آنچه باید از روکش و پروتز ثابت دندان بدانید
آیا باید دندان عقل را عصب کشی کرد؟
تیر ۲۷, ۱۳۹۹
پل سنتی دندان|کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق
پل وابسته به دندان و انواع آن
تیر ۲۷, ۱۳۹۹
نمایش همه

روکش یا پروتز ثابت دندان ،آنچه باید بدانید

روکش و انواع پروتز های دندان

آنچه که باید از انواع روکش دندان ، پروتز ثابت دندان و پروتز موقت دندان و هزینه های مرتبط بدانید در انتخاب روکش چندین فاکتور مهم است که به آنها میپردازیم

همه چیزهایی که باید در مورد روکش یا پروتز ثابت دندان بدانید

 

روکش یا پروتز ثابت اساساً به عنوان یک روکش برای دندان آسیب دیده استفاده می شود. این روکش را می توان از انواع مختلفی از جمله فلز یا چینی تهیه کرد.

ممکن است روکشی فلزی بر روی دندانهای آخر داشته باشید که بندرت معلوم می شود ، به جز هنگامی که به طور گسترده ای خمیازه می کشید ، یا ممکن است روکش هایی را روی دندانهای جلوی خود داشته باشید که به طور خاص برای مطابقت با دندانهای دیگر شما ساخته شده اند.

در انتخاب روکش چندین فاکتور مهم است که شامل موارد زیر می باشد:

  • هزینه
  • استحکام – قدرت
  • دوام

یک ظاهر طبیعی از دندان که لبخند شما خدشه دار نشود نیز ممکن است برای شما اولویت باشد. دندانپزشک می تواند گزینه های مختلفی را مورد بررسی قرار دهد و به شما کمک کند تا دریابید که چه روکشی بهترین نیازهای شما را برآورده می کند.

 

انواع روکش دندان

انواع مختلفی از مواد در روکش ها (پروتزهای ثابت) قابل استفاده است ، از جمله:

  • جنس چینی
  • سرامیک
  • زیرکونیا
  • فلز
  • رزین کامپوزیت
  • ترکیبی از مواد بالا

به عنوان مثال ، شما می توانید یک روکش پرسلن (چینی) داشته باشید که با پایه فلز ساخته شود ، بر خلاف یک روکش تمام چینی.

هنگام انتخاب جنس برای روکش خود ، دندانپزشک شما عوامل زیر را در نظر می گیرد:

  • مکان دندان شما
  • چه مقدار از دندان هنگام لبخند معلوم می شود
  • موقعیت بافت لثه شما
  • عملکرد دندانی که به روکش نیاز دارد
  • چقدر از دندان طبیعی باقی مانده است
  • رنگ دندانهای اطراف

همچنین می توانید در مورد اولویت شخصی خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

روکش موقت

روکش موقت دقیقاً همان چیزی است که از اسم آن به نظر می رسد. این روکش است که فقط برای مدت کوتاهی در دهان شما باقی می ماند.

دندانپزشک شما آن را بر روی دندان شما قرار می دهد با چسب که به راحتی برداشته می شود ، بنابراین به اندازه یک روکش دائمی قوی نخواهد بود.

این روکش به منظور حفظ زیبایی دندانهای شما زمانی انجام می شود که شما منتظر ساخته شدن روکش دائمی هستید. روکش دائمی در قرار ملاقات دوم روی دندان شما قرار می گیرد.

 

روکش یک روزه

شما می توانید در یک جلسه روکش را دریافت کنید. برخی از مطب های دندانپزشکی با استفاده از یکی از روش های مختلف (CAD / CAM) شامل طراحی به کمک رایانه / ساخت به کمک رایانه ، نصب روکش یک روزه را ارائه می دهند.

روکش جدید شما از جنس سرامیک در همان جلسه، در دندانپزشکی طراحی و ساخته و تحویل شما می شود.

 

چه کسی به روکش (پروتز ثابت) نیاز دارد؟

اگر حفره بزرگی در دندان دارید که محل پر شدن آن خیلی بزرگ است ، ممکن است زمان روکش گذاشتن دندان شما رسیده باشد.

دندان شما در موارد زیر نیز ممکن است نیاز به روکش داشته باشد:

  • به شدت فرسوده
  • ترک خورده
  • تضعیف شده

روکش ها همچنین بعد از درمان ریشه (عصب کشی) روی دندان توصیه می شوند ، زیرا دندان شکننده تر است و به محافظت بیشتری نیاز دارد.

 

هزینه روکش دندان

روکش بسته به متریال مورد استفاده در آن و اندازه دندان ، از ۶۵۰۰۰۰ تومان برای یک واحد PFM (پایه فلزی با سطح چینی ) در سال ۹۹ شروع شده و تا ۱۵۰۰۰۰۰ تومان برای روکش های تمام سرامیک یا EMAX قیمت دارد.

همچنین اگر میخواهید روکش لاکچری داشته باشید، یک واحد روکش طلا می تواند شما را، از ۳ میلیون تا ۱۰ میلیون تومان (بستگی به وزن طلای آن)، به خرج بیندازد.

روکش های تمام فلزی ، که از آلیاژ فلزی ساخته شده اند ، گاه ارزان تر از روکش های طلا یا چینی هستند.

هزینه های دندانپزشکی شما ممکن است افزایش یابد اگر دندانپزشک قبل از قرار دادن روکش مجبور به انجام کارهای آمادگی گسترده تر شود. به عنوان مثال ، ممکن است شما نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) یا آیمپلنت (کاشت دندان) داشته باشید که هر دو می توانند قیمت را بالا ببرند.

بیمه دندانپزشکی ممکن است تمام یا بخشی از هزینه های روکش شما را پوشش دهد. اما معمولا اکثر بیمه های رایج در جامعه پروتزهای ثابت یا روکش ها را تحت پوشش بیمه ای خود قرار نمی دهند. بنابراین برای دریافت جزئیات پوشش بیمه ای حتما با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

همچنین با دندانپزشک خود در مورد انواع روکش های موجود و متناسب با نیازهای دندان خود صحبت کنید تا به شما در تعیین هزینه های دندان کمک کند.

 

مراقبت از روکش دندان

پس از قرار گرفتن روکش روی دندان، مراقبت از آن مهم است. توجه و رسیدگی دقیق به روکش شما می تواند عمر آن را طولانی کند.

در اینجا نکات مفیدی برای مراقبت از روکش آورده شده است:

مسواک زدن دقیق را تمرین کنید. اگر قبلاً روزانه دو بار مسواک نمی زدید ، زمان شروع آن رسیده است. اگر روکش یا دندانهای اطراف آن نسبت به گرما یا سرما حساس هستند ، از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنید.

نخ دندان روزانه به شما کمک می کند تا سلامت لثه و تمام دندان هایتان حفظ شود.

از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید. جویدن یخ یا غذاهای سفت ممکن است باعث شکسته شدن روکش شما شود ، به خصوص اگر یک روکش پرسلن (چینی) داشته باشید.

اگر شب ها دندان های خود را در خواب روی هم می سایید (دندان غروچه دارید)، دندانپزشک شما ممکن است یک محافظ شبانه (night guard) برای محافظت از روکش و دندان های اطراف آنرا توصیه کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و به منظور مطالعه مقالات بیشتر از صفحه مقالات کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق دیدن کنید و همچین به منظور نوبت دهی و اطلاع از آدرس کلینیک به صفحه تماس با ما کلینیک دندان پزشکی ستاره شرق مراجعه نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Buttonمشاوره رایگان