چند نوع عصب کشی داریم

اونواع عصب کشی

انواع عصب کشی

انواع عصب کشی

انواع عصب کشی دندان در زمینه دندانپزشکی وجود دارد که بسته به موارد مختلف انجام می‌شود. به طور کلی برای آنکه بدانیم درمان عصب کشی دندان چیست؟ باید گفت عصب کشی  دندان یک روش درمانی رایج است که برای نجات دادن و حفظ دندان از کشیده شدن انجام می‌شود. این پروسه درمانی شامل برداشتن پالپ عفونی شده یا آسیب دیده از داخل سیستم عصب دندان و تمیز کردن آن قسمت و جلوگیری از تشکیل عفونت بیشتر می‌شود. در حالیکه کل پروسه یکسان است اما بسته به شدت و جایگاه دندانی که نیاز به عصب کشی دارد روش‌های متفاوتی وجود دارد. به طور کلی هزینه عصب کشی به دو فاکتور بستگی دارد: شدت آسیب و جایگاه دندان و دندانپزشک خوب برای عصب کشی.

در این مقاله انواع عصب کشی را بررسی می کنیم.

از انواع عصب کشی می‌توان به عصب کشی conventional اشاره کرد. این یک روش رایج برای درمان عصب کشی دندان است که توسط دندانپزشکان انجام می‌شود. این روش شامل دسترسی به محفظه پالپ دندان عفونی شده یا آسیب دیده می‌شود که توسط ابزارهای پیشرفته دندانپزشکی انجام می‌شود. بعد از این مرحله سیستم عصب دندان تمیز شده و بعد توسط مواد زیست سازگار به نام گوتاپرچا پر میشود. در آخر روکش دندان بر روی دندان قرار می‌گیرد تا از آن محافظت کند.

از دیگر انواع عصب کشی می توان به عصب کشی یک جلسه ای اشاره کرد. این روشی است که درمان عصب کشی دندان فقط در یک جلسه انجام می‌شود که دقیقا نقطه مقابل روش مرسوم و رایج است که نیازمند چند جلسه است. این روش برای مواردی مناسب است که عفونت پخش نشده و فورا با یک جلسه عفونت از بین می‌رود. دندانپزشک تمام مراحل پروسه عصب کشی از جمله برداشتن پالپ، تمیز کردن و پر کردن دندان را در یک جلسه انجام می‌دهد.

نجات دندان عصب کشی شده و موفقیت این پروسه بین ۸۶% تا ۹۳% گزارش شده است. حتی با این نرخ بالای موفقیت باز هم مواردی وجود دارد که پروسه عصب کشی با شکست مواجه شده است. وقتی درمان اولیه عصب کشی با موفقیت انجام نشود از بین بردن عفونت می تواند با روش‌های دیگری انجام شود. در این مورد می توان از عصب کشی اِندودُنتیک (Endodontic microsurgery) نام برد که یکی از انواع عصب کشی‌های نوین است. در واقع عصب کشی اِندودُنتیک زمانی انجام می‌شود که روش مرسوم عصب کشی کارآمد نبوده و شکست می‌خورد یا براساس روش‌های تشریحی کالبد شناسی امکان پذیر نیست. این پروسه شامل ایجاد یک حفره کوچک در نوک دندان برای دسترسی به ناحیه عفونی شده می‌باشد. بافت عفونی شده برداشته شده و ریشه دندان قبل از پر کردن آن ناحیه با مواد زیست سازگار تراشیده می‌شود. عصب کشی اِندودُنتیک معمولا زیر میکروسکوپ انجام می‌شود تا نرخ موفقیت و دقت پروسه را بالا ببرد.

Pediatric pulpotomy درمان عصب کشی دندان برای کودکان است. این روش شامل برداشتن پالپ دندان از قسمت تاج دندان می‌شود در حالیکه پالپ سالم محفوظ باقی می‌ماند ‌ بعد از تمیز کردن و عفونت زدایی آن ناحیه، مواد درمانی داخل دندان را پر می‌کند. عصب کشی دندان کودکان برای حفظ دندان کودک ضروری است و به دندان کمک می‌کند تا در جایگاه خود باقی بماند تا زمانی که دندان به حالت طبیعی بیافتد.

عصب کشی جایگزینی احیاکننده حفره میانی (Regenerative Endodontics) یک شاخه نوین در درمان عصب کشی است که با هدف حفظ عملکرد طبیعی دندان انجام می شود. این روش شامل استفاده از تکنیک‌های پیشرفته است که در طی این پروسه مثل روش‌های سنتی دندان را به یک دندان مرده تبدیل نکرده و در واقع دندان را درمان کرده و آن را به زندگی باز می‌گردانند.

عصب کشی چند مرحله است؟

باید بدانیم که عصب کشی چند مرحله دارد و فقط با یک مرحله کل این پروسه تمام نمی شود. اولین مرحله عصب کشی بررسی علائم عصب کشی دندان و تشخیص نیاز به این پروسه است. دندانپزشک با استفاده از رادیوگرافی دندان‌های شما را بررسی می کندد تا شدت آسیب یا عفونت را متوجه شود. بر اساس تحقیقات و مشاهدات متخصص عصب کشی به شما گزینه‌های درمان را ارائه می دهد.

قبل از شروع درمان متخصص عصب کشی به شما بی حسی تزریق می کند تا نواحی دندان آسیب دیده را بی حس کند. این عمل به بیمار اطمینان می دهد که در طول درمان راحت بوده و هیچ گونه دردی را حس نمی کند.

زمانی که دندان بی حس می شود دندانپزشک با استفاده از دریل دندانپزشکی یک حفره کوچک در تاج دندان ایجاد می کند تا به داخل دندان دسترسی داشته باشد. از طریق این حفره دندانپزشک به حفره پالپ متورم شده یا عفونت کرده که داخل سیستم عصب دندان وجود دارد دسترسی پیدا می کند.

با استفاده از ابزار پیشرفته پزشکی متخصص با دقت پالپ عفونی شده را از داخل دندان خارج می کند. در مرحله بعد داخل حفره را تمیز کرده و مطمئن می شود که هیچ گونه باکتری داخل دندان باقی نمانده باشد.

بعد از برداشتن پالپ عفونی شده دندانپزشک با استفاده از مواد و راه حل‌های ضد میکروبی نواحی دندان را ضدعفونی می کند. در بعضی از موارد ممکن است بعضی مواد دارویی داخل دندان قرار بگیرد تا هرگونه اثری از عفونت را از بین ببرد.

زمانی که دندان کاملا تمیز شد زمان پر کردن دندان توسط مواد زیست سازگار که به آن گوتاپرجا می گویند می رسد. این مواد حفره و کانال عصبی را پر می کند و از ورود عفونت جلوگیری کرده و به ثبات دندان کمک می‌کند.

بعد از اینکه متخصص عصب کشی دندان را پر کرد حالا ساختار دندان را با روکش دندان محکم تر می کند. این مرحله خیلی مهم است به این دلیل که از دندان در برابر آسیب‌ها محافظت کرده و عملکرد و شکل ظاهری دندان را حفظ می‌کند.

benefits of dental denervation - چند نوع عصب کشی داریم

فواید عصب کشی دندان

 

فواید انواع عصب کشی دندان

یکی از مزایای ابتدایی انواع عصب کشی دندان این است که به شما کمک می کند دندان طبیعی خود را حفظ کنید. برخلاف کشیدن دندان که شامل کشیدن و از بین بردن کل دندان می شود، در درمان عصب کشی دندان تمرکز بر روی خارج کردن و برداشتن فقط قسمت آسیب دیده یا عفونی شده ریشه دندان است. این پروسه نه تنها زیبایی لبخند شما را حفظ می کند بلکه به دندان اجازه می دهد تا دندان عملکرد طبیعی خود را در جویدن و گاز زدن حفظ کند.

پالپ آسیب دیده یا عفونی شده می تواند باعث درد شدید و بی قراری شود. درمان عصب کشی دندان با از بین بردن منبع عفونت و التهاب درد را به خوبی از بین می برد. با تمیز کردن و پر کردن حفره عصب دندان، دندانپزشک از عفونت ببشتر جلوگیری کرده و بیمار را از درد آزاد می‌کند.

درمان عصب کشی با هدف از بین بردن همه علائم عفونت از حفره دندان انجام می شود. با تمیز کردن حفره عصب دندان، دندانپزشک اطمینان می دهد که باکتری یا چرکی باقی نمی ماند و ریسک خطر عفونت کاهش پیدا می کند. بستن حفره دندان با ماده گوتاپرچا از ورود دوباره باکتری‌ها و آسیب‌های بیشتر جلوگیری می‌کند.

دندان عصب کشی شده می تواند به خوبی دندان طبیعی عمل کند. با مراقبت مناسب مانند مسواک زدن مناسب، نخ دندان کشیدن و چک آپ‌های منظم دندان‌های شما تا اخر عمر دوام می آورند.

در مقایسه با دندان کشیده شد که برای جایگزینی آن باید ایمپلنت یا بریج دندان انجام داد، درمان عصب کشی دندان راه حل مناسب تری است. در حالیکه هزینه ابتدایی درمان عصب کشی دندان ممکن است بیشتر از کشیدن دندان است اما مزایای آن بلند مدت است و از مشکلات بیشتر جلوگیری می کند.

وقتی دندان کشیده می شود استخوان اطراف آن ممکن است به مرور زمان فرسوده شده و فاسد شود. این می تواند منجر به تغییر ساختار صورت از جمله استخوان گونه یا خط فک شود. عصب کشی دندان از نیاز به کشیدن جلوگیری می کند و به حفظ دندان طبیعی و یکپارچگی ساختار استخوان‌های اطراف کمک می‌کند.

does tooth extraction hurt - چند نوع عصب کشی داریم

عصب کشی دندان درد دارد؟

عصب کشی دندان درد دارد؟

در طول پروسه انواع عصب کشی دندان، پالپ ملتهب شده برداشته می شود. سطوح داخل دندان بعدا تمیز شده و عفونت زدایی می شود و دندان با مواد مخصوص پر می شود. در طول پروسه عصب کشی به لطف بی حسی‌های رایج و ابزار دندانپزشکی شما دردی حس نخواهید کرد. درد دندانی که حس می کنید در واقع برای زمانی است که دندان هنوز درمان نشده است. واقعیت این است که برداشتن ریشه عفونی شده درد را از بین می برد. بهرحال ممکن است در طول پروسه عصب کشی مقداری بی قراری حس کنید که با مسکن‌های معمولی کاملا رفع می شود.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

 

منابع:

 

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21759-root-canal

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان