blank

لمینیت یا کامپوزیت؟

انتخاب قرار دادن روکش های دندان اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان های شما و گرفتن آن لبخند برنده ای است که آرزوی آن را داشته اید. تعیین ماده دومین قدم برای دستیابی به آن است (لمینیت یا کامپوزیت).

رزین کامپوزیت و پرسلن لمینیت رایج ترین مواد در فرآیند ساخت روکش هستند. در دستان یک دندانپزشک با تجربه ، هر دو ماده می توانند لبخند شما را به زیبایی تغییر دهند. اما چگونه می دانید کدام نوع برای شما مناسب است؟ این به نیازهای خاص شما برمی گردد و اینکه کدام فاکتورها برای شما مهمترین (هزینه ، زمان درمان و غیره) هستند. بیایید برخی از تفاوتهای بین روکشهای کامپوزیت و لمینیتهای چینی (پرسلن) را ارزیابی کنیم.

مزایای استفاده از ونیرهای کامپوزیت

روکشهای کامپوزیت دارای مزایای متعددی نسبت به پرسلن هستند که مهمترین آنها هزینه است. به طور متوسط ​​، روکش پرسلن (لمینیت) دو برابر قیمت کامپوزیت گران است. برای برخی از افراد این نکته بسیار مهم است با توجه به اینکه بیشتر درمان ها تحت پوشش بیمه نیستند ، به این معنی که شما به احتمال زیاد از جیب خود برای درمان هزینه می کنید. هزینه روکش ها براساس چندین عامل متفاوت است ، اما هزینه کامپوزیت ها به طور متوسط ​​بین ۶۰۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰۰ تومان برای هر دندان است. این موضوع می تواند به سرعت در ایجاد یک لبخند زیبا به صورت شما اضافه شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روکش های کامپوزیت نسبت به روکش های سرامیکی (لمینیت) این واقعیت است که کامپوزیت ها معمولاً در زمان مورد نظر می توانند ساخته شوند و این امر یک درمان یک روزه است. روکشهای کامپوزیت مستقیم (که به آن پیوند کامپوزیت نیز گفته می شود) در واقع روی دندانهای شما داخل کلینیک و نه در آزمایشگاه خارج از کلینیک ساخته می شوند. رزین سایه دار دندان به طور مستقیم روی دندان ها اعمال می شود که می تواند توسط دندانپزشک شکل داده و مجسم شود. رزین کامپوزیت با استفاده از یک نور با شدت بالا سخت می شود ، پس از آن می توان لایه های اضافی رزین را در صورت لزوم به کار برد و مجسمه سازی کرد تا نتیجه لازم برای زیبایی شناسی حاصل شود. پس از اتمام ، رزین کامپوزیت باید جلا داده شود تا ظاهری طبیعی تر و مانند دندان ایجاد شود. بنابراین روش کامپوزیتی بسیار کمتر تهاجمی (بدون نیاز به تراش و تخریب دندان) و به طرز محسوسی سریعتر از لمینیت چینی است.

احتمالاً بزرگترین مزیتی که روکشهای کامپوزیت نسبت به لمینیت چینی دارند ، برگشت پذیری به حالت اول دندان است. پرسلن برای تغییر روکش به بازسازی دندانهای طبیعی شما نیاز دارد. هنگامی که صحبت از کامپوزیت ها می شود ، حداقل کار آماده سازی روی دندانهای طبیعی شما لازم است ، به این معنی که آنها به طور دائم به حدی تغییر نمی یابند که مواد کامپوزیتی در صورت لزوم حذف نشده و جایگزین شوند.

مزایای لمینیت های چینی

اگرچه روکش های کامپوزیت دارای چندین مزیت است ، یک نکته وجود دارد که نمی توانند با پرسلن رقابت کنند: دوام. پرسلن ماده ای به مراتب قوی تر از رزین کامپوزیت است (حتی با پیشرفت در مواد رزین در طول سالها). لمینیت های چینی (سرامیکی) با کیفیت مناسب در مقایسه با مدت متوسط ​​عمر پنج تا هفت ساله کامپوزیت ها می توانند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام آورند. اگر به فکر قرار دادن روکش هستید ، مهم است که این مسئله اقتصادی را در نظر بگیرید. یعنی ، در حالی که ممکن است کامپوزیت ها نیمی از پرسلن هزینه داشته باشند ، اما آنها حتی نیمی از طول عمر آنها باقی نمی مانند. بنابراین ارزش کدامیک بیشتر است؟

بیشتر دندانپزشکان قبول دارند که روکش چینی طبیعی ترین و زیباترین دندان را ارائه می دهد. پرسلن از کیفیت شفافی برخوردار است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام ماده و لعاب که بعد از درمان اعمال می شود در برابر لکه گیری و تراشیدن بسیار مقاوم است. از طرف دیگر ، ونیرهای کامپوزیتی متخلخل تر و در نتیجه حساس به رنگ آمیزی هستند ، به این معنی که ممکن است شما نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از مصرف برخی غذاهای حاوی لکه برداری جلوگیری کنید. کامپوزیت همچنین برای دستیابی به زیبایی مانند دندان ، باید صیقل داده شود. و حتی پس از آن کاملاً قابل مقایسه با لمینیت نیست.

لمینیت یا به اصطلاح لمینت زمان بیشتری لازم دارد تا آماده شود. حتی ممکن است دو هفته ای که در انتظار آماده شدن روکشها در لابراتوار هستید، مجبور شوید از روکش موقت استفاده کنید. دندانپزشک شما به عنوان بخشی از مشاوره برای تعیین گزینه های شما ارزیابی بهداشت دهان و دندان شما را انجام می دهد.

کامپوزیت یا لمینیت ؟حکم چیست؟

در پایان ، تنها راه تعیین اینکه کامپوزیت یا لمینیت کدامیک برای شما مناسب است اینست که با دندانپزشک خود در مورد اهداف زیبایی شناسی خود صحبت کنید و ملاحظات شخصی خود را وزن کنید. به عبارت دیگر ، مهمترین چیز برای شما چیست؟ اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین راه حل هستید ، احتمالاً یک طرح درمانی با روکش کامپوزیت مناسب خواهد بود. با این حال ، اگر شما به دنبال راه حل با دوام بیشتر و زیبایی طبیعیتر هستید ولی مشکلی با تراش دندانهای خود ندارید شاید لمینیت طرح درمان مناسبتری برای شما باشد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و به منظور مطالعه مقالات بیشتر از صفحه مقالات کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق دیدن کنید و همچین به منظور نوبت دهی و اطلاع از آدرس کلینیک به صفحه تماس با ما ،  کلینیک دندان پزشکی ستاره شرق مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *