عصب کشی و یا درمان ریشه چیست؟

به طور خلاصه ، درمان ریشه روشی است که طی آن ، پالپ دندان و بافت داخلی دندان که شامل عصب و رگ های خونی است - از دندان خارج می شود. پس از برداشتن پالپ و قبل از پر شدن، فضای داخلی دندان با مواد ضد باکتری تمیز و پر می گردد. دلیل انجام یک درمان ریشه می تواند از موردی به مورد دیگر متفاوت باشد ، اما شایع ترین دلیل این است که پالپ دارای عفونت باکتریایی است و معمولاً به عنوان "آبسه دندان" شناخته می شود. درست است که برخی از داروها می توانند درد و تورم مرتبط با دندان آبسه دار را کاهش دهند ، ولی عفونت (و بنابراین علائم آن) همیشه تا زمان برداشتن پالپ موجود هستند.


به منظور نوبت دهی با ما تماس بگیرید 


چه زمانی دندان نیاز به عصب کشی دارد؟

درمان ریشه دندان زمانی نیاز است که مشخص شود بافت نرم مرکز دندان یا همان پالپ دچار عفونت شده است. در این صورت پس از معاینه توسط دندانپزشک و بررسی عکس رادیولوژی و تشخیص دقیق عفونت پالپ، مراحل درمان آغاز میشود.

علائم دندانی که خرابی آن به عصب رسیده باشد

علائم زیادی وجود دارد که مشخص کننده درمانی است که خرابی آن به ریشه دندان رسیده است :

 1. درد خود به خودی شدید دندان
 2. درد های شبانه دندان
 3. درد دندان در حین غذا خوردن
 4. درد دندان هنگام برخورد با نوشیدنی های سرد و گرم
 5. تغییر رنگ و سیاه شدن دندان
 6. عفونت و ورم لثه
 7. دردناک شدن غدد لنفاوی در ناحیه سر و گردن
 8. لق شدن دندان
 9. بیماری های شدید لثه

به منظور نوبت دهی با ما تماس بگیرید 


مراحل عصب کشی و درمان ریشه

درمان ریشه در 4 مرحله انجام میشود :

 1. دسترسی به کانال (ROOT) دندان
 2. تعیین طول رشته عصب
 3. تمیز کردن کانال
 4. پر کردن کانال و ترمیم دندان

آیا عصب کشی درد دارد؟

اکثرا دیده شده افرادی که دندانشان نیاز به عصب کشی دارد ترس از درد زیاد در حین مراحل عصب کشی را دارند. اما در حقیقت این مراحل تقریبا بدون درد انجام میشود و هیچ یک از مراجعین تا به امروز از درد عصب کشی دندان شکایتی نداشته اند.

بعد از عصب کشی دندان سعی کنید از جویدن یا گاز زدن خوراکی ها و غذا های سفت خودداری کنید.

همچنین در برخی موارد تکمیل درمان دندان به چند جلسه مراجعه به دندان پزشک نیاز دارد.

 بهتر است بدانید که بعد از اتمام مراحل درمان ریشه ، دندان ترمیم شده نباید دردناک باشد البته ممکن است حساسیت آن برای چند روز بعد از درمان افزایش پیدا کند که دندانپزشک برای شما مسکن هایی مانند ایبوبروفن و استامینوفن و ... تجویز میکند. در صورت ادامه دار بودن درد دندان حتما مجددا به دندانپزشک مراجعه نمایید.

آیا درمان ریشه دندان شیری کودکان باید انجام شود؟

با وجود اینکه عصب کشی دندان شیری کودک مسئله رایجی نیست ولی بهتر است بدانید که نگه داشتن دندان برای کودکان لازم و ضروری است. اینکه کودک به درستی غذا را بجود و یا در تکلم خود دچار مشکل نشود و در مسئله ای رایج تر برای جلوگیری از بهم ریختگی دندان های دائمی، گاهی نیاز است که دندان کودک توسط دندانپزشک اطفال در صورت نیاز عصب کشی شود.


آیا باید دندان عقل را عصب کشی کرد؟

بسیاری از بیماران هرگز با توصیه انجام درمان ریشه بر روی دندان عقل مواجه نمی شوند ، اما این وضعیتی است که می تواند هر از گاهی اتفاق بیفتد. هنگامی که قرار است این کار انجام شود ، بهتر است در مورد اینکه دقیقاً عصب کشی چیست، و تفاوت عصب کشی دندانهای عقل با سایر دندانها مطلع شوید. شما نمی توانید بدون دانستن این موارد تصمیم بگیرید که عصب کشی بر روی دندان عقل یک تصمیم عاقلانه است یا خیر.

چه چیزی باعث تفاوت درمان ریشه در دندان عقل می شود؟

دندان های عقل ، دندانهای غیر نرمال دهان هستند ، زیرا می توانند در اندازه ها ، شکل ها ، جهت ها و الگوهای مختلف ایجاد شوند. بعضی از افراد متأسفانه حتی بیش از چهار دندان عقل عادی نیز دارند. به عبارت ساده ، دندانهای عقل مطمئناً مانند دندانهای معمولی به نظر می رسند ، اما آناتومی آنها کاملاً متفاوت است. این تفاوت ها در توانایی انجام درمان ریشه با موفقیت تأثیر میگذارد.

دندانهای عقل اغلب "ریشه های به هم چسبیده" دارند ، به این معنی که ریشه های آنها مانند دندانهای معمولی از یکدیگر جدا نیست. بعضی دندانهای عقل ریشه هایی دارند که به طور گسترده ای فاصله دارند و از یکدیگر دور می شوند. بعضی از دندانهای عقل حتی ریشه هایی دارند که به شدت خم می شوند یا به شدت چرخانده می شوند و شبیه به "گره" هستند. ساختار ریشه دندان عقل عامل اصلی در موفقیت یا عدم موفقیت درمان ریشه یا عصب کشی آن است.

درمان ریشه یا عصب کشی تا حدودی به توانایی پزشک برای دسترسی به فضای داخل یک ریشه بستگی دارد. ریشه هرچه محکم تر باشد ، تمیز کردن پالپ و  فضای خالی و قرار دادن مواد پر کننده راحتتر می شود. ریشه هایی که دارای خمیدگی یا زاویه های تیز هستند ، نه تنها درمان آنها دشوارتر است ، بلکه گاهی اوقات غیرممکن نیز هستند. ریشه های خمیده ، حتی در صورت دسترسی ، ضد عفونی کردن و پر کردن صحیح آن نیز سخت تر است. همه این عوامل انجام درمان کانال ریشه بر روی دندانهای عقل را به چالش تبدیل می کند.

فقط با مشاوره با یک متخصص اندودنتیست می توانید تشخیص دهید که آیا آبسه دندان عقل دارید و آیا می توان آن را با درمان ریشه یا عصب کشی درمان کرد. درد دندان عقل  می تواند به روش های مختلفی بروز کند که باید سریعاً با متخصص اندودنتیست  یا متخصص عصب کشی خود مشورت کنید. اینها علائم عفونت پالپ است که باید به زودی درمان شود ، خواه با درمان ریشه یا خیر.

هزینه و قیمت عصب کشی در سال 1401 چقدر است؟

یکی از نکات بارز در جلب بیماران به کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق، درصد بسیار بالای عصب کشی های موفق در این کلینیک در منطقه شرق تهران می باشد. از طرفی دندانپزشکان بسیار حاذق با استفاده از روشهای نوین و تجهیزات بدون خطای عصب کشی، از جمله استفاده از دستگاه روتاری، و همچنین با به کارگیری مواد درجه یک، عصب کشی های بدون نقصی را برای شما انجام می دهند. این درحالی است که هزینه خدمات عصب کشی نسبت به کل منطقه شرق تهران و همچنین دیگر مناطق کاملا منصفانه و رقابتی بوده و بیماران کلینیک در کنار استفاده از محیط آرام، مدرن و تمیز کلینیک و دریافت بهترین خدمات، همواره از هزینه های کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق راضی بوده اند.

هزینه و قیمت عصب کشی در سال 1401

خدمات عصب کشی دندان

قیمت (تومان)

عصب کشی دندان تک کانال

720,000

عصب کشی دندان دو کانال

860,000

عصب کشی دندان سه کانال

980,000

عصب کشی دندان چهار کانال

1,100,000

عصب کشی دندان دندان هفت

1,180,000

عصب کشی دندان عقل

1,400,000

عصب کشی دندان اطفال با پر کردن

870,000

عصب کشی دندان اطفال + SSCROWN

950,000

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Button