شکستن دندان جلو از ریشه
 شکستن دندان جلو از ریشه و همه چیز درباره آن
بهمن ۹, ۱۴۰۱
korean implant 80x80 - انواع شکستگی دندان که باید بدانید
آنچه درباره ایمپلنت کره ای نمیدانستید | ایمپلنت کره ای با کیفیت و اقتصادی
بهمن ۹, ۱۴۰۱
نمایش همه

انواع شکستگی دندان که باید بدانید

انواع شکستگی دندان

انواع شکستگی دندان

همه چیز درباره انواع شکستگی دندان

در رسیدن به سطح کیفی خوب در زندگی و داشتن آرامش و آسایش، دندانها نقش تاثیرگذار و مهمی دارند. دندان درد می‌تواند زندگی روزمره ما را به طور کامل مختل کند. انواع شکستگی دندان، یکی از دلایل دندان درد هستند که می‌تواند به علل مختلفی اتفاق افتد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل و تخصص در مورد انواع شکستگی دندان، علت و روش‌های درمان مانند هر کدام در کلینیک دندانپزشکی ارزان در شرق تهران صحبت کنیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا با انواع شکستگی دندان آشنا شوید.

انواع شکستگی دندان

انواع شکستگی دندان، می‌تواند به دلایل متفاوتی اتفاق افتد؛ اما آنچه در تمام آنها یکسان است، یک مسئله خواهد بود:
احساس درد!
علائم رایجی که در هنگام دچار شدن به انواع شکستگی دندان احساس خواهیم کرد، عبارت می‌شوند از:

  • احساس درد شدید در هنگام گاز گرفتن غذاها
  • حساسیت دمایی گرم یا سرد
  • تورم و قرمزی لثه
  • طعم و بوی تلخ و ناخوشایند در دهان

چرا دندانمان می‌شکند؟

  • دندان قروچه می‌کنید؛
  • غذاهای سفت را می‌جوید؛ مانند ذرت بو داده
  • دچار ورود ضربه خارجی به دندانهایتان شده‌اید؛
  • غذای خیلی سرد یا خیلی گرم خورده‌اید؛
  • دندان‌هایتان پیر و ضعیف شده‌اند؛
  • دندانتان در پوسیدگی قبلی درست و اصولی پر نشده است.

ایمپلنت دندان

 1. شکستن کریز لاین دندان

کریز لاین یا شکستگی مویی، یکی از خفیف‌ترین انواع شکستگی دندان است که به طور معمول درد به خصوصی را ایجاد نمی‌کند. این شکستگی که به علت ورود ضربه خارجی ایجاد می‌شود نمی‌تواند به ساختار کلی دندان آسیبی وارد کند. خوردن غذای سفت و یا ترمیم نادرست دندان می‌توانند دلایل اصلی بروز کریز دندان شوند.

۲. شکستگی کاسپ Fractured Cusp دندان

یکی دیگر از انواع شکستگی دندان، شکستگی کاسپ دندان است که می‌تواند در دندان‌های پشتی در فک پایین در سمت زبان و در دندان‌های پشت بالایی در سمت گونه اتفاق بیفتد. با توجه به اینکه این نوع شکستگی، آسیبی به بافت نرم یا همان پالپ دندان نمی‌زد، درد عمیق و شدیدی نداشته و می‌تواند با پر کردن ساده به همراه روکش در یک جلسه درمان شود. احساس درد در هنگام گاز زدن غذاهای سفت، حساسیت دمایی و لبه تیز دندان، از مهم‌ترین علائم این نوع از انواع شکستگی دندان محسوب می‌شود.

 

۳. دو نیم شدن دندان

دو نیم شدن دندان، یکی از انواع شکستگی دندان است که می‌تواند به دلیل توجه نکردن به موقع به دندان ترک خورده یا پوسیدگی بیش از حد دندان اتفاق افتد. این نوع از انواع شکستگی دندان ریشه در عادتهای مدام غلط، مانند دندان قروچه، جویدن غذاهای سفت مانند یخ و مانند این‌ها داشته باشد. در این نوع شکستگی، کشیدن دندان در بسیاری از موارد، تنها راه‌حلی است که برای درمان باقی خواهد ماند.

dental broken two half - انواع شکستگی دندان که باید بدانید

دو نیم شدن دندان

۴. شکستگی دندان از ریشه

شکستگی دندان از ریشه نوعی از انواع شکستگی دندان است که به صورت عمودی ظاهر می‌شود و درد عمیقی دارد. این نوع از شکستگی از قسمت انتهای دندان در نزدیک ریشه آغاز شده و به سمت زبان ادامه دارد. این نوع از انواع شکستگی دندان به دلیل عفونت بافت نرم دندان یا همان پالپ دندان اتفاق می‌افتد. عصب کشی و درمان ریشه، می‌تواند از مراحل درمان این نوع شکستگی دندان باشد.

۵. لپ پر شدگی دندان

دندان لپ پر شده، یکی از انواع شکستگی دندان است که به طور معمول در دندان‌های جلویی و به علت جویدن غذاهای سفت یا ورود ضربه خارجی به دندان‌ها اتفاق می‌افتد. بهترین روش درمان این نوع از انواع شکستگی دندان، پر کردن قسمت شکسته با مواد کامپوزیت خواهد بود. این روش در صورتی قابل استفاده است که ساختار کلی دندان در لپ پر شدن، دچار آسیب نشده باشد.

ستاره شرق و درمان انواع شکستگی دندان

همانطور که در شناخت انواع شکستگی دندان و راه‌های درمان هر کدام متوجه شدیم، نقش دندانپزشک شما در درمان تک تک آنها بسیار زیاد است. به همین علت است که حتماً باید به سراغ یک متخصص با تجربه برای درمان انواع شکستگی دندان مراجعه کنید. در این راستا، کلینیک تخصصی دندانپزشکی ستاره شرق همراه شما خواهد بود تا بتوانید تمامی خدمات دندانپزشکی از جمله درمان انواع شکستگی دندان را با کمک یک متخصص مجرب، انجام دهید.
جهت کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به سایت کلینیک ستاره شرق مراجعه نمایید و یا از طریق شماره‌های تماس به صورت مستقیم با کلینیک در ارتباط باشید.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Buttonمشاوره رایگان