دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

ویژگی های دندانپزشکی کودکان

نقش دندانپزشک اطفال در تضمین سلامت دهان و بدن کودکان بسیار حیاتی است. بهترین دندانپزشک کودک دارای مجموعه ای از صلاحیت و ویژگی های خاصی است که به آنها این توانایی را می دهد تا درمان عالی را برای بیماران نوجوان فراهم کند. متخصصان دندانپزشکی کودکان نه تنها توانایی پزشکی لازم را دارند بلکه توانایی فراهم کردن محیطی راحت و مثبت را برای بچه ها دارند.

در ابتدا باید گفت بهترین دندانپزشک در حوزه دندانپزشکی کودکان درک عمیقی از محیط و رفتارهای کودکان دارد. پزشکان کاملا از نیازهای عاطفی و روانشناسی بیماران کودک و نوجوان خود آگاهی دارند و تشخیص می دهند زمانی که بچه ها به دیدن دندانپزشک می روند ممکن است مضطرب شوند و یا بترسند. با آگاهی از ابعاد روانشناختی کودکان بهترین دندانپزشک کودکان می تواند یک حس اعتماد را بین خود و کودک ایجاد کند تا بتواند فضایی امن و راحت را برای کودک ایجاد کند.

در قدم بعدی باید گفت توانایی ارتباط برقرار کردن موثر در حوزه دندانپزشکی اطفال بسیار حیاتی است. توانایی توضیح پروسه های درمانی دهان و دندان به طور واضح و در حد سن بچه ها برای کاهش اضطراب کودکان بسیار ضروری است. دندانپزشک اطفال سعی می کند تا مطالب را به سادگی هرچه تمام تر توضیح دهد تا کودکان از اهمیت سلامت و بهداشت دهان آگاه شوند.

همدلی و صبر از دیگر ویژگی های مهم دندانپزشک اطفال است. دندانپزشکان می‌دانند که هر کودک خاص است و ممکن است نیاز و ترس های متفاوتی به نسبت دیگری داشته باشد. بهترین دندانپزشک کودکان با صبر و اشتیاق کامل به سمت بیمار خود می رود و بدون عجله به حرفا و نگرانی های بیمار گوش داده و پاسخ سوالات او را می دهد. ملایمت و حس همدلی و همدردی پزشک باعث می‌شود تا بچه ها احساس راحتی و نزدیکی بیشتری با خدمات دندانپزشکی کودکان داشته باشند.

ایجاد فضای دوستانه و استفاده از دکوری که باعث جذب کودکان می‌شود یکی دیگر از خصوصیت‌های مهم کلینیک دندانپزشکی کودکان است. بهترین کلینیک ها آنهایی هستند که از رنگ های مختلف و شاد و اسباب بازی استفاده می کنند. این نوع دکوراسیون حس راحتی و نزدیکی بیشتری را در بچه ها ایجاد می کند و در کاهش شدت استرس آنها نقش مهمی دارد.
 از ویژگی های مهم دندانپزشک خوب در حیطه اطفال سرعت عمل حین درمان و استفاده از مواد مرغوب و تجربه و تخصص کافی در زمینه دندانپزشکی اطفال و همچینین داشتن روحیه ای شاد، منعطف و صبور میتوان نام برد.

محدوده سنی دندانپزشکی اطفال مربوط به سنین زیر ۱۲ سال می باشد که به درمان و جلوگیری از بیماری های دهان و دندان اختصاص دارد و متخصص دندانپزشکی اطفال باید با شاخه های گوناگون سنی کودکان کاملا آشنا باشد و بداند که با آنها چگونه رفتار کند.

دندانپزشکی اطفال بدون درد

در حال حاضر متد های دندانپزشکی کودکان کاملا بدون درد به درمان دندان های کودکان میپردازد که ترس از دندانپزشکی را در تمام سنین از بین برده است. البته واکنش های کودکان به تجهیزات دندانپزشکی اغلب به دلیل درد نیست به دلیل صدای ایجاد شده توسط تجهیزات دندانپزشکی است.

دندانپزشکی کودکان با سدیشن (آرام بخشی) به چه صورت است ؟

درمان های دندانپزشکی با سدیشن (آرام بخشی) برای افرادی که ترس های عمیق دارند، کودکان زیر ۲ سال و همچنین افرادی با استرس های زیاد که قادر به همکاری با پزشک نیستند و کودکان یا اشخاص با گروه های بیماری های خاص انجام میشود و انتخاب خوبی برای مداوای تحت بیهوشی نسبی است.

فیشورسیلنت در دندانپزشکی کودک

یکی از روش های درمانی که در دندانپزشکی کودکان انجام می‌شود فیشورسیلنت است. فیشورسیلنت یک پوشش محافظ است که بر روی سطح جویدنی دندان‌ها به خصوص دندان‌های مولر فک بالایی و دندان‌های آسیای دائمی قرار می گیرد. فیشورسیلنت یک پوشش نازک و پلاستیکی است که شیارهای عمیق دندان‌ها را پوشش داده و از به دام افتادن باکتری‌ها و مواد غذایی و ایجاد پوسیدگی جلوگیری می‌کند. این درمان پیشگیری کننده عموما برای کمک به کاهش ریسک پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان است.

فیشورسیلنت یک پروسه غیر تهاجمی است که شامل تمیز کردن سطح دندان، استفاده از مواد مخصوص برای محکم کردن مینای دندان و سپس قرار دادن مواد سیلانت است. سیلانت با یک نور مخصوص محکم می شود و یک مانع محافظتی ایجاد می کند که به جلوگیری از پلاک و باکتری در شیارهای عمیق دندان کمک می کند.

یکی از اصلی‌ترین مزایای فیشورسیلنت در دندانپزشکی کودکان توانایی موثر آن در جلوگیری از پوسیدگی دندان است. سطح جویدنی پشت دندان‌ها به دلیل خاصیت غیرقابل دسترس بودن مستعد پوسیدگی هستند. با مهر و موم کردن این نواحی با پوشش محافظتی فیشورسیلانت می‌تواند به طرز چشمگیری ریسک ایجاد پوسیدگی در این نواحی را کاهش دهد.

به علاوه فیشورسیلانت یک روش مقرون به صرفه و غیرتهاجمی برای محافظت از دندان‌ها در مقابل پوسیدگی است. در مقایسه با هزینه درمان پوسیدگی و دیگر مشکلات دندان‌ها، استفاده از فیشورسیلانت کاملا مقرون به صرفه است. علاوه بر این از آنجایی که این یک پروسه غیرتهاجمی است نیازی به برداشتن مقداری از ساختار دندان نیست که همین موضوع باعث می‌شود تجربه ای راحت و بدون درد چه در حوزه دندانپزشکی کودکان و چه حوزه دندانپزشکی بزرگسالان باشد.

یکی دیگر از مزایای فیشورسیلانت این است که طولانی مدت دوام می آورند. وقتی ماده بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، سیلانت می‌تواند برای سال های زیادی دوام بیاورد و یک محافظت خوب در برابر پوسیدگی ایجاد کند. انجام این پروسه در دندانپزشکی کودکان یک سرمایه گذاری عالی برای سلامت طولانی مدت دهان است مخصوصا برای کودکانی که با ریسک بیشتری از پوسیدگی دندان مواجه هستند.

دندانپزشکی کودک

دندانپزشکی کودک

دندانپزشکی کودکان و فلوراید تراپی

یکی از اقداماتی که در حوزه دندانپزشکی کودکان انجام می شود فلوراید تراپی دندان های شیری است که نقش مهمی را در سلامت دهان و دندان های کودکان ایفا می کند. استفاده از فلوراید تراپی در مراقبت های دندانی به دلیل توانایی در محکم کردن مینای دندان، جلوگیری از پوسیدگی و پشتیبانی از سلامت کلی دهان شناخته شده است.

در ابتدا مهم است اهمیت بالای دندان‌های شیری در رشد کلی دندان‌های کودکان را بدانیم. در حالیکه این دندان ها موقت هستند و بالاخره با دندان های دائمی جایگزین می شوند اما عملکرد حیاتی را در کمک به جویدن درست، رشد و بهبود قدرت تکلم و راهنمایی درآمدن دندان های دائمی دارند. بنابراین حفظ سلامت دندان‌های شیری در سلامت دهان و حتی کل بدن بسیار حیاتی است.

فلوراید تراپی برای دندان‌های شیری شامل اعمال فلوراید در فرم‌های مختلف می باشد که باعث تقویت مینای دندان و محافظت در برابر پوسیدگی دندان ها می شود. اعمال فلواراید می  تواند از طریق روش های درمان در کلینیک انجام شود و یا استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید یا دهان شوی‌ها انجام شود.

یکی از مزایای اولیه فلوراید تراپی در دندانپزشکی کودکان توانایی محکم کردن و احیای مینای دندان است. وقتی فلوراید بر روی دندان‌ها قرار می گیرد باعث می‌شود مواد معدنی دوباره احیا شود و مینای دندان مقاوم تر شود تا در برابر حمله اسید باکتری‌ها و اسید داخل دهان مقاوم تر شوند. این پروسه نه تنها از تشکیل پوسیدگی جلوگیری می‌کند بلکه مراحل اولیه پوسیدگی را خنثی می کند و به مقاومت تمامیت دندان‌های اولیه کمک می کند.

فلوراید تراپی علاوه بر تاثیری که بر روی سلامت دندان‌های اولیه میگذارد تاثیر بسیار زیادی هم بر روی دندان‌های دائمی و سلامت کلی دهان و دندان دارد. از آنجایی که دندان های اولیه نقش حیاتی را در درآمدن دندان های دائمی ایفا می کنند حفظ سلامت دندان‌های شیری از طریق فلوراید تراپی می‌تواند مزایای بلند مدتی را به همراه داشته باشد.

ارتودنسی پیشگیرانه (فضا نگهدار) در دندانپزشکی اطفال

در حوزه دندانپزشکی کودکان و به خصوص ارتودنسی کودکان در مواردی پیش می‌آید که کودک دندان‌های شیری را زودتر از دست می دهد یا دندان شیری زودتر از موقع کشیده می شود. در این صورت دندان‌های دو طرف آن شروع به حرکت به سمت فضای خالی می‌کند و از طرفی دندان دائمی هنوز شروع به رویش نکرده و در زیر لثه قرار دارد اگه جای دندان دائمی با دندان دیگری پر شود دندان فضای رشد مناسب خودش را از دست میدهد در نتیجه منجر به رشد نامرتب دندان‌ها می شود که برای جلوگیری از این اتفاق بعد از قالب گیری از وسیله ای به نام فضانگهدار در فضای خالی استفاده می‌کنند تا از اشغال فضای بین دندانی جلوگیری کند.

دندانپزشکی کودکان و عصب کشی دندان های شیری

عصب کشی دندان‌های شیری که به دندان‌های اولیه هم معروف هستند یک پروسه درمانی تخصصی در حوزه دندانپزشکی کودکان است که پوسیدگی های شدید یا عفونت را در بچه‌ها رفع می کند. در حالیکه عموما مفهوم عصب کشی برای بزرگسالان در نظر گرفته می شود اما نیاز به درمان عصب کشی دندان برای دندان های شیری غیرمعمول نیست.

در ابتدا باید گفت تشخیص اهمیت دندان‌های شیری در سلامت کلی رشد دهان و دندان بچه‌ها بسیار ضروری است. در حالیکه این دندان‌ها موقتی بوده و نهایتا با دندان‌های دائمی جایگزین می شوند اما نقش حیاتی را در جویدن، پیشرفت تکلم و راهنمایی کردن درآمدن دندان های دائمی ایفا می کنند. بنابراین حفظ دندان های شیری در سلامت کلی دهان کودکان بسیار مهم است.

در حوزه دندانپزشکی کودکان درمان عصب کشی دندان‌های شیری زمانی ضروری می‌شود که دندان پوسیده شده یا عفونی شده تا پالپ دندان که شامل عصب، رگ‌های خونی و بافت دندان است پیشروی کرده و سلامت دندان را به خطر انداخته است. این موضوع می‌تواند منجر به درد شدید، ورم و آسیب احتمالی به رشد دندان‌های دائمی شود. در این موارد در درمان عصب کشی دندان شیری پالپ عفونی شده را از بین می برند، داخل دندان را تمیز می کنند و دندان را با موادی پر می‌کنند تا عفونت و باکتری وارد دندان نشود.  

هدف درمان عصب کشی برای دندان‌های شیری در دندانپزشکی کودک به دو بخش تقسیم می‌شود. اول هدف این است که درد کودک را کاهش دهد و بی قراری که به دلیل دندان عفونی یا پوسیده ایجاد شده را از بین ببرد. با از بین بردن پالپ عفونی شده و حذف منبع درد، عصب کشی می‌تواند درد کودک را از بین ببرد و سلامت او را تضمین کند. دوما درمان عصب کشی می کوشد تا دندان شیری آسیب دیده را حفظ کند تا دندان به طور طبیعی بیافتد و با دندان دائمی جایگزین شود. این اتفاق برای حفظ تراز دندان ها، عملکرد و رشد قدرت تکلم اطفال بسیار مهم است.  

قیمت خدمات دندانپزشکی کودکان و اطفال

خدمات کلینیک

قیمت (ریال)

فیشورسیلنت

۵,۰۰۰,۰۰۰

فلوراید تراپی و بروساژ هر فک

۵,۰۰۰,۰۰۰

فضانگهدارنده دندان اطفال

۲۰,۰۰۰,۰۰۰

عصب کشی دندان اطفال همراه با ترمیم

۱۵,۰۰۰,۰۰۰

عصب کشی دندان اطفال همراه با SSCROWN

۱۸,۰۰۰,۰۰۰

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *