ترمیم ونیر کامپوزیت یا لمینیت؟

لمینیت یا کامپوزیت؟

انتخاب نوع روکش های دندان اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان های شما و به دست آوردن آن لبخند برنده ای است که آرزوی آن را داشته اید. تعیین ماده دومین قدم برای دستیابی به آن است (لمینیت یا کامپوزیت).

 

رزین کامپوزیت و پرسلن لمینیت رایج ترین مواد در فرآیند ساخت روکش هستند. در دستان یک دندانپزشک با تجربه ، هر دو ماده می توانند لبخند شما را به زیبایی تغییر دهند. اما چگونه می دانید کدام نوع برای شما مناسب است؟ این به نیازهای خاص شما برمی گردد و اینکه کدام فاکتورها (هزینه ، زمان درمان و غیره) برای شما مهمترین هستند. بیایید برخی از تفاوتهای بین روکشهای کامپوزیت و لمینیتهای چینی (پرسلن) را ارزیابی کنیم.


به منظور نوبت دهی با ما تماس بگیرید 


مزایای استفاده از ونیرهای کامپوزیت

روکشهای کامپوزیت دارای مزایای متعددی نسبت به پرسلن هستند که مهمترین آنها هزینه است. به طور متوسط ​​، روکش پرسلن (لمینیت) دو برابر قیمت کامپوزیت گران است. برای برخی از افراد این نکته بسیار مهم است با توجه به اینکه بیشتر درمان ها تحت پوشش بیمه نیستند ، به این معنی که شما به احتمال زیاد از جیب خود برای درمان هزینه می کنید. هزینه روکش ها براساس چندین عامل متفاوت است ، اما در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق هزینه کامپوزیت بستگی به برند و کشور سازنده آن در سال 1402 به طور متوسط ​​بین 850,000 تا 2,200,000 تومان برای هر دندان است. ونیر کامپوزیت می تواند به سرعت در ایجاد یک لبخند زیبا به صورت شما کمک کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روکش های کامپوزیت نسبت به روکش های سرامیکی (لمینیت) این واقعیت است که کامپوزیت ها معمولاً در زمان مورد نظر می توانند ساخته شوند و این امر یک درمان یک روزه است. روکشهای کامپوزیت مستقیم (که به آن پیوند کامپوزیت نیز گفته می شود) در واقع روی دندانهای شما داخل کلینیک و نه در لابراتواری که خارج از کلینیک است، ساخته می شوند. رزین سایه دار دندان به طور مستقیم روی دندان ها اعمال می شود که می تواند توسط دندانپزشک شکل داده و مجسم شود. رزین کامپوزیت با استفاده از یک نور با شدت بالا سخت می شود ، پس از آن می توان لایه های اضافی رزین را در صورت لزوم به کار برد و مجسمه سازی کرد تا نتیجه لازم برای زیبایی شناسی حاصل شود. پس از اتمام ، رزین کامپوزیت باید جلا داده شود تا ظاهری طبیعی تر و مانند دندان ایجاد شود. بنابراین روش کامپوزیتی بسیار کمتر تهاجمی (بدون نیاز به تراش و تخریب دندان) و به طرز محسوسی سریعتر از لمینیت چینی است.

احتمالاً بزرگترین مزیتی که روکشهای کامپوزیت نسبت به لمینیت چینی دارند ، برگشت پذیری به حالت اول دندان است. پرسلن برای تغییر روکش به بازسازی دندانهای طبیعی شما نیاز دارد. هنگامی که صحبت از کامپوزیت ها می شود ، حداقل کار آماده سازی روی دندانهای طبیعی شما لازم است ، به این معنی که آنها به طور دائم به حدی تغییر نمی یابند که مواد کامپوزیتی در صورت لزوم حذف نشده و جایگزین شوند.


مزایای لمینیت های چینی (سرامیکی)

اگرچه روکش های کامپوزیت دارای چندین مزیت است ، یک نکته وجود دارد که نمی توانند با پرسلن رقابت کنند: دوام. پرسلن ماده ای به مراتب قوی تر از رزین کامپوزیت است (حتی با پیشرفت در مواد رزین در طول سالها). لمینیت های چینی (سرامیکی) با کیفیت مناسب در مقایسه با مدت متوسط ​​عمر پنج تا هفت ساله کامپوزیت ها می توانند 10 تا 15 سال دوام آورند. اگر به فکر قرار دادن روکش هستید ، مهم است که این مسئله اقتصادی را در نظر بگیرید. یعنی، در حالی که ممکن است کامپوزیت ها نیمی از پرسلن هزینه داشته باشند ، اما کامپوزیتها حتی نیمی از طول عمر لمینیت پرسلن باقی نمی مانند. بنابراین ارزش کدامیک بیشتر است؟

بیشتر دندانپزشکان قبول دارند که روکش چینی طبیعی ترین و زیباترین دندان را ارائه می دهد. پرسلن از کیفیت شفافی برخوردار است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام ماده و لعاب که بعد از درمان اعمال می شود در برابر لکه گیری و تراشیدن بسیار مقاوم است. از طرف دیگر ، ونیرهای کامپوزیتی متخلخل تر و در نتیجه حساس به رنگ آمیزی هستند ، به این معنی که ممکن است شما نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از مصرف برخی غذاهای حاوی لکه های رنگی جلوگیری کنید.

همچنین برای دستیابی به زیبایی مانند دندان اصلی، کامپوزیت باید صیقل داده شود. و حتی پس از آن کاملاً قابل مقایسه با لمینیت نیست.

لمینیت یا به اصطلاح لمینت زمان بیشتری لازم دارد تا آماده شود. حتی ممکن است دو هفته ای که در انتظار آماده شدن روکشها در لابراتوار هستید، مجبور شوید از روکش موقت استفاده کنید. دندانپزشک شما به عنوان بخشی از مشاوره برای تعیین گزینه های شما ارزیابی بهداشت دهان و دندان شما را انجام می دهد.

کامپوزیت یا لمینیت ؟ حکم آخر چیست؟

در پایان ، تنها راه تعیین اینکه کامپوزیت یا لمینیت کدامیک برای شما مناسب است اینست که با دندانپزشک خود در مورد اهداف زیبایی شناسی خود صحبت کنید و ملاحظات شخصی خود را در نظر بگیرید. به عبارت دیگر ، مهمترین چیز برای شما چیست؟ اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین راه حل هستید ، احتمالاً یک طرح درمانی با روکش کامپوزیت مناسب خواهد بود. با این حال ، اگر شما به دنبال راه حل با دوام بیشتر و زیبایی طبیعیتر هستید ولی مشکلی با تراش دندانهای خود ندارید شاید لمینیت طرح درمان مناسبتری برای شما باشد.

کامپوزیت آی پی اس

کامپوزیت IPS از انواع کامپوزیت های نانو هیبرید هستند که از آنها در پروسه های ترمیمی استفاده میشود ، کامپوزیت IPS علاوه بر داشتن زیبایی کامپوزیت های سرامیکی مزایای سایر کامپوزیت ها را هم دارا است به همین علت میتواند مناسب ترین انتخاب باشد.

از کامپوزیت IPS  برای پر کردن حفره های دندان های عقب و جلو و همچنین زیبایی استفاده میشود از آنجایی که مینای دندان ها و دنتین از نظر شفافیت مثل هم نیستند در انجام کامپوزیت از رنگهای بیشتری استفاده میشود تا بتوان ساختاری شبیه به ساختار دندان ایجاد کرد.

مواد دنتین باید حالت رنگی ماتی داشته باشد و مینای دندان نسبت دنتین شفاف تر است، از این طریق میتوان دندانی از نظر ساختار و شفافیت شبیه به ساختار اصلی و طبیعی دندان طراحی کرد.


به منظور نوبت دهی با ما تماس بگیرید 

انتخاب دقیق رنگ برای شفافیت دندان

طبق تعاریف ذکر شده کامپوزیت IPS دو طیف رنگی دارند، که از یک طیف برای دنتین و از طیف دیگر برای مینای دندان ها استفاده میشود این کامپوزیت ها از سرامیک های با کیفیت تهیه شده که باعث با دوام بودن رنگ آن میشود.

طیف های رنگی این نوع از کامپوزیت بسیار دقیق طراحی شده در نتیجه دندانپزشک از طیف رنگ های دنتین برای جایگزینی دنتین و از طیف رنگی مینای دندان برای جایگزینی مینای دندان استفاده میکند پس انتخاب رنگ ها علاوه بر ساده تر بودن، طبیعی تر و زیباتر هم خواهد بود.

لبخند ماندگار

ترمیم دندان ها با کامپوزیت IPS ماندگارتر و زیباتر است و در سطح جهانی حدود 25 میلیون مورد استفاده شده که اکثر بیماران از زیبایی و ماندگاری این نوع از کامپوزیت رضایت کامل داشته اند.

در طی تحقیقی که روی یکی از بیماران که حدود 33 سال سن داشته صورت گرفته این نوع کامپوزیت حدود 7 سال دوام داشته و و بعد از 7 سال با درصدی ساییدگی جزئی رو به رو شده بودند و در طی تحقیقی دیگر40 نفر مورد بررسی قرار گرفته اند که از این  40 نفر برای حدود 20 نفر از کامپوزیت IPS استفاده شده بود و بعد از 5 سال بررسی از این 20 نفر 19نفر از این افراد کامپوزیت هم زیبا بوده هم دوام خوبی داشته اند.

از دیگر خصوصیات این مواد میتوان به قابلیت سازگاری آن اشاره کرد ، این نوع از کامپوزیت با دیواره حفره دندان تطبیق پیدا میکند و احتمال ایجاد فاصله بین دندانی را کم میکند. پروسه استفاده از کامپوزیت IPS پروسه اطمینان بخشی است زیرا در اکثر مواردی که از این نوع از کامپوزیت استفاده شده نتایج بسیار رضایت بخش بوده اند.


چرا از کامپوزیت IPS استفاده کنیم ؟

  • عدم ایجاد حساسیت
  • شامل 32 طیف رنگ متنوع است
  • پوشش دهی مناسب برای دندان های جلو و عقب
  • سطح درخشان و شفاف
  • کیفیت بالای مواد
  • طیف رنگی مات

در نتیجه این نوع از کامپوزیت بهتر از هر نوع کامپوزیت دیگر با دندان های طبیعی همخوانی دارد بیشترین تغییر رنگ روی این نوع از کامپوزیت به واسطه زیاد نوشیدن چای و قهوه بوده است ،استفاده از این نوع کامپوزیت بسیار رضایت بخش بوده و سازگاری بسیاری با رنگ طبیعی دندان ها داشته است.

هزینه ترمیم ونیر کامپوزیت یا لمینیت در سال 1402

خدمات

قیمت (ریال)

ترمیم یک سطحی آمالگام

7,000,000

ترمیم دو سطحی آمالگام

8,000,000

ترمیم سه سطحی آمالگام

9,000,000

ترمیم آمالگام بیلداپ

10,000,000

ترمیم یک سطحی کامپوزیت

8,000,000

ترمیم دو سطحی کامپوزیت

9,000,000

ترمیم سه سطحی کامپوزیت

10,000,000

ترمیم کامپوزیت بیلداپ

15,000,000

کف بندی ترمیم

1,500,000

ونیر کامپوزیت طرح لبخند

از 18,000,000 تا 22,000,000

لمینیت فول سرامیک هر واحد

50,000,000

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Buttonمشاوره رایگان