شکستن دندان جلو از ریشه و همه چیز درباره آن

 همه چیز درباره دندان درد عفونی
 همه چیز درباره دندان درد عفونی
دی ۲۷, ۱۴۰۱
انواع شکستگی دندان
انواع شکستگی دندان که باید بدانید
دی ۲۷, ۱۴۰۱
نمایش همه

 شکستن دندان جلو از ریشه و همه چیز درباره آن

 شکستن دندان جلو از ریشه و همه چیز درباره آن

علت شکستن دندان جلو از ریشه

فهرست مطالب این صفحه

بررسی شکستن دندان جلو از ریشه و همه چیز درباره آن

دندان‌های ما، جدای از نقش موثری که در زیبایی ظاهری و اعتماد به نفس ما دارند، می‌توانند تاثیر مستقیمی بر سطح کیفی زندگی و سلامت کلی ‌ما نیز داشته باشند. در میان همه ۳۲ دندانی که داریم، شکستن دندان جلو از ریشه می‌تواند بیشترین تاثیر را در زیبایی ظاهری ما داشته باشد. شکستن دندان جلو از ریشه می‌تواند به دلایل گوناگونی اتفاق افتد. در این مقاله قصد داریم همه چیز را درباره این نوع از شکستگی دندانی و اینکه اگر دندان جلو بشکند چه کنیم را مورد بررسی قرار دهیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

برای اشنایی با ایمپلنت کره ای به سایت ستاره شرق مراجعه کنید.

علل شکستن دندان جلو 

دندان جلو، می‌تواند به دلایل گوناگونی بشکند. مهم‌ترین دلیل شکستن آن می‌تواند ورود ضربه باشد. به عنوان مثال در کودکان در هنگام بازی و در میان ورزشکاران فوتبال، بوکس و مانند این‌ها در زمین مسابقه، دندانهای جلو در معرض ضربه قرار گرفته و می‌شکنند.

پوسیدگی دندان، ورود فشار حرارتی و شکستن دندان جلو از ریشه، از دیگر دلایل شکستگی هستند که می‌توانند برای همه دندان‌ها، به خصوص دندانهای جلو اتفاق بیفتند. درمان هر کدام از شکستگی‌ها بسته به دلیل شکستن آنها متفاوت خواهد بود.

 

ایمپلنت دندان

یکی از دلایل ابتدایی شکستن دندان جلو بخاطر تروما یا وقوع حادثه است. چه افتادن از جایی یا جراحات مربوط به ورزش و یا یک مشت ناگهانی در صورت باشد فرقی نمی‌کند، این حوادث نیروی زیادی را به دندان وارد کرده و باعث ترک خوردن و یا شکستن دندان می‌شود. دندان جلو معمولا‌ نسبت به این صدمات آسیب پذیر است به این دلیل که نسبت به دندان های دیگر بیشتر در معرض دید است و کمترین محافظت را نسبت به بقیه دارد.

تاثیر افتادن و وارد شدن نیرو به اندازه کافی شدید هست که باعث آسیب دیدن و شکستن و افتادن دندان جلو شود.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم که در شکستگی دندان جلو همکاری می‌کند ضعف در بهداشت دهان است. غفلت از مراقبت مناسب می تواند به ضعیف شدن دندان ها منجر شود و آنها را بیشتر به سمت ترک خوردن سوق دهد. تشکیل پلاک، بیماری های لثه، و پوسیدگی دندان همگی از عواملی است که می تواند به ضعیف شدن دندان کمک کند و ریسک شکستن دندون جلو را بالا ببرد.

علاوه براین انتخاب های غذایی ضعیف هم می‌تواند علت شکستگی دندان باشد. مصرف بیش از اندازه غذاها و نوشیدنی‌های قندی و شیرین می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. اگر این مشکلات بدون رسیدگی و درمان باقی بمانند منجر به شکسته شدن دندان جلو می‌شود.

البته گاز زدن اجسام سفت مثل یخ، خودکار و یا هسته میوه ها می‌تواند نیروی زیادی به دندان وارد کند و در نتیجه باعث افتادن دندان جلو شود.

فاکتورهای مربوط به سن نیز می‌تواند به آسیب های دندان جلو کمک کند. وقتی سن ما بالا می‌رود دندان های ما بیشتر آسیب پذیر می‌شوند. بنابراین ضروری است که با گذر عمر مراقبت های ما از دندان هایمان بیشتر شود تا بتوانیم ریسک شکستگی دندان جلو را کاهش دهیم.

علل شکستگی دندان جلو از ریشه

در صورتی که شکستگی دندان به صورتی عمودی از لثه به سمت پایین و تا پایین‌ترین نقطه دندان اتفاق افتاده باشد، می‌توانیم بگوییم که شکستن دندان جلو از ریشه است. در این صورت تنها راه حلی که باقی خواهد ماند، کشیدن دندان و استفاده از روش‌های جایگزین کردن دندان از دست رفته مانند ایمپلنت است. در شکستن دندان جلو از ریشه، مهم‌ترین اقدام، خارج کردن ریشه آسیب دیده از داخل لثه است که تنها با خارج کردن دندان شکسته امکانپذیر خواهد شد. البته شرایط هر بیمار می‌تواند در شکستن دندان جلو از ریشه متفاوت بوده و بهترین روش درمان نیز با توجه به نظر دندانپزشک متخصص، متفاوت خواهد بود.

در بعضی موارد شکستن دندان جلو از ریشه به دلیل شرایط یا بیماری های نهفته است. برای مثال افرادی که در خواب دندان قرچه می کنند در معرض ریسک بالاتری از شکستگی دندان جلو قرار دارند. فشار دادن مداوم دندان ها بر روی هم در اخر می تواند منجر به شکستگی می شود.

علاوه بر این شرایط پزشکی خاص هم می تواند بر روی مقاومت ساختار دندان شما تاثیر بگذارد. بطور مثال افرادی با مشکل پوکی استخوان ممکن است ضعف در استخوان ها از جمله استخوان های فک را تجربه کنند که این ضعف ریسک شکستگی دندان را افزایش می دهد.

 

جایگزین دندون جلو شکسته چیست؟

در درمان شکستن دندان جلو از ریشه، همانطور که پیش‌تر نیز گفتیم؛ بهترین جایگزین دندان شکسته، کشیدن دندان آسیب دیده و استفاده از روش‌های نوین کاشت دندان مانند ایمپلنت است. روش های متفاوت دیگری برای جایگزینی دندان شکسته نیز وجود دارد.

 

breaking the front tooth from the root and everything about it2 -  شکستن دندان جلو از ریشه و همه چیز درباره آن

شکستن دندان جلو از ریشه

 

پیوند دندانی: این روش شامل گذاشتن رزین بر روی دندان شکسته شده و شکل دادن دندان به حالت طبیعی است. پیوند دندانی یکی از روش های سریع و مقرون به صرفه برای شکستگی های جزئی است.

ونیر دندان: ونیرها پوسته های نازکی هستند که از پورسلین و یا کامپوزیت درست شدند که به صورت دستی ساخته می شوند تا متناسب با سطح جلویی دندان باشند. این ونیرها می توانند پریدگی ها را پوشش داده و ظاهر دندان را بهبود ببخشند.

روکش دندان: اگر پریدگی دندان گسترده تر بود و یا اگر آسیب قابل توجهی وجود داشت روکش دندان توصیه می شود. روکش یه کلاهک است که تمام قسمت قابل مشاهده دندان را پوشش می دهد، استحکام دندان، حفاظت و زیبایی دندان را فراهم می کند.

ایمپلنت دندان: در مواردی که دندان شکسته را نمی توان تعمیر کرد، ایمپلنت دندان را در نظر می گیرند. در این مورد یک ریشه دندان مصنوعی را در استخوان فک قرار داده و دندان جایگزین را بالای آن قرار می دهند.

بریج دندان: اگر در یک ردیف دندان بیش از یک دندان شکسته و یا از دست داده شده وجود داشته باشد، بریج و یا پل دندان گزینه خوبی است. بریج شامل دندان های ساختگی است از دو یا چند تاج  تشکیل شده است که هر تاج جایگزین یک دندان می شود.

در برخی موارد، می‌توان از روش بریج دندان یا روکش دندان نیز بهره گرفت. اما با توجه به نیازی که در استحکام دندان جلو به جهت جویدن و خورد کردن غذا وجود دارد، ایمپلنت دندان را می‌توان به عنوان بهترین جایگزین دندان شکسته جلو در نظر گرفت.

هزینه ترمیم دندان شکسته جلو چقدر است؟

دانستیم که علت شکستن دندان جلو از ریشه چیست و بهترین جایگزین دندان شکسته جلو چه خواهد بود. در چنین شرایطی، با توجه به نیاز بیمار در فرایند درمان، هزینه ترمیم دندان شکسته جلو، از فرد به فرد و از دندانپزشک به دندانپزشک متفاوت خواهد بود.

چرا تخصص و مهارت دندانپزشک در درمان شکستگی دندان جلو از ریشه اهمیت دارد؟

تشخیص بهترین روش درمان، اجرای درست تمامی مراحل، استفاده از مواد اولیه درجه یک در درمان دندان شکسته شده و بهره گیری از تکنولوژی روز، همه و همه به تخصص و مهارت دندانپزشک شما مرتبط خواهد شد. این مسئله در شکستن دندان جلو از ریشه می‌تواند بیش از پیش هم دارای اهمیت باشد، چرا که در زیبایی و اعتماد به نفس فرد، تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب دندانپزشک خود، بیشترین میزان حساسیت و دقت را به خرج دهید.

ستاره شرق | بهترین مرکز ترمیم دندان جلو شکسته از ریشه

اگر دچار شکستن دندان جلو از ریشه شده و به دنبال بهترین کلینیک دندانپزشکی هستید، ستاره شرق می‌تواند پیشنهاد خوبی برای شما باشد. این کلینیک تخصصی، از کادری مجرب شامل بهترین دندانپزشکان متخصص تشکیل شده و با استفاده از تجهیزات روز دندانپزشکی و با بهره گیری از مواد اولیه درجه یک، کلیه خدمات دندانپزشکی را برای شما ارائه خواهد داد.

جهت کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد شکستن دندان جلو از ریشه خود، روش‌های درمان، هزینه ارائه خدمات و مشورت با دندانپزشک می‌تواند به سایت کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق مراجعه نمایید و یا از طریق شماره‌های تماس، به صورت مستقیم با کلینیک در ارتباط باشید. ستاره شرق برای داشتنی لبخندی زیبا همراه شما خواهد بود.

 

 

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Buttonتماس با: 02177555220 ستاره شرق