سفیدکردن یا بلیچینگ دندان

سفیدکردن یا بلیچینگ دندان ها چیست؟

با ظهور درمانهای جدید ، اکنون لبخند بهتری در دسترس افراد بیشتری است. یکی از محبوب ترین روشهای زیبایی سفیدکردن یا بلیچینگ دندان است. رنگ عاج مینای دندان می تواند به رنگ زرد ، نارنجی ، قهوه ای ، خاکستری - حتی آبی یا سبز تبدیل شود. از دلایل تغییر رنگ می توان به لکه دار شدن از قهوه یا دخانیات ، صدمه ای که باعث خنثی شدن پالپ ، خوردن آنتی بیوتیک تتراسایکلین یا میزان بالای فلوراید در حین رشد دندانها ، خوردگی ناشی از پر شدن دندان با مواد نقره ای و همچنین پوشیده شدن مینای دندان با افزایش سن اشاره کرد.

آیا بلیچینگ یا سفید کردن برای دندانها مضر است یا نه؟

اگرچه بسیاری از لکه ها با یک روش سفیدکردن یا بلیچینگ دندان با موفقیت از بین می روند ، اما سفید شدن برای افرادی که دارای دندانهای حساس یا ریشه حساس هستند ، ناراحت کننده است. چندین روش مختلف سفیدکردن یا بلیچینگ در دسترس است.

در در ادامه و تا پایان متن به تمام سوالات شما در مورد بلیچینگ پاسخ داده خواهد شد.

چه تفاوتی بین روش خانگی و کلینیکی بلیچینگ دندان وجود دارد؟ (روش های مختلف بلیچینگ) :

تفاوت بین این دو روش در نوع ماده بلیچ و غلظت آن است که به علت قوی تر بودن ماده در روش کلینیک یا office ماده سریعتر اثر میکند و در مدت یک ساعت دندان ها روشن تر می شوند در حالی که در روش خانگی برای هر فک حداقل به مدت یک هفته شبها حدود نیم ساعت از ماده بلیچینگ استفاده می شود. همچنین در روش خانگی نیاز به ساخت قالب (تری مخصوص بیمار) برای استفاده ماده بلیچینگ بر روی دندانها میباشد. که ابتدا در یک جلسه از دندانهای بیمار یک قالب تهیه شده و به لابراتوار ارسال میشود. زمانی که تری توسط لابراتوار آماده شد همراه با مواد بلیچینگ و دستورالعمل استفاده آن به بیمار داده خواهد شد. که این بازه ممکن است تا ده روز طول بکشد.


سفیدکردن یا بلیچینگ مطب یا کلینیکی چیست؟

ابتدا دندانپزشک لثه های شما را با خمیر محافظ لثه پوشش می دهد و سپس یک ماده اکسید کننده را به مینای دندان می زند. دندان های شما در معرض یک نور روشن آبی یا لیزر (به عنوان کاتالیزور) برای تسریع درخشندگی قرار میگیرد. برای دستیابی به رنگ مورد نظر شما معمولاً دو تا چهار جلسه ، هر کدام حدود 30-60 دقیقه طول می کشد. تکنیک جدیدتری به نام سفید کننده انرژی ، از یک فرم بسیار غلیظ پراکسید هیدروژن به عنوان ماده سبک کننده استفاده می کند. این فقط در یک جلسه می تواند نتایج را ارائه دهد. با این حال سفید کردن موقتی است. طی یک تا سه سال دیگر دوباره دندانهای شما تیره می شوند و ممکن است لازم باشد که این روش را تکرار کنید.

دستگاه بلیچینگ کلینیکی یا Bleaching Accelerator  چطور کار میکند ؟

دستگاه بلیچینگ (Bleaching Accelerator) امروزه یکی از تجهیزات کاربردی در مطب دندانپزشکان می باشد. به دلیل تمایل روز افزون برای داشتن دندان هایی سفید و درخشان، بلیچینگ از جمله روش های بسیار مفید برای تحقق این امر به شمار می آید.

دستگاهی که در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق استفاده می شود، مجهز به منبع نوری LED نسل ششم با طول موج های متفاوت سفید، جهت تشخیص پوسیدگی و ترک دندان، LED آبی و قرمز، جهت بلیچینگ می باشد. در این دستگاه از LED کمپانی OSRAM آلمان با قابلیت تغییر رنگ دندان تا 6 پرده استفاده شده است. این دستگاه بر اساس استاندارد VITA  کار میکند.


به منظور نوبت دهی با ما تماس بگیرید

سفیدکردن یا بلیچینگ خانگی چیست؟ (توسط دندانپزشک تجویز می شود)

دندانپزشک شما برای نگه داشتن مواد شیمیایی سفید کننده روی دندان (کاربامید پراکسید یا هیدروژن پراکسید) یک قالب از دندانهای شما که برای دهان  شما مناسب باشد، تهیه می کند. سپس شما با قرار دادن مواد سفید کننده شیمیایی داخل قالب و قرار دادن آن برای مدت زمان توصیه شده (بین 30 دقیقه تا یک ساعت) هر روز به مدت یک یا دو هفته ، سفیدکردن یا بلیچینگ را در خانه انجام می دهید. در بعضی از مواد بلیچینگ ممکن است تری های آماده ای جهت بارگزاری مواد سفید کننده روی دندان شما از قبل داخل پک باشد که با توجه به متفاوت بودن سایز و چیدمان دندانهای افراد مختلف این تری ها معمولا کارایی لازم را ندارند و نمی توانند ماده بلیچینگ را به تمام سطوح دندانهای شما برسانند.

خطر بلیچینگ دندان های عصب کشی شده !

بلیچینگ بیش از یک بار برای دندان عصب کشی شده توصیه نمی شود زیرا ماده بلیچینگ که روی دندان عصب کشی قرار میگیرد میتواند به ریشه دندان وارد شود و باعث تحلیل ریشه دندان شود پس برای دندان های خاکستری شده توسط عصب کشی بیش از یکبار بلیچینگ انجام ندهید.

عوارض بلیچینگ و مواد مورد استفاده برای سفید کردن دندان چیست ؟

ماده بلیچینگ به علت نفوذ به لایه سطحی دندان به منظور برداشت رنگ دانه های سطحی باعث حساس شدن دندان ها می شود البته این موضوع روی دندان های مختلف تاثیرات متفاوتی دارد به طور کلی در صورت ایجاد حساسیت برای دندان ها دندان پزشک استفاده از مواد ضد حساسیت تجویز میکند که این مواد در روش کلینیک به مدت 10 دقیقه روی دندان ها توسط دندانپزشک قرار داده می شود و در روش خانگی یک ساعت قبل از استفاده از مواد بلیچینگ و نیم ساعت بعد از استفاده از مواد بلیچینگ توسط خود فرد داخل دهان گذاشته میشود.

بهتر است بدانید که در 90 درصد افراد هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمی شود .

بهترین ماده (برند) بلیچینگ چیست؟

قطعا Opalsence  آمریکا بهترین ماده بلیچینگ برای سفید کردن دندانهای شما با بیشترین میزان اثرگذاری، کمترین میزان ایجاد حساسیت و ماندگارترین لبخند سفید و زیبا برای شما خواهد بود. این نظر ما و اکثر کارشناسان و متخصصین زیبایی می باشد.

عوارض و معایب بلیچینگ دندان چیست؟

ایجاد حساسیت دندانی

مشخص نبودن در صد سفید شدن دندان

اثر بلیچینگ همیشگی نیست و هر چند وقت یک بار نیاز به تکرار دارد

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

زیبایی و سفید شدن دندان

جایگزین مناسبی برای درمان هایی مانند لمینیت و کامپوزیت ونیر

روشی سریع و کم خطر برای دندان

استفاده از بلیچینگ دندان هیچ گونه درد و خونریزی ای به همراه ندارد اما به همان میزان که دارای مزایای بسیاری می باشد ممکن است دارای عوارضی نیز باشد. این روش تا حدی کم خطر است که حتی می تواند در منزل انجام شود.

قیمت بلیچینگ کلینیکی در سال 1401 با دستگاه تخصصی بلیچینگ

برند

کشور سازنده

قیمت بلیچینگ هر فک

توضیحات

Opalescence (Ultradent)

آمریکا


3,000,000 تومان
2,500,000تومان

هیدروژن پرواکساید 40% Office

FGM

برزیل


2,000,000 تومان
1,600,000تومان

هیدروژن پرواکساید 40% Office

WHITE SMILE

سوییس


2,500,000 تومان
2.000,000تومان

هیدروژن پرواکساید 35% Office

قیمت بلیچینگ خانگی در سال 1401

برند

کشور سازنده

قیمت بلیچینگ هر فک

توضیحات

Opalescence (Ultradent)

آمریکا


2,500,000 تومان
2,000,000تومان

هیدروژن پرواکساید 20% Office

carbamide peroxide

آلمان


2,200,000 تومان
1,800,000تومان

کارباماید پرواکساید 16% Office

DentaTech

اسپانیا


2,100,000 تومان
1,650,000تومان

کارباماید پرواکساید 16% Office

SwissMediTec

سوییس


2,000,000 تومان
1,600,000تومان

هیدروژن پرواکساید 16% Office

تخفیفات فوق مربوط به جشنواره تابستانه بوده  و جهت بهره مندی از جشنواره تابستانه با شماره های کلینیک 02177555220 تماس بگیرید.
تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Button