لمینت دندان
لمینت دندان چگونه است؟
مرداد ۲۴, ۱۴۰۰
ایمپلنت دندان
واقعاً قیمت ایمپلنت دندان چقدر است!؟
مرداد ۲۴, ۱۴۰۰
نمایش همه

علت خراب شدن دندان از ریشه

دندان

همه چیز درباره خراب شدن دندان از ریشه

دندان‌ها، یکی از مهم‌ترین اعضای بدن ما هستند. این عضو پر کاربرد و مهم، نه تنها در زیبایی ظاهری چهرۀ ما تاثیر می‌گذارد، که باعث خواهد شد تا راحت‌تر صحبت نموده و کلمات را به درستی ادا کنیم. بدون دندان‌ها، غذا خوردن بسیار سخت خواهد شد؛ چرا که مهم‌ترین وظیفۀ این عضو، له کردن و خورد کردن غذا برای بلع و جذب آسانتر می‌باشد. در مقابل تمامی مزایای دندان‌ها، خراب شدن این عضور پس از سرما خوردگی به عنوان متداول‌ترین بیماری در سراسر جهان شناخته می‌شود. ممکن است فکر کنید پوسیدگی دندان تنها مختص مینای آن است. اما این تفکر کاملاً اشتباه است، چرا که پوسیدگی ریشه دندان نیز یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مرتبط با دهان و دندان است. اما علت خراب شدن دندان از ریشه چیست؟ با ما در ادامۀ این مطلب همراه باشید تا به طور کامل برایتان توضیح دهیم علت خراب شدن دندان از ریشه چیست و چطور می‌توان آن را درمان کرد.

علت خراب شدن دندان از ریشه چیست؟

باکتری‌های پوسیدگی‌زا، مهم‌ترین علت خراب شدن دندان از ریشه هستند. این باکتری‌ها با تغذیۀ کربوهیدرات و قند رشد کرده و با ایجاد پلاک میکروبی بر لایه‌های میانی لثه و دندان، منجر به خراب شدن دندان از ریشه می‌شوند. پس اولین علت خراب شدن دندان از ریشه تغذیۀ ماست. با خوردن کربوهیدرات‌ها و غذاهای قندی، به رشد و نمو این باکتری‌ها کمک کرده و منجر به پوسیده شدن دندانهای خود خواهیم شد. احتمالاً فکر می‌کنید ریشۀ دندان به دلیل نداشتن مینا پوسیده نمی‌شود. اما باید گفت این تصور کاملاً اشتباه است؛ چرا که به دلیل مقاومت کم‌تر عاج دندان در مقایسه با مینای دندان، احتمال پوسیده شدن دندان از ریشه بسیار بیشتر خواهد بود.

برای جلوگیری از علت خراب شدن دندان از ریشه چه باید کرد؟

همانطور که در پاراگراف نیز اشاره کریم، اصلی‌ترین علت خراب شدن دندان از ریشه، کربوهیدرات‌ها و مواد قندی هستند. بنابراین ساده‌ترین راه برای جلوگیری از خراب شدن دندان از ریشه، جلوگیری از تجمع این مواد در میان لثه و در فواصل بین دندانی است. بله، راه جلوگیری از علت خراب شدن دندان، همان روش‌های ساده و اولیۀ حفظ بهداشت دهان است. با مسواک زدن درست و مرتب دو بار در روز، نخ دندان کشیدن پس از هر بار خوردن غذا و استفادۀ مرتب از دهان شویه حاوی فلوراید، شما می‌توانید از خراب شدن دندان از ریشه جلوگیری نمایید.

tooth 1 - علت خراب شدن دندان از ریشه

راه‌های درمان خراب شدن دندان از ریشه

حال که دانستیم علت خراب شدن دندان از ریشه چیست، بهتر است کمی به بررسی راه‌های بیماری رایج بپردازیم. ساده‌ترین روشی که توسط دندانپزشکان به منظور درمان پوسیدگی ریشه دندان در نظر گرفته می‌شود، پر کردن دندان است. این روش، در صورتی کاربرد خواهد داشت که پوسیدگی دندان شما به عصب دندان آسیب وارد نکرده باشد. در صورت آسیب دیدن عصب، دندانپزشک در اولین مرحله اقدام به درمان عصب می‌نماید. این مرحله با نام عصب کشی شناخته می‌شود. در صورت پیش روی بیش از حد پوسیدگی دندان، به احتمال زیاد نیاز به جراحی لثه ایجاد خواهد شد. در موارد بسیار وخیم‌تر، گاهی دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان و خارج کردن ریشه با جراحی خواهد کرد. رسیدن به بهترین روش درمان علاوه بر شدت پوسیدگی دندان شما، بسیار به تشخیص دندانپزشکان بستگی خواهد داشت. بنابراین در انتخاب دندانپزشک دقت کنید.

تخصص و تجربۀ دندانپزشک را دست کم نگیرید!

علت خراب شدن دندان از ریشه کاملاً واضح است اما تشخیص پوسیدگی می‌تواند تنها در یک جلسه مشاورۀ دندانپزشکی و با یک رادیوگرافی ساده توسط دندانپزشک انجام شود اگر دندانپزشک شما از تخصص و تجربۀ کافی برخودار باشد. بنابراین بهتر است در انتخاب دندانپزشک خود حساسیت کافی به خرج دهید. علاوه بر دانش، میزان تجربۀ دندانپزشک در تشخیص پوسیدگی، درمان و دیگر مراحل فرایند درمان پوسیدگی ریشه دندان، تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.
در چنین مواردی، مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی بسیار بهتر از مراجعه به مطب یک دندانپزشک به خصوص است. چرا که در کلینیک دندانپزشکی می‌توانید رادیوگرافی دندان خود را انجام دهید و از تجربۀ چند پزشک به صورت همزمان بهره بگیرید. به این منظور، اگر ساکن تهران، کرج و حومه هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای تشخیص علت خراب شدن دندان از ریشه به کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق مراجعه نمایید. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر، مشاوره مستقیم با پزشک و همچنین تعیین وقت قبلی، می‌توانید به سایت کلینیک ستاره شرق مراجعه نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Button