بعد از درمان ریشه (عصب کشی) چقدر درد دارم و چه زمانی باید کمک بخواهم؟

بعد از درمان ریشه (عصب کشی) چقدر درد دارم و چه زمانی باید کمک بخواهم؟

عصب کشی

درد بعد از عصب کشی

بررسی اجمالی

درمان ریشه یا همان عصب کشی یک عمل اساسی است ، بنابراین درد بعد از درمان ریشه طبیعی است. یک عصب کشی شامل تمیز کردن عمیق در داخل کانال ها (محفظه داخلی ریشه) دندان شما است که به نوبه خود می تواند اعصاب و لثه های اطراف را تحریک کند.

درد نباید ماندگار باشد. در واقع ، یک عصب کشی به منظور کمک به شما در جلوگیری از درد ناشی از پوسیدگی یا شکستگی دندان است. طبیعی است که برای چند روز پس از یک عصب کشی ، درد خفیف تا متوسط ​​را تجربه کنید. هر درد دیگری که فراتر از این نقطه باشد ، ممکن است تمیز کردن مجاری کانال ها یا سایر روش های دندانپزشک شما را بطلبد.

دوره بهبودی اولیه

در گذشته کانالهای ریشه بسیار دردناک بودند. این یکی از دلایلی است که مردم گاهی از چنین رویه هایی اجتناب می کنند. در حال حاضر دندانپزشکان اقدامات تسکین دهنده درد را انجام می دهند که می تواند در کاهش میزان دردی که در طول عمل تجربه می کنید ، استفاده شود.

قبل از شروع روند ، دندانپزشک شما از بی حسی موضعی استفاده می کند که درد را به حداقل می رساند. شما ممکن است در حین تمیز کردن احساس فشار کنید ، اما در طی روش واقعی نباید درد داشته باشید.

از آنجا که بی حسی موضعی بعد از اتمام درمان ریشه می رود ، ممکن است درد و حساسیت خفیفی را تجربه کنید. این مربوط به فرآیند تمیز کردن است. در طی فرآیند تمیز کردن ، دندانپزشک شما یک شکاف کوچک در تاج دندان ایجاد می کند و پالپ پوسیده را از درون محفظه پالپ دندان پاک می کند. در حالی که ناراحت کننده باشد ، هرگونه درد و حساسیت به دنبال عصب کشی می تواند چند روز تا دو هفته طول بکشد.

از آنجا که درد پس از مجرای ریشه معمولاً خفیف است ، به احتمال زیاد برای تسکین فقط به داروهای بدون نسخه نیاز دارید. این موارد شامل استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) است. قبل از مصرف این داروها می خواهید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که آنها با هیچ مکمل یا نسخه ای که قبلاً مصرف کرده اید تداخل نداشته باشند.

همچنین باید بلافاصله از عصب کشی از جویدن غذاهای سخت خودداری کنید ، زیرا این باعث درد بیشتر می شود.

چه زمانی برای کمک درخواست کنید

درد عصب کشی باید به مرور زمان کاهش یابد. اگر هنوز هم درد یا تورم دارید ، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برای موفقیت بیشتر افراد برای یک عصب کشی یک تا دو جلسه نیاز دارد. در موارد شدید ، ممکن است به جلسات تمیز کردن بیشتری نیاز داشته باشید. تکرار درد می تواند نشانه ای از این امر باشد.

در صورت استفاده از داروهای بدون نسخه ضد درد ، علائم شما باید کاهش یابد. پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد ایبوپروفن یا داروهای ضد درد را توصیه کند. اینها فقط به صورت موقت تجویز می شوند.

هنگامی که دندان شما به طور کامل درمان شد ، دندانپزشک شما ممکن است یک روکش بالای آن قرار دهد. این روکشها را می توان از فلز ، چینی یا طلا ساخت. ایده در اینجا این است که از آسیب دیدگی دندانهای ظریف در آینده جلوگیری شود. گاهی اوقات تا زمانی که به روکش جدید دندان عادت می کنید (تاجی که تازه قرار گرفته است) ، درد یک عارضه موقت خواهد بود (حدود ۱۰ روز تا دو هفته).

مدیریت درد

درد فراتر از عصب کشی باید توسط خود دندانپزشک برطرف شود. گذشته از مصرف داروها به طور موقت ، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای مدیریت درد از عصب کشی انجام دهید. مراقبت از دندان های شما امری ضروری است ، و تا زمانی که درد شما بهبود نیابد ، باید از غذاهای سخت و ترد اجتناب کنید. ترک سیگار نیز می تواند کمک کند. مهم است که تا زمانی که ترمیم نهایی انجام نشود از جویدن روی دندان آسیب دیده خودداری کنید. پر کردن موقتی ظریف است و در نتیجه ممکن است شکسته شود. همچنین ، حفظ بهداشت دهان و دندانهای سالم با مسواک زدن و نخ دندان به طور منظم باید ادامه یابد.

حتی ممکن است فعالیتهای تسکین دهنده استرس را به عنوان روشی برای کنترل درد در نظر بگیرید. مراقبه ، یوگا و تای چی همه روشهایی هستند که می توانند تمرکز شما را از درد بکاهند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و به منظور مطالعه مقالات بیشتر از صفحه مقالات کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق دیدن کنید و همچین به منظور نوبت دهی و اطلاع از آدرس کلینیک به صفحه تماس با ما ،  کلینیک دندان پزشکی ستاره شرق مراجعه نمایید.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان