عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری که باید بدانید

کامپوزیت دندان در بارداری
همه چیز درباره کامپوزیت دندان در بارداری
خرداد ۲۹, ۱۴۰۱
کشیدن دندان عقل بارداری
همه چیز درباره کشیدن دندان عقل در سه ماه سوم بارداری
خرداد ۲۹, ۱۴۰۱
نمایش همه

عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری که باید بدانید

کشیدن دندان در بارداری

فهرست مطالب این صفحه

همه چیز درباره عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری

دندان درد، یکی از موارد معمول در دوران بارداری است. این مسئله می‌تواند به دلایل مختلف، از جمله تغییرات هورمونی در بدن مادر و همچنین نیاز کودک به کلسیم و استفاده از تمامی منابع کلسیم در بدن مادر مانند دندانها، ایجاد شود. به همین جهت است که به خانمهای باردار پیشنهاد می‌شود تا برای بررسیهای دندانپزشکی، بیش از قبل و حداقل هر سه ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند.

در مقابل نیاز شدید زنان باردار به مراقبت از دندان، انجام خدمات دندانپزشکی می‌تواند عوارضی برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری یکی از همین موارد است که باید حتماً پیش از مراجعه به دندانپزشک و کشیدن دندان، در مورد آن اطلاعات کسب نمود. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری بپردازیم. با ما تا انتهای مطلب، همراه باشید.

عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری

عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری به قدری زیاد است که این عمل را نه تنها در ماه اول که در سه ماه اول بارداری، بسیار خطرناک در نظر می‌گیرند. به طور کلی، با توجه به نیاز خدمات دندانپزشکی به مواد بی حسی، عکسهای رادیوگرافی، داروهای مسکن یا آنتی بیوتیکها و دیگر موارد مشابه، کشیدن دندان را به پس از دوران بارداری موکول کنید.

در دوران بارداری، جنین از طریق جفت با مادر در ارتباط مستقیم است. بنابراین هر آنچه وارد بدن و در نهایت وارد خون مادر شود، به صورت مستقیم بر روی جنین تاثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل، با توجه به آنچه در پاراگراف قبلی توضیح دادیم، هم دریافت خدمات دندانپزشکی در دوران بارداری خطرناک است هم عفونت دندان و ورود این عفونت به داخل خون مادر.

با این وجود، پس راه حل چیست؟! به عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری توجه کنیم یا به عفونت دندانهایمان که وارد خون و از آن طریق وارد بدن جنین می‌شود؟! برای پاسخ به این سوالات، پس از بررسی عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری و دیگر زمانهای این دوران، بهتر است به صورت مستقیم با پزشک زنان و زایمان خود مشورت کنید. نظر این پزشک است که در نهایت و با توجه به وضعیت جنین و وضعیت جسمانی خودتان، تصمیم درست را مشخص خواهد کرد.

tooth extraction in pregnancy 1 - عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری که باید بدانید

کشیدن دندان در  سه ماه اول بارداری

نه تنها عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری بسیار خطرناک است که دو ماه دیگر در سه ماه اول بارداری نیز دارای حساسیتهای شدیدی است. بنابراین، حتی اگر دندان درد هم داشته باشید، بهتر است آن را تحمل کنید.

علت این ضرورت، شکل گیری اندامهای اساسی و مهم جنین در سه ماه اول بارداری می‌باشد. در صورت عدم توجه به عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری و انجام این کار، آسیبهای جدی به اندامهای جنین، وارد خواهد شد.

کشیدن دندان در ماه دوم بارداری

بهترین زمان برای کشیدن دندان و یا انجام دیگر خدمات دندان در دوران بارداری، سه ماه دوم است. در این مدت زمان دیگر عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری به جنین وارد نشده و با توجه به شکل گیری مهم‌ترین اندامهای جنین، دیگر آن خطر پیشین وجود نخواهد داشت.

با این وجود، بهتر است تنها به انجام خدمات دندانپزشکی ضروری پرداخته و خدمات غیر ضروری مانند سفید کردن دندان، کامپوزیت دندان یا به طور کلی خدمات زیبایی دندان را به پس از بارداری خود موکول نمایید.

کشیدن دندان در ماه سوم بارداری

پس از گذراندن عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری، در صورتی که در سه ماه دوم بارداری هم اقدام به کشیدن دندانهای خود نکردید، پیشنهاد می‌کنیم این سه ماه سوم را نیز پشت سر گذرانده و سپس به دندانهایتان بپردازید. این سه ماه، شرایط فیزیکی شخص شما است که می‌تواند نشستن بر روی صندلی دندانپزشکی را سخت کند. با این وجود بهتر است با توجه به نظر پزشک زنان خود اقدام به کشیدن دندانهای خود یا دریافت دیگر خدمات دندانپزشکی نمایید.

در صورت نیاز به مشورت با دندانپزشک در مورد عوارض کشیدن دندان در ماه اول بارداری و یا نیاز به یک دندانپزشک متخصص جهت انجام خدمات دندانپزشکی در دوران بارداری، می‌توانید به سایت کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق مراجعه نموده و یا از طریق شماره‌های تماس با مطب در ارتباط باشید.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Button