مراحل انجام لمینت دندان چگونه است؟

مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان

همه چیز درباره مراحل انجام لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟ مراحل انجام لمینت دندان چگونه است؟ برای لمینت دندان چقدر باید هزینه کنم؟ آیا لمینت کردن دندان‌ها به آن‌ها آسیب وارد خواهد کرد؟ لمینت دندان‌ها برای چه کسانی مناسب خواهد بود؟ چرا لمینت یک روش خوب برای اصلاح لبخند است؟ معایب لمینت دندان چگونه است؟ این سوالات و سوالات بسیار دیگری هستند که اگر قصد لمینت کردن دندان‌های خود را داشته باشید، به احتمال زیاد برای مدتی طولانی ذهن شما را به خود مشغول خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم تا پاسخ تمامی سوالاتی که پیش‌تر مطرح شد را بدهیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، یک لایۀ سرامیکی (porcelain) است که توسط دندانپزشکی متخصص در این حوزه بر روی دندان‌های شما کار گذاشته می‌شود. این روش، یک راهکار تقریباً دائمی جهت اصلاح لبخند است که توسط افراد بسیاری در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است در زمان فکر کردن به این مسئله که لمینت دندان چگونه است، آن را با کامپوزیت دندان اشتباه بگیرید. اما این دو روش زیبایی دندانپزشکی کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. به منظور آن که راحت‌تر متوجه شوید مراحل لمینت دندان چگونه است، در ادامه مراحل لمینت دندان را مرحله به مرحلۀ بررسی خواهیم کرد.

مراحل انجام لمینت دندان چگونه است؟

پروسه انجام لمینت دندان شامل مراحل متعددی می شود که هر مرحله برای رسیدن به نتیجه ای طبیعی و طولانی مدت ضروری است. در اولین مرحله از انجام لمینت دندان، شما باید برای یک جلسۀ مشاوره به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در جلسۀ مشاوره پس از بررسی کامل دندان‌های شما مشخص خواهد شد که آیا می‌توان بر روی دندان‌های شما از روش لمینت دندان بهره گرفت یا خیر. در طول قرار ملاقات، پزشک دندان های شما را بررسی می کند و در مورد انتظارات و هدف شما از انجام ونیر دندان سوال می پرسد. دندانپزشک همچنین از رادیوگرافی استفاده می کند تا بتواند یک برنامه دقیق بر طبق نیازهای بیمار طراحی کند.

زمانی که برنامه درمان به طور دقیق برنامه ریزی و قطعی شد، قدم بعدی انجام لمینت دندان آماده کردن دندان ها برای جایگزاری ونیر دندان است. پس از گذراندن جلسۀ مشاوره و توضیح کامل پزشک شما در مورد این مسئله که مراحل لمینت دندان چگونه است، در مرحلۀ دوم سطح رویی دندان شما به روش‌هایی به خصوصی مقداری خراشیده می‌شود. این خراشیدگی مینای دندان به این منظور انجام می‌شود که لمینت بر به سادگی بر روی دندان شما قرار گیرد. مقدار مینای دندانی که تراشیده می شود معادل ضخامت لمینت است که معمولا بین ۰.۵ میلی متر تا ۰.۷ میلی متر است. این مرحله ضروری است تا دندانپزشک مطمئن شود لمینت به درستی بر روی دندان های طبیعی قرار می گیرد و به صورت حجیم یا غیرطبیعی بنظر نمی رسد.

بعد از اینکه دندان ها آماده شدند دندانپزشک دندان ها را بررسی می کند و نمونه آن ها را به لابراتوار دندانپزشکی می فرستد تا لمینت های دست ساز و سفارشی ساخته شوند. رنگ، شکل و سایز لمینت دندان با دقت بسیار ساخته می شود تا دقیقا همرنگ و هم شکل دندان های طبیعی باشند. در نهایت و در آخرین مرحله که معمولاً بین ۴ تا ۶ هفته به طول خواهد انجامید، لمینت بر روی دندان شما فیکس خواهد شد.

زمانی که لمینت آماده شد مرحله بعدی انجام لمینت دندان چسباندن آن به دندان هاست. قبل از انجام این اقدام، دندانپزشک لمینت را بر ری دندان ها قرار می دهد تا مطمئن شود که به درستی در جای خود قرار می گیرند و شکل طبیعی دارند. هر گونه اصلاحات لازم در این مرحله انجام می شود. بعدا دندان ها تمیز می شوند تا برای چسباندن بهتر آماده شوند. دندانپزشک یک ماده چسبناک مخصوص را بر روی دندان ها قرار می دهد و لمینت را توسط نوری درمانی می چسباند. این پروسه اطمینان می دهد که یک اتصال قوی و با دوام بین لمینت و دندان های طبیعی انجام شود.

در نهایت دندانپزشک آخرین اصلاحات لازم را بر روی لمینت انجام می دهد و آن را صیقل می دهد تا جلایی طبیعی ایجاد شود. بعد از اتمام مراحل انجام لمینت دندان به بیمار دستورالعمل هایی داده می شود تا مراقبت های لازم را انجام دهد.

مراحل انجام لمینت دندان متحرک

لمینت دندان متحرک که به عنوان ونیر متحرک هم شناخته می شود؛ یک راه حل موثر و محبوب برای افرادی است که بدون انجام پروسه های سنگین دندانپزشکی به دنبال ارتقا زیبایی لبخند و دندان های خود هستند. این صدف های دست ساز و نازک به گونه ای طراحی شده اند تا سطح جلویی دندان ها را پوشش دهند و ظاهری زیبا و طبیعی را ایجاد کنند. انجام لمینت دندان متحرک فواید زیادی دارد و این موضوع باعث می شود که این نوع لمینت ها گزینه خواستنی برای افرادی باشند که به دنبال راه حل های دائمی برای مشکلات دندان هایشان نیستند.

یکی از مزایای ابتدایی انجام لمینت های دندان متحرک، طبیعت ضدتهاجمی آنهاست. برخلاف ونیرهای سنتی که نیازمند تراشیده شدن مقداری از مینای دندان هستند، لمینت های متحرک می توانند به راحتی و بدون تغییر ساختار دندان گذاشته و برداشته شوند. این عملکرد این مدل ونیرها را انتخاب مناسبی برای افرادی می کند که برای انجام پروسه های دندانپزشکی تردید دارند و نگران آسیب های وارده به دندان های خود هستند.

به علاوه ونیرهای متحرک به گونه ای طراحی شده اند که می توانند مشکلات زیبایی متعددی از جمله بی رنگی دندان، هم تراز نبودن، فاصله ها و نامنظمی دندان ها در شکل و سایز را پوشش دهند. لمینت های متحرک این توانایی را دارند که این مشکلات دندان ها را پوشش دهند و لبخندی بی نقض را ارائه دهند.

علاوه بر این، لمینت متحرک راه حل راحت و موثری برای افرادی است که به دنبال بالا بردن زیبایی دندان ها به صورت موقت هستند. برخلاف ونیرهای سنتی که به طور دائم به دندان ها متصل می شوند، لمینت متحرک می تواند به راحتی بزداشته شود و در صورت نیاز تمیز شود. این اتفاق به افراد اجازه می دهد تا  بهداشت دهان خود را رعایت کرده و از تجمع پلاک و باکتری در زیر صدف های ونیر جلوگیری می کند. به علاوه توانایی برداشتن لمینت متحرک سطح بالاتری از راحتی را برای افراد فراهم می کند.

قابل ذکر است که با وجود مزایای زیاد لمینت های متحرک، گزینه مناسبی برای همه افراد نیست. افرادی که مشکلات قابل توجه ای مانند بهم ریختگی شدید دندان ها یا پوسیدگی دارند ممکن است نیازمند روش های درمانی شدیدتری برای رفع مشکلات داشته باشند. علاوه بر این انجام لمینت دندان متحرک دوام و ماندگاری طولانی مدت ونیرهای سنتی را ندارد.

 

steps of doing laminate of removabl teeth - مراحل انجام لمینت دندان چگونه است؟

مراحل انجام لمینت دندان متحرک

آیا انجام لمینت دندان برای دندان‌ها ضرر دارد؟

حال که دانستیم مراحل انجام لمینت دندان چگونه است، این سوال پیش خواهد آمد که با توجه به خراشیده شدن مقداری از مینای دندان شما آیا لمینت برای دندان‌ها ضرر خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که به طور کلی خیر.
اگر دندانپزشک شما از تخصص و تجربۀ کافی برخوردار بوده و برای لمینت دندان‌های شما از مواد اولیۀ درجه یک بهره بگیرد، دندان‌ها آسیبی نخواهند دید. در غیر این صورت ممکن است به دلیل از بین رفتن بخشی از مینای دندان شما، پس از انجام لمینت دندان، دندانها کمی حساس شده و در هنگام خوردن یا آشامیدن غذاهای سرد و یا گرم دچار درد شوند. البته این نکته هم قابل توجه است که لمینت نیز مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت اولیه داشته و در صورت عدم رعایت بهداشت فردی اولیۀ مرتبط با دهان و دندان، خراب خواهد شد. در مقابل، در صورت نگه‌داری مناسب و درست از لمینت دندان‌‌های شما تا سالها سالم باقی خواهند ماند.

مزایای انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان می توانند مشکلات زیبایی زیادی مانند بی رنگی دندان ها، پریدگی، ترک، فاصله بین دندان ها یا نامرتبی آنها را درست کنند.

  • یکی از مزیای اصلی لمینت دندان این است که می تواند لبخندی زیبا با ظاهری طبیعی را برای شما ایجاد کند. مراحل انجام لمینت دندان به صورت دست ساز است و دقیقا متناسب با سایز، شکل و رنگ دندان های شما ساخته می شود. موادی که در ساخت ونیر به کار برده می شود نور را دقیقا مانند حالت طبیعی مینای دندان بازتاب می کند و به دندان های شما ظاهری طبیعی و واقعی می دهد.
  • یکی دیگر از مزایای انجام لمینت دندان مقاومت و دوام بالای آن است. لمینت دندان با مراقبت های درست می تواند ۱۵ سال یا حتی بیشتر عمر کند. برخلاف مینای طبیعی دندان، ونیر دندان لکه های غذا، نوشیدنی ها و سیگار را به خود جذب نمی کند. این بدان معناست که شما می توانید بدون نگرانی در مورد رنگ گرفتن دندان های خود نوشیدنی ها و مواد غذایی مورد علاقه اتان را مصرف کنید.
  • سومین مزایای انجام لمینت دندان این است که پروسه ای بدون درد است. مراحل انجام لمینت دندان برخلاف پروسه هایی مانند تاج یا بریج دندان، نیازمند تراشیده شدن مقدار خیلی کمی از ساختار دندان های شما و در اکثر موارد بدون نیاز به تغییر ساختار دندان هاست. در طی انجام لمینت دندان ساختار و قدرت دندان ها حفظ شده و ریسک ایجاد حساسیت وعفونت کاهش می یابد. مرحله قرار دادن ایمپلنت بر روی دندان هم ساده و سریع است. این پروسه معمولا در طی دو جلسه تکمیل می شود: یک جلسه برای آماده سازی دندان ها و مرحله بعد برای اتصال ونیر بر روی دندان ها.

معایب انجام لمینت دندان

شما می‌پرسید که مزایا و معایب مراحل انجام لمینت دندان چگونه است؟ باید بگویم لمینت دندان درست همانند هر کار زیبایی دیگر که برای دندان‌ها انجام می‌شود دارای مزایا و معایب به خصوصی است. لمینت دندان غیر قابل تعمیر است. بنابراین پس از تثبیت آن بر روی دندان‌ها، در صورت عدم تناسب رنگ و یا ایجاد شکستگی نخواهید توانست آن را تعمیر نموده و حتماً باید تعویضش کنید. لمینت دندان گران است. در این مقایسه می‌توان گفت کامپوزیت دندان بسیار ارزان‌تر از لمینت دندان است اما لمینت ظاهری طبیعی‌تر خواهد داشت. همانطور که قبل‌تر هم نیز گفتیم، لمینت دندان می‌تواند دندان‌های شما را حساس کند. در صورت لمینت دندان نمی‌توانید آن را بردارید، بنابراین اگر به صورت موقتی قصد اصلاح لبخند خود را دارید، لمینت دندان، گزینۀ مناسبی برای شما نخواهد بود. بسیار دارای اهمیت است که برای لمینت دندان، دندانپزشک شما دارای تخصص و تجربۀ کافی باشد. بنابراین برای انتخاب کلینیک دندانپزشکی خود، حساسیت بسیاری به خرج دهید.

برای آگاهی از قیمت لمینت دندان و انجام بهترین لمینت دندان در شرق تهران به صورت اقساطی، کلینیک ستارۀ شرق یکی از بهترین مجموعه‌ها برای انجام این پروسه است. این مجموعه با بهره گیری از بهترین مواد اولیه و جدیدترین تجهیزات دندانپزشکی و با کمک تیمی شامل اساتید دانشگاهی و دندانپزشکان کارکشته و با دانش بسیار بالا، شما را در این مسیر یاری خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر، برای دریافت پاسخ سوال خود در زمینۀ این موضوع که لمینت دندان چگونه است، می‌‎توانید به سایت کلینیک ستاره شرق مراجعه نمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان