کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان ماده ای پر کاربرد در زمینه دندانپزشکی است. کامپوزیت ماده ای به رنگ دندان و از جنس رزین است که برای درست کردن دندان‌هایی که بر اثر پوسیدگی، ضربه یا دیگر عوامل آسیب دیده اند استفاده می شود. آنها به دلیل دوام بالا، ظاهر طبیعی و توانایی اتصال به ساختار دندان یک انتخاب محبوب در میان افراد هستند. البته باید توجه داشت که هزینه کامپوزیت دندان به نسبت نوع کامپوزیتی که انتخاب می شود متفاوت است.

یکی از مزایای اصلی کامپوزیت ایجاد ظاهری طبیعی برای دندان است. برخلاف مواد پر کننده دندان‌های سنتی که رنگی فلزی داشتند، کامپوزیت ها می توانند هم رنگ با دندان‌های طبیعی باشند و در مقابل دندان‌های مجاور غیر قابل تشخیص بنظر برسند. این ویژگی کامپوزیت ها را یک به انتخاب ایده آل برای ترمیم نواحی قابل رویت دندان تبدیل می کند و لبخندی بی عیب و همچنین طبیعی را فراهم می کند.

علاوه بر خواص زیبایی، کامپوزیت‌ها همچنین مقاوم و دوامی طولانی مدت دارند. اگر به درستی بر روی دندان قرار بگیرند و به خوبی از آنها مراقبت شود، کامپوزیت ها می توانند در برابر جویدن و گاز گرفتن مقاوم بوده و برای سال های طولانی عمر کنند. این ویژگی کامپوزیت ها را تبدیل به راه حلی قابل اطمینان برای دندان‌هایی که دچار آسیب یا پوسیدگی شدند، می کند.

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت توانایی اتصال به ساختار دندان است. برخلاف آمالگام دندانی سنتی که نیازمند تراشیدن ساختار سالم دندان است، کامپوزیت می تواند مستقیما به دندان متصل شود و از حجم بیشتری از ساختار طبیعی دندان محافظت می کند. این اقدام نه تنها به قوی شدن دندان کمک می کند بلکه ریسک آسیب ها و پوسیدگی های آینده را کاهش می دهد.

به علاوه کامپوزیت یک ماده پر کاربرد است که در حوزه های متفاوتی از جمله پر کردن، اینله و آنله کردن (Inlays and onlays) و ونیرها استفاده می شود. این ماده توانایی شکل دهی و فرم دهی را دارد تا با حالت طبیعی دندان مطابقت پیدا کند و تبدیل به ابزاری ارزشمند برای ترمیم عملکرد و زیبایی دندان شود.

درکنار مزایای بی شمار، کامپوزیت ها یک سری محدودیت هم دارند. کامپوزیت ها به نسبت آمالگام های سنتی نیازمند جایگزاری با احتیاط و توجه دقیقی به جزئیات هستند تا یک نتیجه عالی به دست آید. به علاوه کامپوزیت ها ممکن است در مقایسه با مواد دیگر به مرور زمان در برابر لکه ها و رنگدانه ها حساس تر باشند.

 

کامپوزیت دندان چیست؟%
loan-cover

 

مزایای کامپوزیت

یکی از مزایای اصلی کامپوزیت این است که می تواند با رنگ دندان‌های طبیعی شما ترکیب شود و برخلاف رنگ مواد آمالگام ظاهری غیرطبیعی ایجاد نمی کند. کامپوزیت ها در طیف های رنگی متنوعی وجود دارند که می توانند سفارشی سازی شده و مطابق رنگ دندان‌های شما باشند. این ویژگی زیبایی لبخند شما را بالا و اعتماد به نفس را بالا می برد مخصوصا اگر شما نیازمند انجام پر کردن دندان‌های جلو و نواحی قابل رویت باشید.

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت مقاومت و اتصال خوب آن به ساختار دندان‌های شماست. این بدان معناست که با مراقبت های درست کامپوزیت ها می توانند تا سال های طولانی عمر کنند. همچنین بافت های کمتری از دندان نیازمند برداشته شدن می شوند تا مواد پر کننده دندان جایگزاری شوند و در اینصورت از ساختار دندان های طبیعی محافظت می شود. کامپوزیت ها از گسترش شکستگی یا ترک خوردگی جلوگیری می کنند.

کامپوزیت نه تنها برای پر کردن پوسیدگی ها بلکه برای پروسه های دیگر از جمله موارد زیر استفاده می شود:

باندینگ دندان: این یکی روش های زیبایی دندان است که کامپوزیت بر روی سطح دندان قرار داده می شود تا ترک خوردگی، شکستگی، فاصله یا بی رنگی دندان‌ها را درست کند.

ونیرها: ونیرها در واقع صدف های نازکی از کامپوزیت یا پرسلان هستند که به سطح جلویی دندان می چسبند تا شکل، سایز و یا تراز دندان ها را ارتقا دهند.

اینله و آنله: روش های پر کردن غیرمستقیمی هستند که از کامپوزیت یا پرسلان ساخته می شوند و برای ترمیم پوسیدگی ها یا آسیب های بزرگ بر سطح جونده بخش انتهایی دندان‌ها استفاده می شوند.

تاج های دندان: تاج ها پوششی هستند که کل قیمت قابل رویت دندان را پوشش می دهند تا از پوسیدگی یا آسیب بیشتر جلوگیری کنند.

کامپوزیت می تواند حساسیت دندان‌ها در برابر دمای داغ یا سرد را کاهش دهند. این اتفاق به این دلیل است که کامپوزیت مانند یک مانع بین عصب انتهایی دندان و بخش محرک بیرونی دندان عمل می کند. کامپوزیت ها در مقایسه با مواد پر کننده سنتی در برابر تغییر دما قرار انبساط و انقباض کمتری انجام می دهند که این عمل ریسک ترک خوردگی را کاهش می دهد.

معایب کامپوزیت

کامپوزیت ها در کنار مزایای زیادی که دارند، دارای تعدادی معایب هم هستند که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

یکی از معایب اصلی کامپوزیت حساسیت آن به لکه و رنگدانه های غذا به مرور زمان است. در حالیکه کامپوزیت در هنگام جایگزاری می تواند با طیف رنگی دندان طبیعی بیمار مطابقت داشته باشد، ممکن است در مقابل غذاها و نوشیدنی های بخصوص، سیگار کشیدن و دیگر فاکتورها رنگ خود را از دست داده یا لکه دار شود. این اتفاق ممکن است باعث تفاوت رنگ بین کامپوزیت و ساختار دندان‌های اطراف شود و زیبایی دندان‌ها را به خطر بیاندازد.

به علاوه کامپوزیت از نظر تکنیک جایگزاری حساس تر از آمالگام های سنتی است. جایگزاری درست و توجه دقیق به جزئیات نتیجه ایده آلی را رقم می زند. این بدان معناست که موفقیت کامپوزیت ها شدیدا به مهارت و تجربه دندانپزشکی که این پروسه را انجام می دهد بستگی دارد.

به علاوه درست است که اگر از کامپوزیت ها مراقبت شود مقاوم هستند و عمر طولانی دارند اما به نسبت فلز یا سرامیک قوی نیستند.

آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان می شود؟

کامپوزیت باعث پوسیدگی می شود؟

آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

یکی از نگرانی های رایج در میان بیماران این است که کامپوزیت باعث ایجاد پوسیدگی شود. این نگرانی ممکن است از این موضوع نشات بگیرد که کامپوزیت ها برخلاف آمالگام های سنتی از فلز ساخته نشده اند و ممکن است در زمینه جلوگیری از پوسیدگی ها کارآمد نباشند.

خبر خوب این است که کامپوزیت ها باعث ایجاد پوسیدگی نمی شوند. در واقع کامپوزیت ها می توانند به چلوکیری از پوسیدگی کمک کنند. وقتی دندانپزشک کامپوزیت را قرار می دهد، پوسیدگی های را از داخل دهان برمیدارد و آن را با مواد کاپوزیت پر می کند. پر کردن ناحیه ای که قبلا پوسیدگی داشته باعث جلوگیری کردن از ورود باکتری ها می شود.

علاوه بر این، کامپوزیت ها مستقیما به دندان‌ها می چسبند که باعث می شود دندان‌ها قوی تر شوند و از پوسیدگی بیشتر جلوگیری می شود. این پروسه اتصال می تواند به جلوگیری از ورود باکتری ها و نفوذ آنها به نواحی زیرین جلوگیری کند.

آیا کامپوزیت باعث بوی بد دهان می شود؟

یک تصور و سو برداشت رایج در مورد کامپوزیت ها این است که باعث بوی بد دهان می شوند. در واقعیت کامپوزیت ها به طور مستقیم باعث ایجاد بوی بد دهان نمی شوند اما تعدادی فاکتور در مورد جایگزاری کامپوزیت ها وجود دارد که به بوی بد دهان (halitosis) کمک می کند.

یکی از دلایل احتمالی ایجاد بوی بد دهان بعد از پر کردن دندان توسط کامپوزیت ها حضور باکتری ها در داخل دهان است. وقتی دندانی آسیب می بیند یا دچار پوسیدگی می شود، محیطی ایجاد می کند که باکتری های مضر می توانند زنده بمانند. اگر این باکتری ها قبل از جایگزاری و پر کردن دندان با کامپوزیت به درستی حذف نشوند می توانند باعث تولید گازهای بد بویی شده که به بدبو شدن تنفس دهان منجر شوند. به علاوه اگر کامپوزیت ها به هنگام پر کردن دندان به درستی قرار نگیرند و به دندان نچسبند، می تواند باعث ایجاد شکاف های کوچکی شود که باکتری ها توانیی جمع شدن و ایجاد بوی بد دهان را داشته باشند.

یکی دیگر از دلایل احتمالی بوی بد دهان می تواند حضور مواد غذایی باقی مانده در داخل مواد پر کننده کامپوزیت باشد. اگر موقع پر کردن دندان مواد به خوبی صیقل داده نشوند ممکن است در بعضی نواحی مواد غذایی به دام بیافتند

لازم به ذکر است که بدانید خود کامپوزیت دندان باعث بوی بد دهان نمی شود اما رعایت نکردن بهداشت دهان از جمله مرتبا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، استفاده از دهان شوی و چک آپ های منظم با دندانپزشک برای تمیز کردن دندان برای جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان ضروری است.

تفاوت بین کامپوزیت و رزین

وقتی پای پروسه های دندانپزشکی به میان می آید ونیرها، کامپوزیت ها و رزین ها همگی گزینه های رایجی برای ارتقا ظاهر و سلامت دندان ها هستند. هر یک از متریال ها خصوصیت ها و مزایای خاص خود را دارند و دانستن تفاوت بین آنها به بیماران کمک می کند تا در تصمیم گیری خود مطمئن تر شوند.

ونیرها پوسته های نازکی هستند که بر روی دندان ها قرار می گیرند. به طور کلی ونیرها از پرسلان یا سرامیک ساخته می شوند و به گونه ای طراحی شده اند تا نواقص دندان‌ها مانند بی رنگی، ترک خوردگی یا فاصله بین دندان‌ها را درست کنند. ونیرها گزینه مناسبی برای افرادی هستند که می خواهند بدون انجام پروسه های پزشکی سنگین ظاهر لبخند خود را بهتر کنند.

از طرفی دیگر کامپوزیت ها برای درمان آسیب هایی که توسط ضربه یا پوسیدگی ایجاد شده اند استفاده می شود. کامپوزیت ها از ترکیب پلاستیک و شیشه ساخته شده و می توانند هم رنگ دندان‌های طبیعی افراد باشند. کامپوزیت ها مستقیما به ساختار دندان‌ها می چسبند. این نوع از مواد در میان افرادی محبوب است که می خواهند لبخندی طبیعی داشته و مشکلات دندان‌ها مانند پوسیدگی ها را برطرف کنند. 

رزین یک ماده همه کاره است که در صنعت دندانپزشکی برای اهداف مختلف استفاده می شود. به علاوه رزین می تواند برای ظاهر دندان‌ها هم استفاده شود که شامل اتصال مواد رزین که هم رنگ دندان‌های طبیعی است به دندان‌ها باشد تا مشکلاتی مانند ترک خوردگی، شکستگی یا دیگر نواقص را تعمیر کند.

برای دندان کامپوزیت چه خمیر دندانی استفاده کنیم؟

وقتی صحبت از انتخاب خمیردندان مناسب برای کامپوزیت می شود چند فاکتور کلیدی برای در نظر گرفتن آن مهم است. هدف اولیه استفاده از خمیردندان برای دندان های کامپوزیت حفظ سلامت دندان‌ها و جلوگیری از هر گونه مشکلی است که منجر به بوی بد دهان یا دیگر مشکلات سلامت دهان می شود.

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در زمان انتخاب خمیردندان برای کامپوزیت باید در نظر بگیرید این است که محصولی انتخاب کنید که غیرتهاجمی باشد. کامپوزیت های دندان به نسبت دندان‌های طبیعی حساس تر هستند به همین دلیل مهم است از خمیردندان‌هایی استفاده کنید که به مواد کامپوزیت آسیب نرساند. به دنبال خمیردندان‌هایی باشید که فرمولاسیون آن برای دندان‌های حساس باشد.

علاوه بر این مهم است از خمیردندانی استفاده کنید که برای جلوگیری از پوسیدگی و حفظ سلامت دندان‌ها موثر باشد. به دنبال خمیردندانی باشید که حاوی فلوراید است چون فلوراید به قوی شدن مینای دندان کمک می کند و از پوسیدگی جلوگیری می کند.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای در نظر گرفتن خمیر دندان مناسب توانایی مبارزه با باکتری ها و جلوگیری از بوی بد دهان است. به دنبال خمیردندانی باشید که حاوی مواد آنتی باکتریال مانند زینک یا تری کلوسان باشد که به کاهش حضور باکتری های مضر در داخل دهان کمک می کند. این می تواند در جلوگیری از بوی بد دهان هم موثر باشد.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *