ایمپلنت
معایب ایمپلنت یک‌روزه که باید بدانید!؟
تیر ۲۴, ۱۴۰۰
لمینت دندان
همه چیز درباره لمینت شرق تهران
تیر ۲۴, ۱۴۰۰
نمایش همه

چگونه دندان خراب را تشخیص دهیم؟

دندان خراب

تشخیص دندان خراب

قبل از پاسخ به سوال چگونه دندان خراب را تشخیص دهیم، باید علل های خرابی همچون پوسیدگی دندان، تورم لثه و گیرغذایی را شناسایی کنیم که از عوامل ایجاد دردهای شدید دندان است. همچنین تحلیل لثه و در معرض قرار گرفتن ریشه در برابر غذا، گرما و سرما می‌تواند موجب بروز علائمی مثل حساسیت و درد و ناراحتی شود. بعد از مرحله پوسیدگی، دندان‌ها به سرما و گرما حساس می‌شوند. این علائم موجب تشدید التهاب داخل دهان و آسیب به عصب دندان می‌شود که در این حالت دندان نیاز به عصب کشی دارد. قبل از آنکه فرد با درد شدید دندان مواجه شود، دچار علائمی شبیه به حساسیت به شیرینی، سرما و گرما می‌شود و باید پس از مشاهده این علائم به دندانپزشک مراجعه کنند تا پس از درمان دندان خراب، در صورت لزوم دندانپزشک، بوسیله بهترین انواع ایمپلنت از جمله ایمپلنت کره ای، برای ادامه روند درمان، اقدام نماید.

چگونه دندان خراب را تشخیص دهیم؟

چگونه دندان خراب را تشخیص دهیم؟ پوسیدگی و خرابی، تمام سطوح دندان را یکسان مبتلا نمی‌کند، بلکه بعضی از سطوح دندانها به علت وضعیت خاصی که دارند بیشتر دچار پوسیدگی می‌شوند. این سطوح عبارتند از: شیارهای سطح جونده: سطح جونده دندانهای آسیا شیارهای باریک و عمیقی دارد که محیط مناسبی برای زندگی و رشد میکروبها فراهم نموده و دندان از این محل دچار پوسیدگی می‌گردد، این امر بخصوص در مورد دندانهای آسیا بیشتر رخ می‌دهد و باعث پوسیدگی زودرس آنها می‌شوند. سطوح بین دندانی: این ناحیه نیز به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک قابل تمیز کردن نیست بنابراین از نواحی مستعد پوسیدگی و بیماری لثه بشمار می‌آید. طوق دندان یا ناحیه اتصال لثه با دندان: تجمع میکروبها معمولاً در این ناحیه باعث بیماری لثه نیز می‌شوند.

چه کسی در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان است؟

در پاسخ به سوال چگونه دندان خراب تشخیص دهیم؟ باید ببینم چه کسانی در اولویت پوسیدگی و خرابی دندان قرار دارند. وجود باکتری‌ها در دهان زمینه را برای تشکیل پوسیدگی دندان‌ها فراهم می‌کند. عواملی که خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را بیشتر می‌کنند عبارتند از:

  • سطح بالای باکتری‌هایی که موجب خرابی دندان می‌شوند.
  • مصرف زیاد شیرینی، کربوهیدرات و قند
  • آب آشامیدنی حاوی فلوراید کم و یا فاقد فلوراید
  • بهداشت ضعیف دهان و دندان
  • کاهش جریان بزاق
  • سن (کودکان و بزرگسالان مسن‌تر بیشتر در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان هستند)
  • مصرف زیاد شیرینی، کربوهیدرات و قند

انواع روش تشخیص پوسیدگی دندان

برای پاسخ به سوال، چگونه دندان خراب را تشخیص بدهیم؟ و به جهت اینکه بفهمیم پوسیدگی ما تا چه حد پیش رفته است باید به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنیم. دندانپزشکان با کمک روش های تشخیصی زیر میزان آسیب وارده به دندان را تشخیص می‌دهند. ساده ترین راه برای اینکه بتوانیم میزان پوسیدگی و شدت آن را مشخص کنیم مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی است. معمولا یک دندانپزشک عمومی قادر است که این قبیل مشکلات را مدیریت کند. دندانپزشک در اولین قدم اقدام به بررسی فیزیکی داخل دهان و دندان شما خواهد کرد. اگر روی دندان هایتان لکه های زرد یا قهوه ای دارید، دندان شما دچار خوردگی شده و یا اینکه دندان درد دارید می‌توانید به دندانپزشک مراجعه کنید.

bad teeth 1 - چگونه دندان خراب را تشخیص دهیم؟

معاینه لمسی

علاوه بر معاینه فیزیکی و مشاهده ساختارهای داخل دهان، دندانپزشکان با لمس دندان ها، آن ها را از جهت وجود یا عدم وجود حفره ها و پوسیدگی لمس می‌کنند. وجود حفرات و پوسیدگی های سطحی معمولا با این روش به راحتی قابل تشخیص است. برای اینکه بتوانیم شدت و عمق حفره را بفهمیم در حین اقدامات تشخیص پوسیدگی از پروب هایی نیز استفاده می‌شود. این پروب ها مدرج هستند و قابلیت اندازه گیری حفرات عمیق را دارند. اگر دندان شما هنوز در مراحل اولیه پوسیدگی باشد، دندانپزشکان با کمک فلوراید اقدام به شستشوی دندان کرده و توصیه های لازم جهت درمان و از بین بردن پوسیدگی را به شما ارائه می‌دهند.

در صورتی که به تشخیص دندانپزشک معالجتان نیاز به کاشت ایمپلنت داشتید میتوانید خدمات ایمپلنت شرق تهران را از کلینیک ستاره شرق دریافت نمایید.

حساسیت به سرما و گرما

از دیگر روش های پاسخ به سوال چگونه دندان خراب را تشخیص دهیم؟ حساسیت دندان و عصب های آن به سرما و گرما می‌باشد. اگر در هوای سرد دندانتان درد بگیرد یا با خوردن نوشیدنی سرد احساس درد در دندان کنید یا با خوردن نوشیدنی گرم درد حس کنید. احساس درد در زمان خوردن شیرینی و شکلات، وجود لکه روی دندان که باعث تغییر رنگ مشهود آن می‌شود و به وجود آمدن حفره. البته این در مواردی است که پوسیدگی کاملاً مشخص و نمایان است. بعضی از پوسیدگی‌ها نهفته است و فقط دندانپزشک می‌تواند با معاینه و عکس‌برداری تشخیص بدهد. بنابراین مراجعه مرتب به دندانپزشک کمک بزرگی به جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌کند. اگر در مراحل اولیه پوسیدگی بتوان جلوی آن را گرفت قطعاً می‌توان جلوی خرابی و پوسیدگی‌های حاد و دردهای همیشگی را گرفت.برای کسب اطلاعات کامل‌تر، می‌توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق مراجعه کرده و یا به شماره تلفن مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Button