارتودنسی برویم. ارتودنسی یا ارتودنتیکس (Orthodontics) عبارت است از تخصص پزشکی که به بررسی، تشخیص و درمان نامرتبی و عدم هماهنگی دندان ها که به آن مال اکلوژن (malocclusion) هم می گویند، می‌پردازد. ارتودنسی به عنوان یک رشته پزشکی تخصصی که به تشخیص، پیشگیری و درمان اختلالات دندان‌ها و فک‌ها می‌پردازد، در سال‌های اخیر بسیار پرطرفدار شده است. یکی از رایج ترین دلایل انجام ارتودنسی تصحیح تراز نبودن دندان و فک است که می تواند بر روی زیبایی، عملکرد و سلامت کلی دهان تاثیر بسزایی بگذارد. درمان ارتودنسی شامل استفاده از بریس ها یا دیگر وسایل می شود تا بتواند دندان ها را تدریجا حرکت داده و در جایگاه مورد نظر قرار دهد.

بریس ها شامل براکت هایی هستند که به دندان ها بسته شده و با سیم ها در ارتباط هستند. این سیم ها فشار ملایمی را به دندان ها وارد کرده، آنها را به جایگاه درست هدایت می کند و به مرور زمان دندان ها را هم تراز می کند. در بعضی از موارد ممکن است از وسایل سنتی از جمله هدگیر یا کش ارتودنسی استفاده شود تا به تصحیح مشکلات بایت یا اختلالات لثه کمک کند. البته که در روش های نوین نه نتها از بریس های ثابت بلکه از روش های متحرک هم استفاده می شود که در هر روش قیمت ارتودنسی متقاوت است.

مزایای متعددی برای انجام ارتودنسی وجود دارد. اولین دلیلی که خیلی از افراد به همین خاطر ارتودنسی انجام می دهند ارتقا زیبایی صورت و لبخند است. مرتب و صاف کردن دندان های کج و نامرتب می تواند زیبایی ظاهر افراد و اعتماد به نفس آنها را به طرز چشم گیری ارتقا ببخشد. علاوه بر این مرتب بودن دندان ها تمیز کردن و حفظ بهداشت دهان را آسان تر می کند و شما کمتر دچار مشکلات دهان و دندان می شوید که این مسئله باعث کاهش هزینه های دندانپزشکی در آینده می شود. حفظ بهداشت دهان ریسک ابتلا به عفونت لثه و پوسیدگی دندان ها را نیز کاهش می دهد.

ردیف

نوع درمان

قیمت(ريال)

1

ارتودنسی ثابت دو فک

45۰,۰۰۰,۰۰۰ – 30۰,۰۰۰,۰۰۰

2

ریتینر ثابت هر فک

۱۵,۰۰۰,۰۰۰

3

ریتینر متحرک هر فک

۱۵,۰۰۰,۰۰۰

4

هزینه ارتودنسی و روش‌های محاسبه قیمت ارتودنسی

درمان های ارتودنسی می توانند شامل ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک باشند. بسته به شدت موقعیت دندان های شما متخصص تصمیم می گیرد که کدام رویکرد برای شما بهترین است. نکته قابل توجه این است که هزینه ارتودنسی در روش های مختلف ارتودنسی متفاوت است.

قیمت بریسینگ

بیشتر شما در مورد بریس های ارتودنسی شنیده اید – بریس ها یکی از روش های سنتی و رایج در ارتودنسی هستند که شامل باندها، سیم های فلزی و براکت ها می شوند. اگر کنجکاو هستین که این بریس ها چگونه کار می کنند باید بگوییم که باندها دور دندان های شما محکم میشوند، براکت ها در جلوی دندان های شما کار گذاشته می شوند و سیم ها براکت ها را به باندها وصل می کنند. با سفت کردن سیم ها فشار به دندان های شما وارد می شود و به آرامی دندان ها را به جایگاه مدنظر حرکت می دهد. بریس ها معمولا ماهانه تنظیم  می شوند و با توجه به سن، ژنتیک و شرایط دندان های شما بین چندماه تا چندسال باقی می مانند. بریسینگ به دلیل هزینه نسبتاً کمتر و قابل استفاده بودن در موارد پیچیده، همچنان گزینه مناسبی برای بسیاری از بیماران است.

بریس های سنتی معمولا مقرون به صرفه ترین روش برای ارتودنسی هستند و هزینه ارتودنسی در این روش مناسب است. قیمت ازتودنسی با بریس های سرامیکی که کمتر جلب توجه می کنند به نسبت بریس های سنتی مقداری بیشتر است. 

قیمت بریسینگ لینگوال

بریسینگ لینگوال ارتودنسی یک روش درمانی است که برای اصلاح مشکلات تراز دندان‌ها و فک‌ها استفاده می‌شود. در این روش، قوس‌های فلزی به صورت لینگوال (درون دندان‌ها) نصب می‌شوند، به جای نصب آنها به صورت خارج دندان (برقرار کردن تماس با لب و چانه).بریسینگ لینگوال ارتودنسی برای بسیاری از بیماران مناسب است، به خصوص کسانی که نمی‌خواهند قابل مشاهده بودن درمان ارتودنسی را تجربه کنند. با نصب قوس‌های فلزی به صورت لینگوال، همچنین مشکلات تحرک زبان و تاثیر آن بر حفظ بهداشت دستگاه ارتودنسی نیز کاهش می‌یابد.

علاوه بر ظاهر، بریسینگ لینگوال ارتودنسی همچنین مزایای سلامت دارد. با نصب قوس‌های فلزی به صورت لینگوال، خطر ایجاد ترک خوردگی در سطح بیرونی دندان‌ها کاهش می‌یابد. همچنین، احتمال تغییر رنگ دندان‌ها نیز کاهش می‌یابد زیرا قوس‌های فلزی به صورت لینگوال در تماس با سطح برون دندان قرار نمی‌گیرند. قیمت ارتودنسی در این روش هم به عواملی بستگی دارد که شما می توانید برای اطلاع از هزینه ارتودنسی و قیمت ارتودنسی ستون هزینه ها را مشاهده کنید یا با پزشک خود در کلینیک ستاره شرق مشورت کنید.

آلاینر شفاف

با وجود پیشرفت‌های فناوری، روش‌های جدیدتری برای درمان ارتودنسی ارائه شده است، یکی از این روش‌ها، آلاینر شفاف است.آلاینر شفاف یک نوع آپارات ارتودنسی است که با استفاده از مجموعه‌ای از پلاستیک‌های شفاف و سفید، به تدریج دندان‌ها را به جایگاه صحیح خود هدایت می‌کند. این سیستم براساس مدل‌سازی سه بعدی دندان‌ها و فک توسط کامپیوتر و استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص طراحی و ساخته می‌شود. هر پلاستیک در این سیستم به ترتیب، تغییرات کوچکی را در جایگاه دندان‌ها ایجاد می‌کند و با استفاده از آلاینر جدید، دندان‌ها به تدریج به جایگاه صحیح خود منتقل می‌شوند. 

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آلاینر شفاف می‌توان به شفافیت آن اشاره کرد که باعث می‌شود در حین استفاده از آن، تقریباً غیرقابل مشاهده باشد. همچنین، این سیستم قابلیت خارج و وارد کردن آپارات را به راحتی فراهم می‌کند که باعث می‌شود در فعالیت‌های روزمره مانند خوردن غذا یا شستن دندان، کاربر بتواند آن را بکار گیرد.

آلاینر شفاف درمانی غیرجراحی و غیرتهاجمی است که به دندان‌ها و فک کمترین آسیب را وارد می‌کند. با این حال، برای موارد پیچیده‌تر ارتودنسی، ممکن است نیاز به استفاده از سیم‌های فلزی در همراهی با آلاینر شفاف باشد.

به طور کلی الاینرهای شفاف به نسبت بریس های سنتی گران تر هستند اما باز هم قیمت نهایی ارتودنسی به زمان و پیچیدگی مشکلات دندان ها بستگی دارد.

هزینه ارتودنسی کودکان

ارتودنسی در کودکان یک جنبه حیاتی در سلامت دهان است که می تواند به بی نظمی های دهان و صورت در سنین پایین کمک کند و سطح سلامت دهان را بالا ببرد. جامعه دندانپزشکان آمریکا پیشنهاد می کنند که کودکان باید اولین ملاقات خود با دندانپزشک یا ارتودنتیست را در سن هفت سالگی داشته باشند.

در طول ارزیابی ارتودنتیست وضعیت کلی دهان کودک را بررسی خواهد کرد و مشکلات احتمالی که ممکن است نیازمند توجه و درمان باشد را تشخیص می دهد. درمان زودهنگام ارتودنسی با هدف تشخیص و جلوگیری از مشکلاتی همچون ازدحام دندان ها، کراس بایت، اوربایت و اختلالات لثه صورت می گیرد تا قبل از تبدیل شدن به یک مسئله مهم و حاد درمان شود. این تشخیص زودهنگام هزینه ارتودنسی در آینده را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

درمان زودهنگام ارتودنسی مزایای زیادی را کودکان فراهم می کند. با تشخیص و درمان بی نظمی های دندان ها در سنین پایین، رشد لثه به طور درستی انجام می شود. این اتفاق می تواند از مشکلات جدی که در آینده رخ می دهد جلوگیری کند و حتی نیاز به درمان های بیشتر و هزینه بر را در آینده حذف کند. همچنین درمان زودهنگام می تواند ظاهر و اعتماد به نفس کودکان را ارتقا ببخشد و از طرفی دیگر توانایی صحبت کردن، جویدن و حفظ بهداشت دهان را بالا ببرد.

ارتودنسی کودکان در سال های اخیر پیشرفت هایی کرده و روش های راحت تر و رضایت بخش تری را ارائه داده است. برای مثال الان بریس های سرامیکی وجود دارند که به نسبت بریس های سنتی کمتر جلب توجه می کنند. علاوه بر این الاینرهای شفاف از جمله ارتودنسی های نامرئی برای کودکان بزرگتر و نوجوان ها در دسترس است.

ردیف

نوع درمان

قیمت(ريال)

1

ارتودنسی ثابت دو فک

45۰,۰۰۰,۰۰۰ – 30۰,۰۰۰,۰۰۰

2

ریتینر ثابت هر فک

۱۵,۰۰۰,۰۰۰

3

ریتینر متحرک هر فک

۱۵,۰۰۰,۰۰۰

4

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Buttonمشاوره رایگان