دندانی که نیاز به عصب کشی دارد

دندانی که نیاز به عصب کشی دارد

عصب کشی چیست؟

نیاز به عصب کشی یکی از مشکلات افراد در زمینه دندانپزشکی است. مشکلات دندان‌ها واقعا می‌توانند به دلیل بی‌قراری و تاثیری که بر روی سلامت کلی بدن ما می‌گذارند؛ استرس زا باشند. یکی از این موارد زمانی است که دندان نیازمند عصب کشی است. در پاسخ به این سوال که عصب کشی چیست باید گفت عصب کشی دندان یک پروسه دندانپزشکی است که برای نجات دندانی که به شدت آسیب دیده یا عفونت کرده است انجام می شود. نجات دندان از طریق برداشتن پالپ عفونی شده و عصب از داخل سیستم عصبی دندان انجام می شود. وقتی باکتری از طریق پوسیدگی‌های عمیق، ترک خوردگی یا شکستگی وارد دندان شود پالپ می تواند عفونت کند. این عفونت می تواند باعث درد شدید، التهاب و حساسیت در دندان تحت تاثیر قرار گرفته شود. اگر درمان نشود، عفونت می تواند در بافت‌های اطراف پخش شده و منجر به مشکلات جدی تر در سلامت دهان شود. حیاتی است تا نشانه‌های احتیاج به عصب کشی دندان را بدانید تا بتوانید فورا برای درمان اقدام کنید و از وقوع مشکلات پیچیده تر جلوگیری کنید. 

 

عکس دندانی که نیاز به عصب کشی دارد%
loan-cover

 

چه زمانی به عصب کشی نیاز داریم؟

یکی از دلایل رایج که دندان به عصب کشی نیاز دارد زمانی است که پالپ دندان عفونت می کند. پالپ در مرکز دندان قرار گرفته و شامل عصب، رگ‌های خونی و بافت‌ها می شود. وقتی باکتری از طریق پوسیدگی یا ترک خوردگی به داخل دندان نفوذ می کند، آنها می توانند پالپ را عفونی کرده و منجر به التهاب شود. این روند می تواند منجر به درد شدید، حساسیت به دمای سرد یا گرم، التهاب و حتی تشکیل آبسه شود.

پوسیدگی عمیق یکی دیگر از فاکتورهای مهم است که الزام انجام عصب کشی را نشان می دهد. اگر پوسیدگی دندان بدون درمان شدن باقی بماند یا به درستی درمان نشود می تواند در مینای دندان پیشرفت کرده و به پالپ برسد. زمانی که پوسیدگی پخش شود می تواند آسیب‌های جدی را به عصب و ذخیره خونی دندان وارد کند. در این موارد نیاز به عصب کشی دندان ضروری است تا پالپ عفونی شده را از بین برده و دندان را از کشیده شدن نجات دهد.

آسیب به دندان می تواند در آخر منجر به نیاز به عصب کشی شود. ضربه شدید به دهان یا صورت می تواند باعث ترک خوردگی یا شکستگی دندان شده و ریشه دندان را در معرض باکتری و عفونت قرار دهد.

در بعضی از موارد وقتی دندانی قبلا تحت پروسه‌های درمانی دیگر مانند پر کردن‌های متعدد قرار گرفته است ممکن است نیاز به عصب کشی دندان داشته باشد. این پروسه‌ها می تواند ساختار دندان را ضعیف کرده و حیات دندان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر دندان عفونت کند یا ملتهب شود انجام عصب کشی دندان ممکن است ضروری شود.

تشخیص نیاز به درمان عصب کشی دندان می تواند از طریق مشاهدات توسط یک متخصص انجام شود. دندانپزشکان از ابزار تشخیص متفاوت مانند رادیوگرافی و تست حیات ریشه دندان انجام می شود تا شرایط ریشه و ساختارهای اطراف را ارزیابی کنند. براساس مشاهدات آنها می توانند تشخیص دهند که عصب کشی برای نجات دندان الزامی است یا خیر.

نیاز به عصب کشی و روکش دندان

وقتی بحث نیاز به عصب کشی به میان می آید یکی از سوالات متداول این است که ایا دندان که عصب کشی شده حتما باید روکش شود؟  پاسخ به این سوال بستگی به فاکتورهای متعددی از جمله شرایط دندان و مکان آن در داخل دهان دارد.

عصب کشی پروسه ای است که انجام می شود تا دندانی که عفونی شده یا به شدت پوسیده شده را نجات دهد. در طول درمان دندانپزشک پالپ عفونی شده را از داخل دندان خارج می کند و دندان را تمیز می کند. در حالیکه خود دندان ممکن است نجات پیدا کند اما می تواند ضعیف شده و در برابر آسیب مقاوم نباشد.

در خیلی از موارد، روکش دندان بعد از پروسه عصب کشی توصیه می شود. روکش دندان یک پوشش دست ساز است که در اطراف دندان قرار می گیرد تا از شکل، ظاهر و قدرت دندان محافظت کند. روکش از ساختار ضعیف شده دندان محافظت می کند و از آسیب بیشتر جلوگیری کرده و طول عمر طولانی را تضمین می کند.

نیاز به عصب کشی دندان جلو

در حالیکه عصب کشی دندان معمولا بر روی دندان‌های عقبی انجام می شود اما اگر لازم باشد بر روی دندان‌های جلو هم انجام می شود.

دندان‌های جلو همانند سایر دندان‌ها مستعد پوسیدگی، آسیب و عفونت هستند. وقتی پالپ داخل دندان جلو عفونت می کند یا به دلیل پوسیدگی شدید متورم می شود، ترک می خورد یا دچار آسیب می شود ریشه دندان ممکن است که نیاز به عصب کشی داشته باشد. پالپ شامل رگ‌های خونی، عصب‌ها و بافت‌هاست و زمانی که عفونی می شود می تواند منجر به درد شدید، آبسه یا حتی از دست دادن دندان شود اگر که بدون درمان شدن باقی بماند. بنابراین درمان عصب کشی ضروری است تا دندان را نجات داده و سلامتی را حفظ کند.

قیمت عصب کشی دندان جلو هم همانند سایر دندان‌ها به فاکتورهای مختلفی از جمله شدن آسیب و عفونت دندان بستگی دارد. عصب کشی بر روی دندان جلو مثل بقیه دندان‌ها معمولا شامل چند مرحله می شود. در عصب کشی دندان جلو هم ابتدا از بی حسی استفاده شده و بعد از ایجاد حفره کوچک در دندان جلو پالپ خارج شده و حفره با مواد زیست سازگار مانند گوتاپرچا بسته می شود. در نهایت یک روکش موقت بر روی دندان قرار می گیرد و تا زمانی که یک روکش دائم بر روی دندان قرار بگیرد از دندان محافظت می‌کند.

بلیچینگ دندان عصب کشی شده

بلیچینگ دندان عصب کشی شده

بلیچینگ دندان عصب کشی شده

بلیچینگ دندان عصب کشی شده پروسه ای است که به لطف پیشرفت تکنولوژی راه حل محبوبی برای دندان‌های عصب کشی شده است. یکی از بزرگترین مشکلات پس از عصب کشی دندان، تغییر رنگ آن است. بلیچینگ دندان عصب کشی شده، یک روش محبوب برای اصلاح رنگ دندان عصب کشی شده است.

بعد از اینکه تشخیص داده شد که شما نیاز به عصب کشی دارید و پروسه عصب کشی را انجام می دهید مشکلاتی مانند تغییر رنگ دندان ممکن است اتفاق بیافتد. بی رنگی یا تغییر رنگ دندان عصب کشی شده می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. اولا موادی که در طول درمان عصب کشی استفاده می شود از جمله گوتاپرچا می تواند به مرور زمان باعث ایجاد لکه شود. به علاوه حضور باقی مانده خون یا دیگر مسائل طبیعی در عصب کشی می تواند به بی رنگی دندان کمک کند. از این گذشته فاکتورهای بیرونی مانند سیگار کشیدن، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بخصوص و بهداشت ضعیف دندان می تواند مشکلات را بیشتر کند.

بلیچینگ که با عنوان سفیدکننده دندان هم شناخته می شود یک پروسه زیبایی دندان است که با هدف روشن کردن رنگ دندان‌ها انجام می شود. این پروسه شامل تجهیزات بلیچینگ می شود تا لکه‌ها و بی رنگی مینا و عاج دندان‌ها را از بین ببرد. از آن جایی که بلیچینگ دندان برای داشتن حالت طبیعی استفاده می شود به همین دلیل با پیشرفت تکنولوژی این امکان به وجود آمده است تا بلیچینگ دندان عصب کشی هم امکان پذیر شود.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان