بریج بهتر است یا ایمپلنت؟

بریج یا ایمپلنت

وقتی بحث جایگزینی دندان از دست داده شده به میان می آید بریج دندان و ایمپلنت دو گزینه محبوب هستند. هر دوی این گزینه ها مزایا و معایب خود را دارند که برای افراد ضروری است که همه این موارد را قبل از تصمیم نهایی بررسی کنند. در حالی که بریج ها دندان سال های زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرند و روش سنتی محسوب می شوند اما ایمپلنت های دندان به دلیل مزایای بی شمار شهرت زیادی در سال های اخیر به دست آوردند. اگرچه تعیین اینکه کدام یک از این دو روش بهتر هست به عوامل مختلفی مانند نیازهای مخصوص افراد، ترجیحات و بودجه آنها بستگی دارد. قیمت ایمپلنت و هزینه ایمپلنت دندان به نسبت بریج ها بالاتر است اما مزایای ایمپلنت دندان به مراتب بیشتر از بریج است. 

در ابتدا اجازه دهید در مورد بریج های دندان صحبت کنیم. بریج ها وسایل پروتز هستند که شامل دندان مصنوعی می شوند که توسط بافتی مشابه دندان های طبیعی یا ایمپلنت پشتیبانی می شوند. بریج ها معمولا از موادی از جمله پرسلان (porcelain)، فلز یا ترکیبی از هر دو ساخته می شوند. یکی از اصلی ترین مزایای بریج ها مقرون به صرفه تر بودن به نسبت ایمپلنت است. همچنین مدت زمان کمتری برای پروسه درمان احتیاج دارند.

اگرچه یک سری معایب برای بریج وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیریم. یکی از مهم ترین معایب این است که بریج ها برای پشتیبانی به دندان های مجاور خود نیاز دارند. این بدان معناست که مینای دندان های سالمی که در دو طرف فاصله دندان از دست داده شده وجود دارند باید پاکسازی شوند. این عمل می تواند در دراز مدت دندان های پشتیبان را ضعیف کرده و آنها را بیشتر مستعد پوسیدگی یا دیگر مشکلات کند. به علاوه آنها ممکن است آن سطح از مقاومت و دوامی که ایمپلنت ایجاد می کند را فراهم نکنند که در نهایت منجر به آزردگی و سختی در جویدن بعضی غذاها می شود.

از طرفی دیگر ایمپلنت های دندان یک راه حل دائمی تر و مستقل را برای جایگزینی دندان های از دست داده شده پیشنهاد می دهند. ایمپلنت ها پست های تیتانیومی هستند که توسط جراحی داخل استخوان فک قرار می گیرند و به عنوان ریشه مصنوعی دندان عمل می کنند. زمانی که ایمپلنت از طریق پروسه ای به نام پیوند استخوانی با استخوان فک ادغام می شود؛ تاج یا بریج به ایمپلنت متصل شده و ظاهری و عملکردی طبیعی را ارائه می دهند.

یکی از قابل توجه ترین مزایای ایمپلنت های دندان توانایی حفظ سلامت استخوان و جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان است. وقتی یک دندان از بین می رود، لایه زیرین استخوان فک می تواند به مرور زمان فاسد شود. ایمپلنت استخوان را تحریک کرده و از پوسیدگی و فاسد شدن جلوگیری کرده و ساختار صورت را حفظ می کند. علاوه بر این ایمپلنت ثبات بی نظیری را فراهم می کند و به افراد اجازه غذا خوردن، صحبت کردن و لبخند زدن با اعتماد به نفس را می دهد. همچنین آنها به دندان های مجاور تکیه نمی کنند و نیاز به تغییر دندان های سالم را حذف می کنند.

اگرچه ایمپلنت های دندان جنبه منفی کمی هم دارند. پروسه درمان ایمپلنت به نسبت بریج طولانی تر و پیچیده تر است. این پروسه شامل مراحل مختلفی مانند جراحی جایگذاری ایمپلنت، دوره بهبود و اضافه کردن تاج یا بریج می شود.

بریج دندان چیست؟

بریج دندان

بریج دندان چیست؟

بریج دندان یک وسیله مصنوعی برای جایگذاری یک یا چند دندان از دست رفته است که توسط بافتی مشابه دندان های طبیعی یا ایمپلنت پشتیبانی می شوند. هدف بریج دندان بازیابی ظاهر و عملکرد دندان از دست رفته است تا به افراد اجازه دهد دوباره بتوانند با اعتماد به نفس غذا بخورند، صحبت کنند و لبخند بزنند.

بریج ها برای سال های زیادی است که مورد استفاده قرار گرفته اند و یک راه حل سنتی برای جایگزینی دندان از دست داده است. آنها عموما از موادی از جمله پرسلان، فلز و یا ترکیبی از این دو مواد ساخته می شوند.

بسته به نوع نیاز افراد انواع مختلفی از بریج های دندان وجود دارد. بریج های سنتی یکی از رایج ترین نوع هستند و شامل ماده جانشین شده دندان طبیعی هستند که توسط تاج هایی که در اطراف دندان های سالم قرار گرفته اند پشتیبانی می شوند. بریج دندانی کانتیلور (Cantilever bridges) زمانی استفاده می شود که فقط یک طرف دندان از دست رفته، دندان سالم وجود دارد. بریج دندانی مریلند از چارچوب فلزی یا ساخته شده از پرسلان استفاده می کند که به دندان های سالم متصل می شوند.

درحالیکه بریج ها مزایای خود را دارند یک سری معایب هم هست که بهتر است در نظر گرفته شود. یکی از معایب مهم آنها این است که بریج ها برای پشتیبانی حتما به یک دندان سالم در دو طرف خود احتیاج دارند. این شرایط هم به مرور زمان باعث ضعیف شدن دندان های پشتیبان می شود و هم مقاومت و ثبات ایمپلنت را فراهم نمی کند.

تفاوت بین بریج دندان و ایمپلنت دندان

یکی از تفاوت های کلیدی بین بریج و ایمپلنت در طول عمر آنهاست. درحالیکه بریج های دندان می توانند با مراقبت درست بین ۵ تا ۱۵ سال دوام داشته باشند، ایمپلنت های دندان طول عمر قابل توجه تری دارند. با بهداشت دهان مناسب و چک آپ های منظم ایمپلنت ها می توانند مادام العمر دوام داشته باشند و به همین دلیل آنها را به گزینه ای به صرفه و با دوام در طولانی مدت تبدیل می کند.

یکی دیگر از تفاوت های اساسی تاثیر بر روی دندان های مجاور است. بریج ها نیازمند تغییراتی در دندان های سالم اطراف خود هستند تا بتوانند بریج را پشتیبانی کنند. این تغییرات شامل پاکسازی مینای دندان می شود که این عمل دندان های طبیعی را ضعیف کرده و ممکن است مشکلاتی را در آینده به وجود آورد. اما ایمپلنت ها نقطه مقابل این ماجرا هستند. ایمپلنت دندان به دندان های اطراف خود وابسته نیست و همینطور ریسک آسیب یا پوسیدگی را به حداقل می رساند.

علاوه بر این ایمپلنت های دندان مزایای سلامت دهان بهتری را فراهم می کنند. وقتی ایمپلنت ها جایگزین ریشه دندان می شود، استخوان فک را تحریک کرده، از تحلیل استخوان جلوگیری می کند و ساختار صورت را حفظ می کند. این اقدامات در بریج دندان وجود ندارد که به همین دلیل می تواند به تحلیل و خورده شدن استخوان منجر شود. علاوه بر این ایمپلنت دندان مانند دندان های طبیعی عمل می کند و توانایی جویدن و صحبت کردن نرمال را ایجاد می کند در حالیکه بریج دندان ممکن است نیازمند اصلاحات و سازگار شدن هایی باشد.

یکی دیگر از تفاوت های بین ایمپلنت دندان و بریج در قیمت آن است. در ابتدا می توان گفت که هزینه بریج ها ارزان تر و مقرون به صرفه تر از هزینه ایمپلنت است. اما وقتی تعویض بریج در طول زمان را در نظر می گیریم به دلیل مقاومت طولانی مدت یا حتی مادام العمر ایمپلنت، این گزینه تاثیر گذار تر خواهد بود.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان