کامپوزیت ips
کامپوزیت IPS چیست؟
مهر ۵, ۱۳۹۹
مراقبت های بعد از جراحی دندان
مراقبت های بعد از جراحی دندان
مهر ۵, ۱۳۹۹
نمایش همه

ارتودنسی و ضرورت انجام آن

ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق

ضرورت ارتودنسی

ارتودنسی و ضرورت انجام آن

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که در آن دندان ها و فک هایی که به صورت نامرتب رشد کردند و یا در جای نامناسبی قرار می گیرند اصلاح می کند. دندان هایی که به صورت نا مرتب درآمده اند و در جایگاه نامناسبی قرار می گیرند و هم باعث نا آراستگی دهان و چهره می شود و هم باعث زودتر از بین رفتن دندان ها می شود و همچنان تمیز نگه داشتن دندان ها در این موارد سخت تر می شود.

بیماری که دندان های نامرتبی دارد ، در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال قرار دارد. این وضعیت به دندان هایی که مسئول جویدن غذا هستند فشار بیشتری وارد می کند و متعاقبا در طولانی مدت عوارض مختلفی به جا می گذارد.

ortho1 300x210 - ارتودنسی و ضرورت انجام آن

دلایلی بر الزام ارتودنسی کردن:

۱.جولو گیری از پوسیدگی دندان ها

۲.به وجود آمودن مشکلاتی برای لثه

۳.خوب جویده نشدن غذا توسط دندان ها و مشکلات گوارشی در پی آن

۴.داشتن سردرد

۵.احساس درد در شانه ،گردن و پشت

۶.داشتن دندان هایی اراسته با ظاهری لذت بخش

چگونه می توان متوجه شد که دندان ها و فک به ارتودنسی نیاز دارند؟

تشخیص الزام ارتودنسی تنها توسط ارتودنتیست یا همان متخصص ارتودنسی صورت میگیرد که او از طریق آموزش هایی که دیده است و تجربه ای که دارد از روی معاینه ی بالینی و تصویر برداری اختصاصی تصمیم بر لزوم و عدم لزوم ارتودنسی اقراد می گیرد.

 

ortho2 300x210 - ارتودنسی و ضرورت انجام آن

ارتودنسی دندان

حال به بررسی مواردی که در آنها احتمال الزام به ارتودنسی بالا است می پردازیم:

Overbite : هنگامی که دندان های فوقانی هم پوشانی عمودی زیادی با دندان های ردیف پایین دارند رخ می دهد.

Underbite :  که به ظاهر به “بولداگ” معروف است که در این موارد دندان های پایینی بسیار جلوتر از دندان های فوقانی قرار می گیرد و دندان های ردیف بالا نیز بیش از حد عقب می باشد.

 Crossbite  : هنگام جویدن غذا دندان های بالا به درستی بر روی دندان های پایینی قرار نمیگیرند.

Open bite : باز بودن یا وجود فاصله بین دو فک در قسمت جلو ،  عقب و کناره ها.

Misplaced midline  : هنگامی که خط میانی دندان های فوقانی با خط میانی دندان های پایینی در یک راستا قرار نمی گیرند که به آن خط میانی نابجا نیز گفته می شود.

Spacing  : به  معنی فاصله می باشد ، فضاهای بین دندان ها که ممکن است بر اثر از دست دادن یک دندان یا حتی رشد ناقص یا عدم رشد یک دندان به وجود بیاید که رایج ترین نوع ارتودنسی را نیز شامل می شود.

Crowding  : به معنی شلوغی دندان، زمانی که تعداد زیادی دندان (بیشتر از حد نرمال) در یک ردیف دندانی قرار می گیرند. این وضعیت منجر به روی هم افتادن دندانها می شود که این نا مرتبی در قسمتی از فک به کل دندان ها بی نطمی می بخشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و به منظور مطالعه مقالات بیشتر از صفحه مقالات کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق دیدن کنید و همچین به منظور نوبت دهی و اطلاع از آدرس کلینیک به صفحه تماس با ما ،  کلینیک دندان پزشکی ستاره شرق مراجعه نمایید.

 

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Button
تماس با دندانپزشک در واتساپ