کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی؛ نکاتی که نمی‌دانستید

کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی

کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی

بررسی کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی؛ نکاتی که نمی‌دانستید

کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی کاملاً بی‌خطر است، به شرطی که دندان‌پزشک شما بداند که چگونه از بی‌حسی موضعی ایمن برای شیر مادر استفاده کند. ازاین‌رو، هیچ مدرکی وجود ندارد که پس از کشیدن دندان، شیردهی باید متوقف شود.
اگر دندانی نیاز به کشیدن داشته باشد، مطمئناً به شما تزریق بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخش داده می‌شود. همچنین ممکن است به مسکن یا آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید.
برای اطلاعات بیشتر درباره نکات کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی به خواندن این مطلب ادامه دهید.

دندان عقل چیست؟

دندان عقل سومین یا عقب‌ترین دندان آسیاب است. ما چهار دندان عقل داریم یعنی هرکدام دو دندان در فک پایین و بالا.
این دندان‌ها معمولاً به‌عنوان دندان عقل شناخته می‌شوند زیرا در سنین رشد از ۱۶ تا ۲۱ سالگی رویش می‌کنند. هنگامی‌که دندان‌های عقل در راستای دندان‌های طبیعی باقی‌مانده بیرون می‌آیند، به شکستن و جویدن غذای سفت کمک می‌کنند. بااین‌حال، اغلب، دندان عقل به‌طور جزئی بیرون می‌آید یا بر استخوان فک تأثیر می‌گذارد. این امر احتمال تجمع غذا یا پلاک را افزایش می‌دهد و درنتیجه پوسیدگی و درد ایجاد می‌شود و نیاز به برداشتن آن‌ها را قطعی می‌کند.

 

کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی؛ نکاتی که نمی‌دانستید%
loan-cover

 

علل کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی

تغییرات هورمونی پس از زایمان رخ می‌دهد که بر لثه‌های اطراف دندان عقل تأثیر می‌گذارد و اغلب منجر به التهاب و تورم و درد لثه‌ها می‌شود. همچنین تجمع پلاک در اطراف دندان عقل می‌تواند آن‌ها را آلوده کرده و شما را دچار درد حاد دندان کند؛ بنابراین، کشیدن دندان عقل عفونی در حین شیردهی ضروری است.
برخی علائم بر لزوم کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی تأکید دارد. این علائم شامل موارد زیر است:

 • درد مزمن دندان
 • پوسیدگی بیش از حد دندان
 • کیست‌ها یا کیسه‌های پر از مایع اطراف دندان عقل
 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • درد و تورم گونه
 • بوی بد دهان
 • تب
 • عفونت مکرر در بافت‌های نرم نزدیک دندان عقل
 • آسیب به دندان‌های اطراف
 • تومورها
 • بیماری لثه

بسته به وضعیت دندان عقل شما، دندانپزشکان تصمیم می‎گیرند که چه زمانی برای کشیدن آن مناسب است.

علل کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی

علل کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی

کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی

بسته به نحوه برداشتن دندان‌های شما، ممکن است چندین کادر پزشکی درگیر شوند.
همه آنها در مورد داروهای بیهوشی و داروها به شما پاسخ یکسانی نمی دهند، بنابراین مطمئن شوید که با آگاه ترین فرد صحبت می کنید. متخصص بیهوشی می‌تواند بهترین توصیه‌ها را برای مدت زمان خروج داروهای بیهوشی از سیستم بدن شما پس از جراحی یا برداشتن ارائه دهد. دندانپزشک شما می‌تواند بهترین اطلاعات را در مورد انتخاب مسکن پس از جراحی که روی نوزاد شما تأثیری ندارد، به شما بدهد.
واقعیت این است که اکثریت داروها و داروهای بیهوشی روی شیردهی تأثیری ندارند و حداکثر ممکن است به ۸ تا ۱۲ ساعت صبر قبل از تغذیه نیاز داشته باشند (اگرچه همیشه باید بررسی کنید).
مادری که جراحی دندان عقل انجام می دهد نباید شیردهی را قطع کند (البته به جز در حین جراحی).
برای به حداقل رساندن قرار گرفتن نوزاد معرض آسیب احتمالی (و افزایش راحتی مادر)، مادر می تواند درست قبل از اینکه برای عمل جراحی برود به نوزاد خود شیر بدهد. نیازی به صبر کردن برای شیردهی بعد از آن یا پمپاژ و تخلیه نیست – مادر می تواند به محض اینکه به اندازه کافی هوشیار شد کودک را در آغوش بگیرد و به او شیر بدهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد شیردهی و بیهوشی عمومی به تغذیه با شیر مادر در هنگام جراحی مراجعه کنید.

تسکین درد بعد از کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی

اکثر جراحان دندانپزشکی توصیه می کنند که برای روزها پس از جراحی دندان عقل شما به مسکن‌های تجویزی نیاز خواهید داشت. در حقیقت، برخی از افراد اصلاً به داروهای مسکن نیاز ندارند و اکثریت آنها می توانند درد را با داروهای بی خطری مانند پانادول (تیلنول) و/یا نوروفن کاهش دهند.
اگر نیاز به تسکین درد قوی‌تری دارید، با پزشک کودک خود در مورد مدت زمان تجزیه دارو یا اینکه می‌توانید نصف دوز مصرف کنید یا باید مستقیماً قبل از مصرف آن را شیر دهید، مشورت کنید.

کلام آخر

همان‌طور که در بالا ذکر شد، بیشتر آرام‌بخش‌ها به شیر مادرشیرده منتقل نمی‌شوند یا این کار را در مقادیر بسیار کم انجام می‌دهند. این بدان معنی است که هیچ اثر نامطلوبی بر شیر مادر نخواهد داشت و کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی هیچ مانعی نخواهد داشت.
مثل همیشه، اگر شک دارید با دندان‌پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها خوشحال خواهند شد که گزینه‌های شما را بررسی کنند و برنامه درمانی ایمن برای شما و کودکتان ارائه کنند. با در نظر گرفتن تمام موارد فوق، اکنون می‌توانید بدون ترس از آسیب رساندن به فرزندتان، با اطمینان یک قرار ملاقات با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق هماهنگ نمایید.

ارتباط با ستاره شرق و تعیین نوبت

کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق شش روز در هفته از شنبه تا پنجشنبه اقدام به خدمات رسانی به بیماران خود می‌کند. این مجموعه از روز شنبه تا  پنجشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌نماید.

جهت برقراری ارتباط با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق و تعیین نوبت می‌توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

از طریق شماره‌های تماس با مجموعه: ۷۷۵۵۵۲۲۰-۰۲۱

مراجعه حضوری به آدرس: خیابان مدنی شمالی، نبش خیابان حیدری (لشگر)، پلاک ۱۰۸۶/۲ طبقه سوم

برای داشتن اطلاعات به روز از کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق می‌توانید این مجموعه را در صفحه اینستاگرام ما نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان