کاشت دندان

کاشت دندان در کلینیک ستاره شرق

سلامت دندانها از مهمترین مسایلی است که بر بهداشت و سلامت و زیبایی فرد تاثیر دارد. با توجه به پیشرفت علم و بوجود آمدن روش های درمانی متفاوت و گوناگون  در زمینه دندانپزشکی، معمولا در هنگام مواجهه با بیماری های دندان و پوسیدگی و از بین رفتن دندانها این سوال برای افراد  بوجود میاید که بهترین روش کاشت دندان کدامست!

آنچه در مقاله می‌خوانیم

البته که روشهای مناسب هر فرد پس از مراجعه به کلینیک و ویزیت و تشخیص پزشک  به وی پیشنهاد میشود و در این مرحله خود فرد است که با توجه به بودجه و طول دوره درمان یکی از روشها را انتخاب میکند. ناگفته نماند که تمامی روشهای پیشنهادی خوب و درست بوده اما نکته حایز اهمیت اینست که روش انتخابی توسط متخصصین مجرب و با بهترین کیفیت انجام پذیرد.

کاشت دندان

کاشت دندان در کلینیک ستاره شرق

انواع روش کاشت دندان:

۱.ایمپلنت: ساده ترین و متداول ترین روش بازسازی دندان میباشد. در روش ایمپلنت فوری در یک جلسه مراجعه، دندان کشیده و در همان روز ایمپلنت انجام میشود

در مواقعی که نیاز به کاشت ایمپلنت است در صورتیکه نیاز به پیوند استخوان ایمپلنت یا سینوس لیفت باز نباشد روش پانچ یا ایمپلنت بدون جراحی انجام میشود که هیچگونه درد و خونریزی به همراه ندارد.

۲.روکش ایمپلنت: پس از کاشت پایه ایمپلنت بسته به اینکه پیوند استخوان انجام گرفته شده باشد یا نه بازه زمانی ۳تا ۶ ماهه برای قرار دادن روکش درنظر گرفته میشود. روکش ایمپلنت را میتوان با کمک اسکنر دیجیتال و مواد قالبگیری و از جنس روکش زیرکونیا ساخت.

از این روش برای کاشت دندان تکی یا حتی بازسازی کل دهان میشود استفاده کرده.

۳.روکش دندان: از این روش برای بازسازی دندانهایی که تنها ریشه آنها باقی مانده استفاده میشود. بدین صورت که در ابتدا ریشه را عصب کشی میکنند سپس با استفاده از فایبر پست و کامپوزیت تاج دندان بازسازی میشود

۴.بریج دندان: قبل از آنکه ایمپلنت متداول شود بریج دندان مرسوم ترین روش بود و هنوز هم در مواردی که امکان ایمپلنت وجود نداشته باشد مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش باید دندانهای مجاور ناحیه بی دندان تراش داده شوند سپس یک روکش سرتاسری که در ظاهر دندانهای جدا از هم بنظر میرسند روی آن چسبانده شود. که ماندگاری این روش بطور متوسط ۵تا ۱۰ سال است. انجام این روش در دندانهای جلو متداولتر از دندانهای عقب میباشد.

۵.مریلند بریج: این روش بیشتر برای دندانهای جلو و گاها برای دندانهای آسیاب انجام میشود. در این روش تراش دندانهای مجاور بسیار ناچیز بوده و دندانها سالم میمانند و دندان کاشته شده توسط  دو بالچه که توسط کاپوزیت به دندانهای کناری چسبانده میشود نگهداشته میشود. از اشکالات این روش میتوان به مقاومت کم در برابر فشار دندانها اشاره کرد. از این روست که از این روش برای دندانهای جلو که کمتر در معرض فشار هستند استفاده میشود.

۶.بریج FRC:این روش شباهت زیادی به روش فوق دارد. با این تفاوت که دندان قالب گرفته نمیشود و در همان جلسه توسط پزشک با کامپوزیت ساخته میشود.

ایراداتی که در روش فوق  گفته شد برای این روش هم وجود دارد.

۷.ترانسپلنت: این روش قدیمی قبل از پدیدار شدن ایمپلنت مورد استفاده قرار میگرفت. در این روش یکی از دندانهای خود فرد که از اهمیت کمتری برخوردار بود (مانند دندان عقل سالم) جایگزین دندانی که نیاز به کشیده شدن داشت میشد!!

در این روش در اغلب مواقع جوش خوردن دندان نیاز به پیوند استخوان فک داشت که به دلیل حساسیت و سختی شرایط این روش خیلی مورد قبول نمیباشد.

۸.دندان مصنوعی کامل: این روش که هنوز هم بعد از گذشت چندین سال در بین افراد مرسوم است ابتدایی ترین و ارزانترین روش کاشت دندان است. در این روش فردی که تمام دندانهایش را کشیده به پزشک مراجعه کرده و بعد از قالبگیری و مراجعه ۳الی ۴ جلسه ای به پزشک دندانهایش را دریافت میکند

باید این نکته را در نظر داشت که کسانی که دچار تحلیل استخوان فک هستند نمیتوانند براحتی از این دندانها استفاده کنند زیرا دندانها درون دهانشان لق میزنند.

۹.دندان مصنوعی ثابت: در این روش دندانهای مصنوعی توسط ایمپلنت در دهان ثابت میشود و میتوان گفت بهترین روش برای کسانی است که تمامی دندانهای خود را از دست داده اند.

۱۰.دندان مصنوعی تکی: اگر زمانی فرد نخواهد دندانهایش تراش داده شود و همچنین بدنبال روش ارزانتری نسبت به ایمپلنت باشد این روش جایگزین مناسبی است. در این روش جنس دندان از اکریلیک بوده و این دندانها به کمک گیره ها و قلابها به دندانهای مجاور گیر میکنند. اما فرد هر زمان که بخواهد قادر به جدا کردنش میباشد. از ایرادات این روش لق کردن و پوسیده کردن دندانهای مجاور به دلیل گیره هاست.

۱۱.کامپوزیت بیلدآپ و فایبر پست: در این روش سریع و آسان و ارزان اما دوام کم،ابتدا ریشه دندان عصب کشی میشود سپس با استفاده از فایبر پست پایه ای داخل ریشه چسبانده میشود سپس با استفاده از کامپوزیت دندان روی آن را به شکل دندان فرم داده میشود. در این روش هرچه نسوج باقیمانده دندان بیشتر باشد دوام کار بیشتر است.

کلینیک دندان پزشکی ستاره شرق مدرن ترین دندانپزشکی نظام آباد با بهترین دندانپزشکان آماده ارائه انواع خدمات درمانی و زیبایی به شما عزیزان میباشد برای اطلاعات بیشتر و به منظور نوبت دهی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *