عفونت ایمپلنت
چرا ایمپلنت عفونت می‌کند؟ و درمان آن چیست
آبان ۲۴, ۱۴۰۰
نمایش همه

همه چیز درباره علت افتادن روکش ایمپلنت

افتادن روکش ایمپلنت

دلایل افتادن روکش ایمپلنت دندان

علت افتادن روکش ایمپلنت چیست؟ اگر ایمپلنت یا روکش دندان دارید، شرایط مشابهی با دیگر دندان‌های شما دارد. ممکن است بر اثر عوامل مختلفی بشکند، شل شود یا حتی بیفتد. دهان و دندان ضعیف، استرس یا حتی آسیب می‌تواند باعث از کار افتادن ایمپلنت شود، اما دلیلی برای وحشت وجود ندارد.

علت افتادن روکش ایمپلنت

ایمپلنت‌ها و روکش‌های دندانی از بادوام ترین گزینه‌های ترمیم موجود هستند. ایمپلنت‌ها معمولا از تیتانیوم ساخته می‌شوند و به استخوان فک می‌چسبند. قسمت بالایی ایمپلنت، تاج، از پرسلن یا سرامیک ساخته شده است.
هر دو قسمت ایمپلنت بسیار قوی هستند، اما تاج قسمتی است که در معرض بیشترین آسیب قرار دارد. فشار طبیعی خوردن و صحبت کردن معمولا به آن آسیب نمی‌رساند. با این حال، دندان قروچه و سایر تنش‌ها می‌تواند باعث ضعیف شدن کل واحد یا حتی افتادن آن در طول زمان شود. هنگامی که تاج می‌افتد، می‌توان آن را جایگزین کرد یا دوباره چسباند. در صورت آسیب دیدن ایمپلنت، ممکن است نیاز به تعمیرات بیشتر یا حتی تعویض کامل باشد.

مهمترین علت افتادن روکش ایمپلنت، سیمانی است که تاج را به بقیه قسمت‌های دندان می‌چسباند و در حال شکستن است. اگر تاج بشکند، نیاز به تعویض دارد. گاهی اوقات پیچ زیر تاج از کار می‌افتد در حالی که تاج دست نخورده باقی می‌ماند. در این حالت، پیچ قبل از قرار دادن مجدد تاج روی پایه نیاز به تعویض دارد. همین امر برای زمانی که مفصل بین تاج و پیچ ایمپلنت آسیب می‌بیند صدق می‌کند.

اگر ایمپلنت یا تاج من شل شد چه باید بکنم؟

پس از بررسی علت افتادن روکش ایمپلنت، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات بگیرید. اگر دندان لق شد، از خوردن غذاهای سفت یا چسبنده تا زمانی که آسیب ارزیابی و ترمیم نشده است، خودداری کنید. برای ایمپلنت‌ها یا تاج‌هایی که افتاده‌اند، کل واحد را در ظرفی کنار بگذارید و سپس ناحیه مورد نظر در دهان خود را تمیز کنید. از خوردن غذاهای سفت، چسبنده یا بیش از حد اسیدی تا زمانی که تاج و ایمپلنت جایگزین نشده‌اند، خودداری کنید.

مهم است که در اسرع وقت برای ترمیم آن وقت بگیرید. سوراخ‌های باز در امتداد خط لثه ممکن است به باکتری‌ها اجازه دهد در دندان‌های سالم مجاور تجمع کنند. هرگز سعی نکنید تاج یا ایمپلنت را به تنهایی جایگزین کنید. در صورت بلعیدن، خطر خفگی جدی وجود دارد و ایمپلنت و روکش باید به درستی تمیز و محکم شوند.

اگر ایمپلنت یا تاج به دلایل دیگر مربوط به سلامت دهان از جای خود خارج شد، دندانپزشک شما می‌تواند مشکل را درمان کرده و ایمپلنت جدیدی نصب کند. در برخی موارد، استخوان زیر ایمپلنت ممکن است تحلیل رفته باشد که باعث می شود کل واحد بیفتد.

ایمپلنت دندان من افتاد، حالا چه کار کنم؟

هنگامی که بیماران تماس می‌گیرند و می‌گویند که ایمپلنت دندانی آنها افتاده است، ما به عنوان دندانپزشک یا پرسنل مطب دندانپزشکی باید دریابیم که دقیقا چه چیزی بیرون آمده است. این به این دلیل است که در بیشتر مواقع پیچ اباتمنت بالایی است که افتاده است و نه ایمپلنت واقعی. احتمال افتادن ایمپلنت واقعی دندان بسیار نادر است. اما اگر ایمپلنت واقعا بیفتد، بیمار باید معاینه شود و گزینه‌های مناسب دیگری به او داده شود.

پیچ اباتمنت همان چیزی است که بیماران بیشتر از آن به عنوان افتادن ایمپلنت‌های دندانی یاد می کنند.
این به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد و معمولا از بیماران درخواست می‌شود که به مطب دندان‌پزشکی مراجعه کنند تا پیچ را دوباره وصل کنند. در صورت افتادن این پیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد، اما اگر این اتفاق بیشتر رخ دهد، ممکن است عمل تاج کمی پیچیده شود.

برای درمان معمولا پیچی که افتاده است را دور می‌اندازند و یک پیچ جدید را با سفت کردن بیشتر وصل می‌کنند. پیچ اباتمنت می‌تواند به دلیل پایین نبودن کامل آن و همچنین به دلیل مقاومت استخوان یا بافت لثه از بین برود.
همچنین به بیماران توصیه می‌شود تا زمانی که ایمپلنت بهبود نیافته است، چیز سفت نخورند یا از آن طرف دهان برای جویدن استفاده نکنند. اگر بهبودی پیچ اباتمنت به طور مکرر از بین برود، به بیمار توصیه می‌کنیم که فقط یک روز یا بیشتر قبل از تعیین تاج ایمپلنت خود مراجعه کند. در طول این بازدید، ما یک روش برش لیزری کوچک را انجام می دهیم تا بافت نرم را دور کنیم تا فضایی برای تاج ایمپلنت ایجاد کنیم. برخی از افراد تمایل به افتادن پیچ اباتمنت بهبودی دارند.
همانطور که در بالا ذکر شد، این سناریو نادر است. اکثر بیماران فقط پیچ اباتمنت را با خود ایمپلنت دندان اشتباه می گیرند. اگر کل ایمپلنت دندان بیرون بیاید، احساس متفاوتی در آن ناحیه خواهید داشت، برخی نیز ممکن است متوجه شوند که شکاف یا سوراخ عمیق‌تر شده است. ایمپلنت دندانی افتاده، برخلاف پیچ اباتمنت، شبیه پیچی است که چند رشته آن را احاطه کرده‌اند. اباتمنت یک اتصال نسبتا کوچکتر است که شبیه یک پیچ یا یک گوشواره میخی کوچک است. جدا شدن کل ایمپلنت دندان نیز می تواند دردناک باشد و خونریزی داشته باشد. در این مورد نادر، دندانپزشک برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک را برای شما شروع می‌کند.

implant loosening - همه چیز درباره علت افتادن روکش ایمپلنت

اصول اولیه ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از بادوام‌ترین گزینه‌های ترمیم موجود برای جایگزینی دندان از دست رفته است.
ایمپلنت دندان دارای سه قسمت است: پایه تیتانیومی که در استخوان فک قرار می‌گیرد، اباتمنت که تاج را به هم متصل می‌کند و تاج دندان دائمی که بالای خط لثه قرار دارد.
بسیار نادر است که خود ایمپلنت بشکند زیرا در داخل استخوان قرار دارد، اگرچه بیماری‌های لثه می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. احتمال شکستن یا شل شدن اباتمنت پس از تحمل ضربه بیشتر است. تاج ایمپلنت نیز می‌تواند بشکند یا شل شود.
تاج قسمتی است که تمام نیروهای خارجی جویدن و ذرات خارجی را تحمل می‌کند. تاج‌ها از مواد مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام دارای میزان مختلف استحکام هستند، اما همه آنها در معرض آسیب هستند. تاج شل نیاز به درمان فوری دارد.

علت شکستن یا شل شدن تاج ایمپلنت چیست؟

عوامل متعددی می‌توانند باعث شل شدن یا شکستن تاج ایمپلنت شوند. تاج‌ها را گاهی اوقات می‌توان تعمیر و یا وصل کرد یا در برخی موارد ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. در شرایط بسیار نادر، دندانپزشک ممکن است نیاز به تعویض کل ایمپلنت داشته باشد.
در این مقاله بررسی کردیم که علت افتادن روکش ایمپلنت چیست؟ در تمامی خدمات کلینیک ستاره شرق، از بهترین مواد اولیه بهره گرفته می‌شود، کادر درمانی این مجموعه در شرق تهران متخصص، کارکشته و کاملا  متخصص در حوزه فعالیت خود می‌باشند. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر در زمینۀ هزینه‌های درمان، خدمات مجموعه و غیره می‌توانید از سه روش مراجعه به سایت ستاره شرق، تماس با مجموعه و یا ارتباط با پزشک از طریق واتساپ اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات کامل‌تر، می‌توانید به سایت کلینیک ستاره شرق مراجعه کرده و یا به شماره تلفن مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Button
تماس با دندانپزشک در واتساپ