کاربرد انواع دندان ها که باید بدانید

انواع دندان

معرفی کاربرد انواع دندان

به صورت خود در آینه نگاه کنید. آیا تا به حال به دندان های خود توجه کرده‌اید؟ چرا دندان ها به وجود آمده‌اند؟ چرا ما ۳۲ دندان داریم؟ از چه زمانی دندان های انسان رشد می‌کنند؟ کاربرد انواع دندان ها چیست؟ چرا شکل ظاهری دندان ها متفاوت است؟ چه اهمیتی دارد تا به سلامتی دندان های خود اهمیت دهیم؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را بازگو کنیم.

چرا دندان ها یک شکل نیستند؟ | همه چیز دربارۀ دندان ها

لبخند، یکی از شگرفتی‌های خلقت انسان‌ها است و زیبایی لبخند به زیبایی دندان های شما بستگی دارد. همانطور که در ابتدای صحبتمان نیز گفتیم، در دهان هر انسان بالغ به طور کلی ۳۲ دندان وجود دارد. ۱۶ عدد از این دندان ها در فک بالایی و ۱۶ عدد آن ها در فک پایینی قرار دارند. درست است که انسان در هنگام تولد دندان ندارد اما جالب است بدانید که رشد دندان از حدود ۶ ماهگی جنین آغاز می‌شود و در هنگام تولد زیر لثه قرار دارد. از حدود ۷ ماهگی پس از تولد دندان های شیری شروع به رشد کرده و روند تکامل دندان ها آغاز خواهد شد.
تفاوت کاربرد انواع دندان ها پاسخی است به علت تفاوت شکل دندان ها. هر یک از دندان ها یک وظیفۀ به خصوص را بر عهده دارند. شکل ظاهری، تعداد ریشه، میزان تیز بودن آن ها نیز بسته به وظیفه‌ای دارد که بر عهدۀ آن دندان به خصوص قرار دارد. تصور کنید تمامی دندان ها یک شکل بودند. آن وقت بود که ما انسان‌ها دیگر قادر نبودیم تا خوراکی‌های مختلف را خورده و از آن‌ها نهایت لذت را ببریم.

گاهی اوقات در اثر آسیب های مختلف فرد نیاز دارد تا کاشت ایمپلنت را انجام دهد، برای این منظور اگر در شرق تهران هستید، میتوانید از خدمات ایمپلنت شرق تهران در کلینیک ستاره شرق استفاده نمایید.

وظیفۀ دندان ها چیست؟

در ابتدای صحبتمان گفتیم که زیبایی لبخند شما پیش از هر چیزی ارتباط مستقیم با زیبایی دندان هایتان دارد. بنابراین، می‌توان گفت بدون توجه به کاربرد انواع دندان ها، یکی از وظایف مهم آنها، زیباتر کردن لبخند و در نهایت چهرۀ شما است. اما همۀ ما می‌دانیم که مهم ترین وظیفه دندان ها، خورد کردن غذا برای بلعیدن و هضم کردن راحت‌تر است. در بررسی کاربرد انواع دندان ها، دومین وظیفه ای که بر عهدۀ این عضو سرسخت و شگفت انگیز است، کمک به تلفظ درست کلمات و صحبت کردن است. بدون دندان ها، به طور قطع صحبت کردن برای ما انسان‌ها بسیار سخت می‌شد.

انواع دندان ها

تا به حال به ساختار یک دندان مصنوعی توجه کرده‌اید؟ دندان های ما هر کدام به یک شکل به خصوصی ایجاد شده‌اند. کاربرد انواع دندان ها، بسته به شکل ظاهریشان متفاوت است. به طور کلی ما انسان‌ها در طول زندگی دو نوع دندان خواهیم داشت:
دندان های شیری: از حدود ۶ ماهگی شروع به رشد کرده و از حدود ۶ تا ۷ سالگی شروع به ریختن می‌کنند.
دندان های اصلی: که از حدود ۷ سالگی و با ریختن دندان های شیری آغاز می‌شوند.
به طور انواع دندان های انسان شامل ۵ مورد زیر می‌شود:
دندان های پیشین
دندان های نیش
دندان های آسیاب کوچک
دندان های آسیاب بزرگ
دندان های عقل
اما کاربرد انواع دندان ها چیست؟

types of teeth 1 - کاربرد انواع دندان ها که باید بدانید

کاربرد انواع دندان ها

هریک از انواع دندان ها، کاربرد مشخصی دارند. کاربرد انواع دندان ها عبارت می‌شود از:
کاربرد دندان های پیشین: برای خورد کردن غذاها
کاربرد دندان های نیش: خورد کردن گوشت و کمک به دندان های پیشین
کاربرد دندان های آسیاب: له کردن غذا برای هضم راحت‌تر
کاربرد دندان عقل: به طور کلی دندان عقل کاربرد به خصوصی نداشته و در بیشتر موارد کشیده یا جراحی می‌شود.

حفظ و نگهداری از دندان ها چه اهمیتی دارد؟

حال که دانستیم کاربرد انواع دندان ها چیست، خالی از لطف نیست تا کمی در مورد اهمیت حفظ و نگهداری از دندان ها صحبت کنیم. حفظ و نگهداری از دندان ها، علاوه بر این مهم که در زیبایی چهره و لبخند شما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت، اثر غیر مستقیمی بر سلامت دستگاه گوارشتان خواهد داشت. چرا که اگر نتوانید غذاها را خوب بجوید، دچار سو هاضمه خواهید شد. به علاوه، عفونت کردن ریشۀ دندان ها می‌تواند خطرات بسیار جدی برای سلامتی شما داشته باشد. برای حفظ و نگهداری از دندان هایتان، بهتر است به یک کلینیک دندانپزشکی معتبر مراجعه نمایید تا خدمات با کیفیت را با بهترین قیمت دریافت نمایید از جمله بهترین خمدات و قیمت ایمپلنت دندان. کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق برای شما این امکان را فراهم کرده است تا با کمک بهترین پزشکان متخصص در حوزۀ دندانپزشکی و با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا، دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، می‌توانید به سایت ستاره شرق مراجعه کرده و یا با مجموعه تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با دندانپزشک در واتساپ
مشاوره رایگان