همه چیز درباره بریج دندان بدون تراش

بریج دندان بدون تراش

بریج دندان بدون تراش

بررسی مراحل بریج دندان بدون تراش

بریج Bridge در زبان انگلیسی به معنای پل است. بریج دندان نیز از همین معنا طبیعیت می‌کند. در بریج دندانی به طور معمول، زمانی که یک دندان به هر دلیلی از بین می‌رود اما دو دندان کناری آن سالم هستند، دو دندان سالم کناری به عنوان پایه تراشیده شده و بریج دندان بر روی آنها قرار خواهد گرفت. ایجاد برش بر روی دندانهای سالم، این روش درمانی را به شدت دچار ضعف می‌کرد. تا اینکه روش بریج دندان بدون تراش نیز توسط دندانپزشکان برای بیمارانشان، مورد استفاده قرار گرفت.

در این مقاله قصد داریم تا همه چیز را در مورد بریج دندان بازگو نموده و انواع بریج دندان بدون تراش و با تراش را مورد بررسی قرار دهیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا:

 • بدانیم هزینه بریج دندان چقدر است.
 • انواع بریج دندان کدامند؟
 • کدام یک از روشهای بریج بهتر است؟ بریج دندان بدون تراش یا با تراش
 • مزایا و معایب بریج دندان چیست؟
 • نقش دندانپزشک در موفقیت بریج دندان چه خواهد بود.

بریج دندان، روشی سریع برای جایگزینی دندان از دست رفته

در میان تمامی روشهای جایگزینی دندان از دست رفته، بریج دندان را می‌توانیم به عنوان یکی از سریع‌ترین روشها معرفی نمود. در این روش درمانی که به طور معمول و بسته به شرایط نگهداری و حفظ بهداشت دهان و دندان، بین ۵ تا ۱۵ سال طول عمر خواهد داشت، می‌توان به سرعت به نتیجه دلخواه رسید و هزینه‌ای بسیار کمتر از هزینه دیگر روشهای کاشت دندان مانند ایمپلنت، پرداخت نمود. بریج دندان بدون تراش نیز همانند تمامی روشهای بریج دندان، سرعت بالایی داشته و حتی می‌تواند به دلیل عدم نیاز به جراحی، سریع‌تر نیز باشد.

بریج دندان بدون تراش یک راه احیا رایج برای دندان هایی است که از دست رفته اند و بریج ها می توانند عملکرد و ظاهر لبخند فرد را بازگردانند. برخلاف دندان های مصنوعی که متحرک هستند، بریج های دندان ثابت در جای خود قرار می گیرند و طوری طراحی شده اند که فاصله بین یک یا چند دندان از دست رفته شده را پر کنند. بریج های دندان شامل دو بخش اصلی است: پونتیک (pontic) که یک دندان مصنوعی است که جای خالی را پر می کند و واسطه ای به اسم اباتمنت (abutment) که دندان های طبیعی یا ایمپلنت هستند که به عنوان پایه و پشتیبان بریج استفاده می شوند.

انواع متعددی از بریج های دندان وجود دارد که شامل بریج های سنتی، بریج دندانی کانتیلور (cantilever bridges)، بریج های مریلند (Maryland bridges) و بریج هایی بر پایه ایمپلنت می شوند. بریج های سنتی از رایج ترین انواع هستند و شامل پونتیک می شوند که توسط بریج های دندانی که به اباتمنت یا طرف دیگر جای خالی چسبیده اند، نگه داشته می شوند. بریج های کانتیلور مشابه بریج های سنتی هستند اما توسط تک دندان اباتمنت پشتیبانی می شوند. بریج های مریلند از یک بدنه فلزی یا سرامیکی استفاده می کنند که به پشت دندان های مجاور متصل شده اند تا از پونتیک پشتیبانی کنند. بریج هایی که بر پایه ایمپلنت هستند توسط جراحی داخل استخوان فک قرار می گیرند و یک راه حل طولانی مدت را برای دندان های از دست رفته ایجاد می کنند.

پروسه انجام بریج دندان معمولا شامل چندین قرار ملاقات با دندانپزشک می باشد. در طول مشورت اولیه، دندانپزشک سلامت دندان های مجاور و لثه را ارزیابی می کند، شرایط دهان را بررسی می کند و دندان اباتمنت را برای جایگذاری تاج آماده می کند. پونتیک و تاج ها در لابراتوار دندانپزشکی به صورت سفارشی ساخته می شوند و مطمئن می شوند تا ظاهر طبیعی و اندازه دقیق آن به درستی درست شده باشد. وقتی بریج آماده شد به طور دائمی به دندان اباتمنت چسبیده می شود و عملکرد و زیبایی لبخند را احیا می کند.

بریج های دندان مزایای متعددی را به بیمارانی با دندان های از دست رفته ارائه می دهند. بریج های بدون تراش می توانند توانایی جویدن و صحبت کردن را ارتقا دهند و اعتماد به نفس لبخند افراد را احیا کنند. به علاوه اگر بهداشت دهان همیشه به درستی رعایت شود بریج های دندان مقاوم خواهند بود و می توانند طول عمر بالایی داشته باشند.

برخلاف مزایای زیاد، بریج های دندان بدون تراش دارای محدودیت هایی هم هستند. به طور مثال بریج ها نیازمند دندان های اباتمنت سالمی هستند تا بتوانند از بریج ها پشتیبانی کنند و ممکن است در طول زمان به تعویض احتیاج داشته باشند. به علاوه بریج های دندان نمی توانند استخوان های فک را مانند دندان های طبیعی یا ایمپلنت دندان تحریک کنند و این موضوع می تواند در طول زمان منجر به از از دست رفتن استخوان شود.

طول عمر بریج های دندان بدون تراش

وقتی می خواهید در مورد روش های جایگزینی دندان تصمیم بگیرید طول عمر بریج های دندان بدون تراش فاکتور حیاتی به شمار می رود. بریج های دندان به گونه ای طراحی شده اند تا مقاوم و با دوام باشند و راه حل رضایت بخشی برای بیمارانی باشند که دندان های خود را از دست داده اند. اگرچه طول عمر بریج ها می توانند بستگی به فاکتورهای مختلف از جمله نوع بریج، مواد استفاده شده در ساخت بریج، عادت های بهداشتی دهان و دندان و سلامت کلی بدن متفاوت باشند. دانستن فاکتورهایی که می توانند بر روی طول عمر بریج های دندان تاثیر بگذارند برای حفظ سلامت بریج ها و اقزایش عمر آنها بسیار ضروری است.

یکی از فاکتورهای اولیه ای که می تواند بر روی عمر بریج دندان بدون تراش تاثیر بگذارد نوع بریجی است که استفاده می شود. بریج های سنتی که توسط تاج های دندانی که به دندان های طبیعی متصل شده اند معمولا با دوام هستند و می توانند با رعایت بهداشت تا سال های زیادی سالم باقی بمانند. بریج های کانتیلور که توسط تک اباتمنت پشتیبانی می شوند ممکن است به اندازه بریج های سنتی با ثبات باشند و طول عمر کمتری دارند. بریج های مریلند که از پایه ای فلزی یا سرامیکی استفاده می کنند با رعایت بهداشت دهان می توانند تا سال ها دوام بیاورند.  بریج هایی که بر پایه ایمپلنت هستند و به ایمپلنت های دندانی که داخل استخوان فک جایگذاری شده اند متصل هستند به عنوان با دوام ترین و مقاوم ترین راه حل برای دندان های از دست رفته محسوب می شوند که طول عمری بسیار طولانی دارند.

موادی که در ساخت بریج های دندان استفاده می شوند هم روی طول عمر آن تاثیر می گذارد. بریج های سرامیکی به دلیل ظاهر طبیعی و مقاومتشان محبوب هستند اما ممکن است در طول زمان دچاز پریدگی و تزک خوردگی شوند. بریج های فلزی از جمله آنهایی که از طلا یا عیارهای دیگر ساخته می شوند بسیار با دوام بوده و در برابر ترک خوردگی بسیار مقاوم هستند و برای بیمارانی که به دنبال یک راه حل با عمری طولانی هستند بسیار مناسب است. بریج های کامپوزیت یکی دیگر از گزینه ها هستند می توانند به عنوان راه حل موقتی یا کوتاه مدت استفاده شوند اما به اندازه بریج های فلزی یا سرامیکی مقاوم نیستند.

عادت های مناسب برای حفظ بهداشت دهان برای حفظ طول عمر بریج های دندان بدون تراش ضروری هستند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم در کنار چک آپ های منظم و استفاده از روش های تمیز کردن دندان در مطب دکتر همگی می توانند از پوسیدگی و کرم خوردگی و بیماری های لثه در اطراف دندان های اباتمنت و زیر بریج ها جلوگیری کنند. بیمارانی با بریج باید از جویدن مواد غذایی سفت یا چسبناک خودداری کنند چون این نوع غذاها می تواند به بریج ها آسیب وارد کند.

how much does a dental bridge cost - همه چیز درباره بریج دندان بدون تراش

هزینه بریج دندان بدون تراش

هزینه بریج دندان چقدر است؟

اگر می‌پرسید هزینه بریج دندان چقدر است، باید بگوییم که بسته به اینکه:

 • کدام یک از روشهای بریج را انتخاب کنید
 • دندانپزشکتان چه کسی باشد
 • از چه مواد اولیه‌ای برای انجام خدمات بریج برای شما استفاده شود
 • چه تعداد دندان خود را بخواهید بریج کنید

و موارد مشابه دیگر، هزینه بریج دندان متغیر خواهد بود. در مقایسه، هزینه بریج دندان بدون تراش به طور معمول، کمتر از بریج دندان با تراش است. چرا که در این صورت، یکی از مراحل بسیار مهم و سخت بریج، حذف خواهد شد.

انواع بریج دندان

انواع بریج دندان، به طور کلی به به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 • بریج دندان بدون تراش
 • بریج دندان با تراش

روشهای سنتی و قدیمی، تقریباً همگی نیاز به ایجاد تراش در دندانهای کناری را داشتند. اما در روشهای جدیدتر، با توجه به جای دندان خالی و میزان استحکام مورد نیاز آن می‌‎توان از روش بریج دندان بدون تراش نیز بهره برد.

بریج دندان با تراش

در  روشهای سنتی بریج دندان و روش بریج دندان کانتیلور، در هر صورت نیاز به ایجاد برش در یک، دو یا چند دندان سالم وجود خواهد داشت تا بتوانند استحکام مورد نیاز برای دندان را تامین کنند.

بریج دندان بدون تراش

در روشهای نوین بریج دندان بدون تراش انجام می‌شود. به این صورت که دندان از دست رفته به وسیله دو حلقه فلزی به دو دندان کناری وصل خواهد شد. بریج دندان بدون تراش در مقایسه با دیگر انواع بریج دندان، طول عمر کمتری داشته و معمولاً به عنوان یک روش درمانی موقتی در نظر گرفته می‌شود.

advantages and disadvantages of dental bridges - همه چیز درباره بریج دندان بدون تراش

مزایا و معایب بریج دندان

مزایا و معایب بریج دندان

بریج دندان بدون تراش و یا با تراش هر کدام می‌توانند مزایا و یا معایبی داشته باشند. از مهم‌ترین معایب بریج دندان، دائمی نبودن آن و امکان ایجاد درد، بو و طعم بد در دهان، کشیده شدن و عدم تطابق رنگ با دیگر دندانها و همچنین نیاز به برش دادن و قربانی کردن یک یا چند دندان سال دیگر است.

مزایای بریج دندان بدون تراش

در بریج دندان بدون تراش در کوتاه‌ترین زمان ممکن جایگزینی دندان از دست رفته انجام شده و نیازی به ایجاد برش و از بین بردن دندانهای سالم به منظور استفاده از آنها به عنوان پایه وجود نخواهد داشت.

نقش دندانپزشک در موفقیت بریج دندان

در موفقیت بریج دندان بدون تراش یا با پایه، پیش نقش شما جهت رعایت بهداشت دهان و دندانهایتان، این دندانپزشک شما است که مهم‌ترین نقش را ایفا خواهد کرد. مهارت و تخصص دندانپزشک در انجام مراحل بریج دندان، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق، با کادر مجرب خود خواهد توانست تا بریج دندان بدون تراش یا با تراش را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام دهد.

برای کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق، می‌توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق مراجعه نموده و یا برای تعیین وقت حضوری، با مطب تماس حاصل فرمایید. ستاره شرق همراه شما است تا لبخندی زیبا و دندانهای سالم برای خود رقم بزنید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان