کار دندان پیش چیست و تفاوت آن با دندان نیش

ایمپلنت
چه کسانی به ایمپلنت نیاز دارند
مرداد ۱۲, ۱۴۰۰
ایمپلنت کره ای
مزایا و معایب ایمپلنت کره‌ای که پیش از ایمپلنت باید بدانید
مرداد ۱۲, ۱۴۰۰
نمایش همه

کار دندان پیش چیست و تفاوت آن با دندان نیش

دندان پیش

همه چیز درباره دندان پیش

کار دندان پیش چیست و چه تفاوتی با دندان نیش دارد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا به طور مختصر به تعریف دندان می‌پردازیم. دندان یکی از اجزای سخت در دهان است که بافتی شبیه استخوان دارد. انسا‌ن‌ها در طی دوران زندگی خود دو مرحله درگیر رویش دندان در دهان هستند. مرحله اول دندان‌های شیری و مرحله دوم دندان‌های دائمی است. دندان‌های شیری دندان‌های موقتی هستند که در شش ماهگی در دهان رشد می‌کنند. در سن ۳ سالگی تعداد دندان شیری در دهان کودک به بیست عدد می‌رسد. در سن ۶ سالگی این دندان‌های اولیه شروع به ریزش می‌کند و دندان دائمی جایگزین آن‌ها می‌شود. در دهان و فک، دندان سخت‌ترین ساختار را دارد. دندان‌ها کاربرد مختلفی دارند و عمده کاربرد آن‌ها تکه کردن و جویدن غذاست. دندان پیش و نیش تیز هستند و عمده کاربرد آنها تکه کردن غذا است. دندان آسیا به دلیل پهن و تخت بودن برای جویدن و آسیاب کردن غذا مناسب است.

کار دندان پیش چیست؟

کار دندان پیش چیست و به کدام دندان‌ها، دندان پیشین می‌گویند؟ تعداد دندان پیش یا پیشین در دهان به ۸ عدد می‌رسد که ۴ عدد در بالا و ۴ عدد در پایین قرار دارد. این دندان‌ها به شکل خاصی در کنار هم قرار گرفته‌اند. دندان پیش میانی در بالا نزدیک به مرکز لب و پیش کناری در دو طرف دندان پیش مرکزی جای دارند. دندان پیش پایین نیز که به دندان دائمی معروف هستند در فک پایینی جای گرفته و همچون دندان‌های پیشین بالایی عمل می‌کنند. گاز زدن غذا مهمترین و اصلی‌ترین کار این دندان است. لبه آنها تیز و باریک بوده و به راحتی لقمه را می‌برند.

کار دندان نیش چیست؟

حال که بررسی کردیم که کار دندان پیش چیست، نوبت به دندان نیش می‌رسد. در اطراف دندان پیش، دندان نیش قرار گرفته است. اما کار دندان نیش چیست؟در مجموع در دهان ۴ دندان نیش جای دارد که ساختار آن ضخیم بوده و لبه‌های تیز و برنده‌ای دارند. عمده کاربرد آنها بریدن گوشت است. گرفتن غذا، بریدن و سوراخ کردن از کاربرد این دندان‌ها است. به دلیل تیز بودن برای تکه کردن خوراکی‌ها بسیار مناسب است‌. دندان نیش در دهان بیشتر گوشتخواران وجود دارد و از لحاظ ظاهری مشابه دندان‌های پیش هستند.

تفاوت دندان نیش و دندان پیش

حال که دیدیدم کار دندان نیش چیست می‌خواهیم تفاوت این دندان با دندان پیش را بررسی نماییم. دندان پیش در قسمت جلویی دهان قرار گرفته که تعداد آن به ۸ عدد می‌رسد. لبه آن‌ها تیز و برنده است و نقش مهم و اساسی در بریدن غذا دارند. این دندان‌ها تک کاناله هستند.
تعداد دندان نیش به ۴ عدد می‌رسد. این دندان‌ها بسیار تیز بوده و برای سوراخ کردن غذا و تکه کردن آن کاربرد دارند.

front teeth 1 - کار دندان پیش چیست و تفاوت آن با دندان نیش

آشنایی با ساختار دندان‌ها

در مجموع ۳۲ دندان در دهان انسان قرار گرفته که اغلب به صورت جفت جفت هستند. به طور کلی دندان‌ها در دهان در چهار گروه جای می‌گیرند. دندان پیش، دندان نیش، آسیای کوچک و آسیای بزرگ این چهار گروه هستند. دندان پیش ۸ عدد هستند که ۴ عدد در بالا و پایین در جلوی دهان قرار گرفته است. لبه آنها تیز بوده و برای بریدن و نگه داشتن غذا کاربرد دارد. دندان نیش ۴ عدد است و دوتا در لثه بالایی و دو تا در لثه پایینی قرار گرفته است. این دندان‌ها نیز برای پاره کردن غذا مناسب هستند. دندان پیش و نیش هر کدام ریشه مجزایی دارند.
در اطراف دندان نیش دو دندان آسیای کوچک قرار گرفته است. هر لثه دارای ۴ عدد از این دندان‌ها است که دو لبه و یک یا دو ریشه دارند. در کنار آن‌ها سه دندان آسیای بزرگ قرار گرفته که هر لثه دارای ۶ عدد از آن‌ها است. این دندان‌ها ریشه و لبه‌های متعددی داشته که برای جویدن و خرد کردن کاربرد دارند. آخرین دندان آسیای بزرگ در دهان، دندان عقل است. دندان عقل معمولا زود خراب می‌شود.
همه دندان‌ها دارای دو قسمت تاج و ریشه می‌باشند. تاج دندان قسمتی بالای خط لثه و ریشه دندان زیر لثه است. به قسمتی از دندان که در خط لثه قرار دارد ، جایی که تاج و ریشه دندان به هم متصل می‌شوند ، گردن می‌گویند.

هر دندان دارای سه لایه است. به لایه بالایی که مینای دندان گفته می‌شود، نقش مهمی در محافظت از دندان دارد. عاج بخش دیگری از دندان است و بیشترین قسمت دندان را شامل می‌شود. مغز دندان از رگ‌های خونی نازک و یک عصب تشکیل شده است. عاج توسط مغز دندان تغذیه می‌شود. اعصاب و عروق خونی از طریق کانال در ریشه به بدن متصل می‌شوند.

سخن آخر

در این مقاله بررسی نمودیم که کار دندان پیش چیست؟ کلینیک ستاره شرق، یکی از مراکز معتبر در شرق تهران واقع در خیابان شهید مدنی است. این کلینیک دندانپزشکان بسیار معتبر و موفقی مشغول به فعالیت هستند. اگر از خود می‌پرسید کجا ایمپلنت کنم، کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق یکی از مراکز معتبر است که به صورت تخصصی در حوزۀ ایمپلنت دندان فعالیت می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به سایت کلینیک ستاره شرق مراجعه کرده و یا از طریق شماره‌های تماس با مجموعه در ارتباط باشید.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Button