عصب کشی دندان در دوران شیردهی؛ هر آنچه باید بدانید

دنتول چیست و همه چیز درباره آن
دنتول چیست و همه چیز درباره آن
دی ۲۰, ۱۴۰۱
 همه چیز درباره دندان درد عفونی
 همه چیز درباره دندان درد عفونی
دی ۲۰, ۱۴۰۱
نمایش همه

عصب کشی دندان در دوران شیردهی؛ هر آنچه باید بدانید

عصب کشی دندان در دوران شیردهی؛ هر آنچه باید بدانید

بررسی عصب کشی دندان در دوران شیردهی؛ هر آنچه باید بدانید

اغلب افراد باردار و شیرده از ما می‌پرسند که آیا هنوز هم می‌توانند در دوران بارداری یا شیردهی از مراقبت‌های دندانی بهره‌مند شوند. پاسخ ما به این عزیزان این است که نه تنها “خوب” است، بلکه مهم است!
مراقبت‌های معمول دندانپزشکی بسیار کم‌خطر هستند و بسیاری از روش‌های اورژانسی نیز می‌توانند انجام شوند.
اگر به تازگی مادر شده‌اید و از عصب کشی دندان در دوران شیردهی نگران هستید در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است را بدانید و دندانپزشکی ارزان در شرق تهران را بشناسید.

 

دلایل پوسیدگی دندان پس از بارداری

تهوع صبحگاهی، افزایش اسیدیته در دهان، میل به میان وعده‌های شیرین و توجه کمتر به بهداشت دهان و دندان، همگی ممکن است در افزایش خطر مشکلات دندانی در دوران بارداری نقش داشته باشند.
از سوی دیگر، برخی از زنان به دلیل نگرانی در مورد بارداری خود، درمان‌های دندانپزشکی را به تعویق می‌اندازند.
نگرانی در مورد پر کردن دندان در دوران بارداری کاملاً قابل درک است. با اینکه حفره‌ها را می‌توان با خیال راحت در هرزمانی از بارداری درمان کرد اما به تعویق انداختن آن باعث ایجاد درمان دهان در دوران بارداری و پس از آن در دوران شیردهی می‌شود.

 

عصب کشی دندان

 

عصب کشی دندان در دوران شیردهی

اگر طبق نظر دندان‌پزشک خود نیاز به انجام عصب‌کشی دندان در دوران شیردهی داشتید به‌هیچ‌وجه جای نگرانی نیست زیرا:
هم اشعه ایکس و هم نووکائین (و سایر داروهایی که برای بی‌حسی موضعی استفاده می‌شوند، مانند بوپیواکائین و لیدوکائین) با شیردهی سازگاری دارند.
والیوم آرام‌بخش خوراکی را نیز می‌توان مصرف کرد، زیرا سطح ماده بی‌حس‌کننده در شیر مادر پس از یک دوز قبل از مراجعه به دندانپزشکی همچنان حداقل تا صفر در نظر گرفته می‌شود. درواقع، اکثر داروهای آرام‌بخش خوراکی و IV برای کارهای دندانپزشکی با شیردهی سازگاری دارد.
اکثر داروهایی که برای آرام‌بخشی خوراکی و IV استفاده می‌شوند، با شیردهی سازگاری دارند.
آرام‌بخش اکسید نیتروژن (گاز خنده) نیز با شیردهی سازگاری دارد. عملاً در جریان خون نامحلول است، به این معنی که بلافاصله پس از توقف تنفس، از مغز به ریه‌ها و به هوای اتاق می‌رود. آلوئول ها (در عرض چند دقیقه).
بهبودی سریع معمولاً در عرض ۳ تا ۵ دقیقه اتفاق می‌افتد. بلعیدن اکسید نیتروژن به‌صورت خوراکی از طریق شیر بعید است.

 

dental denervation during breastfeeding2 - عصب کشی دندان در دوران شیردهی؛ هر آنچه باید بدانید

 

مراقبت‌های پس از عصب کشی دندان در دوران شیردهی

همان‌طور که گفته شد هیچ مدرکی مبنی بر قطع شیردهی پس از آرام‌بخشی یا بیهوشی عمومی وجود ندارد.
بی‌حس‌کننده های مورداستفاده برای کشیدن دندان نیمه‌عمر بسیار کوتاهی دارند (زمانی که در بدن عمل می‌کنند).
تا زمانی که مادر بیدار است، بیشتر دارو توسط بدن متابولیزه شده یا بازدم شده است. به‌طور مشابه آرام‌بخشی با داروهایی مانند میدازولام فقط برای مدت کوتاهی عمل می‌کند و زمانی که مادر از نیاز به شیر دادن یک بار در خانه آگاه شود، در بدترین حالت ممکن است کودک برای مدت طولانی‌تر از حد انتظار بخوابد. ممکن است توصیه شود که بزرگ‌سال دیگری برای مراقبت از کودک در دسترس باشد تا زمانی که مادر کاملاً هوشیار باشد.
مادری که عصب کشی دندان انجام می‌دهد نباید شیردهی را قطع کند (البته به‌جز در حین جراحی).
مادر می‌تواند درست قبل از اینکه برای عمل جراحی برود شیر بدهد. نیازی به صبر کردن برای شیردهی بعد از آن یا پمپاژ و تخلیه نیست.

 

کلام آخر

این یک نگرانی قابل درک و رایج برای زنان است که در هنگام شیر دادن به نوزاد خود، هر نوع روش یا داروی پیشنهادی را زیر سؤال ببرند؛ اما در رابطه با عصب کشی دندان در دوران شیردهی اصلاً جای هیچ نگرانی نیست و این کار بدون کوچک‌ترین عوارضی در روتین مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان در زنان شیرده انجام می‌شود.
با این حال، بسیار مهم است که در صورت گرفتن وقت ملاقات در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق به ما اطلاع دهید که آیا باردار هستید یا به نوزادی شیر می‌دهید. سپس می‌توانیم با شما همکاری کنیم تا بهترین گزینه‌ها را برای کودکتان پیدا کنیم.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Button