علت درد دندان روکش شده هنگام جویدن که باید بدانید

علت درد دندان روکش شده هنگام جویدن که باید بدانید

علت درد دندان روکش شده هنگام جویدن

علت درد دندان روکش شده هنگام جویدن

علت درد دندان روکش شده هنگام جویدن

گاهی اوقات افراد از تجربه حساسیت یا درد دندان روکش شده هنگام جویدن پس از چند روز یا حتی چند ماه شکایت دارند.
نیازی نیست زیاد نگران باشید زیرا دندان‌های حساس مشکل بزرگی نیستند. علاوه بر این، ناراحتی و درد در عرض چند روز بهبود می‌یابد.
بااین‌حال، اگر همه‌چیز طبیعی نیست و پس از پر کردن حفره دندان درد شدیدی داشتید، یا حساسیت با قرمزی، تب یا التهاب همراه بود، فوراً به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید .
این مقاله برخی از رایج‌ترین علت درد دندان روکش شده هنگام جویدن و راه‌حل‌هایی برای درد دندان و زمانی که باید با پزشک یا دندان‌پزشک خود مشورت کنید، توضیح می‌دهد.

بعد از پر کردن دندان چه اتفاقی می افتد؟

در حین پر کردن دندان، دندان‌پزشک، دندان را به‌طور کامل تمیز می‌کند تا پوسیدگی و هرگونه باقیمانده را از بین ببرد و سپس آن را با مواد پرکننده پر می‌کند.
اولین مرحله در این روش تزریق یک ماده بی‌حس کننده به اطراف دندان آسیب‌دیده است. سپس محل پوسیده دندان با استفاده از مته دندان تمیز می‌شود و با پرسلن، آمالگام یا مواد دیگر پر می‌شود.
حداقل تا چند ساعت پس از انجام کار دندانپزشکی، ممکن است همچنان در صورت خود احساس بی‌حسی، یا ممکن است احساس خارش یا گزگز داشته باشید. جدای از آن، ممکن است صحبت کردن، خوردن، قورت دادن یا حتی حرکت دادن صورتتان برایتان سخت باشد.
پرهیز از غذاها و نوشیدنی‌ها برای چند ساعت بهترین کار پس از پر کردن است. به این دلیل است که با بی‌حسی دهان، ممکن است ناخودآگاه گونه یا زبان خود را گاز بگیرید و ممکن است باعث درد شود.
وقتی اثر مواد بی‌حسی از بین رفت، احساسات شما برمی‌گردند.
در روزهای آینده، به دلیل پر شدن، ممکن است داخل دهان شما کمی عجیب باشد.
درد یا حساسیت در اطراف دندان پرشده پس از پر کردن دندان بسیار شایع است و باید با شجاعت با آن برخورد کرد.

دلایل درد دندان روکش شده هنگام جویدن

حساسیت را می‌توان به‌عنوان احساس ناراحتی یا درد در دندان با پرکردگی تعریف کرد که به دلیل عوامل خاصی ایجاد می‌شود. شما می‌توانید آن را مانند یک دندان درد تصور کنید که ناگهان می‌آید و می‌رود.
دندان‌های شما ممکن است پس از پر کردن به دلایل زیادی آسیب ببینند.
حساسیت به دما پس از پر کردن دندان‌ها می‌تواند کار کردن با نوشیدنی‌های گرم را برای دندان‌های شما دشوار کند. علاوه بر این، نوشیدن چای یا قهوه ممکن است باعث درد شدید شود.
اگر دندان شما بعد از پر کردن حساس شده است و به هنگام خوردن بستنی، نوشیدنی‌های خنک درد را احساس می‌کنید و به دور کلی دلایل درد دندان روکش شده هنگام جویدن شامل موارد زیر است:

  • یک عصب تحریک شده

هنگامی‌که یک حفره به عصب دندان نزدیک می‌شود، نیاز به پر کردن عمیق است و ممکن است پس از آن دندان درد شدیدی را تجربه کنید که به این دلیل اتفاق می‌افتد که پر کردن عمیق می‌تواند عصب داخل دندان را تحریک کند.
لایه بیرونی دندان از مینا تشکیل شده است که از عصب در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کند.
پر کردن عمیق می‌تواند به عصب دندان نزدیک شود و منجر به التهاب شود.
با گذشت زمان، اعصاب شما بهتر می‌شود و حساسیت به گذشته مربوط می‌شود. اما قبل از اینکه اوضاع بهتر شود باید چند هفته صبور باشید. هنگامی‌که به طور کامل از یک عصب آسیب‌دیده بهبود یافتید، خواهید دید که دندان پرشده و دندان‌های باقی‌مانده دقیقاً یکسان هستند.

an irritated nerve - علت درد دندان روکش شده هنگام جویدن که باید بدانید

یک عصب تحریک شده برای دندان روکش شده هنگام جویدن

  • تراز نادرست بایت

پر کردن دندان باید با دندان‌های اطراف هم‌سطح شود. اگر زیاد باشد، ممکن است هنگام گاز گرفتن فشار زیادی را تحمل کند. در این حالت، درد و حساسیت دندان بسیار بیشتر از آن چیزی است که با پر کردن هم‌سطح همراه است.
دندان‌های شما در چند روز اول پس از پر کردن دندان‌ها نسبتاً حساس خواهند بود. معمولاً نیش ظرف یک ماه یا کمتر بهتر می‌شود.
اگر درد یا حساسیت شدید دارید یا بستن دهان یا غذا خوردن برایتان سخت است، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید و این اختلاف سطح را ترمیم کنید.

  • پالپیت می‌تواند باعث حساسیت دندان پس از پر کردن دندان شود

پالپیت می‌تواند منجر به حساسیت شدید شود و دندان شما را واقعاً دردناک کند. اگر دچار پر شدن جزئی شوید، ممکن است پالپیت نداشته باشید. بااین‌حال، شما می‌توانید آن را در موارد زیر تجربه کنید:

  • اگر ترومای دندانی باعث شکستگی یا ترک خوردن دندان شما شده باشد.
  • شما یک حفره بسیار عمیق داشتید که به لایه داخلی پالپ می‌رسد.
  • دندان شما چندین درمان یا پرکردن داشته است.

حرف آخر

اگر بعد از پر کردن دندان حساسیت جزئی دارید، نباید زیاد نگران باشید. برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی دندان می‌توانید از درمان‌های خانگی استفاده کنید.
بااین‌حال، اگر حساسیت یا درد دندان پس از پر کردن شروع به بدتر شدن کرد، باز کردن دهان یا جویدن را دشوار کرد، یا با علائم دیگری مانند تب یا درد شدید دندان همراه شد، پیشنهاد می‌کنیم به کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق مراجعه کنید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان