ارتودنسی پیشگیری کودکان

ارتودنسی پیشگیرانه کودکان

ارتودنسی پیشگیری یا اینترسپتیو یکی از تشخیص های اولیه مشکلات دندانپزشکی آتی کودکانه، مانند اوربایت، آندربایت، نافرمی های فک، و بهم ریختگی دندان ها و اقدام برای ارتودنسی دندان است. در نهایت، این مشکلات می‌توانند درمان شوند و حتی قبل از رشد دندان‌های دائمی پیشگیری شوند. ارتودنسی پیشگیری یا اینترسپتیو، منظور مرحله اول ارتودنسی است، که شکلی از تشخیص مشکلات دندانی آینده کودکانه است. به همراه تشخیص اول، متخصص ارتودنسی فک کودک را برای هنگامی که دندان های دائمی رشد کردند، آماده می کند. هنگامی که دندان های دائمی رشد می کنند، متخصص ارتودنسی دندان هایی که مورد نیازه رو تصحیح می کند و اینجا مرحله ی دوم ارتودنسی می باشد. اگر مرحله ی اول و دوم همزمان انجام شود، کار ساده تر می‌شود. مرحله ی دوم نسبت به مرحله ی اول بیشتر شناخته شده و مقایسه می‌شود، که البته به طور روتین انجام می‌شود.

در ادامه به طور خلاصه خواهیم گفت که چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند. اگر کودکان شما این مشکلات را داشتند بهتر است که به متخصص ارتودنسی کودکان در شرق تهران مراجعه کنید.

  • حالتی که دندان‌های بالایی روی دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند و آنها را پوشش میدهند (overbite)
  • زمانی که دندان‌های پایینی جلوتر از دندان‌های بالا قرار می‌گیرند (underbite)
  • در حالی که دهان شما بسته است دندان‌های بالایی پشت دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند (crossbite)
  • زمانی که دندان‌ها را روی هم می‌گذارید فاصله ای بین دندان‌های بالا و پایین وجود دارد (open bite)
  • فضاهایی که به صورت رندوم بین دندان‌ها وجود دارد (spacing)
  • زمانی که دهان شما فضای کافی برای دندان‌ها ندارد که باعث روی هم افتادن دندان‌ها می‌شود (crowding)

قیمت ارتودنسی دندان بستگی به میزان پیچیدگی مشکلات و همچنین نوع مشکلات دندان‌ها متفاوت خواهد بود. 

چرا درمان ارتودنسی پیشگیری کودکان ضروری است؟

ارتودنسی پیشگیری جنبه حیاتی دندانپزشکی کودکان است که بر روی تصحیح مشکلات دندان‎‌‌ها و اسکلت فک بیماران کودک و نوجوان تمرکز می‌کند. هدف از ارتودنسی کودکان برطرف کردن مشکلات هم ترازی دندان‌ها و فک در مراحل ابتدایی رشد ساختمان دندان‌هاست که معمولا بین ۷ تا ۱۱ سال اتفاق می‌افتد. ممکن است بعضی از والدین سوال داشته باشند که آیا درمان ارتودنسی برای کودکان در سنین پایین الزامی است یا خیر. در ادامه دلایل مهم درمان ارتودنسی پیشگیری و تاثیر آن بر سلامت کلی را بررسی می‌کنیم.

یکی از دلایل ابتدایی اینکه چرا ارتودنسی پیشگیری کودکان الزامی است تصحیح مشکلات رشد که می‌تواند بر روی پیشرفت و تراز دندان‌ها و فک تاثیر بگذارد؛ است. ارتودنسی پیشگیری می‌تواند به برطرف کردن مشکلاتی از جمله ازدحام دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها، مشکلات اوربایت و دیگر مشکلات مال آکلوژن که ممکن است در زمان رشد کودکان اتفاق بیافتد؛ کمک کند. انجام این پروسه دندانپزشکی در سنین پایین می‌تواند رشد فک و دندان‌ها را هدایت کند و عملکرد دهان و دندان‌ها را ارتقا ببخشد.

یکی دیگر از دلایل مهم ضرورت انجام ارتودنسی پیشگیری جلوگیری از مشکلات شدید ارتودنسی در سال‌های بعدی زندگی کودکان است. با برطرف کردن مشکلات هم ترازی دندان‌ها و فک در سنین پایین، ارتودنسی می‌تواند مشکلات پیچیده و درمان‌های پر هزینه مورد نیاز در آینده را کاهش دهد. به طور مثال مداخله زود هنگام می‌تواند به جلوگیری از نیاز به درمان‌های پیچیده ارتودنسی از جمله بریس‌ها، کشیدن دندان یا جراحی فک در سنین جوانی و بزرگسالی کمک کند.

چرا درمان ارتودنسی پیشگیرانه کودکان ضروری است؟

چرا درمان ارتودنسی پیشگیری ضروری است؟

آیا قبل از درمان کودکان باید تمام دندان های شیری را از دست بدهند؟

دانستن اینکه آیا کودکان قبل از انجام ارتودنسی باید تمام دندان‌های شیری خود را از دست دهند یا خیر نگرانی والدین است. درحالیکه به طور کلی توصیه می‌شود تا برای انجام ارتودنسی کودکان تا زمان از دست دادن تمام دندان‌ها صبر کنید، مثال‌هایی وجود دارد که مداخله زودهنگام ممکن است ضروری یا مفید باشد. دانستن فاکتورهایی که بر روی زمان انجام ارتودنسی پیشگیری در رابطه با از دست دادن دندان‌های شیری تاثیر می‌گذارد می‌تواند به تصمیم گیری والدین کمک کند. در بعضی از موارد بعد از تشخیص اولیه، متخصص ارتودنسی صبر می کند که همه دندان های دائمی قبل از درمان ارتودنسی رویش پیدا کنند. در بعضی از موارد دیگر، می خواهند زودتر قبل از درامدن همه دندان ها شروع کنند.

معمولا دندان‌های شیری در حدود شش ماهگی شروع به درآمدن می‌کنند و تا سن ۳ سالگی به نمایان شدن ادامه می‌دهند. این دندان‌های شیری به عنوان نگه دارنده فضا و هدایت کننده دندان‌های دائمی عمل می‌کنند. وقتی کودکان رشد می‌کنند دندان‌های شیری تدریجا لق می‌شوند و می‌افتند و راه را برای دندان‌های دائمی باز می‌کنند.

درمان ارتودنسی پیشگیری کودکان معمولا بعد از در آمدن اکثر یا تمام دندان‌های دائمی توصیه می‌شود که معمولا بین سن‌های ۱۱ تا ۱۳ اتفاق می‌افتد. در این مرحله ارتودنسی می‌تواند هم ترازی دندان‌ها و فک را ارزیابی کرده، هرگونه مشکلی که نیازمند اصلاح است را تشخیص داده و بر این اساس یک برنامه جامع برای درمان مشکلات برنامه ریزی شود. صبر کردن تا زمان درآمدن تمام دندان‌های دائمی اجازه تشخیص و برنامه دقیق‌تر و همچنین نتیجه‌ای با طول عمر طولانی را به افراد می‌دهد.

اگرچه شرایطی وجود دارد که مداخله ارتودنسی پیشگیری ممکن است مفید باشد حتی قبل از اینکه تمام دندان‌های شیری بیافتند. به طور مثال اگر کودکی مشکلات مال آکلوژن شدید، ازدحام دندان‌ها یا مشکلات بایت داشته باشد که بر روی سلامت، تکلم و رشد صورت او تاثیر بگذارد؛ ارتودنسی پیشگیری توصیه می‌شود. در بعضی از موارد ارتودنتیست‌ها می‌توانند از مرحله اول ارتودنسی استفاده کنند تا مشکلات خاص را در مرحله اولیه رشد برطرف کنند و همزمان رشد دندان‌ها و فک را بررسی کنند.

ارتودنسی پیشگیری با هدف هدایت رشد فک‌ها و دندان‌ها، تصحیح مشکلات هم ترازی، ایجاد فاصله برای درآمدن دندان‌های دائمی و ارتقا عملکرد و زیبایی دهان انجام می‌شود. با انجام ارتودنسی در سنین پایین از مشکلات شدید در سنین جوانی جلوگیری می‌شود و در هزینه‌های شما صرفه جویی می‌شود.

مزایای ارتودنسی پیشگیرانه کودکان

مزایای ارتودنسی پیشگیری کودکان

مزایای ارتودنسی پیشگیری

یکی از مزایای کلیدی ارتودنسی پیشگیری کودکان توانایی تصحیح مشکلات رشد است که بر روی تراز دندان‌ها و فک‌ها تاثیر می‌گذارد. با مداخله در سنین پایین ارتودنسی می‌تواند مشکلاتی از جمله ازدحام دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها، کراس بایت، اوربایت و دیگر مشکلات مال آکلوژن را برطرف کند. با انجام ارتودنسی رشد دندان و فک هدایت شده و عملکرد آن هماهنگ می‌شود.

یکی دیگر از دلایل مهم ضرورت انجام ارتودنسی پیشگیری جلوگیری از مشکلات شدید ارتودنسی در سال‌های بعدی زندگی کودکان است. با برطرف کردن مشکلات هم ترازی دندان‌ها و فک در سنین پایین، ارتودنسی می‌تواند مشکلات پیچیده و درمان‌های پر هزینه مورد نیاز در آینده را کاهش دهد. به طور مثال مداخله زود هنگام می‌تواند به جلوگیری از نیاز به درمان‌های پیچیده ارتودنسی از جمله بریس‌ها، کشیدن دندان یا جراحی فک در سنین جوانی و بزرگسالی کمک کند.

به علاوه ارتودنسی پیشگیری می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی سلامت کلی کودک داشته باشد. دندان‌ها و فک ناهماهنگ می‌تواند مشکلات متعددی از جمله سختی در جویدن، صحبت کردن و حفظ بهداشت دهان را ایجاد کند. با اصلاح این مشکلات کودکان می‌توانند از بهبود عملکرد دهان، زیبایی بهتر و کاهش ریسک مشکلات دندان‌ها از جمله پوسیدگی، بیماری لثه و اختلال مفصل گیجگاهی فکی TMJ disorders لذت ببرند.

علاوه بر مزایای فیزیک ارتودنسی پیشگیری، مداخله زود هنگام می‌تواند مزایای روانشناسانه و اجتماعی را برای کودکان به همراه داشته باشد. اصلاح مشکلات دندان‌ها، اسکلت صورت و ارتقا لبخند در طول دوران کودکی می‌تواند اعتماد به نفس کودکان را بسیار بالا ببرد. کودکانی که در سنین پایین تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند ممکن است به دلیل ظاهر دندان‌های خود کمتر مورد قلدری کردن و آزار و اذیت افراد دیگر قرار بگیرند.

چه مشکلاتی با ارتودنسی پیشگیری کودکان فیکس می‌شوند؟

هنگامی که متخصص ارتودنسی دندان‌های بهم ریخته کودک را بررسی می کند ممکن است آرک رو گسترش دهد تا فضایی ایجاد کند که دندان‌های دائمی نیاز دارند. اگر فک خارج از خط باشد، متخصص ارتودنسی درمان تغییر فک رو انجام می‌دهد؛ بنابراین فک در یک خط رشد می‌کند. با محدود کردن و بهتر شدن رشد فک، خطر آندربایت و اوربایت کمتر می‌شود.

چه سنی کودکان می توانند این بریس ها رو بگذارند؟

این روش ارتودنسی پیشگیری معمولا در کودکانی شروع می‌شود که ۸ ساله اند، در نهایت متخصص می‌تواند بررسی کند که چگونه فک و دندان رشد می‌کنند.

در این سن، مشکلات دندانی در طی ۴ الی ۵ سال بعد قابل تشخیص می‌باشند. توصیه می‌شود که تمامی کودکان این ارزیابی رو بعد از ۷ سالگی انجام دهند تا والدین و دکتران متوجه شوند که کدام دندان‌های کودک و فک‌ها نیازمند درمان هستند.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان