کامپوزیت ips
کامپوزیت IPS
بهمن ۱۴, ۱۳۹۹
کجا ایمپلنت کنم
کجا ایمپلنت کنم با بهترین کیفیت و قیمت
بهمن ۱۴, ۱۳۹۹
نمایش همه

نحوه نگهداری و مراقبت از دندان های شیری

مراقبت از دندان شیری

مراقبت از دندان شیری

معمولا اولین دندان های شیری در سن ۶ ماهگی در دهان کودک ظاهر می شود. و تا پایان ۲ یا ۳ سالگی رویش کامل آن ها طول می کشد. تعداد این دندان ها در هر فک ۱۰ عدد و در تمامی دهان ۲۰ عدد است. جویدن مواد غذایی تا سن شش سالگی بر عهده دندان‌های شیری است. در سن ۶ سالگی دندان‌های دائمی شروع به روییدن نموده، بتدریج جانشین دندان های شیری می‌گردند. بطوریکه که در سنین ۱۲ تا ۱۳ سالگی دیگر اثری از دندان‌های شیری نمی‌ماند و تمامی دندانها دائمی است.

اکثر افراد معتقدند،این دندان‌ها به‌خاطر عمر کوتاهشان اهمیت چندانی ندارد. اما اگر دندان شیری زودتر از موقع از دست برود، دندان‌های مجاور به سمت محل خالی دندان حرکت می‌کند و فضای موجود را تنگ می‌کنند، بنابراین رویش دندان دایمی جایگزین در این فضا، دچار مشکل می‌شود. پس این دندان ها نیاز به مراقبت دارند. متأسفانه بسیاری از پدرها و مادرها فکر می‌کنند که کشیدن دندان های شیری و زود خراب شدن آن ها مهم نیست چرا که دندان‌های دایمی به جای آن‌ها خواهند رویید. به این ترتیب با عدم مراقبت کافی باعث پوسیدگی زودرس و از دست رفتن آن‌ها می‌شوند که نتیجه آن رویش نابجا یا عدم رویش دندان‌های دایمی زیرین است.

نکاتی در مورد نگهداری بهتر از دندان شیری

  • از دادن مواد قندی و نشاسته ای به کودک در میان وعده ها خودداری نمایید و یک برنامه غذایی متعادل برای فرزندتان در نظر بگیرید.
  • در صورت مصرف تنقلات شیرین بلافاصله دندانهای او را بشویید یا مسواک کنید و تا حد امکان کودکتان را از خوردن تنقلات بازدارید.
  • بجای استفاده از مواد قندی شیرین از تنقلات مغذی و طبیعی مانند گردو ، کشمش و پسته استفاده کنید.
  • از خواباندن کودک با بطری و شیردادن شبانه خودداری کنید زیرا باعث پوسیدگی دندانهای پیشین می شود .
  • بعد از دادن شیر به کودکتان با گاز تمیز دندانهایش را تمیز نمایید.
  • کودک را بطور منظم برای معاینه نزد دندانپزشک ببرید تا از سلامت دندانهای شیری او مطمئن شوبد و برنامه غذایی مناسب و متعادل برای فرزندتان از دندانپزشک کودکان درخواست نمایید.
  • والدین باید توجه داشته باشند که برای رویش بموقع و صحیح دندانهای دائمی، حفظ دندانهای شیری تا سنی خاص ضروری است.
  • بهداشت دهان کودک همانند بزرگسالان باید بطور مرتب و با کمک و نظارت والدین انجام شود.
  • پوسیدگی در دندانهای شیری در مقایسه با دندانهای دائمی خیلی زودتر به عصب دندان می رسد و ناراحتی و درد ایجاد می کند. بنابراین به محض مشاهده کوچکترین علامتی از پوسیدگی دندان شیری در مقایسه با دندانهای دائمی می رسد باید هر چه زودتر کودک را نزد دندان پزشک ببرید تا دندان شیری ترمیم شود .
  • اگر کودک شما پافشاری برای خریدن آدامس و نوشابه دارد از انواع بدون قند برای آنها خریداری نمائید.

بررسی های مختلف نشان داده است که با افزایش دفعات مصرف مواد قندی ( انواع شکلات های چسبنده ، شیرینی و غیره ) میزان پوسیدگی افزایش می یابد ، همچنین تعداد دفعات مصرف مواد قندی و مدت زمان مصرف این مواد مهم تر از مقدار مصرف این مواد در دو نوبت است.

حتما روزی سه لیوان شیر را در برنامه غذایی خود لحاظ نمایید زیرا کلسیم که یکی از مواد تشکیل دهنده شیر است به استحکام دندانها کمک می کند و سعی کنید بجای نوشیدنی های قنددار از شیر استفاده  نمایید.

همچنین والدین می‌توانند از مسواک مخصوص در یک تا ۳ ‌سالگی استفاده کنند و باید توجه کنند که در صورت استفاده از خمیردندان از نوع بدون فلوراید استفاده کرد.

shiri 300x210 - نحوه نگهداری و مراقبت از دندان های شیری

مراقبت از دندان شیری

عوارض افتادن زودهنگام دندان های شیری

دندان های شیری بانک اطلاعاتی مهمی از سلول های بنیادی هستند، زود افتادن آن ها ممکن است موجب کجی دندان ها شود. از آن جایی که دندان های دائمی دیرتر می رویند، با افتادن زود هنگام دندان های شیری، فضای خالی بین دندان ها ایجاد می شود. این فضای خالی با دیگر دندان های شیری در حال حرکت، پر می شود. زمانی که دندان های قصد رویش دارند، وجود دندان های شیری مانع رویش صحیح آن ها می شود. از این رو ممکن است کودک با دندان های دائمی کج، مواجه شود. پس باید از دندان های شیری به بهترین نحو ممکن مراقبت کرد.

دندان های کج مشکلات بسیاری را در آینده ایجاد خواهند کرد. دندان های کج شده همپوشانی با یکدیگر دارند از این رو مانع رسیدن مسواک و نخ دندان خواهند شد. دندان های کج شده، زودتر پوسیده می شوند چرا که رسیدگی  و مراقبت از دندان های کج شده کار سخت تری خواهد بود. علاوه بر هزینه های هنگفت درمان پوسیدگی دندان ها، سلامت و طول عمر دندان ها نیز کاهش می یابد.

عدم صحیح جویدن غذا نکته دیگری است که باعث زود افتادن دندان های شیری و کجی دندان های دائمی می شوند. دندان های کج شده، به درستی نمی توانند عملیات جویدن را انجام دهند. همین موضوع باعث ایجاد مشکلات گوارشی در آینده کودک خواهد شد. معده درد و عدم هضم صحیح غذا از جمله مواردی است که ممکن است در پی افتادن زود هنگام دندان شیری ایجاد شود.

شاید عجیب به نظر برسد اما عوارض افتادن زود هنگام دندان های شیری تا بزرگسالی گریبان گیر فرد خواهد بود پس از این رو والدین باید از این دندان ها مراقبت کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و به منظور مطالعه مقالات بیشتر از صفحه مقالات کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق دیدن کنید و همچین به منظور نوبت دهی و اطلاع از آدرس کلینیک به صفحه تماس با ما ،  کلینیک دندان پزشکی ستاره شرق مراجعه نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Button
تماس با دندانپزشک در واتساپ