چرا ایمپلنت عفونت می‌کند؟ و درمان آن چیست

مرکز ایمپلنت
۵ ویژگی مرکز ایمپلنت شرق تهران که باید بدانید
آبان ۲۰, ۱۴۰۰
افتادن روکش ایمپلنت
همه چیز درباره علت افتادن روکش ایمپلنت
آبان ۲۰, ۱۴۰۰
نمایش همه

چرا ایمپلنت عفونت می‌کند؟ و درمان آن چیست

عفونت ایمپلنت

دلایل عفونت ایمپلنت

چرا ایمپلنت عفونت می‌کند؟ ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند و درست مانند آن‌ها می‌توانند عفونی شوند. عفونت ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین عوارض بعد از جراحی است و در بیشتر موارد، یک مشکل جزئی بوده که به زودی برطرف می‌شود. اما باید بدانیم چرا ایمپلنت عفونت می‌کند تا بتوانیم از آن پیشگیری کنیم.

چه در حال حاضر ایمپلنت دندان داشته باشید و چه در حال بررسی این روش برای تغییر دندان‌های خود هستید، در اینجا به سوالات متداول در مورد اینکه چرا ایمپلنت عفونت می‌کند، پاسخ داده شده است و می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

چرا ایمپلنت عفونت می‌کند؟

محل عفونت ایمپلنت دندان جایی است که ناحیه اطراف محل ایمپلنت ملتهب می‌شود. دو نوع عفونت ایمپلنت وجود دارد:
موکوزیت اطراف ایمپلنت، التهاب بافت نرم اطراف ایمپلنت است اما بدون از دست دادن استخوان اضافی. این عفونت در مقایسه با نوع دیگر عفونت ایمپلنت خطر کمتری دارد و به طور معمول به دلیل بهداشت نامناسب دهان ایجاد می‌شود و اجازه می‌دهد بیوفیلم پلاک بین ایمپلنت و تاج پروتز تشکیل شود.
پری ایمپلنت، یک وضعیت التهابی مخرب بافت‌های نرم و سخت اطراف ایمپلنت‌های دندانی است که ناحیه وسیعی از استخوان را که ریشه دندان مصنوعی را می‌پوشاند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری می‌تواند ناشی از موکوزیت درمان نشده اطراف ایمپلنت باشد.

اگر ایمپلنت‌های دندانی شما عفونی شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگرچه ایمپلنت های دندانی حفره ایجاد نمی‌کنند، اما می‌توانند مانند دندان‌های طبیعی عفونی شوند. معمولا یک عفونت جزئی به سرعت درمان می‌شود و احتمال جدی شدن آن کم است. با این حال، اگر عفونت پیشرفت کند، می‌تواند باعث از بین رفتن استخوان در اطراف محل ایمپلنت شده و منجر به شکست ایمپلنت دندان شود.

علت عفونت ایمپلنت

پاسخ‌های مختلفی در جواب به این سوال وجود دارد که چرا ایمپلنت عفونت می‌کند. شایع ترین علل عفونت ایمپلنت دندان عبارتند از:

 • بهداشت نامناسب دهان – مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن نامنظم دندان‌ها
 • سیگار کشیدن
 • واکنش آلرژیک به ایمپلنت
 • بیماری‌های مزمن مانند دیابت
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • تغذیه نامناسبی که می‌تواند به شرایطی کمک کند که رشد باکتری‌ها بیشتر شود.
 • دندان قروچه یا فشردن.

آیا ایمپلنت دندان می‌تواند عفونی شود؟

اگر ایمپلنت دندان در طول عمل جراحی از طریق استریلیزاسیون نامناسب آلوده شده باشد، می‌تواند عفونی شود. در صورتی که ایمپلنت‌ها به اندازه کافی فاصله نداشته باشند، عفونت ممکن است رخ دهد و بین ایمپلنت و استخوان فاصله ایجاد شود. این می‌تواند به یک مکان مناسب برای رشد میکروب‌ها تبدیل شود.

ایمپلنت‌های بی‌کیفیت همچنین می‌توانند فضایی بین ایمپلنت و استخوان فک ایجاد کنند و باکتری‌ها را جذب کنند. این بیشتر به دلیل انجام ایمپلنت توسط تیم غیرحرفه‌ای و غیرمتخصص رخ می‌دهد. اگر می‌خواهید احتمال عفونت ایمپلنت را به حداقل برسانید باید به یک مرکز دندانپزشکی معتبر مراجعه کنید.

iImplant infection 1 - چرا ایمپلنت عفونت می‌کند؟ و درمان آن چیست

چگونه بفهمم ایمپلنت دندانم عفونی شده است؟

علائم شایع عفونت ایمپلنت دندانی عبارتند از:

 • بوی بد دهان یا طعم بد در دهان.
 • لثه‌های قرمز یا متورم. با این حال، توجه داشته باشید که تورم متوسط ​​پس از یک عمل جراحی طبیعی است.
 • هنگامی که ایمپلنت را لمس می‌کنید، احساس ضربان یا درد دارید.
 • ایمپلنت شل یا لرزان بوده که به نظر می‌رسد در حال افتادن است.
 • مشکل در جویدن.
 • تب، که نشانه‌ای از مبارزه بدن شما با عفونت است.
 • خونریزی یا چرک از لثه یا ناحیه ایمپلنت. حتی اگر لثه فقط در حین مسواک زدن خونریزی کند، باز هم ممکن است باعث نگرانی شود.
چگونه می‌توانم بعد از جراحی ایمپلنت دندان از عفونت جلوگیری کنم؟

حال که دیدیم چرا ایمپلنت دندان عفونت می‌کند باید با اقدامات پیشگیرانه آشنا باشیم. هر قسمتی از بدن که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد در حین بهبودی در معرض خطر عفونت است. خبر خوب این است که خطر عفونت ایمپلنت دندانی نسبتا کم است، به خصوص اگر به اقدامات مراقبتی مناسب بعد از عمل جراحی پایبند باشید. این مستلزم این است:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان – به آرامی دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا از تجمع باکتری‌های عامل عفونت جلوگیری کنید.
 • اجتناب از غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند بالا – ذرات قند می‌توانند در شکاف‌های کوچک دهان پنهان شده و باکتری‌ها را جذب کنند.
 • اجتناب از استعمال دخانیات – محصولات تنباکو می توانند توانایی بدن را برای بهبودی مناسب به خطر بیندازند.

اگر ایمپلنت دندان عفونی داشته باشم چه باید بکنم؟

عفونت به خودی خود از بین نمی‌رود و در صورت عدم درمان می‌تواند باعث آسیب جدی به دهان شود. بنابراین، اگر فکر می‌کنید ایمپلنت شما عفونی شده است، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

عفونت‌های ایمپلنت دندان چگونه درمان می‌شوند؟

در زیر برخی از راه‌های درمان عفونت ایمپلنت دندان آورده شده است:
به طور معمول، دندانپزشکان ناحیه را تمیز می‌کنند و سپس یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند.
اگر عفونت ناشی از یک آبسه در اطراف ریشه ایمپلنت باشد، چرک تخلیه شده و بافت مرده برداشته می‌شود. همچنین به بیمار آنتی بیوتیک داده می‌شود. اگر ایمپلنت به دلیل عفونت از کار بیفتد، باید برداشته شود.

کلینیک ستاره شرق، یکی از مراکز معتبر در شرق تهران است. این کلینیک دندانپزشکان بسیار معتبر و موفقی مشغول به فعالیت هستند. اگر از خود می‌پرسید کجا ایمپلنت کنم، کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق یکی از مراکز معتبر است که به صورت تخصصی در حوزۀ ایمپلنت دندان فعالیت می‌کند. بهتر است پیش از انتخاب نوع ایمپلنت به پزشک مراجعه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به سایت کلینیک ستاره شرق مراجعه کرده و یا از طریق شماره‌های تماس با مجموعه در ارتباط باشید.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Button
تماس با دندانپزشک در واتساپ