ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی دندان کودکان از چه سنی شروع می‌شود؟

ارتودنسی کودکان یکی از شاخه های دندانپزشکی است که توسط متخصص ارتودنسی کودکان شرق تهران انجام می شود و بر روی تشخیص، جلوگیری و درمان مشکلات و بی نظمی های دندان ها و صورت تمرکز می کند. خیلی از والدین کنجکاوند که چه زمانی وقت مناسب برای شروع ارتودنسی برای کودکانشان است. تصمیم برای شروع ارتودنسی بستگی به فاکتورهای مختلفی از جمله سن کودک، رشد دندان ها و نیازهای خاص ارتودنسی دارد.

به طور کلی ارتودنسی یکی از تخصص های مهم در زمینه دندانپزشکی است. در واقع اگر بخواهیم بدانیم ارتودنسی چیست باید گفت ارتودنسی یکی از شاخه های تخصصی دندانپزشکی است که بر روی تشخیص، پیشگیری و درمان بی نظمی ها و مشکلات دندان و صورت تمرکز می کند. ارتودنسی از طریق بریس ها، الاینرها و دیگر ابزارها به بیماران برای به دست آودن لبخندی سالم و زیبا کمک می کند. ارتودنسی به دو روش ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک انجام می شود.

یکی از رایج ترین سوء برداشت‌ها و سوالاتی که از متخصص ارتودنسی کودکان در مورد درمان ارتودنسی می‌پرسند این است که حتما باید زمانی ارتودنسی انجام شود که همه دندان‌های دائمی در آمده باشند. اگرچه انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند که کودکان ارزیابی اولیه ارتودنسی را تا سن ۷ سالگی انجام دهند. این اقدام به این معناست که بسیاری از مشکلات ارتودنسی وقتی زود هنگام تشخیص داده می شوند به راحتی تصحیح می شوند. 

در بعضی از موارد، دوره اولیه ارتودنسی که به فاز یک معروف است ممکن است پیشنهاد داده شود تا مشکلاتی مانند ازدحام دندان ها، مشکلات بایت یا اختلاف رشد فک را رفع کند. فاز اول درمان می تواند به راهنمایی رشد فک و ایجاد فضا برای درآمدن دندان های دائمی کمک کند. با برطرف کردن زودهنگام این مشکلات، فاز یک درمان می تواند نیاز به درمان های سنگین تر ارتودنسی در آینده و هزینه ارتودنسی را کاهش دهد.

خیلی حیاتی است بدانیم همه کودکان نیازمند ارتودنسی زود هنگام نیستند. در بسیاری از موارد درمان ارتودنسی می تواند تا زمان در آمدن دندان های دائمی صبر کند. اگرچه با ارزیابی زود والدین می توانند درک بهتری از وضعیت و رشد دندان های کودک خود داشته و برای نیازهای درمانی کودک خود در آینده آماده باشند. بنابراین ضروری است که قبل از هر اقدامی والدین با متخصص ارتودنسی کودکان مشورت کنند.

آیا ارتودنسی برای کودکان درد دارد؟

ممکن است عده ای از کودکان و والدین آنها در مورد درد احتمالی درمان ارتودنسی نگرانی هایی داشته باشند. مهم است بدانید ممکن است در طول بعضی از فازهای درمان ارتودنسی کودکان مقداری ناراحتی وجود داشته باشد اما به طور کلی هدف از انجام درمان ارتقا سلامت دهان و دندان های کودکان است.

یکی از مهم ترین دلیل هایی که ممکن است کودکان مقداری ناراحتی را در طول درمان ارتودنسی تجربه کنند به دلیل فشاری است که توسط بریس ها یا دیگر لوازم ارتودنسی به دندان ها و لثه کودکان وارد می‌شود. وقتی بریس ها برای اولین بار جایگزاری یا تنظیم می‌شوند ممکن است کودکان مقداری سوزش در دهان خود حس کنند. این ناراحتی معمولا موقتی است و با استفاده قرص های مسکن بدون نسخه و غذاهای نرم برطرف می‌شوند.

به علاوه بعضی از بچه ها ممکن است بخاطر برخورد بریس ها با بافت داخل گونه یا لب هایشان یک حس سوزش را در داخل دهان خود حس کنند. این ماجرا می‌تواند موجب ناراحتی شود اما این ناراحتی و سوزش می‌تواند با استفاده از وکس ارتودنسی یا دیگر ابزارهای محافظتی برای ارتودنسی کودکان کاهش پیدا کند.

برای والدین مهم است تا بتوانند آزادانه و به راحتی با متخصص ارتودنسی در مورد دردهای احتمالی که ممکن است در طول انجام ارتودنسی کودکان پیش آید صحبت کنند. متخصصین ارتودنسی آموزش دیده اند تا بتوانند نگرانی ها را مدیریت کرده و راهنمایی های لازم در این زمینه را فراهم کنند.

برخلاف ناراحتی های احتمالی حیاتی است تا بر روی مزایای طولانی مدت درمان ارتودنسی کودکان تاکید شود. با تصحیح هم ترازی دندان ها و ارتقا توانایی بایت دندان ها، درمان ارتودنسی می‌تواند از مشکلات دندانی آینده مانند پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و مشکلات فک جلوگیری کند. به علاوه لبخند مرتب و سالم می‌تواند اعتماد به نفس کودکان را بالا برده و به سلامت کلی او کمک کند.

در سال های اخیر پیشرفت ها در تکونولوژی ارتودنسی باعث به وجود آمدن گزینه های درمان راحت تر برای کودکان شده است. به طور مثال الاینرهای شفاف که جز ارتودنسی متحرک هستند راه حل راحت تر و نامرئی تری را به نسبت بریس های قدیمی ارتودنسی متحرک پیشنهاد می‌دهند.

این الاینرها قابل حرکت بوده و درمان را برای کودکان راحت تر می‌کنند چون کودکان می‌توانند بدون محدودیت غذاهای مورد علاقه خود را بخورند و بهداشت دهان خود را رعایت کنند.

از کجا متوجه شویم که کودکمان به ارتودنسی نیاز دارد؟

دانستن آنکه کودک ما به ارتودنسی احتیاج دارد یا خیر نیازمند مشاهدات بادقت، آگاهی از نشانه های احتمالی مشکلات ارتودنسی و ارتباط و مشورت با متخصص ارتودنسی کودکان است. به عنوان والدین ضروری است تا حواسمان به سلامت دهان و رشد دندان های کودکمان باشد و بدانیم که رفع مشکلات دندان ها در سنین پایین نقش حیاتی را در جلوگیری از مشکلات در آینده ایفا می کند.

یکی از راه های فهمیدن اینکه کودک ما به ارتودنسی احتیاج دارد یا خیر بررسی کردن و مشاهده مدوام رشد دندان های کودک از سنین بسیار کم است. والدین باید به هم تراز بودن دندان های کودک خود توجه کنند و رشد و عملکرد بایت دندان ها و هر گونه بی نظمی غیر معمول را زیر نظر بگیرند. از نشانه های معمول اینکه ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشیم ازدیاد بیش از حد دندان ها یا هم تراز نبودن آنها است که مشکلاتی را در جویدن یا گاز زدن ایجاد می کند یا مکیدن انگشت شصت یا دیگر عادت های دهانی که ممکن است بر روی تراز دندان ها اثر بگذارد و صحبت کردن را با مشکل مواجه کند.

چک آپ های منظم برای فهم نیاز کودکان به ارتودنسی ضروری است. دندانپزشک و متخصص ارتودنسی کودکان در شرق تهران این تخصص را دارند تا مشکلات مربوطه به ارتودنسی کودکان را شناسایی کنند و بهترین راه حل را ارائه دهند. در طول ملاقات های روتین دندانپزشکی والدین از وضعیت کودکان خود آگاه می شوند و راهنمایی های لازم را از متخصص دریافت می کنند.

به علاوه صحبت صریح و آزاد با کودکان در مورد مشکلات دندان هایشان ضروری است. تشویق بچه ها به صحبت در مورد هرگونه ناراحتی و دردی که در دندان های خود حس می کنند یا مشکلاتی که در مورد اعتماد به نفس خود که مربوط به دندان هایشان است می تواند نشانه خوبی برای والدین باشد تا بدانند که کودکان نیاز به ارتودنسی دارند. به علاوه والدین باید در مورد هر گونه شکایت بچه ها در مورد درد فک، مشکلات در جویدن یا درد دهان خود هوشیار باشند و فورا به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کنند.

در بعضی از موارد فاکتورهای ژنتیکی می توانند نقش مهمی در دانستن نیاز ازتودنسی کودکان ایفا کنند. اگر یک یا هر دو والدین در گذشته سابقه درمان ارتودنسی داشته اند یا مشکلاتی مربوط به عملکرد بایت یا تراز دندان ها داشته اند ممکن است این مشکلات در فرزندان آنها هم به وجود آید. دانستن سابقه دندانپزشکی خانوادگی می تواند به والدین در پیش بینی مشکلات احتمالی فرزندان در زمینه دندان ها کمک زیادی کند.

مشورت با متخصص ارتودنسی کودکان تهران یکی دیگر از قدم های مهم در زمینه دانستن نیاز کودکان به ارتودنسی است. ارتودنتیست ها می توانند از طریق مشاهدات و معاینات خود از جمله رادیوگرافی و بررسی دندان ها مشکلات وضعیت دهان بچه ها را ارزیابی کنند. با دنبال کردن راهنمایی های دندانپزشک والدین می توانند برای رفع مشکلات کودکان خود اقدام کنند.

مزایای ارتودنسی کودکان

مزایای ارتودنسی کودکان

مزایای ارتودنسی کودکان

درمان ارتودنسی کودکان مزایای زیادی را پیشنهاد می‌دهد که فراتر از ارتقا ظاهر لبخند کودکان است. از تصحیح هم ترازی دندان ها تا ارتقا سلامت کلی دهان، ارتودنسی نقش کلیدی را در سلامت کلی بدن کودکان ایفا می‌کند.

یکی از مزایای ابتدایی درمان ارتودنسی کودکان تصحیح هم ترازی دندان ها و رفع مشکلات مال آکلوژن است. دندان های کج یا ازدحام دندان ها می تواند منجر به مشکلات دندانی مختلف از جمله سختی در تمیز کردن دندان ها و حفظ بهداشت دهان شود که می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها، مشکلات لثه ها و حتی از دست دادن دندان ها شود. با رفع هم ترازی دندان ها در سنین پایین و انجام ارتودنسی کودکان می توان از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری کرد و سلامت دهان و دندان را ارتقا داد.

در کنار همه این مزایا، ارتودنسی کودکان می تواند به رشد صحیح فک و ساختار صورت کودکان کمک کند. مال آکلوژن و مشکلات بایت می تاوند بر روی صحبت کردن بچه ها، توانایی جویدن و زیبایی صورت تاثیر بگذارد. با راهنمایی رشد فک و هم تراز کردن دندان ها، ارتودنسی می تواند عملکرد بایت و ساختار صورت را ارتقا دهد و منجر به بهتر شدن نحوه صحبت کردن کودکان شود.

در کنار همه مزایای مربوط به عملکرد و سلامت دندان ها، ارتودنسی می تواند تاثیر بسزایی در اعتماد به نفس کودکان داشته باشد. هم تراز نبودن دندان ها یا مشکلات واضح ارتودنسی اغلب می تواند منجر به ایجاد حس نا امنی در کودکان شود. با برطرف کردن این نگرانی ها از طریق درمان ارتودنسی، بچه ها می توانند اعتماد به نفس بالاتری به دست آورند و لبخند زیباتری داشته باشند. ارتقا اعتماد به نفس در کودکان باعث میشه تا توانایی آنها در ایجاد تعاملات اجتماعی هم بالا برود.

با رفع زود هنگام مشکلات ارتودنسی می توان از نیاز به پروسه های دندانپزشکی پیپپچیده جلوگیری کرد. با انجام ارتونونسی در سنین کودکی شما از درمان های سخت بزرگسالی مانند کشیدن دندان یا جراحی فک نجات پیدا می کنید. این درمان زود هنگام نه تنها کودکان را از ناراحتی ها و درد های آینده نجات می دهد بلکه بار مالی را از دوش خانواده ها بر میدارد.

پیشرفت ها در زمینه ارتودنسی یکی دیگر از مزایای انجام این پروسه در بچگی است. درمان های مدرن مانند الاینرهای شفاف که بخشی از ارتودنسی متحرک حساب می شوند راحتی بیشتری را به نسبت بریس های قدیمی ارتودنسی ثابت ارائه می دهند. پیشرفت ها در این زمینه به کودکان این اجازه را می دهد تا هم جابجایی دندان ها به راحتی و بدون اذیت انجام شود و هم کودکان بدون محدودیت بتوانند از هر مواد غذایی که می خواهند استفاده کنند و بدون مشکل بهداشت دهان خود را حفظ کنند.

در چه سنی انجام ارتودنسی لازم است؟

انجمن ارتودنسی آمریکا توصیه می‌کند تا اولین ارزیابی ارتودنسی کودکان را ۷ سالگی شروع کنید. این توصیه به این دلیل است که در این سن دندان‌های دائمی کودکان شروع به در آمدن می‌کند و هر گونه مشکل احتمالی در رابطه با تراز دندان‌ها یا مشکلات بایت می‌تواند خیلی سریع شناسایی شوند. تشخیص زودهنگام می‌تواند به جلوگیری از مشکلات جدی کمک کرده و نیاز به درمان‌های سنگین در آینده را کاهش می‌دهد پس می‌توان گفت که در این سن انجام ارتودنسی لازم است.

برای بسیاری از کودکان درمان ارتودنسی دندان معمولا بین سنین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع می‌شود یعنی زمانیکه دندان‌های دائمی شروع به درآمدن می‌کنند. این یک زمان ایده آل برای شروع درمان است چون استخوان‌ها هنوز در حال رشد هستند و راحت‌تر می‌شود دندان‌ها را به جاهای مناسب هدایت کنند. درمان در طول این زمان می‌تواند به تصحیح مشکلات بایت از جمله اوربایت، آندربایت و کراس بایت که بر روی سلامت دهان کودک و سلامت کلی او تاثیر می‌گذارد، کمک کند. برای جلوگیری یا برطرف کردن مشکلات نام برده انجام ارتودنسی لازم است.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *