ترمیم ونیر کامپوزیت یا لمینت

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

لمینت یا کامپوزیت؟

انتخاب قرار دادن روکش های دندان اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان‌های شما و گرفتن آن لبخند برنده ای است که آرزوی آن را داشته اید. تعیین ماده دومین قدم برای دستیابی به آن است. انتخاب لمینت یا کامپوزیت یک پروسه مهم است.

رزین کامپوزیت و پرسلن لمینیت رایج ترین مواد در فرآیند ساخت روکش هستند. در دستان یک دندانپزشک با تجربه ، هر دو ماده می توانند لبخند شما را به زیبایی تغییر دهند. اما چگونه می دانید کدام نوع برای شما مناسب است؟ این به نیازهای خاص شما برمی گردد و اینکه کدام فاکتورها برای شما مهمترین (هزینه، زمان درمان و غیره) هستند. بیایید برخی از تفاوتهای بین روکشهای کامپوزیت و لمینیتهای چینی (پرسلن) را ارزیابی کنیم.

ونیرهای دندان که به عنوان لمینت دندان شناخته می شوند و کامپوزیت های دندان هر دو از گزینه های محبوب برای بالا بردن زیبایی و ظاهر دندان‌ها هستند. در مورد انتخاب بین لمینت یا کامپوزیت دندان باید گفت هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب بین این دوتا بستگی به نیازهای بیمار و ترجیحات او دارد. در ابتدا باید بدانیم که لمینت دندان چیست و کامپوزیت دندان چیست تا بتوانیم آنها را باهم مقایسه کنیم و بینش کافی برای انتخاب بین این دو مورد را به دست آوریم.

لمینت های دندان پوسته های نازکی هستند که از پرسلان یا کامپوزیت رزین ساخته شده اند و به سطح جلویی دندان‌ها متصل می شوند. لمینت ها به صورت شخصی سازی با رنگ، شکل و سایز دندان‌های طبیعی بیمارمطابقت دارند و نتیجه ای طبیعی را ایجاد می کنند. لمینت ها بادوام بوده و در برابر لکه ها مقاومت زیادی دارند که این ویژگی ها باعث می شود یک راه حل طولانی مدت برای ارتقا ظاهر دندان شما باشند. به علاوه نگهداری و مراقبت از لمینت های دندان بسیار راحت است.

از طرفی دیگر کامپوزیت های دندان یک نوع ماده پر کننده دندان هستند که همچنین برای ارتقا ظاهر دندان‌ها هم استفاده می شوند.  کامپوزیت ها از رزین هم رنگ دندان ساخته شده اند که مستقیما بر روی دندان‌ها قرار می گیرند و شکل دلخواه را ایجاد می کنند. کامپوزیت های دندان روش محتاطانه تری به نسبت لمینت های دندان هستند به این دلیل که کمتر نیازمند تراشیدن مینای دندان هستند. کامپوزیت ها به نسبت لمینت ها ارزان تر هم هستند و اگر آسیب ببینند به راحتی ترمیم می شوند.

وقتی این دو گزینه یعنی لمینت یا کامپوزیت را باهم مقایسه می کنیم مهم است نیازهای خاص و هدف های بیمار را در نظر بگیریم. لمینت های دندان گزینه ایده آلی برای افرادی هستند که می خواهند به طور کلی ظاهر دندان‌های خودرا تغییر دهند و تمام نواقص دندان‌ها مانند بی رنگی، پریدگی و فاصله بین دندان‌ها را مخفی کنند. همچنین لمینت ها گزینه مناسبی برای افرادی هستند که نگران مشکلات شدید دندان‌ها هستند و لمینت ها برای آنها یک نتیجه خوب و طولانی مدت را ایجاد می کند.

از طرفی دیگر کامپوزیت‌های دندان ممکن است گزینه بهتری برای افرادی است که به دنبال روشی محتاطانه تر می گردند. کامپوزیت های دندان گزینه بسیار خوبی برای برطرف کردن مشکلات کوچک دندان‌ها مانند ترک خوردگی های کوچک هستند چون به راحتی فرم دهی می شوند و بر روی ناحیه مورد نظر قرار می گیرند. به علاوه کامپوزیت های دندان به صرفه تر از لمینت ها هستند.

مزایای استفاده از ونیرهای کامپوزیت

در انتخاب بین لمینت یا کامپوزیت در ابتدا به سراغ کامپوزیت ها می رویم. روکشهای کامپوزیت دارای مزایای متعددی نسبت به پرسلن هستند که مهمترین آنها هزینه است. به طور متوسط ​​، روکش پرسلن (لمینیت) دو برابر قیمت کامپوزیت گران است. برای برخی از افراد این نکته بسیار مهم است با توجه به اینکه بیشتر درمان ها تحت پوشش بیمه نیستند ، به این معنی که شما به احتمال زیاد از جیب خود برای درمان هزینه می کنید. هزینه روکش ها براساس چندین عامل متفاوت است، اما در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق هزینه کامپوزیت بستگی به برند و کشور سازنده آن در سال ۱۴۰۲ به طور متوسط ​​بین ۸۵۰,۰۰۰ تا ۲,۲۰۰,۰۰۰ تومان برای هر دندان است. ونیر کامپوزیت می تواند به سرعت در ایجاد یک لبخند زیبا به صورت شما کمک کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روکش های کامپوزیت نسبت به روکش های سرامیکی (لمینت) این واقعیت است که کامپوزیت ها معمولاً در زمان مورد نظر می توانند ساخته شوند و این امر یک درمان یک روزه است. روکشهای کامپوزیت مستقیم (که به آن پیوند کامپوزیت نیز گفته می شود) در واقع روی دندانهای شما داخل کلینیک و نه در لابراتواری که خارج از کلینیک است، ساخته می شوند. رزین سایه دار دندان به طور مستقیم روی دندان‌ها اعمال می شود که می تواند توسط دندانپزشک شکل داده و مجسم شود. رزین کامپوزیت با استفاده از یک نور با شدت بالا سخت می شود ، پس از آن می توان لایه های اضافی رزین را در صورت لزوم به کار برد و مجسمه سازی کرد تا نتیجه لازم برای زیبایی شناسی حاصل شود. پس از اتمام ، رزین کامپوزیت باید جلا داده شود تا ظاهری طبیعی تر و مانند دندان ایجاد شود. بنابراین روش کامپوزیتی بسیار کمتر تهاجمی (بدون نیاز به تراش و تخریب دندان) و به طرز محسوسی سریعتر از لمینیت چینی است.

احتمالاً بزرگترین مزیتی که روکشهای کامپوزیت نسبت به لمینیت چینی دارند، برگشت پذیری به حالت اول دندان است. پرسلن برای تغییر روکش به بازسازی دندان‌های طبیعی شما نیاز دارد. هنگامی که صحبت از کامپوزیت ها می شود ، حداقل کار آماده سازی روی دندان‌های طبیعی شما لازم است ، به این معنی که آنها به طور دائم به حدی تغییر نمی یابند که مواد کامپوزیتی در صورت لزوم حذف نشده و جایگزین شوند.

مزایای لمینیت های چینی (سرامیکی)

اگرچه روکش های کامپوزیت دارای چندین مزیت است اما بین لمینت یا کامپوزیت در واقع در مورد کامپوزیت ها یک نکته وجود دارد که نمی توانند با پرسلن رقابت کنند: دوام. پرسلن ماده ای به مراتب قوی تر از رزین کامپوزیت است (حتی با پیشرفت در مواد رزین در طول سالها). لمینت های چینی (سرامیکی) با کیفیت مناسب در مقایسه با مدت متوسط ​​عمر پنج تا هفت ساله کامپوزیت ها می توانند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام آورند. اگر به فکر قرار دادن روکش هستید، مهم است که این مسئله اقتصادی را در نظر بگیرید. یعنی، در حالی که ممکن است کامپوزیت ها نیمی از پرسلن هزینه داشته باشند، اما کامپوزیتها حتی نیمی از طول عمر لمینت پرسلن باقی نمی مانند. بنابراین ارزش کدامیک بیشتر است؟

بین لمینت یا کامپوزیت بیشتر دندانپزشکان قبول دارند که روکش چینی طبیعی ترین و زیباترین دندان را ارائه می دهد. پرسلن از کیفیت شفافی برخوردار است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام ماده و لعاب که بعد از درمان اعمال می شود در برابر لکه گیری و تراشیدن بسیار مقاوم است. از طرف دیگر ، ونیرهای کامپوزیتی متخلخل تر و در نتیجه حساس به رنگ آمیزی هستند، به این معنی که ممکن است شما نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از مصرف برخی غذاهای حاوی لکه برداری جلوگیری کنید. کامپوزیت همچنین برای دستیابی به زیبایی مانند دندان، باید صیقل داده شود. و حتی پس از آن کاملاً قابل مقایسه با لمینیت نیست.

لمینیت یا به اصطلاح لمینت زمان بیشتری لازم دارد تا آماده شود. حتی ممکن است دو هفته ای که در انتظار آماده شدن روکشها در لابراتوار هستید، مجبور شوید از روکش موقت استفاده کنید. دندانپزشک شما به عنوان بخشی از مشاوره برای تعیین گزینه های شما ارزیابی بهداشت دهان و دندان شما را انجام می دهد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

تفاوت بین لمینت و کامپوزیت

یکی از اصلی ترین تفاوت های بین لمینت و کامپوزیت دندان موادی است که در ساخت آنها به کار می رود. لمینت های دندان پوسته های نازک از جنس پرسلان یا کامپوزیت رزین هستند که به صورت شخصی سازی با رنگ، شکل و سایز دندان‌های بیمار منطبق می شوند. از طرفی کامپوزیت های دندان موادی برای پر کردن دندان هستند که از رزین هم رنگ دندان‌ها ساخته می شوند و مستقیما بر روی دندان‌ها قرار می گیرند. تفاوت در مواد سازنده این دو تا که از بهترین روش های زیبایی دندان هستند بر روی ظاهر و مقاومت نهایی تاثیر می گذارند.

یکی دیگر از تفاوت های مهم بین لمینت ها و کامپوزیت ها سطح آماده کردن دندان‌ها برای انجام پروسه است. لمینت ها نیازمند تراشیده شدن مقداری از مینای دندان از سطح جلویی دندان‌ها هستند تا فضای کافی برای اتصال لمینت ها فراهم شود. این پروسه در مراحل انجام لمینت دندان ضروری است و بنابراین برای افرادی که مینای نازکی دارند یا افرادی که می خواهند ساختار دندان‌های طبیعی خود را تا حد امکان حفظ کنند گزینه مناسبی نیست.

از طرف دیگر کامپوزیت های دندان راه حل محتاطانه تری هستند که نیازمند حداقل آمادگی دندان‌ها برای انجام پروسه هستند و به همین دلیل گزینه بهتری برای افرادی است که می خواهند ساختار طبیعی دندان‌های خود را تا حد امکان حفظ کنند.

هزینه فاکتور قابل توجهی در انجام لمینت دندان یا کامپوزیت دندان است. اگر بخواهیم در مورد قیمت لمینت دندان صحبت کنیم باید بگوییم معمولا لمینت ها به این دلیل که شخصی سازی می شوند و زمان بیشتری برای ساخت آنها صرف می شود، گران تر از کامپوزیت ها هستند. به علاوه کامپوزیت های دندان اگر آسیب ببیند راحت تر ترمیم می شوند و از این لحاظ در طولانی گزینه مدت مقرون به صرفه ای به شمار می آیند.

در زمینه دوام و مقاومت لمینت‌های دندان به عنوان گزینه ای با طول عمرزیباد و مقاومت بالا در برابر لکه ها شناخته می شوند و راه حل قابل اعتمادتری برای ارتقا ظاهر دندان‌ها هستند. از طرفی کامپوزیت ها ممکن است به اندازه لمینت ها مقاوم نباشند و نیازمند مراقبت بیشتر و به مرور زمان نیازمند تعویض باشند.

کاربرد لمینت ها و کامپوزیت ها

لمینت های دندان که به عنوان پرسلان ونیر هم شناخته می شوند معمولا برای اصلاح مشکلاتی مانند بی رنگی دندان‌ها، پریدگی و تزک خوردگی، مشکلات هم ترازی و فاصله بین دندان‌ها استفاده می شوند. لمینت ها با توجه به رنگ، شکل و سایز دندان‌های طبیعی بیمار شخصی سازی شده و ظاهری طبیعی را برای داشتن یک لبخند زیبا فراهم می کنند.

از طرفی کامپوزیت های دندان معمولا برای انجام باندینگ دندان، پر کردن پوسیدگی ها، ترمیم ترک خوردگی های دندان و ارتقا شکل و رنگ دندان‌ها استفاده می شوند. کامپوزیت های روش خوب و مقرون به صرفه ای برای برطرف کردن مشکلات کوچک دندان‌ها هستند و می توانند مستقیما بر روی دندان‌ها قرار گیرند و ظاهر آنها را بهبود بخشند. کامپوزیت های دندان همچنین گزینه محبوبی برای افرادی هستند که می خواهند ساختار طبیعی دندان های خود را  تا جای ممکن حفظ کنند.

هم لمینت و هم کامپوزیت مزایای قابل توجهی را برای افرادی که به دنبال بالا بردن زیبایی دندان‌هایشان هستند ارائه می دهد. لمینت دندان که بخاطر دوام و مقاومت بالا در برابر لکه ها معروف هستند راه حل بسیار مناسبی برای یک تغییر اساسی و دوامی طولانی مدت هستند. لمینت ها شخصی سازی می شوند و مطابق رنگ، شکل و سایز دندان‌های بیمار ساخته می شوند.

از طرف دیگر کامپوزیت های دندان محتاطانه تر هستند و راه حل مناسبی برای مشکلات کوچک زیبایی دندان‌ها بدون نیاز به آمادگی های سنگین دندان ها برای انجام پروسه هستند. همچنین کامپوزیت ها ارزان تر از لمینت ها بوده و اگر آسیب ببینند به راحتی ترمیم می شوند؛ به همین دلیل راه حل مقرون به صرفه و مناسبی برای افرادی هستند که به دنبال ارتقا ظاهر دندان‌های خود هستند.

دوام لمینت دندان و کامپوزیت دندان

دوام و مقاومت لمینت دندان و کامپوزیت دندان فاکتور حیاتی برای انتخاب روش مناسب برای بهبود ظاهر دندان‌هاست. هر دو لمینت دندان و کامپوزیت دندان مزایای زیادی را در زمینه پایداری و دوام پیشنهاد می دهند اما تفاوت های کلیدی وجود دارد که بیماران باید آنها را بدانند تا بتوانند به درستی تصمیم بگیرند.

لمینت دندان که به عنوان پرسلان ونیر شناخته می شوند به دوام بالای معروف هستند. لمینت ها از پرسلان های باکیفیت ساخته می شوند و در مقابل ترک خوردگی و لکه ها بسیار مقاوم هستند و راه حلی طولانی مدت برای داشتن لبخندی زیبا و ظاهری طبیعی هستند. با مراقبت های درست لمینت های دندان می‌توانند برای سال های زیادی دوام بیاورند و همین ویژگی آنها را به گزینه ای دائمی برای تغییر دندان‌ها تبدیل می کند. قدرت و دوام لمینت های دندان می‌توانند گزینه ایده آلی برای افرادی با مشکلات شدید زیبایی دندان از جمله بی رنگی های شدید، ترک خوردگی، مسکلات هم ترازی و فاصله بین دندان ها باشند.

از طرف دیگر کامپوزیت های دندان هم مقاومت خوبی دارند اما در مقایسه با لمینت دندان مقاومت کمتری دارند. کامپوزیت‌های دندان از از ترکیب پلاستیک و شیشه ساخته می شوند و به صورت مستقیم بر روی دندان ها قرار می گیرند. درحالیکه به اندازه لمینت ها در برابر لکه ها مقاوم نیستند اما کامپوزیت ها هنوزم مقاومت خوبی در برابر مواد غذایی مصرفی روزانه افراد دارند. با مراقبت های لازم و چک آپ های منظم کامپوزیت های دندان راه حل بیسار خوبی برای رفع نواقص کوچک زیبایی دندان هستند.

کامپوزیت یا لمینیت ؟ حکم آخر چیست؟

در پایان، تنها راه تعیین اینکه کامپوزیت یا لمینیت کدامیک برای شما مناسب است اینست که با دندانپزشک خود در مورد اهداف زیبایی شناسی خود صحبت کنید و ملاحظات شخصی خود را در نظر بگیرید. به عبارت دیگر ، مهمترین چیز برای شما چیست؟ اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین راه حل هستید ، احتمالاً یک طرح درمانی با روکش کامپوزیت مناسب خواهد بود. با این حال ، اگر شما به دنبال راه حل با دوام بیشتر و زیبایی طبیعی تر هستید ولی مشکلی با تراش دندان‌های خود ندارید شاید لمینیت طرح درمان مناسبتری برای شما باشد.

کامپوزیت آی پی اس

کامپوزیت IPS از انواع کامپوزیت های نانو هیبرید هستند که از آنها در پروسه های ترمیمی استفاده میشود، کامپوزیت IPS علاوه بر داشتن زیبایی کامپوزیت های سرامیکی مزایای سایر کامپوزیت ها را هم دارا است به همین علت میتواند مناسب ترین انتخاب باشد.

از کامپوزیت IPS برای پر کردن حفره های دندان‌های عقب و جلو و همچنین زیبایی استفاده میشود از آنجایی که مینای دندان ها و دنتین از نظر شفافیت مثل هم نیستند در انجام کامپوزیت از رنگهای بیشتری استفاده میشود تا بتوان ساختاری شبیه به ساختار دندان ایجاد کرد.

مواد دنتین باید حالت رنگی ماتی داشته باشد و مینای دندان نسبت دنتین شفاف تر است، از این طریق میتوان دندانی از نظر ساختار و شفافیت شبیه به ساختار اصلی و طبیعی دندان طراحی کرد.

انتخاب دقیق رنگ برای شفافیت دندان

طبق تعاریف ذکر شده کامپوزیت IPS دو طیف رنگی دارند، که از یک طیف برای دنتین و از طیف دیگر برای مینای دندان‌ها استفاده میشود این کامپوزیت ها از سرامیک های با کیفیت تهیه شده که باعث با دوام بودن رنگ آن میشود.

طیف های رنگی این نوع از کامپوزیت بسیار دقیق طراحی شده در نتیجه دندانپزشک از طیف رنگ های دنتین برای جایگزینی دنتین و از طیف رنگی مینای دندان برای جایگزینی مینای دندان استفاده میکند پس انتخاب رنگ ها علاوه بر ساده تر بودن، طبیعی تر و زیباتر هم خواهد بود.

لبخند ماندگار

ترمیم دندان‌ها با کامپوزیت IPS ماندگارتر و زیباتر است و در سطح جهانی حدود ۲۵ میلیون مورد استفاده شده که اکثر بیماران از زیبایی و ماندگاری این نوع از کامپوزیت رضایت کامل داشته اند.

در طی تحقیقی که روی یکی از بیماران که حدود ۳۳ سال سن داشته صورت گرفته این نوع کامپوزیت حدود ۷ سال دوام داشته و و بعد از ۷ سال با درصدی ساییدگی جزئی رو به رو شده بودند و در طی تحقیقی دیگر۴۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته اند که از این  ۴۰ نفر برای حدود ۲۰ نفر از کامپوزیت IPS استفاده شده بود و بعد از ۵ سال بررسی از این ۲۰ نفر ۱۹نفر از این افراد کامپوزیت هم زیبا بوده هم دوام خوبی داشته اند.

از دیگر خصوصیات این مواد میتوان به قابلیت سازگاری آن اشاره کرد ، این نوع از کامپوزیت با دیواره حفره دندان تطبیق پیدا میکند و احتمال ایجاد فاصله بین دندانی را کم میکند. پروسه استفاده از کامپوزیت IPS پروسه اطمینان بخشی است زیرا در اکثر مواردی که از این نوع از کامپوزیت استفاده شده نتایج بسیار رضایت بخش بوده اند.

چرا از کامپوزیت IPS استفاده کنیم ؟

  • عدم ایجاد حساسیت
  • شامل ۳۲ طیف رنگ متنوع است
  • پوشش دهی مناسب برای دندان‌های جلو و عقب
  • سطح درخشان و شفاف
  • کیفیت بالای مواد
  • طیف رنگی مات

در نتیجه این نوع از کامپوزیت بهتر از هر نوع کامپوزیت دیگر با دندان‌های طبیعی همخوانی دارد بیشترین تغییر رنگ روی این نوع از کامپوزیت به واسطه زیاد نوشیدن چای و قهوه بوده است ،استفاده از این نوع کامپوزیت بسیار رضایت بخش بوده و سازگاری بسیاری با رنگ طبیعی دندان‌ها داشته است.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *