عصب کشی و یا درمان ریشه چیست؟

مشکلات دندان ها واقعا می توانند به دلیل بی قراری و تاثیری که بر روی سلامت کلی بدن ما می گذارند؛ استرس زا باشند. یکی از این موارد زمانی است که دندان نیازمند عصب کشی است. عصب کشی دندان یک پروسه دندانپزشکی است که برای نجات دندانی که به شدت آسیب دیده یا عفونت کرده است انجام می شود. به طور خلاصه ، درمان ریشه روشی است که طی آن ، پالپ دندان و بافت داخلی دندان که شامل عصب و رگ های خونی است - از دندان خارج می شود. پس از برداشتن پالپ و قبل از پر شدن، فضای داخلی دندان با مواد ضد باکتری تمیز و پر می گردد. دلیل انجام یک درمان ریشه می تواند از موردی به مورد دیگر متفاوت باشد ، اما شایع ترین دلیل این است که پالپ دارای عفونت باکتریایی است و معمولاً به عنوان "آبسه دندان" شناخته می شود. درست است که برخی از داروها می توانند درد و تورم مرتبط با دندان آبسه دار را کاهش دهند ، ولی عفونت (و بنابراین علائم آن) همیشه تا زمان برداشتن پالپ موجود هستند. حیاتی است تا نشانه های احتیاج به عصب کشی دندان را بدانید تا بتوانید فورا برای درمان اقدام کنید و از وقوع مشکلات پیچیده تر جلوگیری کنید.

یکی از رایج ترین نشانه های نیاز به عصب کشی دندان درد دائمی دندان است. این درد در میزان شدت درد از ملایم تا دردی طاقت فرسا متغییر است. درد می تواند به صورت مداوم یا متناوب باشد و ممکن است زمانی که غذا را گاز می زنید یا فشار دیگری به آن وارد می کنید میزان درد بیشتر و بدتر شود. در بعضی موارد درد می تواند به نواحی اطراف مانند فک یا گوش هم سرایت پیدا کند. این دندان درد دائمی اغلب نشان می دهد که پالپ داخلی دندان عفونت کرده است یا متورم شده است و نیازمند توجه فوری است.

یکی دیگر از نشانه های نیاز به عصب کشی دندان حساسیت به تغییر دما است. اگر شما در هنگام خوردن غذا و نوشیدنی های سرد یا گرم یک درد تیز و قوی را حس کنید این می تواند نشان دهد که یک مشکل پنهان در عصب دندان شما وجود دارد.

التهاب و تورم در لثه اطراف دندان آسیب دیده می تواند یکی دیگر از نشانه های مشکلات مربوط به عصب کشی باشد. این عفونت می تواند باعث شود که لثه قرمز، متورم و حساس به لمس کردن شود. همچنین ممکن است یک برآمدگی مانند جوش بر روی لثه به وجود آید. این علائم نشانگر آن است که به دلیل عفونت باکتریایی آبسه ای (abscess) در نوک ریشه دندان به وجود آمده و نیازمند درمان فوری است.

علاوه بر این تغییر رنگ و شکل دندان هم می تواند نشان دهنده نیاز به عصب کشی دندان باشد. وقتی دندانی بی رنگ شده یا تیره می شود به این معنی است که عصب و رگ های خونی دندان با مشکل مواجه شده اند.

بوی بد دهان از دیگر نشانه های الزام برای انجام عصب کشی است. عفونت در داخل دندان می تواند بوی ناخوشایندی را پخش کند. به علاوه اگر عفونت پخش شود می تواند مزه ناخوشایندی را در دهان ایجاد کند که حتی با شستشوی دهان از بین نرود.

مهم است تا بدانید که همیشه علائم نیاز به عصب کشی نمایان نمی شود. بهترین روش برای آگاهی از نیاز به عصب کشی دندان و پیشگیری از مشکلات بیشتر چک آپ های منظم است.


به منظور نوبت دهی با ما تماس بگیرید 


چه زمانی دندان نیاز به عصب کشی دارد؟

درمان ریشه دندان زمانی نیاز است که مشخص شود بافت نرم مرکز دندان یا همان پالپ دچار عفونت شده است. در این صورت پس از معاینه توسط دندانپزشک و بررسی عکس رادیولوژی و تشخیص دقیق عفونت پالپ، مراحل درمان آغاز میشود.

یکی از دلایل رایج که دندان به عصب کشی نیاز دارد زمانی است که پالپ دندان عفونت می کند. پالپ در مرکز دندان قرار گرفته و شامل عصب، رگ های خونی و بافت ها می شود. وقتی باکتری از طریق پوسیدگی یا ترک خوردگی به داخل دندان نفوذ می کند، آنها می توانند پالپ را عفونی کرده و منجر به التهاب شود. این روند می تواند منجر به درد شدید، حساسیت به دمای سرد یا گرم، التهاب و حتی تشکیل آبسه شود.

پوسیدگی عمیق یکی دیگر از فاکتورهای مهم است که الزام انجام عصب کشی را نشان می دهد. اگر پوسیدگی دندان بدون درمان شدن باقی بماند یا به درستی درمان نشود می تواند در مینای دندان پیشرفت کرده و به پالپ برسد. زمانی که پوسیدگی پخش شود می تواند آسیب های جدی را به عصب و ذخیره خونی دندان وارد کند. در این موارد پروسه عصب کشی دندان ضروری است تا پالپ عفونی شده را از بین برده و دندان را از کشیده شدن نجات دهد.

آسیب به دندان می تواند در آخر منجر به انجام عصب کشی شود. ضربه شدید به دهان یا صورت می تواند باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان شده و ریشه دندان را در معرض باککتری و عفونت قرار دهد.

در بعضی از موارد وقتی دندانی قبلا پروسه های درمانی دیگه مانند پر کردن های متعدد قرار گرفته است ممکن است به عصب کشی دندان احتیاج داشته باشد. این پروسه ها می تواند ساختار دندان را ضعیف کرده و حیات دندان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر دندان عفونت کند یا ملتهب شود انجام عصب کشی دندان ممکن است ضروری شود.

تشخیص نیاز به درمان عصب کشی دندان می تواند از طریق مشاهدات توسط یک متخصص انجام شود. دندانپزشکان از ابزار تشخیص متفاوت مانند رادیوگرافی و تست حیات ریشه دندان انجام می شود تا شرایط ریشه و ساختارهای اطراف را ارزیابی کنند. براساس مشاهدات آنها می توانند تشخیص دهند که عصب کشی برای نجات دندان الزامی است یا خیر.

علائم دندانی که خرابی آن به عصب رسیده باشد

علائم زیادی وجود دارد که مشخص کننده درمانی است که خرابی آن به ریشه دندان رسیده است :

 1. درد خود به خودی شدید دندان
 2. درد های شبانه دندان
 3. درد دندان در حین غذا خوردن
 4. درد دندان هنگام برخورد با نوشیدنی های سرد و گرم
 5. تغییر رنگ و سیاه شدن دندان
 6. عفونت و ورم لثه
 7. دردناک شدن غدد لنفاوی در ناحیه سر و گردن
 8. لق شدن دندان
 9. بیماری های شدید لثه

به منظور نوبت دهی با ما تماس بگیرید 


مراحل عصب کشی و درمان ریشه

درمان ریشه در 4 مرحله انجام میشود :

 1. دسترسی به کانال (ROOT) دندان
 2. تعیین طول رشته عصب
 3. تمیز کردن کانال
 4. پر کردن کانال و ترمیم دندان

آیا عصب کشی درد دارد؟

اکثرا دیده شده افرادی که دندانشان نیاز به عصب کشی دارد ترس از درد زیاد در حین مراحل عصب کشی را دارند. اما در حقیقت این مراحل تقریبا بدون درد انجام میشود و هیچ یک از مراجعین تا به امروز از درد عصب کشی دندان شکایتی نداشته اند.

بعد از عصب کشی دندان سعی کنید از جویدن یا گاز زدن خوراکی ها و غذا های سفت خودداری کنید.

همچنین در برخی موارد تکمیل درمان دندان به چند جلسه مراجعه به دندان پزشک نیاز دارد.

 بهتر است بدانید که بعد از اتمام مراحل درمان ریشه ، دندان ترمیم شده نباید دردناک باشد البته ممکن است حساسیت آن برای چند روز بعد از درمان افزایش پیدا کند که دندانپزشک برای شما مسکن هایی مانند ایبوبروفن و استامینوفن و ... تجویز میکند. در صورت ادامه دار بودن درد دندان حتما مجددا به دندانپزشک مراجعه نمایید.

آیا درمان ریشه دندان شیری کودکان باید انجام شود؟

با وجود اینکه عصب کشی دندان شیری کودک مسئله رایجی نیست ولی بهتر است بدانید که نگه داشتن دندان برای کودکان لازم و ضروری است. اینکه کودک به درستی غذا را بجود و یا در تکلم خود دچار مشکل نشود و در مسئله ای رایج تر برای جلوگیری از بهم ریختگی دندان های دائمی، گاهی نیاز است که دندان کودک توسط دندانپزشک اطفال در صورت نیاز عصب کشی شود.


آیا باید دندان عقل را عصب کشی کرد؟

بسیاری از بیماران هرگز با توصیه انجام درمان ریشه بر روی دندان عقل مواجه نمی شوند ، اما این وضعیتی است که می تواند هر از گاهی اتفاق بیفتد. هنگامی که قرار است این کار انجام شود ، بهتر است در مورد اینکه دقیقاً عصب کشی چیست، و تفاوت عصب کشی دندانهای عقل با سایر دندانها مطلع شوید. اولین سوالی که در این مواقع پیش می آید این است که آیا باید دندان عقل را عصب کشی کرد؟ شما نمی توانید بدون دانستن این موارد جواب سوال خود را فهمیده و تصمیم بگیرید که عصب کشی بر روی دندان عقل یک تصمیم عاقلانه است یا خیر.

چه چیزی باعث تفاوت درمان ریشه در دندان عقل می شود؟

دندان های عقل ، دندانهای غیر نرمال دهان هستند ، زیرا می توانند در اندازه ها ، شکل ها ، جهت ها و الگوهای مختلف ایجاد شوند. بعضی از افراد متأسفانه حتی بیش از چهار دندان عقل عادی نیز دارند. به عبارت ساده ، دندانهای عقل مطمئناً مانند دندانهای معمولی به نظر می رسند ، اما آناتومی آنها کاملاً متفاوت است. این تفاوت ها در توانایی انجام درمان ریشه با موفقیت تأثیر میگذارد.

دندانهای عقل اغلب "ریشه های به هم چسبیده" دارند ، به این معنی که ریشه های آنها مانند دندانهای معمولی از یکدیگر جدا نیست. بعضی دندانهای عقل ریشه هایی دارند که به طور گسترده ای فاصله دارند و از یکدیگر دور می شوند. بعضی از دندانهای عقل حتی ریشه هایی دارند که به شدت خم می شوند یا به شدت چرخانده می شوند و شبیه به "گره" هستند. ساختار ریشه دندان عقل عامل اصلی در موفقیت یا عدم موفقیت درمان ریشه یا عصب کشی آن است.

درمان ریشه یا عصب کشی تا حدودی به توانایی پزشک برای دسترسی به فضای داخل یک ریشه بستگی دارد. ریشه هرچه محکم تر باشد ، تمیز کردن پالپ و  فضای خالی و قرار دادن مواد پر کننده راحتتر می شود. ریشه هایی که دارای خمیدگی یا زاویه های تیز هستند ، نه تنها درمان آنها دشوارتر است ، بلکه گاهی اوقات غیرممکن نیز هستند. ریشه های خمیده ، حتی در صورت دسترسی ، ضد عفونی کردن و پر کردن صحیح آن نیز سخت تر است. همه این عوامل انجام درمان کانال ریشه بر روی دندانهای عقل را به چالش تبدیل می کند.

فقط با مشاوره با یک متخصص اندودنتیست می توانید تشخیص دهید که آیا آبسه دندان عقل دارید و آیا می توان آن را با درمان ریشه یا عصب کشی درمان کرد. درد دندان عقل  می تواند به روش های مختلفی بروز کند که باید سریعاً با متخصص اندودنتیست  یا متخصص عصب کشی خود مشورت کنید. اینها علائم عفونت پالپ است که باید به زودی درمان شود ، خواه با درمان ریشه یا خیر.

هزینه و قیمت عصب کشی در سال 1402 چقدر است؟

یکی از نکات بارز در جلب بیماران به کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق، درصد بسیار بالای عصب کشی های موفق در این کلینیک در منطقه شرق تهران می باشد. از طرفی دندانپزشکان بسیار حاذق با استفاده از روشهای نوین و تجهیزات بدون خطای عصب کشی، از جمله استفاده از دستگاه روتاری، و همچنین با به کارگیری مواد درجه یک، عصب کشی های بدون نقصی را برای شما انجام می دهند. این درحالی است که هزینه خدمات عصب کشی نسبت به کل منطقه شرق تهران و همچنین دیگر مناطق کاملا منصفانه و رقابتی بوده و بیماران کلینیک در کنار استفاده از محیط آرام، مدرن و تمیز کلینیک و دریافت بهترین خدمات، همواره از هزینه های کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق راضی بوده اند.

هزینه و قیمت عصب کشی در سال 1402

ردیف

درمان ریشه عمومی بدون ترمیم

قیمت(ریال)

1

یک کانال

۱۵,۰۰۰,۰۰۰

2

دو کانال

۱۸,۰۰۰,۰۰۰

3

سه کانال

۲۰,۰۰۰,۰۰۰

4

چهار کانال

۲۵,۰۰۰,۰۰۰

5

پالپوتومی اورژانس دندان دائمی

۱۰,۰۰۰,۰۰۰

ردیف

درمان ریشه تخصصی بدون ترمیم

قیمت(ریال)

1

یک کانال

۲۰,۰۰۰,۰۰۰

2

دو کانال

۲۵,۰۰۰,۰۰۰

3

سه کانال

۳۰,۰۰۰,۰۰۰

4

چهار کانال

۳۶,۰۰۰,۰۰۰

5

Mtaplag هرکانال

۱۵,۰۰۰,۰۰۰

ردیف

درمان مجدد ریشه تخصصی بدون ترمیم

قیمت(ریال)

1

یک کانال

۲۵,۰۰۰,۰۰۰

2

دو کانال

۳۰,۰۰۰,۰۰۰

3

سه کانال

۳۷,۰۰۰,۰۰۰

4

چهار کانال

۴۴,۰۰۰,۰۰۰

5

خارج کردن پست داخل کانال

۱۰,۰۰۰,۰۰۰

6

خارج کردن و تراش کراون

۷,۰۰۰,۰۰۰

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Buttonمشاوره رایگان