سفید شدن جای دندان کشیده شده نشانه چیست + راهکار درمان

سفید شدن جای دندان کشیده شده نشانه چیست + راهکار درمان

علت سفید شدن جای دندان کشیده

سفید شدن جای دندان کشیده شده

بررسی علت سفید شدن جای دندان کشیده شده

سفید شدن لثه و دهان، یکی از بیماریهای شایع است که ممکن است به دلایل گوناگون، رخ دهد. آنچه در این مقاله قصد بررسی و تحلیل آن را داریم، سفید شدن جای دندان کشیده شده و بررسی دلایل، روشهای درمانی و راه‌های پیشگیری از بروز آن است. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

 

علت سفید شدن جای دندان کشیده شده چیست؟

همانطور که در ابتدای صحبتمان اشاره کردیم، سفید شدن جای دندان کشیده شده تنها یکی از دلایل سفید شدن لثه و دهان است. سفید شدن دهان و لثه می‌تواند به دلایل گوناگون دیگری مانند:

 • آفت دهانی
 • برفک
 • وجود عفونت
 • خطر ابتلا به سرطان دهان
 • و غیره

ایجاد شود. اما سفید شدن دندان علت های دیگری دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. البته فراموش نکنید که مقدار کمی سفیدی در محل کشیده شدن دندان می‌تواند طبیعی باشد، اما اگر این علائم بیش از ۳ تا ۴ روز طول بکشد، مراجعه به دندانپزشک، ضروری خواهد بود.

 

پروسه طبیعی بعد از کشیده شدن:

وقتی دندان کشیده می شود پروسه ای طبیعی اتفاق می افتد که به سفید شدن دندان منجر می شود. اولا برداشت مینای دندان لایه های زیرین عاج دندان را نمایان می کند که به طور طبیعی رنگی مایل به زرد دارد. با گذشت زمان ممکن است عاج دندان بی آبی را تحمل کند و دندان روز به روز سفید تر شود. به علاوه از دست دادن ذخیره خون بعد از کشیدن دندان  می تواند باعث تغییر در ساختار داخلی دندان و در نتیجه سفیدتر شدن آن شود.

کاهش رنگانه های ارگانیک:

دندان ها در طول زمان می توانند رنگانه های ارگانیک زیادی را روی هم انباشته کنند مثل: رنگ دانه های غذا، نوشیدنی ها، ذخانیات و یا پلاک های دندان. گرچه زمانی که یک دندان کشیده می شود در واقع تماس آن منابع خارجی کاهش پیدا می کند و به بی رنگ شدن تدریجی رنگ دندان منجر می شود.

ترکیب کریستال فسفات کلسیم:

یکی دیگر از توضیحات پذیرفتنی برای سفید شدن دندان سفید شده در ترکیب کریستال فسفات کلسیم قرار دارد. بعد از کشیدن، دندان در معرض محیط دهانی مانند بزاق دهان که شامل یون های کلسیم و فسفات است قرار می گیرد. این یون ها می توانند به لوله های کوچک دندان نفوذ کنند و باعث به وجود آمدن ترکیب کریستال های فسفات کلسیم در این ناحیه شوند.

تغییرات بعد از واقعه:

به دنبال عمل کشیدن، دندان به دلیل کاهش ذخیره خون و فعالیت های سلولی لازم برای بقا به عنوان عضوی مرده در نظر گرفته می شود. تغییرات بعد از واقعه مانند دهیدراته (کم آبی) شدن دندان می تواند داخل ساختار دندان اتفاق بیافتد. دهیدراته شدن دندان به دلیل کمبود آب لازم می تواند باعث سفیدتر شدن شود.

در صورتی که شاهد سفید شدن جای دندان کشیده شده بودید و علائمی مانند موارد زیر نهایتاً تا ۷۲ ساعت رو به افول نرفت حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید؛ چرا که عدم کنترل عفونت و سفید شدن جای دندان کشیده شده، می‌تواند منجر به انتقال عفونت به داخل خون و بروز مشکلات جدی برای سلامتی شود.

 • تب مداوم
 • خستگی و ضعف طولانی مدت
 • مزه و بوی بد دهان طولانی مدت
 • ادامه درد و التهاب با وجود مصرف آنتی بیوتیکها و دیگر مراقبتهای ذکر شده توسط دندانپزشک

 

همه چیز در مورد پیشگیری و درمان سفید شدن جای دندان کشیده شده

در پاراگراف قبلی توضیح دادیم که به دلیل کشیده شدن دندان از ریشه، تا حدی سفید شدن لثه و جای خالی دندان کشیده شده، طبیعی خواهد بود. این از آن جهت است که زخم لثه خود را به رنگ سفید نشان خواهد داد. التهاب و سفیدی و همچنین خون ریزی لثه پس از کشیدن دندان، بسته به شرایط فردی بیمار، نهایتاً تا ۷۲ ساعت رو به افول خواهد رفت. در صورتی که کاهش التهاب، درد و سفیدی لثه نمایان نشد، حتماً باید برای انجام مراحل درمان سفید شدن جای دندان کشیده شده به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

prevention tooth whitening - سفید شدن جای دندان کشیده شده نشانه چیست + راهکار درمان

علت سفید شدن لثه بعد از کشیدن دندان

پیشگیری از عفونت و سفید شدن جای دندان کشیده شده

عفونت دندان کشیده شده یکی از اتفاقات رایجی است که می تواند منجر به مشکلات پیچیده ای شود اگر که به موقع درمان نشود. دانستن دلیل و مکانیزم پشت این رویداد برای جلوگیری از عفونت بسیار ضروری است.

برای شروع لازم است ماهیت و طبیعت دندان کشیده شده را بدانید. این پروسه شامل خارج کردن دندان از حفره اش در استخوان فک است که می تواند نتیجه دلایل گوناگون مانند پوسیدگی شدید، تروما و یا درمان های ارتودنسی باشد. در طول عمل کشیدن دندان یک زخم کوچک در محلی که دندان وجود داشته ایجاد می شود. این زخم در واقع می تواند محلی برای ورود باکتری هایی باشد که به طور طبیعی در حفره دهانی وجود دارند.

دلایل ابتدایی عفونت می تواند مقدمه ورود باکتری ها به محل دندان کشیده شده باشد. دهان محیطی رونق یافته برای جانوران کوچک و میکروسکوپی شامل باکتری هاست که می تواند مفید یا مضر باشد. وقتی دندانی کشیده شده است، حفره باز آن محل حساسی برای اجتماع باکتری هاست. باکتری ها می توانند از طریق بزاق، مواد غذایی و یا توسط بهداشت ضعیف دهان وارد شوند. این باکتری ها توانایی رشد سریع و ایجاد عفونت را دارند.

یکی دیگر از فاکتورهای کمک کننده در عفونت بعد از کشیدن دندان، ناکافی بودن مراقبت های بعد از این پروسه است. شکست در حفظ بهداشت دهانی مناسب از جمله غفلت در شستشوی دهان با آب نمک یا اجتناب از مسواک زدن اطراف محل دندان کشیده شده می تواند ریسک ابتلا به عفونت را افزایش دهد. به علاوه سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی در طول دوره درمان می تواند واکنش دفاعی بدن را تخریب کند و زمینه را برای افزایش حساسیت و عفونت فراهم کند.

یکی از رایج ترین انواع عفونت ها که بعد از کشیده شدن دندان اتفاق می افتد به خشکی حفره دندان معروف است. حفره خشک زمانی اتفاق می افتد که لخته خونی که بعد از بیرون آوردن دندان تشکیل می شود در جای درست خود قرار نگیرد و یا جابجا شود و باعث نمایان شدن عصب و استخوان دندان شود. این شرایط محیطی ایده آل را برای اجتماع باکتری ها و بروز عفونت ایجاد میکند. حفره خشک معمولا همراه با درد شدید، ایجاد بوی بد و مزه ای ناخوشایند در دهان شما می شود.

همه ما می‌دانیم که همواره پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین بهتر است تا از عفونت و سفید شدن جای دندان کشیده شده جلوگیری کنید. جلوگیری ازعفونت بعد از کشیده شدن دندان شامل ترکیبی از رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان و دنبال کردن تمام دستورالعمل های دندانپزشک می باشد. برای این منظور، داروهای دندانپزشک خود را سر ساعت و به میزان مشخص شده دقیق مصرف کنید. ضروری است که دندان ها و زبان البته بجز دندان کشیده شده به طور مناسب مسواک زده شود تا بهداشت دهان حفظ شود. مسواک زدن دهان با مخلوط نمک و آب ولرم بعد از هر وعده غذایی می تواند به کاهش تجمع باکتری ها کمک کند.

 درمان سفید شدن جای دندان کشیده شده

در صورتی که با وجود رعایت بهداشت و مصرف به موقع و دقیق داروها باز هم دچار سفید شدن جای دندان کشیده شده شدید، بهتر است برای درمان به صورت مستقیم با دندانپزشک خود در ارتباط قرار بگیرید. در این مدت زمان می‌توانید برای درمان و کاهش التهاب های ناشی از سفید شدن جای دندان کشیده شده، موارد زیر را انجام دهید:

 • دهان خود را به صورت منظم، با دهان شویه بدون پارابن شستشو دهید.
 • محلول آب و نمک می‌تواند در از بین بردن عفونتها و کاهش التهاب تاثیر شگفت انگیزی داشته باشد.
 • با جوش شیرین، محل سفید شدن جای دندان کشیده شده را پاکسازی کنید.
 • صبور باشد! این مهم‌ترین کاری است که تا زمان ملاقات با دندانپزشک خود می‌توانید انجام دهید.

مهم‌ترین مسئله در جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، پس از رعایت بهداشت و دستورالعملهای مشخص، انتخاب دندانپزشک متخصص و مجرب است. بهتر است برای انجام خدمات درمانی دندان، در انتخاب دندانپزشک خود کمی‌ وسواس به خرج دهید.

مجموعه کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق، مجموعه واقع در شرق تهران است که از دندانپزشکان کارکشته و باتجربه ساکن تهران تشکیل شده و با کمک تجهیزات به روز دندانپزشکی مطابق با تکنولوژی روز دنیا و همچنین با بهره گیری از بهترین مواد اولیه، اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد این مجموعه و سفید شدن جای دندان کشیده شده، می‌توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق مراجعه کنید و یا از طریق شماره‌های تماس به صورت مستقیم با کلینیک در ارتباط باشید.

blackening of extracted tooth - سفید شدن جای دندان کشیده شده نشانه چیست + راهکار درمان

سیاه شدن جای دندان کشیده شده

 

سیاه شدن جای دندان کشیده شده

جای دندان کشیده شده می تواند به دلایل مختلف سیاه شود و طبیعتا دانستن این دلایل به بهداشت دهان کمک می کند. یکی از دلایل سیاه شدن جای دندان کشیده شده پوسیدگی و کرم خوردگی است.

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می افتد که باکتری های داخل دهان زمانی که مینای دندان ساییده شده است، اسید تولید می کند که منجر به شکل گیری پوسیدگی می شود. اگر این مشکل درمان نشود، پوسیدگی ها می توانند تا مناطق عمیق تری از دندان پیش روی کند و درنهایت به اتاقک پالپ که شامل عصب ها و رگ های خونی می شود، نفوذ می کند.

در طول پروسه کشیدن دندان، دندانپزشک دندان پوسیده را که شامل پالپ عفونی شده می باشد را خارج می کند. اگرچه در صورتی که پوسیدگی به طور قابل ملاحظه ای پیشرفت کند ممکن است روی ساختار دندان لکه ایجاد کند و در نتیجه باعث سیاهی شود.

یک دلیل دیگر برای سیاه شدن جای دندان کشیده شده می تواند تروما و یا آسیب باشد. اگر دندان نیرو و زور زیادی را تحمل کند، این شدت نیرو می تواند باعث خونریزی داخلی و یا آسیب دیدن رگ های خونی داخل دندان شود. این خونریزی داخلی می تواند منجر به تشکیل لخته خون و یا هماتوم شود. در طول زمان این لخته ها متلاشی می شوند و هموسیدرین که رنگدانه آهن دار قهوه ای رنگ است که از تجزیه و تخریب گلبول های قرمز ایجاد می شود را آزاد می کند.

بعلاوه داروهای و یا روش های درمانی خاص می تواند به بی رنگی دندان کمک کند. بطور مثال استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک هایی مثل تتراسایکلین می تواند باعث پدیدار شدن لکه های روی دندان و خاکستری و یا سیاه شدن آن شود. علاوه بر این شرایط سیستماتیک بدن مانند هموکروماتوز یا همان بیش آهنی نیز به بی رنگ شدن دندان کمک می کند.

و آخرین دلیلی که می تواند به سیاه شدن جای دندان شما کمک کند مصرف دخانیات است. غفلت از مراقبت های بهداشتی دهان و دندان از جمله نادیده گرفتن منظم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باعث تجمع پلاک ها بر روی دندان می شود.

پر کردن جای دندان کشیده شده

پر کردن جای دندان کشیده شده آن هم وقتی این عمل به دلیل خارج کردن کامل دندان از دهان اتفاق می افتد روشی رایج محسوب نمی شود. گرچه مثال هایی وجود دارد که دندانپزشک ممکن است مجبور به پر کردن حفره دندان شود تا هم از بروز مشکلاتی همچون عفونت جلوگیری کند و هم به روند درمان کمک کند.

وقتی دندانی کشیده شده است، لخته ی حونی داخل حفره دندان شکل می گیرد تا از استخوان و عصب های آن ناحیه محافظت کند. این لخته به عنوان یه مانع طبیعی عمل می کند تا روند درمان را ارتقا ببخشد و از ایجاد عفونت جلوگیری کند. اگرچه در بعضی موارد لخته خون ممکن است در جای مناسب تشکیل نشود و یا از جایگاه خود خارج شود که به این رویداد حفره خشک می گویند. خشکی حفره دندان می تواند بسیار دردناک باشد و ریسک ابتلا به عفونت را افزایش دهد. برای جلوگیری از خشکی حفره دندان و تسهیل روند درمان، دندانپزشک ممکن است حفره دندان کشیده شده را با موادی پر کند. این مواد معمولا شامل ترکیباتی همچون اوژنال، زینک اکساید و یدوفرم است که همگی خاصیتی ضدباکتریایی دارند. این مواد به طور کاملا مستقیم روی حفره قرار می گیرند و به عنوان مانع محافظتی از ورود باکتری ها جلوگیری کرده و به کاهش درد کمک می کند.

زمانی که حفره دندان پر می شود به بیمار دستورالعمل هایی داده می شود تا بداند که چگونه از ناحیه تحت درمان مراقبت کند. بسیار مهم است که به مدت ۲۴ ساعت از شستن یا تف کردن خودداری کنید تا ماده کار گذاشته شده جابجا و یا کنده نشود. همینطور از سیگار کشیدن، آدامس جویدن و یا مصرف مشروبات الکی در طول پروسه درمان جدا خودداری کنید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان