عمل سینوس لیفت چیست؟

عمل سینوس لیفت چیست؟

عمل سینوس لیفت چیست؟

جراحی سینوس لیفت یک پروسه جراحی است که برای افزایش مقدار استخوان فک بالا به خصوص در نواحی دندان آسیا و دندان های آسیا کوچک است. این پروسه معمولا قدمی برای آماده سازی جایگزاری ایمپلنت دندان است آن هم در زمانی که استخوان های طبیعی فک بالا برای پشتیبانی از ایمپلنت مناسب نیستند. عمل سینوس لیفت تبدیل به یک تکنیک حیاتی در روند ایمپلنت مدرن شده است که به بیماران این اجازه را می دهد تا مقدار کافی از ساختار استخوانی را داشته باشند و از مزایای ثبات و عملکرد ایمپلنت دندان بهره مند شوند. سینوس لیفت یا تقویت سینوس جراحی دندانی است که در آن جراح به منطقه بین سینوس و فک بالایی شما، پودر استخوان یا ماده مصنوعی اضافه میکند. باید غشای سینوس که در دو طرف بینی واقع شده است بالا برده شود تا فضای کافی برای استخوان جدید بوجود آید.

نیاز به جراحی سینوس لیفت اغلب زمانی افزایش پیدا می کند که بیمار به دلایل مختلف از جمله از دست دادن دندان، بیماری های مربوط به دندانها و یا تنوع طبیعی آناتومی، تجربه از دست دادن استخوان در فک بالا را داشته باشد. در چنین مواردی استخوان های قابل دسترس ممکن است برای طول ایمپلنت دندان به اندازه کافی ضخیم یا بلند نباشند. پروسه لیفت سینوس این مشکلات را هدف قرار داده و با اضافه کردن استخوان به فک بالا در ناحیه دندان های آسیای بزرک و کوچک (به خصوص بین استخوان فک و سینوس فکی) مشکل را برطرف کنند.

عمل سینوس لیفت معمولا توسط یک جراح دهان یا پریودنتیست انجام می شود و شامل چند قدم کلیدی می باشد. این پروسه معمولا تحت بی حسی های معمول انجام می شود گرچه بی حسی های تخصصی تر ممکن است برای موارد پیچیده تر استفاده شود و یا برای بیمارانی که ترجیح می دهند کاملا بی حس باشند.  در طول جراحی برشی در بافت لثه ایجاد می شود تا قسمت زیرین استخوان فک مشخص شود. سپس یک شکاف کوچک در استخوان ایجاد می شود که به جراح این اجازه را می دهد تا به غشای سینوس دسترسی پیدا کنند.

بعد از پیوند استخوان مواد جایگذاری می شوند، برش بسته می شود و روند بهبود آغاز می شود. ماه های بعدی بدن بیمار به تدریج استخوان های جدید را جایگزین مواد می کند که به طرز قابل توجهی حجم و تراکم استخوان فک بالا را افزایش می دهد. وقتی رشد مناسب استخوان اتفاق می افتد بیمار می تواند برای جایگزاری ایمپلنت را اقدام کند و از بابت وجود یک پایه باثبات خیالش راحت باشد..

روند بهبود جراحی سینوس لیفت معمولا شامل التهاب و بی قراری می باشد که می تواند با داروهای مسکن و کمپرس سرد مدیریت شود. به بیماران توصیه می شود تا دستورالعمل های بعد از انجام عمل سینوس لیفت که شامل راهنمایی های در مورد بهداشت دهان است و محدودیت های غذایی را با دقت انجام دهند تا روند بهبود آسان تر شود. ملاقات های منظم با متخصص دهان و دندان یا پریودنتیست برای بررسی روند پیشرفت حیاتی است و از طرفی به بیمار این اطمینان را می دهد که زمینه برای انجام پروسه های درمانی بعدی آماده است. 

چرا ممکن است جراحی سینوس لیفت لازم باشد؟

موفقیت درمان ایمپنت به حجم و کیفیت استخوان بستگی دارد. یکی از قسمتهایی که قرارگیری ایمپلنتهای دندانی درون آن دشوارتر است قسمت عقب فک بالاست. که علت آن ناکافی بودن حجم و تراکم استخوان و نزدیکی آن به منطقه سینوس است. یا ممکن است برخی از مراجعین به دلیل بیماری های لثه و یا از دست رفتن دندان، استخوان کافی نداشته باشند.

در نتیجه سینوس لیفت راهکاری موثر برای این مشکل میباشد. با انجام جراحی سینوس لیفت، کف سینوس توسط پودر استخوان بالا آورده می شود و استخوان تقویت می شود تا فضایی با ثبات برای کاشت ایمپلنت دندان فراهم گردد. اگر جراح لثه، عمل سینوس لیفت را برای شما توصیه کرده است حتما این مقاله را بخوانید.

چرا ممکن است جراحی سینوس لیفت لازم باشد؟

لزوم جراحی سینوس لیفت

هزینه های جراحی لثه و سینوس لیفت

در جدول زیر هزینه های انواع خدمات دندانپزشکی لثه (پریو) به تفکیک برای سال ۱۴۰۳ آورده شده است.

هزینه های جراحی لثه (پریو) در سال ۱۴۰۳ 

انواع خدمات پریو

شاخه تخصصی

هزینه ها

کشیدن دندان عقل

جراحی لثه(پریو)

از ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰,۰۰۰

جراحی نهفته در نسج نرم

جراحی فک/دهان/صورت

از ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰,۰۰۰

جراحی نهفته در نسج سخت

جراحی فک/دهان/صورت

از ۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰,۰۰۰

نایت گارد نرم هر فک

عمومی

۲۰,۰۰۰,۰۰۰

باز کردن آبسه دهان

جراحی فک/دهان/صورت

از ۳,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰,۰۰۰

درمان درای ساکت

جراحی فک/دهان/صورت

از ۳,۰۰۰,۰۰۰ تا ۴,۰۰۰,۰۰۰

پیوند لثه

جراحی لثه(پریو)

۴۵,۰۰۰,۰۰۰

افزایش طول تاج همراه با فلپ

جراحی لثه(پریو)

۳۵,۰۰۰,۰۰۰

چه زمانی انجام لیفت سینوس ضروری است؟

زمانی انجام سینوس لیفت ضروری است که در فک بالای کمیت یا کیفیت استخوان کافی نباشد و سینوس ها به فک خیلی نزدیک باشن. اگر استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت وجود نداشته باشد و ایمپلنت محیط قوی و پایداری نداشته باشد، کل جراحی ایمپلنت می تواند با شکست مواجه شود.

لیفت سینوس چگونه انجام می شود؟

در ابتدا قبل از جراحی سینوس لیفت شما چندین اسکن ( عکس OPG کامل دهانی با اشعه ایکس و یا عکس اسکن CBCT ) نیاز خواهید داشت تا دندانپزشک بتواند آناتومی فک های شما را بررسی کند و بیند کجا بافت سالم دارید. لازم است عرض و ارتفاع استخوان را مشاهده کند.

لیفت سینوس چگونه انجام می شود

لیفت سینوس چگونه انجام می شود

مواد مختلفی برای سینوس لیفت می تواند استفاده شود: استخوان از بدن خود بیمار یا از فرد اهدا کننده و یا پودر استخوان که ممکن است از استخوان گاو گرفته شده باشند. اگر استخوان از بدن خود شما باشد، ممکن است به جراحی دیگری هم نیاز داشته باشید.

طی این جراحی، دندانپزشک بافت لثه را در قسمتی که قبلا دندانهای عقب قرار داشته اند برش می دهد. پس از آن یک حفره کوچک بیضی شکل داخل استخوان باز می شود. غشایی که زیر سینوس است به آرامی بالا برده می شود و از فک دور می شود.

پس از آن، پودر استخوان که جهت پیوند استخوان استفاده می شود درون فضایی که پیش از آن سینوس قرار داشته است جای داده می شود. مقدار پودر استخوانی که در بیماران مختلف استفاده می شود، ممکن است متفاوت باشد. وقتی پودر استخوان درون این فضا جای گرفت، بافت بیرونی بخیه می خورد.

عوارض جراحی لیفت سینوس

عمل سینوس لیفت نیز مانند دیگر عمل‌ها ممکن است دارای عوارض کوتاه مدتی باشد. از همین رو جای نگرانی نداشته و با مراقبت‌های بعد از ایمپلنت و سینوس لیفت می‌توانید این عوارض را به مرور زمان برطرف کنید.
یکی از عوارض مهم آن، کبودی و تورم زیر چشم‌ها است. این مشکل نگران کننده نیست و علت رخ دادن آن آسیبی است که در حین عمل به عروق خونی وارد می‌شود. با استفاده از کمپرس یخ می‌توان این عارضه را در کمترین زمان برطرف نمود.
عفونت از دیگر عوارض‌های سینوس لیفت است. با جراحی سینوس لیفت و ایمپلنت هم مانند دیگر جراحی‌ها، ممکن است دچار عفونت شوید که با مصرف آنتی بیوتیک می‌توانید بهبود پیدا کنید.
کبود شدن و تغییر رنگ پس از لیفت سینوسی در برخی موارد در ناحیه‌ای که پیوند انجام شده کاملا طبیعی است. اما معمولا طی دو هفته تا یک ماه به طور کامل برطرف می‌شود. اگر دو ماه از عمل جراحی لیفت و ایمپلنت شما گذشته باشد و همچنان سفتی و کبودی روی گونه‌ها احساس شود، برای دو عمل جراحی مناسب نبوده‌اید. همچنین ممکن است پس از جراحی مراقبت‌های بعد از ایمپلنت و سینوس لیفت را به خوبی رعایت نکرده باشید.

معمولا قبل از کاشت ایمپلنت ، عمل جراحی لیفت سینوس را انجام می‌دهند. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که پیوند استتخوان حدود ۳ ماه طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابد. از آنجا که قرار است پایه ایمپلنت در فک کاشته شود، بهتر است ابتدا پیوند بهبود پیدا کند و سپس پایه تیتانیوم را کاشت. علاوه بر این، شرایط دیگری نیز وجود دارد که در صورت تشخیص دندانپزشک نباید از لیفت سینوس و ایمپلنت دندانی استفاده کنید:

اگر عفونت در محل دندان از دست رفته وجود داشته باشد.
در صورتی که تصاویر و آزمایشات قبل از عمل ایمپلنت نشان دهند ثبات کافی برای کاشت پایه ایمپلنت با لیفت سینوس وجود ندارد.

 

چه زمانی بیمار به جراحی لیفت نیاز دارد؟

چه زمانی بیمار به جراحی لیفت نیاز دارد؟

 

چه زمانی بیمار به جراحی لیفت نیاز دارد؟

 • بیمارانی که دندانهای فک بالای خود را از دست داده اندو استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت ندارند.
 • سینوس ماگزیلا ممکن است به فک بالا خیلی نزدیک باشد و استخوان کافی برای قراردهی ایمپلنت دندانی وجود نداشته باشد. شکل و اندازه سینوس در افراد مختلف متفاوت است.
 • تحلیل استخوان به علت بیماریهای لثه
 • تحلیل استخوان در نتیجه از دست رفتن استخوان

چه مراقبت های پس از درمان جراحی سینوس لیفت باید انجام دهید؟

 • پس از انجام جراحی سینوس لیفت برخی بیماران در محل جراحی شده مقداری و تورم و همچنین خونریزی از دهان رو بینی را تجربه میکنند و اکثر بیماران در طی دوره بعد از جراحی فقط مقداری درد و ناراحتی را حس میکنند. که جراح ممکن است برای جلوگیری از تجمع خون و التهاب مقداری دارو تجویز کند. اگر خونریزی یا تورم به صورت دائمی و بیشتر از چند روز ادامه پیدا کرد سریعا با جراح خود تماس بگیرید.
 • احتمال ایجاد خطر عفونت بعد از جراحی وجود دارد که جراح برای جلوگیری از عفونت های ناشی از بعد از جراحی برای شما دارو تجویز میکند تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری کند.
 • در صورت امکان از عطسه های محکم جلوگیری کنید و تا حد امکان فین نکنید تا از احتمال جا به جایی مواد پیوند استخوان داخل دهان یا شل شدن بخیه ها جلوگیری کنید.
 • اگر سابقه حساسیت فصلی دارید در فصولی که آلرژی کمتری دارید برای جراحی سینوس لیفت مراجعه کنید
 • و همچنین بهتر است بدانید که در طی روند بهبود چندین مرتبه برای بررسی روند جراحی باید به دندنپزشک مراجعه کنید و تحت نظر باشید

بهترین زمان جایگذاری ایمپلنت بعد از جراحی سینوس لیفت چقدر است؟

 • در اکثر بیماران باید حدود ۴ تا ۱۲ ماه بعد از جراحی سینوس لیفت ایمپلن های دندانی را جایگذاری کرد که این زمان را برای جوش خوردن مواد استخوان یا استخوان پیوند داده شده در نظر میگیرند که این مدت زمان به نوع مواد پیوندی برای بازسازی استخوان بستگی دارد.
 • در برخی از موارد که ایمپلنت های دندان بلافاصله پس از جراحی سینوس لیفت نصب و کارگذاشته شوند که این بستگی به ارتفاع استخوان فک بیمار دارد و اگر ارتفاع استخوان فک کمتر از ۴ میلیمتر باشد نرخ موفقیت کاهش پیدا میکند بهتر است بعد از مشاوره کامل با دندانپزشک جراح خود از مدت زمان تقریبی بعد از جراحی اطلاع پیدا کنید.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *