تخصص جراحی فک و صورت

تخصص جراحی فک و صورت

چرا به جراحی فک و صورت نیاز داریم؟

تخصص جراحی فک و صورت یک شاخه از دندانپزشکی است که بر روی درمان آسیب ها و شناسایی مشکلات در سر، گردن، صورت، فک ها و بافت های نرم و سخت نواحی فک و صورت می پردازد. جراحی فک و صورت نقش خیلی حیاتی را در بهبود عملکرد، زیبایی و کیفیت کلی زندگی بیماران ایفا می کند.

یکی از رایج ترین دلایل نیاز به جراحی فک و صورت برطرف کردن مشکلات صورت است. تصادفات، زمین خوردن ها، آسیب های ورزشی و مجادله های فیزیکی می تواند منجر به شکستگی ها، جابجایی و آسیب به بافت های نرم شود که این موارد نیازمند جراحی هستند. جراحان فک و صورت آموزش دیده اند تا ساختار استخوان های صورت و بافت های نرم صورت را احیا کنند تا عملکرد و فرم صورت بهبود پیدا کند.

یکی از زیرشاخه های جراحی فک و صورت جراحی صاف کردن فک است که به جراحی ارتوگناتیک (orthognathic surgery) معروف است. این نوع از جراحی معمولا برای تصحیح اسکلت بندی و بی نظمی های دندان ها که می تواند مشکلاتی در جویدن، گاز زدن، صحبت کردن و نفس کشیدن ایجاد کند، بسیار ضروری است. برطرف کردن مشکلات فک و دندان ها نه تنها به بهبود عملکرد دهان بیمار کمک می کند بلکه زیبایی صورت او را چندین برابر می کند.

تخصص جراحی فک و صورت همچنین برای درمان آسیب شناسی های دهان، فک و صورت حیاتی است. این مشکلات می تواند منجر به تومور و رشد بی رویه بقیه بافت ها شود و بر روی استخوان فک، پوسیدگی های دهانی یا ساختار صورت تاثیر بگذارد. جراحی کردن و از بین بردن این مشکلات و آسیب ها اغلب برای جلوگیری از بروز پیچیدگی ها و مشکلات دهانی سلامت دهان و کل بدن بیمار را تضمین می کند.

علاوه بر تروما و آسیب ها، جراحی فک برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی فکی (management of temporomandibular joint (TMJ)) هم استفاده می شود. اختلال مفصل گیجگاهی فکی می تواند منجر به دردهای مزمن، محدود شدن حرکت فک، تولید صداهای کم در مفصل فک ها و مشکلات در جویدن شود. در بعضی از موارد، جراحی فک برای مشکلات شدید اختلال مفصل گیجگاهی ضروری است چون در صورت عدم اقدام به جراحی عملکرد فک و دهان بیمار با چالش ها و دردهای زیادی همراه خواهد بود.

در چه مواردی این جراحی انجام می‌شود؟

مواردی زیادی وجود دارند که جراح  را جهت انجام عمل جراحی فک و صورت متقاعد می‌کنند مانند:

جلو بودن فک پایین، عقب بودن فک پایین، انحراف فک پایین، عدم وجود چانه، انحراف فک بالا، تنگی شدید فک بالا، مشاهده شدن لثه به مقدار زیاد هنگام لبخند زدن، اُپن بایت (در هنگام روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین، فضای خالی میان آنها ایجاد می‌شود)، تنفس غیر ارادی از راه دهان، وجود تومور در فک، اشکال در جویدن و بلع غذا، وجود درد مزمن در فک‌ها و مفاصل آنها، زخم دهان، مشکلات تنفسی، عدم تقارن صورت، اختلال در مفاصل فک، رشد غیر طبیعی هر دو فک، آسیب مفاصل فک بر اثر ضربه، عدم قرارگیری دندان‌ها روی یکدیگر، عدم توانایی صحیح خوردن و جویدن، ناهنجاری‌های ساختاری رایج فک و دندان، ایمپلنت های دندانی و رفع ضایعات استخوانی، حذف دندان های آسیب دیده و غیر قابل بازیافت، وجود عفونت در حفره دهان، غدد بزاقی، فک و گردن، نقص مادرزادی (مشکلات شکاف لب و کام و رشد فک)، انجام بازسازی بعد از درمان تومور در صورت، فک، دهان و گردن و البته جراحی زیبایی صورت نیز به خواست خود بیمار توسط جراح فک و صورت قابل انجام هستند مثل جراحی بینی و چال گونه، پف پلک و تزریق ژل (فیلر)، بوتاکس و مواردی از این قبیل.

مزایای جراحی فک و صورت

یکی از مزایای ابتدایی جراحی فک و صورت توانایی تصحیح آسیب های صورت است. تصادفات، آسیب های ورزشی و جراحت های فیزیکی می تواند منجر به ترک خوردگی و شکستگی بافت های صورت و فک ها شود. جراحان فک آموزش لازم برای ترمیم این گونه جراحت ها را دیده اند و می دانند چگونه هم عملکرد فک و هم زیبایی صورا را احیا کنند. با برطرف کردن مشکلات صورت توانایی جویدن، گاز زدن، صحبت کردن و نفس کشیدن به طور قابل توجهی ارتقا پیدا می کند و کیفیت زندگی فرد را بالا می برد.

جراحی های اصلاح فک یا جراحی ارتوگناتیک (orthognathic surgery) یکی دیگر از مزایای انجام جراحی فک و صورت است. این پروسه طراحی شده تا بی نظمی های دندانی و استخوانی را اصلاح کند که این اصلاحات می تواند بر روی عملکرد گاز زدن، جویدن، صحبت کردن و همچنین تقارن صورت تاثیر بگذارد. جراحی ارتوگناتیک می تواند درد و ناراحتی که به دلیل جابجایی فک به وجود آمده را کاهش داده و ساختار فک و صورت را ارتقا بخشد.

تخصص جراحی فک همچنین برای درمان آسیب شناسی های دهان، فک و صورت حیاتی است. این مشکلات می تواند منجر به تومور و رشد بی رویه بقیه بافت ها شود و بر روی استخوان فک، پوسیدگی های دهانی یا ساختار صورت تاثیر بگذارد. جراحی کردن و از بین بردن این مشکلات و آسیب ها اغلب برای جلوگیری از بروز پیچیدگی ها و مشکلات دهانی سلامت دهان و کل بدن بیمار را تضمین می کند. تشخیص به موقع و مدیریت کردن آسیب ها می تواند به نتیجه نهایی بهتر کمک کند.

به علاوه جراحی فک نقش حیاتی را در مدیریت اختلال مفصل گیجگاهی فکی ایفا می کند. گاهی اقدامات جراحی مانند آرتروسکپی یا جراحی مفصل باز برای برطرف کردن اختلال مفصل گیجگاهی ضروری است.

مزایای جراحی فک و صورت

مزایای جراحی فک و صورت

تحصیلات جراح فک و صورت

جراحان فک و صورت پس از فارغ التحصیلی از دوره عمومی دندانپزشکی، تحصیلات خود را پس از قبولی در آزمون ورودی تخصص، به مدت ۶ سال در دانشکده دندانپزشکی ادامه می دهند تا مدرک تخصص جراحی فک و صورت را دریافت نمایند. دوره تخصص جراحی فک و صورت طولانی ترین تخصص دندانپزشکی می باشد.  اکثر دوره تحصیلی این جراحان در کارگاه های عملی و بیمارستان ها با بیماران بستری شده و اورژانسی دارای مشکلات حاد می باشد، که تمام متخصصین این رشته را بسیار کارآمد و زبده می سازد. در واقع جراحی فک و صورت رشته ای بین پزشکی و دندانپزشکی می باشد.

خدمات قابل ارائه در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق

بعضی از موارد بالا نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند ولی بعضی از این خدمات کلینیکی بوده و قابل انجام در کلینیک های معتبر می باشند. مانند انواع جراحی لثه، کاشت ایمپلنت های دندانی و رفع ضایعات استخوانی، جراحی و کشیدن دندان های بسیار سخت و پیچیده و غیر قابل بازیافت، بازسازی کامل فک تحلیل رفته، جراحی سینوس لیفت open و close، تخلیه چربی گونه، چال گونه، پف پلک و تزریق ژل (فیلر)، بوتاکس و درناژ و درمان آبسه ها و حذف کانون های عفونی حاد یا مزمن در ناحیه دهان، جراحی انتهای ریشه دندان جهت حذف آبسه های عفونی انتهای ریشه، ایجاد دسترسی به دندان های نهفته جهت کمک به رویش آنها توسط درمان ارتودنسی، برداشت نسوج نرم و یا سخت مزاحم در داخل و خارج دهان، تهیه نمونه از نسوج جهت ارسال به آزمایشگاه های تشخیص طبی و پاتولوژی

هزینه جراحی فک و صورت در سال ۱۴۰۲ در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق

عنوان خدمت

شرح خدمت

هزینه (ریال)

مشاوره و معاینه

حضوری و غیر حضوری

از ۵۰۰,۰۰۰ تا ۱,۰۰۰,۰۰۰

پک جراحی تمام استریل

یک بار مصرف

۱,۵۰۰,۰۰۰

جراحی سینوس لیفت OPEN

هر سمت

۴۰,۰۰۰,۰۰۰

جراحی سینوس لیفت CLOSE

هر سمت

۷۰,۰۰۰,۰۰۰

کاشت ایمپلنت

به ازای هر واحد فیکسچر

۶۰,۰۰۰,۰۰۰

جراحی دندان نهفته تخصصی در نسج سخت

به ازای هر دندان

از ۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰,۰۰۰

کشیدن ریشه دندان

به ازای هر ریشه

از ۵,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰,۰۰۰

پیوند استخوان با پودر استخوان

هر فک

از ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۵۰,۰۰۰,۰۰۰

ممبرین

هر سانتی متر مربع

از ۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰,۰۰۰

طول درمان جراحی فک

زمان جراحی فک و صورت، بین ۱ الی چند ساعت زمان می برد. احتمال خونریزی تا حدود دو هفته بعد از عمل طبیعی بوده و درد و تورم نیز تا حدود یک هفته وجود خواهد داشت که با مصرف دارو های مسکن، کاهش می یابند. بعد از گذشت یک هفته از جراحی، بیمار به مطب جراح خود رفته تا شرایطش مورد بررسی قرار بگیرد. تا حدود دو ماه بعد از جراحی بیمار باید تنها غذا های نرم مصرف کند و بعد از آن می تواند غذا هایی مانند سالاد و یا غذا های آسیاب شده را نیز در رژیم غذایی خود جای دهد. در صورتی که بیمار روند مراقبتی خود را به درستی رعایت کند، حدود ۴ ماه بعد، بهبودی کامل به دست می آید و می تواند برای ادامه درمانهای خود به کلینیک مراجعه کند.

عوارض جراحی فک چیست؟

 • خونریزی

خونریزی جزئی پس جراحی فک طبیعی است و ممکن است یک تا دو هفته پس از جراحی فک و صورت، خون دماغ شوید. خونریزی داخل بافت نرم منجر به کبودی آن قسمت می شود و می تواند خیلی گسترده باشد.

 • عفونت

در همه ی جراحی ها احتمال عفونت وجود دارد. به همین دلیل هم در حین جراحی و هم پس از جراحی به شما آنتی بیوتیک داده می شود که اگر قرار است عفونتی ایجاد شود، به راحتی درمان شود.

 • بی حس شدن

پس از جراحی فک و صورت در نواحی اطراف فک دچار بی حسی خواهید شد. اگر فک بالا عمل شده باشد، بالای دندان ها بی حس خواهد شد و اگر فک پایین عمل شده باشد، لب پایین و چانه بی حس خواهد شد و هنگامی که رشته های عصبی در حال بهبود هستند، با احساس سوزن سوزن شدن روبرو خواهید شد. احساس عادی معمولا پس از ۶ ماه یا کمتر بر خواهد گشت.

 • گرفتگی بینی

گرفتگی بینی می تواند ناشی از لوله هایی باشد که در داخل سوراخ های بینی در هنگام جراحی جاگذاری شده است یا اینکه پس از جراحی فک بالا اتفاق بیفتد. وقتی که بینی دچار گرفتگی می شود، می توان به وسیله اسپری های پاک کننده ی مخصوص بینی این مشکل را برطرف کرد. پنبه ی آغشته به آب گرم نیز می تواند برای بیرون آوردن ترشحات بینی مفید باشد. گرفتگی بینی معمولا یک تا دو هفته پس از جراحی ادامه خواهد داشت و پس از آن برطرف خواهد شد.

 • کاهش وزن

اوایل دوره ی پس از جراحی فک و صورت، کاهش وزن تا ۲.۵ کیلو پیش بینی می شود. در بیشتر موارد کاهش وزن به دلیل کاهش اشتها می باشد که به پوشیدن الاستیک ها مربوط می شود. پس از هفته ی اول اشتهای شما باید به اندازه ی کافی بهبود یابد که بتواند وزن از دست رفته ی شما را جبران کند.

 • سفتی فک و صدای مفاصل فک

پس از جراحی ارتوگناتیک، مفاصل فک به مدت چند ماه سفت خواهد بود. بهترین تمرین برای غلبه بر سفتی مفاصل، فعالیت های عادی فک مانند جویدن است. گاهی اوقات ممکن است صدای ساییده شدن در مفاصل هنگام شروع حرکت فک اتفاق بیفتد. این صداها ممکن است دائمی باشند، اما کاربرد فک را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

 • تورم

تورم از خصوصیات بارز دوره‌ی بهبودی پس از جراحی فک و صورت است. قرار دادن یخ بر روی صورت در ۴۸ ساعت اول در کم کردن تورم موثر است. پس از آن گرمای خارجی به شکل پدهای حرارتی یا کمپرس گرم به کاهش تورم کمک می‌کند.

مراقبت های لازم پس از انجام جراحی فک

مراقبت های بعد از جراحی فک

مراقبت های لازم پس از انجام جراحی فک

 • توصیه می شود، بیمار بعد از جراحی فک و صورت استراحت مطلق داشته باشد.
 • از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری شود.
 • پس از ۶ تا ۸ هفته می‌توان غذاهای عادی را مصرف کرد.
 • استفاده از دخانیات ممنوعیت دارد.
 • از انجام هر گونه فعالیت های سنگین خودداری شود.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک به موقع مصرف شود.
 • برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده شود .
 • از محلول آب و نمک برای شست و شو و ضدعفونی کردن استفاده شود.
 • از مسواک زدن به مدت یک روز خودداری شود.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

2 دیدگاه ها

 1. blank فایزه مهرانفر گفت:

  سلام من برای ارتودونسی به دندانپزشک مراجعه کردم که ایشون گفتن نمیتونن اینکارو انجام بدن، چون فک من چهار میلی متر انحراف ب چپ یا راست داره. (دقیق یادم نیس کدام سمت بود) برای عمل فک چ مقدماتی لازمه. چ کارایی باید کرد. بعد من جراحی بینی هم میخام بکنم الویت با کدامه

  • blank کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفا اگر عکس opg و یا عکس CBCT دارید با شماره ۰۲۱۷۷۵۵۵۲۲۰ تماس بگیرید تا با نوبت دهی، توسط متخصص فک و صورت و متخصص ارتودنسی ویزیت بشوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *