بلیچینگ دندان یا سفیدکردن دندان

سفید کردن یا بلیچینگ دندان

سفید کردن یا بلیچینگ دندان

سفیدکردن یا بلیچینگ دندان‌ها چیست؟

با ظهور درمان‌های جدید، اکنون لبخند بهتری در دسترس افراد بیشتری است. یکی از محبوب ترین روشهای زیبایی سفیدکردن یا بلیچینگ دندان است. رنگ عاج مینای دندان می‌تواند به رنگ زرد، نارنجی، قهوه ای، خاکستری – حتی آبی یا سبز تبدیل شود. از دلایل تغییر رنگ می توان به لکه دار شدن از قهوه یا دخانیات ، صدمه ای که باعث خنثی شدن پالپ، خوردن آنتی بیوتیک تتراسایکلین یا میزان بالای فلوراید در حین رشد دندان‌ها، خوردگی ناشی از پر شدن دندان با مواد نقره ای و همچنین پوشیده شدن مینای دندان با افزایش سن اشاره کرد.

بلیچینگ دندان شامل استفاده از عوامل شیمیایی برای از بین بردن لکه‌ها و رنگ گرفتگی از سطح دندان است. یکی از رایج ترین عوامل بلیچینگ استفاده شده هیدروژن پروکساید و کاربامید پروکساید است. این عوامل به مینای دندان نفوذ کرده و مولکول های مسئول ایجاد لکه ها را از بین می‌برد و ظاهری سفیدتر را تحویل می‌دهد.

بلیچینگ دندان می تواند سایه طبیعی دندان را روشن تر کند، لکه های بیرونی را که توسط فاکتورهایی مثل قهوه، چای، دخانیات و کهولت سن ایجاد شده اند را از بین ببرد. اگرچه ممکن است این روش بر روی لکه هایی که از ساختار خود دندان سرچشمه می گیرند و یا توسط داروهای مخصوص و شرایط دهانی تشکیل شده اند؛ تاثیر زیادی نداشته باشد. در این موارد روش های مختلف زیبایی دندان ممکن است پیشنهاد شود.

اگرچه عموما انجام بلیچینگ دندان توسط متخصص پروسه‌ای امن در نظر گرفته می شود ولی بهتر است که احتیاط های لازم انجام شود. استفاده افراطی و یا بد بکار بردن مواد بلیچینگ دندان می تواند منجر به حساسیت دندان، سوزش لثه و حتی آسیب وارد کردن به مینای دندان باشد. خیلی مهم است که دستورالعمل هایی که توسط متخصص دندانپزشک ارائه می شود را دنبال کنید و از مصرف داروهای بدون نسخه خودداری کنید.

آیا بلیچینگ یا سفید کردن برای دندانها مضر است یا نه؟

اگرچه بسیاری از لکه ها با یک روش سفیدکردن یا بلیچینگ دندان با موفقیت از بین می روند ، اما سفید شدن برای افرادی که دارای دندانهای حساس یا ریشه حساس هستند ، ناراحت کننده است. چندین روش مختلف سفیدکردن یا بلیچینگ در دسترس است.

در در ادامه و تا پایان متن به تمام سوالات شما در مورد بلیچینگ پاسخ داده خواهد شد.

چه تفاوتی بین روش خانگی و کلینیکی بلیچینگ دندان وجود دارد؟ (روش های مختلف بلیچینگ) :

تفاوت بین این دو روش در نوع ماده بلیچ و غلظت آن است که به علت قوی تر بودن ماده در روش کلینیک یا office ماده سریعتر اثر میکند و در مدت یک ساعت دندان‌ها روشن تر می شوند در حالی که در روش خانگی برای هر فک حداقل به مدت یک هفته شبها حدود نیم ساعت از ماده بلیچینگ استفاده می شود. همچنین در روش خانگی نیاز به ساخت قالب (تری مخصوص بیمار) برای استفاده ماده بلیچینگ بر روی دندان‌ها میباشد. که ابتدا در یک جلسه از دندانهای بیمار یک قالب تهیه شده و به لابراتوار ارسال میشود. زمانی که تری توسط لابراتوار آماده شد همراه با مواد بلیچینگ و دستورالعمل استفاده آن به بیمار داده خواهد شد. که این بازه ممکن است تا ده روز طول بکشد.

سفیدکردن یا بلیچینگ مطب یا کلینیکی چیست؟

ابتدا دندانپزشک لثه های شما را با خمیر محافظ لثه پوشش می دهد و سپس یک ماده اکسید کننده را به مینای دندان می‌زند. دندان های شما در معرض یک نور روشن آبی یا لیزر (به عنوان کاتالیزور) برای تسریع درخشندگی قرار میگیرد. برای دستیابی به رنگ مورد نظر شما معمولاً دو تا چهار جلسه ، هر کدام حدود ۳۰-۶۰ دقیقه طول می‌کشد. تکنیک جدیدتری به نام سفید کننده انرژی ، از یک فرم بسیار غلیظ پراکسید هیدروژن به عنوان ماده سبک کننده استفاده می کند. این فقط در یک جلسه می تواند نتایج را ارائه دهد. با این حال سفید کردن موقتی است. طی یک تا سه سال دیگر دوباره دندانهای شما تیره می شوند و ممکن است لازم باشد که این روش را تکرار کنید.

دستگاه بلیچینگ کلینیکی یا Bleaching Accelerator  چطور کار میکند ؟

دستگاه بلیچینگ (Bleaching Accelerator) امروزه یکی از تجهیزات کاربردی در مطب دندانپزشکان می باشد. به دلیل تمایل روز افزون برای داشتن دندان هایی سفید و درخشان، بلیچینگ از جمله روش های بسیار مفید برای تحقق این امر به شمار می‌آید.

دستگاهی که در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق استفاده می شود، مجهز به منبع نوری LED نسل ششم با طول موج های متفاوت سفید، جهت تشخیص پوسیدگی و ترک دندان، LED آبی و قرمز، جهت بلیچینگ می باشد. در این دستگاه از LED کمپانی OSRAM آلمان با قابلیت تغییر رنگ دندان تا ۶ پرده استفاده شده است. این دستگاه بر اساس استاندارد VITA  کار می‌کند.

what is home bleaching - بلیچینگ دندان یا سفیدکردن دندان

بلیچینگ خانگی

 

سفیدکردن یا بلیچینگ خانگی چیست؟ (توسط دندانپزشک تجویز می شود)

دندانپزشک شما برای نگه داشتن مواد شیمیایی سفید کننده روی دندان (کاربامید پراکسید یا هیدروژن پراکسید) یک قالب از دندان‌های شما که برای دهان  شما مناسب باشد، تهیه می کند. سپس شما با قرار دادن مواد سفید کننده شیمیایی داخل قالب و قرار دادن آن برای مدت زمان توصیه شده (بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت) هر روز به مدت یک یا دو هفته، سفیدکردن یا بلیچینگ را در خانه انجام می دهید. در بعضی از مواد بلیچینگ ممکن است تری های آماده ای جهت بارگزاری مواد سفید کننده روی دندان شما از قبل داخل پک باشد که با توجه به متفاوت بودن سایز و چیدمان دندانهای افراد مختلف این تری ها معمولا کارایی لازم را ندارند و نمی‌توانند ماده بلیچینگ را به تمام سطوح دندانهای شما برسانند.

خطر بلیچینگ دندان های عصب کشی شده !

بلیچینگ بیش از یک بار برای دندان عصب کشی شده توصیه نمی شود زیرا ماده بلیچینگ که روی دندان عصب کشی قرار میگیرد میتواند به ریشه دندان وارد شود و باعث تحلیل ریشه دندان شود پس برای دندان های خاکستری شده توسط عصب کشی بیش از یکبار بلیچینگ انجام ندهید.

عوارض بلیچینگ و مواد مورد استفاده برای سفید کردن دندان چیست ؟

بلیچینگ دندان این روزها جزعمل های زیبایی رایج در میان مردم است که برای داشتن لبخند و دندانی سفیدتر استفاده می شود. اگرچه مهم است که معایب احتمالی و محدودیت های درمان را در نظر بگیریم.

ماده بلیچینگ به علت نفوذ به لایه سطحی دندان به منظور برداشت رنگ دانه های سطحی باعث حساس شدن دندان ‌می شود البته این موضوع روی دندان‌های مختلف تاثیرات متفاوتی دارد به طور کلی در صورت ایجاد حساسیت برای دندان‌ها دندان پزشک استفاده از مواد ضد حساسیت تجویز میکند که این مواد در روش کلینیک به مدت ۱۰ دقیقه روی دندان ها توسط دندانپزشک قرار داده می شود و در روش خانگی یک ساعت قبل از استفاده از مواد بلیچینگ و نیم ساعت بعد از استفاده از مواد بلیچینگ توسط خود فرد داخل دهان گذاشته میشود.

بهتر است بدانید که در ۹۰ درصد افراد هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمی شود. با این حال ما تعدادی از معایب احتمالی را در ادامه بررسی می کنیم.

  • عوارض احتمالی: یکی از مهم ترین معایب بلیچینگ دندان احتمال بروز عوارض است. درحالی که بلیچینگ دندان به طور کلی امن در نظر گرفته می شود ولی همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم استفاده افراطی و یا نادرست از مواد بلیچینگ دندان می‌تواند منجر به حساسیت دندان، سوزش لثه و حتی آسیب به مینای دندان شود.
  • محدودیت در درمان بعضی از لکه ها: بلیچینگ دندان روش درمان خوبی برای از بین بردن لکه های بیرونی که توسط عوامل خارجی مانند قهوه، چای و دخانیات ایجاد شده اند، است. اما ممکن است برای درمان لکه هایی که داخل ساختار خود دندان وجود دارند مناسب نباشد. در این موارد روش های درمانی دیگری مانند ونیر و یا باندینگ گزینه های مناسب‌تری هستند.
  • یکی دیگر از معایب بلیچینگ دندان وجود احتمال نتیجه ناهموار است. ممکن است دندان‌ها به طور یکسان سفید نشوند، یعنی بعضی از مناطق سفیدتر از بقیه نواحی شوند. این اتفاق ممکن است زمانی اتفاق بیوفتد که یکی از دندان‌ها قبلا عمل ترمیمی مانند پر کردن و یا تاج گذاری و روکش روی آن انجام شده باشد که به مواد بلیچینگ دندان پاسخ نمی دهند. در این موارد ممکن است پروسه درمانی اضافی احتیاج شود تا ظاهری یکدست تر را ایجاد کند.
  • نتایج موقت: بلیچینگ دندان روشی دائمی برای داشتن لبخندی سفیدتر نیست. تاثیر بلیچینگ دندان موقت است و ممکن است دندان به مرور زمان بر اثر افزایش سن یا تماس با مواد لکه زا تیره شود. لازم است چک آپ های منظم انجام شود تا سفیدی دندان را در سطح مورد انتظار نگه دارد.
  • حساسیت و سختی: بلیچینگ دندان می تواند در طول و فورا بعد از درمان باعث ایجاد حساسیت دندان شود. این حساسیت ممکن است یک ناراحتی یا دردی جزئی را در زمان مصرف غذا و نوشیدنی های سرد یا گرم به وجود آورد. افرادی که از قبل هم حساسیت های دندانی را تجربه کرده اند، ممکن است در طول پروسه بلیچینگ ناراحتی بیشتری را تجربه کنند.  

بهترین ماده (برند) بلیچینگ چیست؟

قطعا Opalsence  آمریکا بهترین ماده بلیچینگ برای سفید کردن دندانهای شما با بیشترین میزان اثرگذاری، کمترین میزان ایجاد حساسیت و ماندگارترین لبخند سفید و زیبا برای شما خواهد بود. این نظر ما و اکثر کارشناسان و متخصصین زیبایی می‌باشد.

 

قیمت بلیچینگ کلینیکی در سال ۱۴۰۲ با دستگاه تخصصی بلیچینگ

برند

کشور سازنده

قیمت (ریال)

توضیحات

WHITE SMILE

سوییس

۵۰.۰۰۰.۰۰۰

هیدروژن پرواکساید ۳۵% Office

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان