همه چیز درباره درد دندان عصب کشی شده       

کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی؛ نکاتی که نمی‌دانستید
کشیدن دندان عقل در دوران شیردهی؛ نکاتی که نمی‌دانستید
دی ۱۰, ۱۴۰۱
دنتول چیست و همه چیز درباره آن
دنتول چیست و همه چیز درباره آن
دی ۱۰, ۱۴۰۱
نمایش همه

همه چیز درباره درد دندان عصب کشی شده       

همه چیز درباره درد دندان عصب کشی شده       

فهرست مطالب این صفحه

بررسی همه چیز درباره درد دندان عصب کشی شده       

بیماران اغلب انتظار دارند که بلافاصله پس از درمان ریشه، تسکین درد داشته باشند.
بسته به اندازه ضایعه پری آپیکال، وضعیت نکروز پالپ و سابقه پزشکی بیمار، درمان کامل پس از عصب کشی شده می تواند متفاوت باشد. اغلب ۳ تا ۶ درصد بیماران ممکن است درد شدیدی را پس از درمان ریشه تجربه کنند، اما این درد معمولاً در عرض یک هفته پس از درمان کاهش می‌یابد.
منشاء درد دندان عصب کشی شده می تواند چند عامل باشد. باهم به بررسی این عوامل می پردازیم و دندانپزشکی ارزان در شرق تهران را می شناسیم.

 

دلایل درد دندان عصب‌کشی شده

عصب‌کشی شده یک روش معمول است که دندان‌پزشکان برای درمان انواع خاصی از دندان‌درد انجام می‌دهند.
در طول عمل، دندان‌پزشک با دقت پالپ مرده، عفونی و آسیب‌دیده را از داخل دندان آسیب‌دیده خارج می‌کند (دندان‌های رشد یافته می‌توانند بدون پالپ زنده بمانند) و درنتیجه منبع درد را از بین می‌برد.
اگرچه این روش برای درمان درد بسیار مؤثر است، اما گاهی اوقات بیماران هنوز بعد از کانال ریشه دندان‌درد را تجربه می‌کنند و امروز ما پنج مورد از رایج‌ترین دلایل آن را به شما می‌گوییم.

 

عصب کشی دندان

 

التهاب پس از عمل

یکی از شایع‌ترین علل درد دندان پس از درمان ریشه، التهاب است که می‌تواند ناشی از خود این عمل باشد یا اینکه عفونت باعث تورم رباط دندان شود. در این موارد، تورم در روزها و هفته‌های بعد از ریشه فروکش می‌کند و درد خودبه‌خود برطرف می‌شود.

 

عفونت

عصب‌کشی اغلب برای برداشتن پالپ عفونی از داخل دندان انجام می‌شود، بنابراین ممکن است بعد از عمل هنوز مقداری باکتری وجود داشته باشد و این می‌تواند منجر به بافت عفونی و درد بیشتر شود؛ مانند تورم، پس از حمله سیستم ایمنی بدن و کشتن باکتری‌ها، مشکل باید خودبه‌خود برطرف شود، اما اگر مشکل ادامه داشت، پزشک یا دندان‌پزشک شما ممکن است مصرف آنتی‌بیوتیک را توصیه کند.

 

nervous toothache2 - همه چیز درباره درد دندان عصب کشی شده       

 

پرکردگی‌های خیلی بزرگ

پس‌ازاینکه دندان‌پزشک پالپ را از داخل دندان خارج کرد، فضای خالی با مواد آمالگام و مشابه آن مانند پر می‌شود. بااین‌حال، اگر از مواد پرکننده بیش‌ازحد استفاده شود، دندان بالاتر می‌نشیند و هرزمانی که گاز می‌گیرید باعث درد می‌شود.
اگرچه این مشکل به‌خودی‌خود برطرف نمی‌شود، اما دندان‌پزشک شما می‌تواند با تنظیم پرکردگی این مشکل را به‌راحتی برطرف کند.

 

درمان ریشه ناقص

برخی از دندان‌ها، به‌ویژه دندان‌های آسیاب، می‌توانند چندین کانال داشته باشند و ممکن است دندان‌پزشک یک یا چند مورد از این کانال‌ها را در طول عمل از دست بدهد. در این موارد، علت اولیه درد هرگز ثابت نمی‌شود، بنابراین حتی پس از کانال ریشه همچنان درد را تجربه خواهید کرد. به همین ترتیب، اگر دندان‌پزشک هر یک از اعصاب آسیب‌دیده داخل دندان را که باید برداشته شود، از دست داد، ممکن است در تماس آن دندان با گرما، سرما یا چیزی اسیدی همچنان درد داشته باشید.

 

آسیب به بافت اطراف

در طول عصب‌کشی، اگر باکتری به‌طور تصادفی به بافت اطراف تزریق شود، اگر مواد پرکننده بیش‌ازحد استفاده شود و از نوک ریشه عبور کند، یا اگر سوهانی که برای تمیز کردن داخل دندان استفاده می‌شود از نوک ریشه خارج شود، آسیب بافتی رخ خواهد داد و به بافت زیر فرو می‌رود. در این موارد، با بهبود بافت آسیب‌دیده، درد از بین خواهد رفت.

 

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید

اگرچه درد دندان عصب‌کشی شده طبی است، اما چگونه می‌دانید که درد زیادی دارید؟ چند راه برای گفتن وجود دارد.
 اگر دردی که احساس می‌کنید آن‌قدر شدید است که نمی‌توانید زندگی عادی خود را ادامه دهید، حتماً باید با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید. گاهی اوقات، عوارض بعد از عصب‌کشی ایجاد می‌شود. ممکن است احساس درد شدید داشته باشید زیرا درمان به‌طور کامل باکتری یا منبع عفونت را از بین نمی‌برد. یک مشکل در پر کردن یا یک ترک کوچک در دندان ممکن است باعث این مشکل شود.

 

اگر چندین روز پس از عصب‌کشی خود احساس درد شدید کردید یا اگر درد برطرف نشد، بلافاصله با دندان‌پزشک یا متخصص ریشه خود تماس بگیرید، پس از چند روز یا هفته بعد به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. دندان‌پزشک شما می‌تواند دندان شمارا معاینه کند و مراحل بعدی را به شما اطلاع دهد تا بهترین احساس را داشته باشید.

 

حرف آخر

عصب‌کشی روشی مؤثر برای رفع مشکلات ناشی از پالپ آسیب‌دیده یا عفونی است و این روش معمولاً در از بین بردن درد دندان مؤثر است. بااین‌حال، اگر درد دندان شما بعد از درمان ریشه ادامه یابد، در ابتدا امری طبیعی ست و در بیشتر موارد، دندان‌درد خودبه‌خود و یا طبق نظر پزشک با مصرف مسکن و آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شود، اما اگر درد بیش‌ازحد بود یا بیش از پنج روز ادامه داشت، در اسرع وقت برای ویزیت در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق اقدام کنید.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس با دندانپزشک در واتساپ
Call Now Buttonتماس با: 02177555220 ستاره شرق